Kıyafet alışverişini azaltmak için ne yapabiliriz?

Ofis kıyafeti ayrı, günlük yaşamdaki kıyafet ayrı, davetler için ayrı… Gardırobumuz dolup taşıyor ve biz aldıkça alıyoruz. Sorarlarsa hepsi gerekli! Peki gerçekten öyle mi?

Güncelleme:

Sizin de gardırobunuzda giymediğiniz kıyafetler olduğuna eminim. Belki de alırken bile içten içe dolabın derinliklerinde bir yerlerde kaybolacağından emindiniz.

Peki bunu niye yapıyoruz?

ARAŞTIRMADA ÇIKAN ÇARPICI SONUÇ

İngiltere'de alışveriş yapan 2 bin kişilik bir grupla bu konu üzerine anket yapılmış. Katılımcıların yüzde 25'i dolabındaki çok sayıda kıyafeti giymediklerini itiraf ederken neden olarak da 'onları giymek için kilo vermeyi beklediklerini' açıklamışlar. Kıyafetlerini giymediklerini söyleyenlerin yüzde 10'u ise neden olarak dolaplarındaki parçaların 'yeniden moda' olmasını bekliyormuş.

Geri kalan büyük çoğunluğun giyilmeyen kıyafetlerle dolu bir dolaba sahip olmasının nedeni 'rasyonel olmayan satın alma eğilimleri.' 

Yani bir gün ihtiyacım olur diye aldığımız ama hiç tarzımız olmayan bir elbise, asla giyemeyeceğimiz renkte bir ayakkabı ya da hiç kullanışlı olmayan bir çanta gibi. 

Oysa, üzerine biraz düşünsek hem daha stil sahibi olabilir hem de paramızı daha akıllıca kullanabiliriz.

Öylesine bir vitrinlere bakayım diye çıktığımız zaman, içi gereksiz kıyafetlerle dolu torbalarla dönebiliyoruz. Bunun yerine kendimize bir hedef koysak, ‘ Haftaya cumartesi, o çok beğendiğim ve iş yerinde giyebileceğim ceketi alacağım’ diye plan yapsak ve bu mantığı kafamızda oluştursak belki de gereksiz harcamalardan kurtulacağız.

ÖNEMLİ OLAN KALİTESİ

Tabii bununla beraber, akıllı seçimler yaparak da masrafımızı azaltabiliriz. Çünkü sadece ‘bir gün giyerim’ diye alınanlar değil, yanlış seçimler de kredi kartı ekstremizi kabartıyor. Mesela, çok para verdiğimizde daha iyisini aldık hissine kapılıyoruz. Oysa önemli olan kalitesi, dikişleri gibi detaylar. Kıyafette zengin görünüm sağlayan ayrıntıları bu yazımızdan görebilirsiniz. 

Kıyafet masraflarını azaltmak için başka neler yapabiliriz?

Minimal tarzı benimseyin 

Sadeleşmek hayatı kolaylaştırır. Bunu yaşamınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Ortamınızdan düşüncelerinize, eğlenceden kıyafete… Özellikle minimal tarz size hem şıklık kazandırır hem cebinizi korur. Yalın birkaç parça kıyafet, farklı aksesuarlarla her seferinde farklı bir kombine dönüşebilir üstelik karmaşıklıktan uzak bir stil oluşturur. Hatta Özlem Denizmen’in kıyafet diyeti de bunun üzerine kurulu.

Modası geçmeyen aksesuar

Farklı farklı kıyafetler kullanmak yerine ömür boyu kullanabileceğiniz ve kurtarıcınız olacak aksesuarlar edinin. Mesela, inci küpeler, şık bir fular, siyah bir çanta, klasik bir saat…

Siyah elbise olmazsa olmaz

Randevularda, davetlerde, partilerde ve hatta düğünlerde ‘ne giyeceğim’ derdinden kurtaran, her seferinde yeniden mağaza mağaza dolaşma zahmetini ortadan kaldıran bir parçadır siyah elbise.. Gardırobunuza bir tane siyah elbise ekleyin, her seferinde yeniden alma derdinden kurtulun.

Arkadaştan ödünç alabilirsiniz

Bir kerelik ihtiyacınız olan bir parçayı ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birinden ödünç alma yolunu es geçmeyin. Bol yürüyüşlü bir tatile çıkacaksınız ama spor ayakkabınız yok, bir haftalığına ödünç isteyin. Ya da ‘katılacağım davette giyeceğim bu kıyafetime kolye şart’ diye düşündüğünüz anda online alışveriş sitelerine dalmadan arkadaşlarınıza bir sorun. Belki o akşamlık size vermek üzere harika kolyeleri vardır…

Sektörlere göre giyim tarzı nasıl olmalı?Eğitim Danışmanı, Eğitmen, Yazar Suna Okur, sektörünüzün giyim tarzına uygun giyinmenin iş dünyasındaki başarınızı belirleyen önemli unsurlardan biri olduğunu söylüyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800