Finansal Özgürlük Nedir?

Çoğumuzun sıklıkla duyduğu bir kavram: finansal özgürlük. Peki, nedir bu finansal özgürlük? Finansal özgürlüğe sahip olabilmek hayatımıza ne katıyor? Finansal özgürlüğe sahip olabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Gelin hep birlikte sorularımıza yanıt bulalım.

''Özgürlük, istediğin yöne uçabilmek, ‘finansal özgürlük’ ise bunu kendi kanatlarınla yapabilmektir.'' diyor Finansal Okuryazarlık Öncüsü Özlem Denizmen. Gelin, finansal özgürlüğe sahip olabilmek için birkaç ipucu paylaşalım.

Borçlarınızdan Kurtulun

“Borç, yiğidin kamçısıdır.” sözünü derhal unutmamız gerekiyor. Özgürlüğe giden yolda fazlalıklardan kurtulmak gerekiyor. “Borcumu istesem hemen kapatırım zaten.” gibi düşüncelerden uzaklaşın. Madem öyle neden kapatmıyorsunuz?

Kenara Para Atın

Sadece anı kurtarmak yetmiyor. Acil durumlar için de birikim yapılmalı. Yarın bir gün hayatta nelerle karşılaşacağımızı kimse bilemez. Kendinizi garantiye almak adına birikim yapmanız şart.

Yatırım Araçlarını İyi Tanıyın

''Paramı altına mı yatırmalıyım yoksa dolara mı?'' gibi soruların net bir cevabını arkadaş sohbetlerinde aramayın. Ekonomi dinçtir, hareketlidir. Dolayısıyla zamanın şartlarına bağlı olarak değişebilir. Bu durumda eş dost tavsiyesiyle yatırım yapmayın, bu işin uzmanları var onlara sorun. Doğru öngörüler, doğru hamleleri beraberinde getirecektir.

Küçük Yanlışlara Takılı Kalmayın

Elbette, hatalarınız olacaktır. Fakat amacınıza ulaşabilmek için moralinizi bozmadan devam etmeniz gerekir. Birikim, borç, yatırım hangi konu olursa olsun hatalarınızdan ders çıkarın. Finansal hedefinize odaklanın ve bu yolda kararlılıkla ilerleyin.

Geçmiş, Şimdi ve Gelecek Köprüsünün Temellerini Atın

Finansal özgürlüğünüze giden yolda kendinizi tanımak çok önemli. Finansal anlamda şu zamana kadar neler yaptınız, doğrularınız-yanlışlarınız nelerdi? Gelecekte ne yapmak istiyorsunuz? Bunun gibi sorular önemli. En iyisi bir kağıt kalem alın ve not etmekle başlayın. Böylelikle hatalarınızı tekrarlamazsınız ve finansal özgürlüğünüze giden yolda emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800