Satın Alma Kararını Vermenin Kolay Yolu!

Birikim planlarınızda gerçekten samimiyseniz, harcamalarınızı bilinçli yapmanız gerekiyor demektir. Kendinize soracağınız 6 soru ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir harcama yapmadan önce kendinize hangi soruları sormalısınız?

Soru 1: Bütçemde buna yer var mı? Düzenli bütçe yapıyorsanız, her ay neye ne kadar harcayacağınızı da biliyorsunuz demektir. Bunu biliyorsanız da bütçenizde o alım için yer var mı bilebilir ve doğru olanı yapabilirsiniz.

Soru 2: Değer mi? Aylık maaşınız 1500 lira olsa haftalığınız 375 lira, günlüğünüz 75 lira, saatiniz  yaklaşık 9.5 lira. Bir şey alırken, o parayı kaç saat / gün çalışarak o parayı kazandığınızı hesaplayın, bakın bakalım değiyor mu?

Soru 3: Dur! İstek mi ihtiyaç mı? Kasaya gitmeden önce sadece 10 saniye durun ve aldığınız şeye bakın, istek mi ihtiyaç mı? İstekler de alınabilir elbet, tabii o ayki bütçenizde isteklerinize ayırdığınız limit dahilinde!

Soru 4: Alternatifi var mı? Alacağınız şeyi başka yerlerde de araştırdınız mı yoksa ilk gördüğünüz yerden mi alıyorsunuz? Küçük bir araştırma yapmanın bir zararı olmaz.

Soru 5: Aç mıyım? Kişiler açken karar verme mekanizmaları da zayıflar. Açken özellikle market alışverişini asla yapmayın.

Soru 6: Bana ne kazandıracak, ne kaybettirecek? Bunu alma sebebim sadece o anlık bir mutluluk mu yaratacak yoksa gerçekten bana bir getirisi olacak mı? Anlık bir mutluluk sonrası için mutsuzluğunuz olmasın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800