Zengin olmak için bu 5 davranışı bırakın!

Zengin olmak herkesin hayali. ama kimse oturduğu yerden zengin olmuyor. Finansal özgürlüğünüz ne durumda?

Borcu harcı kalmamış, birikim yapabilen ve hedeflerine ulaşmak için parasını yöneten biri finansal özgürlüğünü eline almıştır. “İki yakam bir araya gelmiyor” diyorsanız yolunda gitmeyen bir şeyler vardır mutlaka. Eğer zengin olamıyorsanız, aşağıdaki davranışları tam anlamıyla uyguluyorsunuz demektir.
 
Ben Günümü Yaşarım!
Ağustos böceği gibi yazın saz çal eğlen, kış gelince ne olacak? “Daha vaktim var” diyorsanız göz açıp kapayana kadar emeklilik kapıyı çalar. Rahat bir hayat yaşamak için para disiplini şart. Tasarruf ve birikim bir süre sonra finansal rahatlık sağlar. Bir süre karınca olarak devam edin, daha sonra ağustos böceği rahatlığına ulaşırsınız. Azıcık kontrol.

Ödünç Hayat Yaşıyorum
Marka kıyafetler, pahalı restoranlar, bütçeyi aşan ev...
“Nasıl olsa kredi kartı var, bir şekilde öderim” dediğiniz sürece işiniz zor. Altın kural, gideriniz gelirinizi aşmayacak. Geç değil, önce hayatınızı küçültme operasyonuna başlayın. Borçlar azalınca paranızın bereketi gelir. Eskiler boşuna dememiş; “Ayağını yorganına göre uzat”

Plan Yapmayı Sevmem
Kısa, orta ve uzun vadeli planlarınız yoksa finansal huzuru yakalamak çok zor. Sabırsız olmayın, hayatınızı planlayın. Günümüzde başarılı olan insanların tamamı hayatlarını planlayarak yaşıyor, senin farkın ne? Montaigne’in dediği gibi “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez” Paranızı daha iyi yönettiğinizi de fark edeceksiniz.

Yanlış Yatırımlar Yapmaya Bayılırım
Yatırım sepeti yapacağınıza paranızı tek bir yere bağlarsanız büyük riske girersiniz. Diyelim ki hepsiyle hisse senedi aldınız ve değerinde pek değişim olmadı. Daha kötüsü değer kaybetti. Hop paralar uçtu. En iyisi yatırım danışmanıyla çalışın. Unutmayın, yatırım yapıyorsunuz kumar oynamıyorsunuz!

Hep Bir Beklentim Var
Terfi, maaş artışı, zengin eş, bir yerlerden gelecek miras, piyango...
Bunlara güvenerek harcama yapıyorsanız şunu bilin: “O gün belki hiç gelmeyecek” Siz elinizdekiyle idare etmeye çalışın, gelirse sürpriz olsun. Siz siz olun hayallerle borca girmeyin. Sonra yine birinden yardım beklemek zorunda kalırsınız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800