Haftalık bütçe diyeti yapmaya hazır mısınız?

Bedenini inceltmeye çalışanları bir kenara bırakalım, cüzdanımızı şişmanlatmak için bir diyet hazırlayalım...

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv
PAZARTESİ
PAZARTESİ

PSİKOLOJİK HARCAMA SINIRINI DÜŞÜR

Bugün bütçe diyetinizin ilk günü. Her hafta kaç para harcıyorsunuz? Diyelim ki 500 TL. (Bunun farkında mıydınız? Birçoğumuz kaç para harcadığımızı bilmiyoruz bile.) Bu hafta yarı yarıya, 250 TL’ye ineceksiniz. Evet YARISI. Neden olmasın? Şu saniyelerde kafanıza 20 tane bahane gelmiş olması lazım. Hepsini susturun. Her şey karar vermekle başlar. Bir hafta... Bunu yapacak iradeye sahipsiniz.

İhtiyaç listesi hazırlayın: Bu ihtiyaç listesi biraz farklı. ‘Akşam eve ne lazım?’ değil, ‘Hayatımda bana ne lazım?’ diye soracağız. Telefonunuza indirdiğiniz bir uygulamadan, aldığınız hediyelere kadar... Hayatınıza sonradan girdiğini düşündüğünüz bütün ihtiyaçlarınızı sıralayın. Bundan birkaç yıl öncesine kadar hangisine ihtiyacınız vardı ki? Yine onlar olmadan yapabilirsiniz.

SALI

EVİNE KİLO VERDİR

Gardırop: ‘Bir gün giyerim’ umuduyla dolabınızda sakladığınız kıyafetlerle vedalaşma vakti. Paylaşın. Bu yöntem ruhunuza ilaç gibi gelecek. Kıyafetleri tıkış tıkış doldur nereye kadar? Sizi güzel/yakışıklı yapan kumaş parçası değil ki. Bir hafta hiçbir kıyafet, aksesuar, ayakkabı, çanta almak yok.

‘Olsun dursun’: Kenara köşeye çekmecelere sıkıştırdığınız, çok sevdiğiniz şeyleri de ayırın. Verin, ferahlayın.

Mutfak: Her çıkan yeni alet var maşallah evinizde. Bugün her şeyi mutfak masasına yığıp bir hesaplaşın. Nedir bu kalabalık?

ÇARŞAMBA

HARCAMAMA ZAMANI

Bugün harcamayacağız. 1 lira da olsa yok. Kendi yağında kavrulma günü.

Öğle yemeği: Öğle yemeğinizi evden getirin. Dışarıda alıp yemeyin. Akşam yemeğini evde olanlardan yiyin.

Alışveriş: Vitrinler mi? Vız gelip geçecek. Bugün camekanlarla işimiz yok. İrademiz test altında. Hiç harcamadan da bir gün geçer mi? Geçireceksiniz, kendinize ispat edeceksiniz.

PERŞEMBE

FAZLALIKLARDAN KURTUL

13943 kanallı televizyon: Sineması, ücretli belgeselleri, egzersiz kanalları derken tüm paketleri alır olduk. Zaplarken arada gözümüzün takıldığı kanallar için o kadar para vermeye gerek yok. Arayın, konuşun. Alt pakete düştüğünüzde fiyatlar yarı yarıya inebiliyor.

İnternet abonelikleri: İnternetten film, dizi izlemiyorsanız, cebinizde de internet paketiniz varsa bir internet paketine ihtiyacınız yok.

Üyelikler: Hiç gitmediğiniz ama ‘bir gün giderim’ diye beklettiğiniz spor salonları üyelikleri, okumadığınız gazete ve dergiler... İptal etmeye başlayın. Zararın neresinden dönerseniz kârdır.

CUMA

ERTELEME GÜNÜ

Evinize mobilya, yeni televizyon, son model bir telefon... Ufukta görünen büyük harcamanızı 1 ay erteleyin. Bir deneyin, onlarsız geçireceğiniz 1 ay sizden ne götürecek? Görün. Sonraki ay hâlâ ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız alırsınız. Bu süreçte hem ihtiyaç analizi yapmış olacaksınız hem de kendinize büyük meblağlar harcamayı zorlaştıracak bir mekanizma geliştireceksiniz.

DİKKAT!
Geçen zaman içerisinde paranızı biriktirmeyi unutmayın. Yeterli parayı biriktirdiğinizde tekrar düşünün. Hâlâ aynı şeyi mi almak istiyorsunuz, yoksa önceliğiniz değişti mi?

CUMARTESİ

BİRİKTİRMEK İÇİN HARCA

Ya kazandığınızdan az harcayın ya da harcadığınızdan çok kazanın. Bu işin başka formülü yok. Hem biriktirmek sadece harcarken mümkün. Önemli olan, parayı doğru yere harcayabilmek ve bu harcamaları dengede tutabilmek.

Ufak yardımcılar: Led ampullerle elektriği, tasarruflu sifon ile suyu, pratik yalıtım çözümleriyle ısınma masraflarınızı çok daha aza indirebilirsiniz.

Toplu alışverişler: Tuvalet kağıdı ve temizlik ürünleri gibi uzun süre dayanan ama hızlı tüketilen ürünleri toptancılardan alın, büyük indirimlerden faydalanın.

Markasız alışverişi öğrenin: Seçiminizi iyi yapın. Her markasız ürün kalitesiz demek değildir. Tavsiyeyle, eşe dosta sorarak gizli kalmış markaları araştırın. Hem kıyafet hem de gıdada sizi çok şaşırtan performanslarla karşılaşabilirsiniz.

PAZAR

KREDİ KARTIN EVDE KALSIN

İzin günü geldi. Yoğun bir çalışma temposunun ardından rahatlayacağımız bu günde harcamaya dikkat. Çok basit bir çözüm olarak kredi kartınızı evde bırakın.

ÖDEME BİLGİLERİNİZ SİLİN

Ödeme bilgilerinizi internet sitelerinden silmeye var mısınız? Kredi kartınızın kayıtlı olduğu internet siteleri tek tuşla harcama yapmanızı sağlıyor, para harcamanızı kolaylaştırıyorlar.

BOZUK PARA

Araştırmalar bozuk paranın kağıt paraya göre daha kolay harcandığını söylüyor. Dışarıya çıkarken yanınıza bozdurmaya kıyamayacağınız bir kağıt para alın. Bozuk paraları evde bir hedef belirleyip biriktirebilirsiniz. Mesela faturalarınızı o birikenlerden ödeyebilirsiniz.

Özlem Denizmen'in yazılarınan derleme...

Yorumlar
Kalan Karakter 800