Evlenecek Çiftlerin Unutmaması Gereken 4 Madde

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur demişler… İki gönül seyran olur olmasına da, zamanında konuşulmayan finansal konular yüzünden sorunlar da ortaya çıkıverir. İster nişanlı olun, ister evlilik yolunda ilerleyen bir ilişki içinde, en baştan birbirinizin finansal karakterini tanıyın.
1
Finansal sohbet günü

Şeffaf bir finansal ilişki için öncelikle bunu konuşacağınız bir randevu belirleyin. Birbirinize finansal karakterinizi tanıyabilecek sorular sorun. En büyük finansal korkularınızı, borçlanmaya bakış açınızı, finansal hedeflerinizi, ailelerinizin finansal konulara yaklaşımını… hepsini ve aklınıza gelen tüm konuları o gün konuşun. 

Bu konuşma sırasında birbirinizi yargılamayın, suçlamayın, eleştirmeyin. Önemli olan sohbet sonunda birbirinizi bu konuda daha net tanımanız ve ortak bir noktada buluşmanız.

2
Finansal hazırlıklarınızı yapın

Evlilik çok keyifli, heyecanlı bir süreç ama bir o kadar da masraflı. Önceden hazırlanmanız evliliğinizin cicim aylarını finansal huzurunuz yerinde yaşamanızı sağlar. Müstakbel eşinizle birlikte oturun, yapmayı planladığınız tüm masrafları yazın. Düğün, ev, ev eşyaları, balayı… Hayallerin sonu yok ama bunları gerçekçi bir bütçeye oturtun. Biriktirmeye başlayın.

3
Borç kapama planı

Borcunuz varsa evlilik öncesi diğer masraflar da gelmeden önce bunu kapamaya odaklanın.
Borç müstakbel eşinizinse, bu borcu kapama planını sorun, birlikte nelerden tasarruf edebilirsiniz bakın.

4
Kredi skoru

Evlilik öncesi kredi skorlarınızı alın ve birbirinizle değiş tokuş edin. Bunu, birbirinizin kredi skorunu görüp eleştirmek ya da sorgulamak amacıyla değil, birbirinizin finansal davranışları ve yaklaşımı konusunda bir fikir edinmek, finansal konularda karşılıklı güven ilişkisini oturtmak için yapın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol