Finansal alışkanlıkları değiştirmek için dikkat!

Finansal alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmak istiyorsanız, bu liste ile başlayabilirsiniz.

1 22 Mükemmel yılınızı hayal edin

Kendi risk anlayışınıza uygun yatırım araçlarından bir sepet oluşturabilirsiniz. Böylece yumurtalarınızı aynı sepete koymayıp riskini dağıtmış olursunuz.

2 22 İlerlemenizi takip edin

Bir şey satın alırken kendinize, ‘’Bu benim için İstek mi, ihtiyaç mı? Bunun için kaç saat çalışmam lazım?’’ diye soruyor musunuz? Yeni yılda bunu daha çok kendinize sorun.

3 22 Yatırım yapın

Parayla ilişkiniz nasıl? Gerginse, finansal iyilik halinize iyi gelecek uzmanlardan yardım alın. Doğru ilişkilerle doğru finansal kararlar alın.

4 22 İstek ve ihtiyaçlarınızı ayırın

Siber güvenlik konusunda proaktif olmamak için hiçbir mazeret yok. Kendinizi ve paranızı korumak için öncelikle bankacılık, emeklilik, öğrenci kredileri ve kredi kartları dahil tüm hesaplarınızın nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Ardından, en azından, ekstra bir güvenlik katmanı sağlamak için tüm hesaplarınızda çok faktörlü kimlik doğrulamayı açtığınızdan emin olun.

5 22 Finansal ilişkilerinizi yönetin

Hedefleriniz için ilham kaynağı arayın. Sizi motive edecek başarıları örnek alarak, hayatınızda uygulamaya çalışın.

6 22 Hesaplarınızı izleyin

Geride bırakacağınız bir şey mi var? Mesela zam istemekten çekinmek gibi… Birçok kişi için zam istemek zordur. Tabii ki, bu sizi strese sokabilir. Ama yöneticinizle nasıl görüşmeniz gerektiği ile ilgili şu makalemizi okuyabilirsiniz.

7 22 İlham alın

Kredi puanınız, finansal hayatınız üzerinde büyük etkisi olabilecek önemli bir sayı. Para durumunuzu düzenli olarak izlerseniz, kredi puanınızın düştüğünü de fark edebilirsiniz.

 

8 22 İstemekten çekinmeyin

Finansal hayatınız, sağlık fırsatlarınız gibi farkında olmadığınız şeyler hakkında araştırma yapıp, bilgi sahibi olun.

9 22 Kredi puanınızı iyileştirin

Hepimizin yapmamız gerektiğini bildiğimiz bir şey var, ancak yine de ertelemenin yollarını bulmaya devam ediyoruz. Yapılacaklar listenizden bir şeyi kontrol etmeye çalışın. 

 

10 22 Avantajlarınız için plan yapın

Haftada bir veya üç ayda bir, belirli bir günü para durumunuzu gözden geçirmeye ayırın. Görevler, harcamaları kontrol etmeyi içerebilir. Bugünden en iyi şekilde yararlanmak için, telefonunuzda veya başka bir yerde, harcamalarınızı gözden geçirebileceğiniz bir liste tutun.

11 22 Ertelediğiniz bir görevi yapın

Bakın, tüm paranızı kripto paralara yatırmamalısınız ama bu noktada onları ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için zaman ayırmalısınız. Ve varlık ne olursa olsun, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın. 

12 22 Finansal durumunuzu değerlendirin

Finansal sağlığınızı daha iyi anlamak için kendinize birkaç önemli soru sormanız yardımcı olabilir. Bunu finansal sağlığınızın bir öz değerlendirmesi olarak düşünün:

  • Beklenmeyen olaylara karşı ne kadar hazırsınız? Acil durum fonunuz var mı?
  • Net varlığınız nedir? Olumlu mu, olumsuz mu?
  • Kredi kartları gibi borcunuzun yüzde kaçını yüksek faiz olarak değerlendirirsiniz?
  • Emeklilik için düzenli birikim yapıyor musunuz? Uzun vadeli hedefinize ulaşmak için doğru yolda olduğunuzu düşünüyor musunuz? 
  • Sağlık ve iyi bir yaşam için sigortanız var mı?
13 22 Kripto hakkında bilgi edinin

Emekli hayatını güvenceye almak için şimdiden para biriktirin.

14 22 Finansal sağlığınızı ölçün

Birikimlerinizi biraz da olsa artırmak, sizi genel olarak daha iyi bir finansal konuma getirecek. İster bir ev satın almak ister daha fazla yatırım yapmak olsun, yağmurlu bir gün için veya diğer hedeflerinize koymak için ek paranız olacak.

15 22 Emeklilik için para biriktirin

Biraz tasarruf etmenin ve sizin için önemli olan şeylere harcama yaptığınızdan emin olmanın bir başka yolu da harcamalarınızı sıralamaktır.

Bunu, son üç aydaki zorunlu olmayan tüm harcamalarınızın bir listesini yaparak yapın. Ardından, onları sıralayın ve en az önemli veya gerekli olan harcamaları kesmeyi veya azaltmayı deneyin. 

16 22 Birikimlerinizi artırın

Bütçenizi dengelemek finansal başarı için çok önemli. Çünkü finansal yükten kurtulduğunuzda, kendinizi rahatlamış ve hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu hissedersiniz.

17 22 Harcamalarınızı kısın

Paranızın son bir yılda nereye gittiğini düşünün. Paranızı harcama şeklinizden memnun musunuz? Cevabınız hayır ise harcama şeklinizi değiştirin.

18 22 Bütçenizi dengeleyin

Birçok kişinin yaptığı hatalardan biri, yüksek limitli kredi kartları kullanmak. Dürüst olmak gerekirse, kredi kartları ancak doğru kullanıldığında gerçekten harika bir araç olabilir. Bu da öncelikle her faturalandırma döngüsünün sonunda bakiyenin tamamının ödenmesini içerir.

19 22 Paranızın değerini bilin

Eşler arasında para tabu olmamalı, eşler bu konuda rahatlıkla konuşabilmeli. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Sadece faturaları değil, diğer harcama ihtiyaçlarını da konuşun.

20 22 Borçlardan kaçının

Kendinize yatırım yapmak sizin için ne anlam ifade ediyorsa, bunun için gerçekten bir taahhütte bulunun.

21 22 Parayı konuşun

Eşler arasında para tabu olmamalı, eşler bu konuda rahatlıkla konuşabilmeli. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Sadece faturaları değil, diğer harcama ihtiyaçlarını da konuşun.

22 22 Kendinize yatırım yapın

Kendinize yatırım yapmak sizin için ne anlam ifade ediyorsa, bunun için gerçekten bir taahhütte bulunun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ali Güneş
Sanırım maddeler ve başlıklar karışmış