Az Kazananlar Nasıl Para Biriktirebilir?

Para biriktirmek, birikim yapabilmek sadece çok para kazananlara özgü bir özellik değil. Herkes para biriktirebilir. Peki az para kazananlar nasıl para biriktirebilir?
Az Kazananlar Nasıl Para Biriktirebilir?

Alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde, para biriktirmenin aslında hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Ne kadar kazandığınıza değil, nasıl harcadığınıza bakın öncelikle…

Para biriktirmek için pek çok yöntem var. Diyelim ki, 2000 TL kazanıyorsunuz. 1900 TL kazandığınızı varsayıp 100 TL’yi direkt birikime ayırarak yok sayabilirsiniz mesela… Bu yapabileceklerinizden yalnızca biri. Gelin şimdi para biriktirmenizi kolaylaştıracak tavsiyelere bakalım…

Bütçe Yapın

Geliriniz ne olursa olsun sizin bütçe yapmanız gerekiyor. Aylık gelir ve gider tablonuzu oluşturduktan sonra paranızın nerelere gittiğini görecek ve nereden tasarruf edip biriktirebileceğinizi göreceksiniz.

Sınır Koyun 

Para biriktirmek istiyorsanız, kendinize sınır koyun. Mesela günlük harcayacağınız bütçeyi belirleyin ve üstüne çıkmamaya çalışın. Böylece harcama dürtünüzü de kontrol altına alabilirsiniz.

Önce Biriktirin Sonra Harcayın

İlk başta o ay biriktireceğiniz paraya karar verin, sonra harcama yapın. Yani harcama yapmadan önce birikime para ayırın, hatta bu parayı mümkünse zor açılan bir kumbara ya da bir banka hesabında tutun.

Ek Gelir Elde Etmeye Çalışın

Eğer var olan geliriniz yetmiyorsa ek işler yapın. Özellikle hafta sonu ve mesai sonrası kalan vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Buradan gelen parayı da birikime ayırabilirsiniz.

Hedef Koyun

Gel gelelim en önemlisine. Para biriktirmek istiyorsanız bir amacınız olmalı. Belki küçük bir meblağ gibi gelecek ama size hoş gelen bir hedef için para biriktirin. Onun devamı gelecek ve bu durum size para biriktirme alışkanlığı kazandıracak. Sabırlı ve planlı olun, hedefe yaklaştıkça kendinize olan inancınız da artacak...

Paramı Yönetebiliyorum websitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol