Alışveriş dürtüsünü kontrol etmek mümkün

Bir Alışverişkoliğin İtirafları filmini izleyeniniz var mı? Derecesi ve satın alma alışkanlıkları farklı olsa da birçoğumuzun içinde bir alışverişkolik ya da alışverişkolik olma potansiyeli yatıyor…

İnanın hiç zor değil

Kredi kartıyla alışveriş yaparken unutmamamız gereken en önemli gerçek, kredi kartları bize sınırsız para sunan sihirli plastikler değil. Doğru kullanıldığında bir çok faydası olan kartlarımız, yanlış kullanıldığında finansal huzursuzluğa yol açıyor.

Peki ben alışveriş dürtümü nasıl kontrol altına alacağım mı diyorsunuz? İnanın hiç de zor değil.

En büyük sırrımız farkındalık. Kazandığımız parayı harcarken de kazanırken olduğu gibi bir dikkatle hareket etsek aslında bu bile yeterli olur. İşin püf noktası ise bütçe yapmak. Yazın gelirinizi, karşısına da giderlerinizi, hangi kaleme ne kadar harcama limitiniz var görün. Harcamalarınızı bütçeniz dahilinde yapın.

2 7 10 saniye kuralını uygulayın
10 saniye kuralını uygulayın

-               . Bir şey satın almadan önce durun ve 10 saniye boyunca satın almayı planladığınız eşya ile konuşun. Ona; “sen benim için istek misin ihtiyaç mı, seni almak için bütçem var mı, evde sana benzer başka şeylerim var mı, seni almazsam hayatımdan ne eksilir, seni almak yerine bir arkadaşımdan ödünç alamaz mıyım…” diye sorun. Sorularınız bitti, bütçenizde yer var ve hala almak istiyorsanız alın tabi.

3 7 Duygusal satın alımlara dikkat.

Harcamalarınızı anlık duygu tatmininiz için değil sizi gerçekten tatmin ettiği için yapın. Üzgünken, mutsuzken, çok mutluyken ya da endişeliyken yapacağınız harcamalar sizi daha sonrasında pişmanlığa itecektir. O nedenle duygusal anlarınızda alışveriş yapmak yerine bu zamanlarınızı sevdiğiniz dostlarınızla zaman geçirerek, hobinizle meşgul olarak ya da açık havada biraz yürüyüş yaparak değerlendirebilirsiniz.

4 7 Dürüst olun
Dürüst olun

Tabii ki kendinize. Evde 3 tane siyah kazağınız varsa 4.’yü almak size ekstra masraftan başka bir şey katmayacaktır. Sırf almış olmak için almak yerine gerçekten ihtiyacınız olan ve sizi mutlu edecek olanı alın.

5 7 Açken yiyecek alışverişi yapmayın
Açken yiyecek alışverişi yapmayın

Aç doymam, tok acıkmam sanırmış. Açken yapacağınız yiyecek alışverişinin ortalama yarısı ihtiyaç dışı, abur cubur diyeceğimiz gıdalardan oluşuyor. İhtiyaç listesindeki ürünleri ise ihtiyacınızdan fazla almaya meyilli oluyorsunuz. O nedenle mutlaka bir şeyler yedikten sonra alışverişe çıkın.

6 7 Değerlerinize göre harcayın

İnsanlar değerleri ile uyumlu harcama yaptıklarında hem mutlu oluyor hem de duygusal açıdan tatmin oluyorlar. Siz de harcama yapmadan önce durun ve bu satın alım değerlerinize uyuyor mu düşünün.

7 7 Liste ile gezin
Liste ile gezin

İhtiyaçlarınızı ve bütçeniz dahilinde almayı planladığınız isteklerinizi listeleyin ve bunu ya cep telefonunuzda ya da cüzdanınızda taşıyın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800