2022'de Paranızı En İyi Şekilde Değerlendirmenin 22 Yolu

Finansal alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmak istiyorsanız, bu liste ile başlayabilirsiniz. İşte 2022'de paranızı en iyi şekilde değerlendirmenin 22 yolu burada.

1 22 Mükemmel yılınızı hayal edin

Yeni yıla girerken, 2021'i gözden geçirmek zaman ayırın ve 2022'de neyi farklı yapmak istiyorsanız, onu düşünün. 2021'de ne iyiydi? 2022'de neyi değiştirmek istersiniz? Sonunda başarmak için adım atabileceğiniz, ertelediğiniz bir şey var mı? Yeni yıldan ne istediğinizi düşünerek bir gün geçirin.

2 22 İlerlemenizi takip edin

Para durumunuz hakkında net değerinizi hesaplamak iyi bir başlangıç olacak. Bu, varlıklarınız (birikim hesaplarınızdaki nakit, yatırımlar, gayrimenkul, arabalar vb.) ve eksi borçlarınız (öğrenci kredileri, ipotekler, vadesi geçmiş kredi kartı faturaları vb.) içerir.

Herhangi bir birikim veya borç geri ödeme hedefine doğru ilerleyip ilerlemediğinizi ve nasıl ilerlediğinizi görmek için 2022'de her ayın başında bunu yapmayı deneyin. Finansal durumunuzu net görebilmeniz için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz. 

3 22 Yatırım yapın

Kendi risk anlayışınıza uygun yatırım araçlarından bir sepet oluşturabilirsiniz. Böylece yumurtalarınızı aynı sepete koymayıp riskini dağıtmış olursunuz.

4 22 İstek ve ihtiyaçlarınızı ayırın

Bir şey satın alırken kendinize, ‘’Bu benim için İstek mi, ihtiyaç mı? Bunun için kaç saat çalışmam lazım?’’ diye soruyor musunuz? Yeni yılda bunu daha çok kendinize sorun.

5 22 Finansal ilişkilerinizi yönetin

Parayla ilişkiniz nasıl? Gerginse, finansal iyilik halinize iyi gelecek uzmanlardan yardım alın. Doğru ilişkilerle doğru finansal kararlar alın.

6 22 Hesaplarınızı izleyin

2022'de siber güvenlik konusunda proaktif olmamak için hiçbir mazeret yok.

Kendinizi ve paranızı korumak için öncelikle bankacılık, emeklilik, öğrenci kredileri ve kredi kartları dahil tüm hesaplarınızın nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Ardından, en azından, ekstra bir güvenlik katmanı sağlamak için tüm hesaplarınızda çok faktörlü kimlik doğrulamayı açtığınızdan emin olun.

7 22 İlham alın

Hedefleriniz için ilham kaynağı arayın. Sizi motive edecek başarıları örnek alarak, hayatınızda uygulamaya çalışın.

8 22 İstemekten çekinmeyin

2021'de geride bırakacağınız bir şey mi var? Mesela zam istemekten çekinmek gibi…

Birçok kişi için zam istemek zordur. Tabii ki, bu sizi strese sokabilir. Ama yöneticinizle nasıl görüşmeniz gerektiği ile ilgili şu makalemizi okuyabilirsiniz.

 İstediğiniz Maaş Zammını Almanın 5 Yolu

9 22 Kredi puanınızı iyileştirin

Kredi puanınız, finansal hayatınız üzerinde büyük etkisi olabilecek önemli bir sayı. Para durumunuzu düzenli olarak izlerseniz, kredi puanınızın düştüğünü de fark edebilirsiniz.

 

 

10 22 Avantajlarınız için plan yapın

Finansal hayatınız, sağlık fırsatlarınız gibi farkında olmadığınız şeyler hakkında araştırma yapıp, bilgi sahibi olun.

11 22 Ertelediğiniz bir görevi yapın

Hepimizin yapmamız gerektiğini bildiğimiz bir şey var, ancak yine de ertelemenin yollarını bulmaya devam ediyoruz. Yapılacaklar listenizden bir şeyi kontrol etmeye çalışın. 

 

12 22 Finansal durumunuzu değerlendirin

Haftada bir veya üç ayda bir, belirli bir günü para durumunuzu gözden geçirmeye ayırın. Görevler, harcamaları kontrol etmeyi içerebilir.

Bugünden en iyi şekilde yararlanmak için, telefonunuzda veya başka bir yerde, harcamalarınızı gözden geçirebileceğiniz bir liste tutun.

13 22 Kripto hakkında bilgi edinin

Bakın, tüm paranızı kripto paralara yatırmamalısınız ama bu noktada onları ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için zaman ayırmalısınız. Ve varlık ne olursa olsun, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın. 

14 22 Finansal sağlığınızı ölçün

Finansal sağlığınızı daha iyi anlamak için kendinize birkaç önemli soru sormanız yardımcı olabilir. Bunu finansal sağlığınızın bir öz değerlendirmesi olarak düşünün:

  • Beklenmeyen olaylara karşı ne kadar hazırsınız? Acil durum fonunuz var mı?
  • Net varlığınız nedir? Olumlu mu, olumsuz mu?
  • Kredi kartları gibi borcunuzun yüzde kaçını yüksek faiz olarak değerlendirirsiniz?
  • Emeklilik için düzenli birikim yapıyor musunuz? Uzun vadeli hedefinize ulaşmak için doğru yolda olduğunuzu düşünüyor musunuz? 
  • Sağlık ve iyi bir yaşam için sigortanız var mı?
15 22 Emeklilik için para biriktirin

Emekli hayatını güvenceye almak için şimdiden para biriktirin.

16 22 Birikimlerinizi artırın

Birikimlerinizi biraz da olsa artırmak, sizi genel olarak daha iyi bir finansal konuma getirecek. İster bir ev satın almak ister daha fazla yatırım yapmak olsun, yağmurlu bir gün için veya diğer hedeflerinize koymak için ek paranız olacak.

17 22 Harcamalarınızı kısın

Biraz tasarruf etmenin ve sizin için önemli olan şeylere harcama yaptığınızdan emin olmanın bir başka yolu da harcamalarınızı sıralamaktır.

Bunu, son üç aydaki zorunlu olmayan tüm harcamalarınızın bir listesini yaparak yapın. Ardından, onları sıralayın ve en az önemli veya gerekli olan harcamaları kesmeyi veya azaltmayı deneyin. 

18 22 Bütçenizi dengeleyin

Bütçenizi dengelemek finansal başarı için çok önemli. Çünkü finansal yükten kurtulduğunuzda, kendinizi rahatlamış ve hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu hissedersiniz. Size uygun bütçeleme ritmi bulmanın birkaç püf noktası var. Moneye de bunlardan biri.

19 22 Paranızın değerini bilin

Paranızın son bir yılda nereye gittiğini düşünün. Paranızı harcama şeklinizden memnun musunuz? Cevabınız hayır ise harcama şeklinizi değiştirin.

20 22 Borçlardan kaçının

Birçok kişinin yaptığı hatalardan biri, yüksek limitli kredi kartları kullanmak. Dürüst olmak gerekirse, kredi kartları ancak doğru kullanıldığında gerçekten harika bir araç olabilir. Bu da öncelikle her faturalandırma döngüsünün sonunda bakiyenin tamamının ödenmesini içerir.

21 22 Parayı konuşun

Eşler arasında para tabu olmamalı, eşler bu konuda rahatlıkla konuşabilmeli. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Sadece faturaları değil, diğer harcama ihtiyaçlarını da konuşun.

22 22 Kendinize yatırım yapın

Kendinize yatırım yapmak sizin için ne anlam ifade ediyorsa, 2022'de bunun için gerçekten bir taahhütte bulunun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800