Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : 2 sene önce bankanın bana verdiği k.kartini hiç kullanmadım ama şimdi kulanmak istiyorum şifresini dahi almamıştım şuan kullanmak istiyorum ne şekilde şifre alırım kullanıma acarım teşekkürker.

Cevap :

Merhabalar

Bankanızı arayarak ya da şubeye giderek kartınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

İyi günler

Soru : XX bin lira borcumuz var esimle ikimizin toplam borcu bu suan işsizim cunku 1 bucuk yasinda kizim var bakacak insanimiz yok esim calisiyor ama yetmiyor kredilerimiz 2 aydir odeyemiyoruz 3.ayda ödenmezse sıkıntıya giriliyormus esim asgari ucretle calisior evimiz kira bana fikir sunun borclaeimiz 3 senedir var surekli yapilandirmaktan borcumuz bir turlu dusmuyor

Cevap :

Seda merhaba 

Öncelikle kızınız için sizi tebrik ederiz. Bereketiyle gelsin diyelim. :)

Borç ile başlayalım: Borç yüklü gibi görünse de siz taksit taksit düşünün. İlk taksidi ödediğinizde gecikmenizin süresi azalır. Bu sebeple önce en eski borcu ödemeye odaklanın. 90 gün gecikme yerine 60 gün gecikme olur, 60 gün yerine 30 gün gecikme olur. Bu da size süre kazandırır. Eğer ödeyemeyip yapılandırmak yapmak zorunda kalırsanız da  finansal gerçeklerinize uygun bir rakam belirlemeye özen gösterin. Her ay maaş gelir gelmez borcun taksidini ayırın. Bir süre borç hayatınızın bir gerçeği ama her borç ödenir.

Tasarruf etmek için de iki önerimiz var.

Birincisi KAKTÜS MODU, kızınız ve sizin için ihtiyaç olan şeyler dışında para harcamayın.

İkincisi de evden yapılabilecek işler, ödeme alabileceğiniz ve evden yapabileceğiniz işleri araştırın. Bunlar dışında siz ve eşiniz için evde kullanmadığınız eşyaları satmak ya da düşük maliyetli üretim yapıp satmak da sizin için çözüm olabilir. 

Bunlar çözüm olmazsa ZOR KARAR ANI sizin için geldi demektir: Borçlar bitene kadar ailenizin yanına taşınabiliyor musunuz? Bunu değerlendirin. Böylece kiradan bir süreliğine kurtulabilirsiniz.

Asgari ücret, kira ve krediden dolayı biraz yorucu geçebilir fakat sabırlı olun.

Sevgiler

Soru : Elimde birikmiş param yok 500-1000 tl yi bitcoin e yatırıp kar edebilir miyim ve önereceğiniz güvenilir bitcoin siteleri nerelerdir

Cevap :

Merhaba Fatma Hanım

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Fakat tüm paranızı tek bir yatırım aracına yatırmadan dilediğiniz yatırım aracından faydalanabilirsiniz. Bunun öncesinde iyi bir araştırma yapmayı da unutmayın, yine bu hesabı açacağınız siteyi de iyi araştırın. Bitcoin ve benzer paralarda ani değişimler olabiliyor bunu da göz ardı etmeyin...

Sevgiler

Soru : İlk defa iş kuracağım. Kendi işimin patronu olmak istiyorum. Kendi işimi kurmak istiyorum ama hangi işi yapacağımı bilmiyorum emin değilim, sizden destek istiyorum. Hangi sektörde, hangi alanda iş yapmalıyım ?

Cevap :

Pınar merhaba

İş kuracağın sektör konusunda bilgi sahibi olman, işin ilerleyişi için oldukça önemli. 

İyi bir fırsat gördüğün zaman başka branşlarda da bir iş kurabilirsin fakat eğer böyle ekstra bir durum yoksa, iyi bildiğin iş için pazar araştırması yap.

Şimdiden başarılar

Soru : Merhaba işe giriş tarihim 01.04.2019 Maaşım XXX lira, sigortam da tam yatıyordu. 01.06.2019 işten çıktım sigortam kesildi fakat farklı yerde başladım sigorta işe giriş tarihim 01.06.2019 (aynı gün yani). Bu benim ihtiyaç kredisi almamda olumlu veya olumsuz etkiler mi? (Kredi puanım 1200 civarı)

Cevap :

Merhabalar

Kredi çekmeniz için gereken koşullar bankadan bankaya değişiklik gösteriyor.

Maaş aldığınız bankadan sorunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sonrasında kredi çekmeden önce araştırma ve karşılaştırma yapmayı unutmayın.

Sevgiler

Soru : Kredi kartından para çektim ve onu taksitlendirdim 2-3 gün sonra 170 liralık alışveriş yaptım bu dağ Onunla beraber takside mi geçiyor ya da ilk vereceğim taksitle beraber ek 170 lira mı ödüyorum

Cevap :

Merhabalar

İlk vereceğiniz taksite ek olarak ödeme yapıyorsunuz.

Taksit önceki işlem için yapılmış. Bankanızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sevgiler

Soru : Merhabalar; Adım Furkan 25 yaşında kanı hızlı akan genç girişimlerden biriyim:) Elimde üzerinde yoğun çalıştığığım ve inandığım projelerim var. Desteklerinizi bekliyor,iyi çalışmalar diliyorum..

Cevap :

Selamlar Furkan

Melek yatırımcılardan bazılarına bu linkten ulaşabilirsin.

Şimdiden başarılar

Soru : İyi günler özlem hanım toplam da 6500 tl maaş alıyorum aylık ortalama giderim 1500 tl borcum yok sözleşmeli erlik yapıyorum ve bu mesleği en fazla 7 sene yapabileceğim bu 7 sene içinde nasıl etkin ve daha çok birikim yapabilirim yani biriktirdiğim parayı develasyona uğramadan nasıl muhafaza eder ve katlarım yardımcı olurusunuz şimdiden teşekkürler kolay gelsin iyi çalışmalar

Cevap :

Merhabalar Abdullah Bey

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Fakat sizi giderlerinizi kontrol etme alışkanlığınız ve geleceği düşünmeniz için tebrik ederiz.

Yatırım şartları günlük olarak değişebiliyor. Kendinize bir hedef rakam belirleyin, yatırımlarınızı ve araştırmalarınızı bu rakama ulaşmaya odaklayın. Bankaların vadeli hesapları, döviz, altın gibi çok sayıda yatırım aracı da size yardımcı olacaktır. 

İyi günler

Soru : Merhaba maaş bankam yapı kredi 8 bin lira online bankacılıktan kredi başvurusu yaptım onaylandı maaşımımı belgelenebilir 2400 olarak alıyorum kredi kartım 3200 eksi hesabım 1800 lira şuanda 3200 kredi kartına 1800 lirada eksi hesaba borcum var artı 8 bin lira kredim var bunların üzerine 25 bin lira kredi başvurusu yaptım değerlendirme ye alındı onaylamadı maaş bankam tekrar kredi almam için ne yapmam lazım kredi puanım 1044 bana yardımcı olurmusunuz 8 bin lira olan kredi mi nakit kapatsam 20-25 bin kredi çıkar mı

Cevap :

Merhaba

Herkesin kredi notuna göre ve gelir belgelerine göre bir üst kredi limiti oluyor. Onaylanabilecek kredi miktarı ve sonucu da bu limite ve kredi puanınıza göre belli oluyor.

Bu konuyu maaş bankanızla konuşmanızda fayda var.

Teşekkürler

Soru : Kuracağımız işe göre destek farkı var mı? İşimizi kurduktan sonra destek verilicek mi?

Cevap :

Yeter Hanım merhaba

Kuracağınız işe göre destek alabileceğiniz yerler de miktarlar da değişiyor.

Bu yazımızdan destek alabileceğiniz bazı yerleri görebilirsiniz. Tıklayınız.

İş kurduktan sonra da destek alabileceğiniz hem devlet kurumları hem de özel kurumlar var. Destek arayışından önce sizin seçtiğiniz dalla en yakın olan kurumları bulmalısınız.

Soru : Bir yazılım fikrim var ve ticarileştirilmesi çok kaârlı bir yazılım. Mermer sektörü üzerine lakin arayüz yazmak için desteğe ihtiyacım var. KOSGEB’de bu konuda bana nasıl yardımcı olabilir veya yardımcı olabilecek başka kuruluşlar var mı ?

Cevap :

Merhaba 

Öncelikle girişimci yönünüz için tebrik ederiz.

KOSGEB genelde hibe gibi destekler veriyor. Bunun öncesinde ise bir eğitime tabii tutuyor. Eğitim süresinde eğitmenlerle konuşarak yazılım için KOSGEB'e başvurmuş bazı isimlerle tanışabilirsiniz.

Bunun dışında İTÜ, YTÜ gibi okulların girişimciler için açtığı yarışmalara ve kuluçka merkezlerine de başvurabilirsiniz.

Soru : Babam 200 bin civarı bir parayı bankaya faize yatırdı. Faizi çektikçe paranın değeri düşer mi? Böyle duyumlar dönüyor sürekli etrafta merak ediyorum.

Cevap :

Merhaba, Bugün 200 bin lirayı bugün bankaya yatırdın. Her ay faizini alıyorsun. 1 yıl sonra enflasyonun yıllık % 20 civarında olması nedeniyle (mal ve hizmetlerin fiyatı artıyor) 200 bin liranın değeri bugünkü ile aynı olmayacak. Paranın değerinin düşmesi bu. Bunun önüne geçmek için üstüne ekleyerek yatırım yapabilirsin.

Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Soru : Kredilerim 74bin ve 15 bin Kredi kartı 20 bin Bunların hepsini kapatıp elime 20 bin lira kalıcak şekilde yapılandırma yada birleştirme kredisi çekmem mümkün mü aylık gelirim 5000 memurum

Cevap :

Merhaba,

Bu konuyla ilgili bankanıza gidip  görüşmenizde fayda var.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 120.000 tl kredi 60 ay 23.000 kredi kartı 26.000 eksi hesap Borçlarım var maaşım yaklaşık 10.000 tl ben ekşi hesap ve kredi kartını kapatmak için kredi çekmek istiyorum nasıl bi yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

Cevap :

Merhaba Samet Bey,

Borçlarınızı tek bir kredi altında toplamak için bankacınızla gidip görüşün, herhangi bir başvuru yapmadan durumunuzu samimiyetle anlatın. Size en uygun çözümü önereceklerdir.

sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba vadeli hesap açtırmak istiyorum. Yaklaşık 350.000 tl yatiricam en fazla 360 gün yazıyor ınternette. 1 sene sonrasında paramin aldigi faizle birlikte üzerine ekleyerek tekrar Vadeli ye yatırabiliyormuyum? Yoksa vadeli de 1 hakkımız mi bulunuyor yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap :

Merhaba,

Paranızı istediğiniz gibi vadeli mevduata yatırabilirsiniz. Yalnız size tavsiyem, bankaya gidip görüşün, sizin risk anlayışınıza ve ekonomik beklentilerinize uygun yatırım araçları önereceklerdir. Biz prensip gereği yatırım önerisinde bulunmuyoruz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, 300.000TL 120 ay vadeli konut kredisi kullandım. 41 ay ödedikten sonra, 100.000TL ara ödeme yaparak, taksit tutarı aynı olması ancak kredi vadesini düşürmek istedim. Fakat banka, kalan 79 ay vadeyi 55 aya düşürüp, taksit tutarını düşürüyor ve vadeyi %30dan aşağı düşüremediklerini söylüyor. Bu yasalmıdır? Teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

İmzaladığınız sözleşme ile birlikte avukata danışmanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bes iptalini istiyorum

Cevap :

Merhaba,

Emeklilik şirketinin çağrı merkezini arayarak iptal edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Asgari ödeme 302 tl ydi. Ben 300 lira yatırdım. Sonradan 10 tl daha yatırdım 2 saat içinde . Kartımin asgari ücretini yatırmış oluyo muyum yoksa hala gecikmede olur mu

Cevap :

Merhaba,

Kredi kartınızın asgari borcunu son ödeme gününde yapmanız önemli. Eğer gününde belirtilen tutarı yaptıysanız gecikme olmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar, üniversitede iken aldığım KYK'ni belli bir miktar ödemiştim daha sonra arkadaşlarımın "enayi misin sen neden ödüyorsun kimse ödemiyor" gibi malca telkinlerini dinleyip 10 yıl filan ödemedim, lakin geçen yıl çıkan vergi borcu yapılandırması ile tüm borcumu kapattım. Bununla birlikte öğrenci iken sürekli ödemelerini aksattığım bir kartım vardı, ve onu da yıllar önce kapatmıştım. Bu yıl kk almak için her bankaya başvurdum ve kredi puanımın 0 olmasından dolayı veremeyeceklerini söylediler. İş artık gurur işi oldu ve sürekli telefonda müşteri danışmanları ile kavga ediyorum. Özellikle TİŞ bankası ile çünkü 12 yıldır aynı firmada çalışıyorum hamdolsun iyi maaş alıyorum fakat bu banka bile bana kk vermiyor. Bunun bir çözümü var mı? Saygılarımla

Cevap :

Merhaba,

Kredi notunuzu yükseltmek ile ilgili https://www.paradurumu.com/kredi-notu/kredi-notunu-yukseltmek-icin-yapmaniz-gerekenler-haberi-3468 yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Üniversite öğrencisiyim ve parasal yönden çok zor durumdayım. Ailem fakir ve 4 kardeşiz diğer kardeşlerim de lise son bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorlar. Bu yüzden ailem bana pek harcama yapamıyor devletten yurt ve burs da çıkmadı. Sadece bir ay için yardım istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı? Her şeyi kanıtlayabilirim...

Cevap :

Merhaba Cabir,

Hafta sonları 7-8 saat yarı zamanlı çalışabileceğin olanakları araştır, böylece hem gelirin olur hem de tecrübe kazanmış olursun. İşkurun üniversite gençlerini destekleyen programları var.

Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Soru : mrhb. saygılarımı sunuyorum. Yaklaşık 10 yıldır devlet memuru olarak görev yapıyorum. bilirsiniz ki ihtiyaçlara binaen günümüz fiyatları ile yaşam bir memur için oldukça yorucu ve stres yapıcı. üniversite mezunuyum. özel sektör için vasfım bulunmamakla birlikte çitfçi bir ailenin çocuğuyum. tarım alanında ekonomik düzeyimi yükseltecek ne gibi yatırımlar yapabilirim.teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba,

Bulunduğunuz yerde bu konudaki bilgi ve deneyiminizi kullanarak neler yapabileceğinizi araştırın. İhtiyaçlar neler, siz ne yapabilirsiniz? Kendinize bir iş planı hazırlayın. Benzer işi yapanlarla görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın. 

Soru : Merhaba peki 2 kişilik bir aile için haftalık bütçe limiti ne olmalı?

Cevap :

Merhaba Tuba hanım,

Siz 1 ay boyunca harcamalarınızı yazın neye ne kadar harcıyorsunuz, 1 ay sonunda bu harcamalarınızı kategorileştirin; gıda, faturalar, ulaşım, eğitim vs. Yazdığınız harcama tutarlarını baz alarak kendi giderlerinize limit koyabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para  ile kalın.

Soru : Mrh. 3.4 bankaya borcum var toplamda 60.000 bin lira kredim limitim dolu sadece 11 000 binl ira gozukuyor kredi sadece 30.000 bin lira cekebilirsem cok rahatliyacagim lakin 1 ay once basvurum reddedildi eski maasim 2400 lia idi simdi 2800 lira tekrar basvurabilirmiyim krediye ne yapmam lazim

Cevap :

Merhaba,

Kamu bankalarının 60 aya varan düşük faizli kredi kampanyaları var. İhmal etmeyin. Gidin bankayla görüşün. Kredinizi uzun vadeye yayın. Gelirinizi arttırmanın yollarını araştırın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

listelemeye devam et
Üye Ol