Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : Tekstilde sabah 8 akşam 7 çalışıyoruz. Sabah 7 de evden çıkıp akşam 8 de evde oluyorum. Buna rağmen 2200 TL yol yemek alıyorum maaşımı yükseltmek istiyorum ek iş nasıl nerede ne tür yapabilirim

Cevap :

Merhaba,

Ek iş yapmakla ilgili https://www.paradurumu.com/ek-gelir yazılarımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Devlet tarafından otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil edildim şuan çalıştığım şirkette TEB Bankası ile maaş alıyorum otomatik bes imi nasıl iptal Edip paramı alabilirim

Cevap :

Merhaba Mine Hanım,

Bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini arayarak iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : benim 5 bin limtili kredi kartım var ve tamamen dolu ben taksitli alışveriş yapabilirmiyim teşekkürler

Cevap :

Merhaba Ahmet Bey,

Kredi kartı limitiniz tamamen dolu ise taksitli de olsa alışveriş yapamıyorsunuz. Hesap kesimden sonra borcunuzu ödeyerek alışveriş yapabiliyorsunuz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Yasim 13 IOKBS (PYBS)'NI kazandim ve bu yuzden 3 ayda bir 648 lira banka hesabima para yatiyor. Buraya kadar Hersey iyi ama bundan sonra Bir sorun var ceyrek altin 371 lira Yani 3 ayda iki ceyrek alabiliyorum ve planim her 3 ayda iki ceyrek altin alip altin hesabima yatirmak... Yapmali miyim?

Cevap :

Merhaba Kerem,

Seni kutlarım hem gösterdiğin başarıdan dolayı hem de şimdiden paranı değerlendirmeyi düşünmeden dolayı. Annen ve babanla birlikte bu düşünceni konuş onlar da onaylarsa altın alabilirsin. Bankada altın hesabı açtırırsan altını gram bazında da alabiliyorsun. Prensip olarak al-sat tavsiyesinde bulunamıyoruz. Bu nedenle ailenle konuşup neden altını tercih ettiğini anlat onlar ikna olursa yapabilirsin tabi ki.

Sağlık sevgi ve para ile kal.

Soru : İyi günler benim sorunun şu 2013 2014 yılları arasında garanti bankasının kredi ve kredi kartı kullandım ödeyemeyince avukatlık oldum ve avukatla 4 taksit geri ödeme şartı ile anlaşma yaptım ve bu 4 ay boyunca düzenli bir şekilde borcumu ödedim Çağlayan adliyesinde bu işlem olmustu elimde ödediğine rahmen dekontlarım olmasına rağmen hala herhangibi bir bankadan ne kart nede kredi başvurusu yapamıyorum ne yapmalıyım

Cevap :

Merhaba Muhammet Bey,

Konuyla ilgili https://www.paradurumu.com/kredi-notu/kredi-notunu-yukseltmek-icin-yapmaniz-gerekenler-haberi-3468 yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Köyde yaşıyorum ama iş kurmak istiyorum nasıl bir şey yapabilirim bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?

Cevap :

Merhaba Havva Hanım

Siz ne iş yapmak istiyorsunuz hangi konuda uzmanlığınız var, sizi ne yapmak heyecanlandırıyor?Bol bol başarılı girişimcilerin hayat hikayelerini okuyun.Çevrenizi araştırın neye ihtiyaç duyuluyor, siz bu çerçeve de neler yapabilirsiniz? Yapacağınız işe karar verdiğinizde kendinize bir iş planı yapın. Kendi işinizle ile ilgili neler gerekiyor listeleyin;

1.- Ürün/Hizmet Nedir?

 -İhtiyaç mı istek mi?

 -Niye önemli bir hizmet ?

 -Şu an başkaları bunun için ne fiyat veriyor? Siz kaç alabileceksiniz?

 2.Kim alıcak? Müşteriniz kim?

 -Yaş grubu, ekonomik durumu, oturdukları yerler?

3.Neden sizden alsınlar? Nasıl Fark Yaratacaksınız?

 - Fiyatlarınız mı daha ucuz?

 - Hizmet mi değişik/yeni?

 - Özel hizmet? Örneğin Kişiye özel

 4.Bu isi başka kim yapıyor? Rekabet.

 - Para kazanıyorlar mı?

 - Kuvvetli yönleri ne?

 - Zayıf yönleri ne?

 - Kaç tane rakip var 100 mu 3 mu?

5. Alt yapı zor mu Hukuk, maliyetli mi?

 - Bu işi yapmak hukuki mi?

 -Büyük bir teknoloji yatırımı gerektiriyor mu?  Devamlı değişen bir teknoloji mi?

6.Yeterli kaynağınız var mı?

 - Tecrübe, yetkinlik, işletmecilik bilgin var mı, bu işten anlıyor musunuz?

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba 2800 maas aliyorum. 2500 tl ek hesabim maas aldigim gün kart ve kredi ödemelerim oldugu icin cekmek zorunda kaliyorum. Bu yuzden maas hesabim ek hesaba bagli oldugu icin direk banka -2500 tlyi maas hesabımdan cekiyor. Ek hesabimi taksitlendirmek veya maasi yatar yatmaz cekmemesi icin ne yapmaliyim ?

Cevap :

Merhaba Ahmet Bey,

Kendinize hedef koyun aylık bütçenize göre 2500 lira ek hesabınızı kaç ayda kapatabileceğinizi hesaplayın. Gerekirse bir süre için ‘’Kaktüs Modu’ na geçmek çok işinize yarayabilir.

Bu dönem yaşayabileceğiniz en az para ile, yaşayabileceğiniz en uzun dönemi deneyimleyeceksiniz. Sadece temel ihtiyaçlarınıza odaklanıp, kablolu tv yi kapattırmak, ulaşım için kullanılan para yerine uzun yürüyüşler yapmak gibi, aklınıza gelebilecek her harcamanızı bir süre için borcunuza yöneltmek, borçtan kurtulma sürenizi kısaltabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bes kesintisini iptal etmek istiyorum

Cevap :

Merhaba Samet Bey,

Bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini aramanız yeterli. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bizler yani insanlarin cogu yaz aylarinda sezonluk gecici isde calisiyoz maasdan issizlik parasi kesiliyo lakin neden isden ayrildimiz zaman issizlik maasi alamiyoz haksizlik degilmi simdi bu 7 yildir sezonluk calisiyom daha 1 kez olsun issizlik maasi alamadim

Cevap :

Merhaba Halit Bey

Sorunuzla ilgili bilgiyi ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Merkezini arayarak alabilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Ziraat emekliliği iptal etmek istiyorum

Cevap :

Merhaba Zehra Hanım

Çağrı merkezini, 0850 222 97 00 numaralı Müşteri iletişim Merkezi’ni arayarak iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar Son 3 yılda sadece 4 gün sigortam ödenmedi. Çalıştığım iş yerinden istifa ederek çıkış yaptıktan sonra farklı bir iş yerine geçiş yapacağım . Gün kaybetmeden .Eğer Burda umduğum gibi olmazsa ne kadar çalışmam gerekmekte işsizlik maaşı alabilmek için

Cevap :

Merhaba

Sorunuzla ilgili bilgiyi ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Merkezini arayarak alabilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Selamun Aleykum Hocam Ben Yaklasık Bundan 3 Sene Once Cihaz Aldım Fatura Uzerinde Yanlız Alırken Askerliğime 3 Ay Kalmıstı Tabi Suana Kadar Hic Odemelerimde Sıkıntı Yoktu Her Neyse Ya Cihazı Satmak Zorunda Kalacaktım Yada Cihazı Bir Guvendigim Arkadas Es Dosta Devir Edecektimki Hatı Dondurup Cihaz Taksidimi Odeyecekti Bende Arkadasa Devir Edip Cihazı Verdim Askere Gidince 1 ay Ödemesi oldu 2 Ay Ise 15 Gun Aradan Gecti 3 Cü Ay Ise 25 Gun Aradan Gecip Sozlesme Iptal Oldu odememi Askerde Toplu Bir Sekilde Odedim Sabahı Askerden Bu Yana Odemelerim 2 dk bile Gecmiyor Kredi Puanim 1400 Az Riskli Ama Idari Kanun Takip Vardı Ve Aynı Sekilde Yine Cihaz Aldim Fatura Uzerinde 2 yil Boyunca Taksidimi Saglam Bir Sekilde Verdm Son 6 Ay Kaldı Toplu Odeme Yapip Erken Kapadim Ama Bankada Kredi Kart Kredi Hic Bisey Alamiyorum 5 Yilda Ozel Sektorde Calısanım ve Sigortamda Yatıyor Bu Konula Ilgilenirseniz Sevinirim Saygılarimla

Cevap :

Merhaba Süleyman Bey,

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var, takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Ancak 5 sene sonunda, Findeks notunuzu etkilemez hale gelecektir. Kredi siciliniz sıfırlandığında, kredi notunuzu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay yöntem, düşük limitli bir kredi kartı edinip düzenli olarak ödemek.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : İyi günler benim şuanda findex kredi notum 1400 ve bu notumu cok daha yuksek seviyeye ulastirmak icin gayret ediyorum yalniz gecmiste kanuni takibim var fakat borcum yok ileride kredi kullanmak istesem ve kredi notumda yüksek olsa bu kanuni takibim kredi almama ne kadar engel teşkil eder???

Cevap :

Merhaba Salih Bey

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var,  takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Ancak 5 sene sonunda, Findeks notunuzu da etkilemez hale gelecektir. Kredi siciliniz sıfırlandığında, kredi notunuzu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay yöntem, düşük limitli bir kredi kartı edinip düzenli olarak ödemek.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : 4000 tl gibi cüzi miktarda param var. Birikim yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap :

Merhaba Alper Bey

Bankanızın birikim hesaplarını inceleyin. Vadeli mevduat, döviz,, altın, yatırım fonları vs. Size uygun geleni seçerek düzenli olarak birikim yapabilirsiniz. Bankaya gitmeden önce hesapları inceleyin. Aklınıza takılan soruları bankacınıza sorun. Risk anlayışınıza uygun gelen yatırım aracını seçerek birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, aylık 3200 lira maaşım var. İstanbul'da yaşıyorum. Kira, zamlar, enflasyon derken ay sonunu getirmek pek mümkün olmuyor. 7250 lira borcum var. Borcun 3 bin lirası nakit avanstan alındı ve bu borç akdi faizle sürekli katlanarak büyümeye devam ediyor. Her ay kenarı 400 ile 550 lira atabiliyorum... Kış gelmek üzere, kış masrafları ile kenarı ne kadar atabilirim, bilmiyorum. Ne yapabilirim, borçlarımı bitiremeyecek hissine kapıldım. Her borç ödenir ama ekonomik kriz de geldi... Şimdiden teşekkürler...

Cevap :

Merhaba Tarık Bey,

Hepimiz aynı şartlar altında yaşıyoruz.  Yalnız değilsiniz. Borçları kapatmak bir süreç nasıl bir ayda 10 kilo veremiyorsak borçları da kısa zamanda kapatmayı beklemeyin. Ayda 550 lira ödeyerek faiz hariç 13 ayda 7250 lirayı ödeyebiliyorsunuz. Ek gelir yaratarak bu süreyi biraz daha kısaltabilirsiniz. Tasarruf kurallarını hayatınızda uygulamayı unutmayın. 

Moralinizi bozmayın. 

Sağlık,sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba 11 yıldır kendi isimizi yapiyoruz . Ama maalesef 11 yıldır da sürekli borç oduyoruz ,borcumuz bitmiyor.Gerek alt yapinin bozuklugundan gerek duzensizlikten borcu borçla kapaya kapaya içinden çıkılmaz bir hal aldık. Hem kişisel itibarımız sarsıldı etrafimizdaki insanlardan para istemekten hemde psikolojimiz bozuldu. Kazandigimiz giderlerimizi kapatmaya yetmiyor. İşimizi sağlıklı yapamaz olduk. Ne yapacağız nasıl yapacağız bilmiyoruz. Desteginizi rica ederim. Sevgiler

Cevap :

Merhaba Nagihan Hanım,

Bir mali müşavirle görüşerek neler yapabileceğinizi öğrenin. Bazen ne yaparsak yapalım borçları kapatamıyor durumda olabiliriz. Bir dönem hayatınızda birkaç ‘‘büyük değişim’’ yapın. Bazı şeyleri geçici olarak değiştirmeden ödeyemiyorsanız, ‘‘zor karar’’ı verin! Ya bir şey ‘‘satın’’ ailenizin yanına taşının ya da bir şeylerden feragat edin. Hareket, aksiyon en önemli ‘‘karar’’. Bunun ne olması gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Sayin yetkili, ev hanimi olan 1964 doğumlu eşimin şimdiye kadar hiç sigortasi yoktur. 2 çocuğumuz var ilki 1988 diğeri 1996 doğumlu. Emekli olabilmesi için ne yapabiliriz nasıl bir yol önerirsiniz. Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

Cevap :

Merhaba Şaban Bey,

Sorunuzla ilgili bilgiyi ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Merkezini arayarak alabilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba..1000_1200 gün civarı ssk pirimim var..emekliligim zor bir ihtimal olduğu için bu birikmiş primlerimi geri almak istiyorum.ne kadar alırim

Cevap :

Merhaba Engin Bey,

Sorunuzla ilgili bilgiyi ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Merkezini arayarak alabilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, kosgeb seminerlerine katılıp sertifikamı aldım. Şimdi iç çamaşırı vs satışı yapabileceğim bir dükkan açmak istiyorumZ fakat eski kredi borçlarım vs banka sicilim bozuk. Acaba kosgeb onaylarsa bu şekilde kredi kullanabilir miyim ? Teşekkürler

Cevap :

Merhaba Nihan Hanım,

Kredi kullanırken bankalar kredi notu banka açısından çok önem kazanıyor. Bu nedenle isterseniz bankacınıza durumunuzu samimiyetle anlatıp başvuru yapmadan bir danışın. Kredi notunuzu öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Ben otelde calisiyorum. İs yerim benden iki aydir para kesiyor.fakat bizden kestigi parayı bes e yatırmamış ben caymak icin sms attim ama geri cevap gelmedi.aradim iş yeriniz parayi yatırmadıgi icin cayma olmuyor ve parayı iade edemiyoruz dediler. Ne yapabilirim?

Cevap :

Merhaba Mahmut Bey

İşyerinizin muhasebe departmanı ile görüşün yaşadığınız durumu anlatın. Yapılan kesintinin sebebinden emin olun. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Nasıl bir iş kurabilirim? Çok az gelişmiş şehirde yaşıyorum ne açabilirim ki tutulsun bana fikir verir misiniz. Bir kadın girişimciyim sosyoloji mezunuyum çok girişken bir yapım olduğunu düşünüyorum ama ticarete hangi alanda katılacağımı bilmiyorum.

Cevap :

Merhaba Kübra Hanım,

Siz ne iş yapmak istiyorsunuz hangi konuda uzmanlığınız var, sizi ne yapmak heyecanlandırıyor?Bol bol başarılı girişimcilerin hayat hikayelerini okuyun.Çevrenizi araştırın neye ihtiyaç duyuluyor, siz bu çerçeve de neler yapabilirsiniz? Yapacağınız işe karar verdiğinizde kendinize bir iş planı yapın. Kendi işinizle ile ilgili neler gerekiyor listeleyin;

1.- Ürün/Hizmet Nedir?

 -İhtiyaç mı istek mi?

 -Niye önemli bir hizmet ?

 -Şu an başkaları bunun için ne fiyat veriyor? Siz kaç alabileceksiniz?

 2.Kim alıcak? Müşteriniz kim?

 -Yaş grubu, ekonomik durumu, oturdukları yerler?

3.Neden sizden alsınlar? Nasıl Fark Yaratacaksınız?

 - Fiyatlarınız mı daha ucuz?

 - Hizmet mi değişik/yeni?

 - Özel hizmet? Örneğin Kişiye özel

 4.Bu isi başka kim yapıyor? Rekabet.

 - Para kazanıyorlar mı?

 - Kuvvetli yönleri ne?

 - Zayıf yönleri ne?

 - Kaç tane rakip var 100 mu 3 mu?

5. Alt yapı zor mu Hukuk, maliyetli mi?

 - Bu işi yapmak hukuki mi?

 -Büyük bir teknoloji yatırımı gerektiriyor mu?  Devamlı değişen bir teknoloji mi?

6.Yeterli kaynağınız var mı?

 - Tecrübe, yetkinlik, işletmecilik bilgin var mı, bu işten anlıyor musunuz?

Kübra hanım bulunduğunuz yerde girişimcilik eğitimleri varsa katılın mutlaka.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : selamın aleyküm benim matematiğim pek iyi değil ve bankacılık işlemlerinden pek anlamıyorum size danışmak istedim. sen 1996 denizli doğumlu ve yaşayan bir genç'im ve birikmiş paramı ilerisi için bankada bekletmek istiyorum, mesela 30 milyar veya 40 milyar gibi bir türk para biriminin ve miktarının herhangi bir (a) bankası veya (b) bankası gibi bir bankaya hesap açıp yatırarak bekletmek istesem ne kadar bekletsem ne miktarda bekletsem bana belli bir zaman sonra geri dönüşü ne olarak olur avantajları nedir yatırımım az olursa ne olur çok olursa ne gibi bir getirisi olur ve kuralları nedir öğrenmek istiyorum. (a)(b) bankası diyerek anlatmak istediğim hangi bankalar daha iyidir devlet bankaları mı yoksa özel bankalar mı onları da merak ediyorum mağlum şuan bir çok banka var yani siz benim yerimde olsanız hangi bankayı tercih edip çalışmak isterdiniz ayrıca daha güvenli ve kazançlı getirisi olurdu.(açıkçası bana getirisi ne olur böyle bir yatırımın)

Cevap :

Merhaba Burak Bey,

Herkesin parasının bir bölümü vadeli mevduatta durmalı. Ne kadar olması gerektiği görecelidir. Kişinin yaşına, risk toleransına, medeni durumuna ve birçok şeye göre değişir.

Vadeli mevduat, elinizdeki nakit parayı bankaya yatırıp, bir süre sonra anapara + faiz olarak geri almaktır. Yani paranızı bankada kilitliyorsunuz, bir dönem sonra size sabit bir getiri veriyor.  Mevduata stopaj oranı 6 aya kadar yüzde 5 .

Mevduat faizi,elinizdeki paranın büyüklüğüne, parayı bankada tutacağınız süreye (vade), o günkü piyasa koşullarına göre banka size bir faiz oranı belirler. Bu aralar bankalarda mevduat faiz oranı yüzde 19 lardan başlıyor, değişkendir, bu bankaların sizlerden ne kadar şiddetle para toplamak istediğine göre dönem dönem değişir.

Genelde vade en az bir ay, en fazla bir yıldır. Vade uzadıkça verilen faiz artar. Siz bankaya ne kadar uzun süre için borç verirseniz, o da bunu size ödediği faize yansıtır. Eğer faizlerin artacağını düşünüyorsanız, uzun dönem yerine paranızı aylık olarak bağlamanızda fayda var. Vadeyi kendi ihtiyaçlarınıza göre, hem faiz beklentinize hem de ne zaman paraya ihtiyacınız olacağına bakarak belirleyebilirsiniz.

Mevduatların da çeşitleri var. İhtiyaçlarınıza paralel seçim yapmanız mümkün. Mevduat tutarına vadeden önce ihtiyaç duymanız halinde, para çekildiğinde hesabın vadesini bozmayan vadeli mevduatlar da var. Bunları bankanıza danışın.

Getiri sabit, vade sonuna kadar piyasadaki faiz hareketlerinden etkilenmez, sabit getiri sağlar. Yani, dünyada ne olursa olsun banka size dönem sonunda ana paranızı + anlaştığınız faizi verir.

Devlet güvencesi: Her bankada kişi başı 100 bin’e kadar devlet güvencesi var. Örneğin: A ve B bankalarında 100’er mevduatınız var diyelim, 200 bin paranız devlet güvencesinde demektir. 

Prensip gereği kurum önerisinde bulunmuyoruz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

listelemeye devam et
Üye Ol