Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : 20 yaşında ve öğrenciyim. Çalıştığım yarı zamanlı işler ve KYK bursum dolayısıyla aylık düzenli bir harçlığım oluyor. 7 bin lira acil paraya ihtiyacım var ve sonrasında 24 ay vadeyle ödemeyi düşünüyorum. Ziraat Bankası'nın senetle para vermesi olgusu da sanıyorum yine birçok evrağa (gelir belgesi, vs.) dayanıyor. Hangi bankadan kefil göstermeden ve sabit gelir belgesi gibi şeyler vermeden 7 bin lira alabilirim?

Cevap :

Merhaba Gamze Hanım

Bankadan gelir belgesi, sgk olmadan ya da kefil göstermeden kredi almanız pek mümkün değil. Kredi almak yerine ek gelir kazanma yollarını araştırabilirsiniz.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bireysel emeklilik hakkında bilgim yok maaşımdan kesilmesini de istemem iptal etmek istiyorum nasıl ederim? İptal ettikten sonra cayma bedeli yansır mı bana benim iznim olmadan yapıldı telefonuma mesaj gelince farkettim iptal ettiğim için cayma bedeli yansır mı bana ? İyi Günler 45 yaş altıyım

Cevap :

Merhaba Sevdiye Hanım

Çevrenizdeki ( veya TV de haberlerde) emeklilerin yaşadığı hayatı karşılaştırın, gerisi size kalmış. Emeklilik için birikim yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan biri; paranın zamanda değer kaybetmesi. Birikiminizi yastık altında sakladığınızda, enflasyon yüzünden değer kaybedecek. Bu nedenle hem birikim yapacak hem de yıllar içinde değerini de arttırabilecek bir şeye ihtiyacınız var. Bu noktada otomatik katılım sistemi devreye giriyor.Sistemi küçümsemeyin, burada biriktireceğim para mı hayatımı kurtaracak diye de düşünmeyin. Ne kadar birikim yaparsanız kâr.

Eğer yine de iptal etmek istiyorsanız; 

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.ilk 2 ay içerisinde iptal ettirdiğinizde herhangi bir kesinti olmuyor.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Vadeli mevudat hesabı açtırmak istiyorum. Riski nedir? Vadeli mevduat hesabında da devlet güvencesi var mı? Yani banka batsa devlet sana ana paranı ödüyor mu?

Cevap :

Merhaba Gülşah Hanım

 Mevduata verilen güvence kapsamında, Türkiye’deki bankalarda bulunan mevduat ve katılım hesaplarınızın 100 bin liraya kadar olan kısmı devlet güvencesindedir. 

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : merhabalar benin 3200 tl gibi bir gelirim var fakat aylıgım geldiği gibi gidiyor birikim yapamıyorum ne tür bir hesap açıp birikim yapmalıyım ya da altın mı almaya başlamalıym yardımcı olursanız sevinirim

Cevap :

Merhaba Yağmur Hanım

1. Hayaliniz, hedefiniz için birikim yapın. Hedefi olan birikimler daha başarılı oluyor.

2. Her ay düzenli olarak biriktirin. Bankanıza otomatik talimat verin maaşınız hesabınıza yatar yatmaz belirlediğiniz tutar birikim hesabına aktarılsın.

3. Bu parayı ayrı bir yerde tutun. Kolay ulaşamayacağınız bir hesapta birikim yapmaya başlayın.

4. Bütçenizi sarsmayacak miktarda olsun.

5. Yarın değil, hemen bugün başlayın

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar ben özel sektörde bir firmaya iş başvurusunda bulunacağım fakat benden findeks kredi notu belgemide istediler bunu onlara vermem benim için bir risk teşkil eder mi ve bunu istemeleri normal midir?

Cevap :

Merhaba Yusuf Bey,

Bazı büyük kurumsal şirketler kredi notu belgesini işe alımlarda önemsiyor. Kredi notu belgesinin neden istendiğini sorabilirsiniz. Eğer ikna olursanız belgeyi verebilir ya da bireysel hakkınızı kullanarak buna uygun bir dille itiraz edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Herkese merhabalar iyi çalışmalar. Ben 23 yaşında özel sektörde çalışan bir müzik öğretmeniyim. Aylık 2250 gelirim var. Bazen ek kurslar ile birlikte aldığım para 3.750 gibi bir rakama çıkabiliyor. Sorum şu : Ailemle kalıyorum. Yol dışında herhangi bir giderim yok. Kredi kartı eğitim borcu vs gibi hiç bir borç veya giderim yok. Arsa almak istiyorum açıkçası ama ne yapacağımı, paramı nasıl değerlendirebileceğimi ve biriktirebileceğimi inanın hiç bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Görkem Bey,

Hedefiniz var çok iyi! Aileniz ile birlikte yaşadığınız ve sorumluluklarınız en düzeyde olduğu için aylık gelirinizin dörtte birini birikime ayırabilirsiniz. Bankada birikim hesabı açtırıp kendi risk anlayışınıza uygun bir yatırım aracı ile başlayabilirsiniz. Kendinize uygun yatırım aracını belirlerken bankacınıza danışmayı ihmal etmeyin.  Birikim sürecinde ise arsa yatırımı konusunda araştırma yapabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba iyi günler. Benim için çok önemli olan bir konu için yardımlarınıza ihtiyacım var. Evlenmek için yatırım yapmak istiyorum. Dün bankaya çeyiz hesabı açtırmak için gittim bankadaki personel çeyiz hesabının mantıklı olmadığını ve BES'in daha mantıklı ve getirisinin daha fazla olduğunu söyledi. Ortalama 3-4sene sonra evlenmeyi düşünüyorum.yatırım hakkında ve bes de hangi fonları seçmem konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Aylık ortalama 500 lira yatırım yapacam 3 sene sonunda ortalama ne kadar kaar ederim. Teşekkürler iyi günler diliyorum.

Cevap :

Merhaba Seyfullah Bey,

 Çeyiz hesabında evlilik tarihindeki birikiminiz dikkate alınarak devlet katkısı çeyiz hesabına yaptığınız düzenli ödeme sürelerine göre hesaplanır; Düzenli ödeme süresi;

36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının %10'udur. Ancak, ödenecek tutar 5.019,45 TL'sını geçemez.
48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının %15'idir. Ancak, ödenecek tutar 5.646,89 TL'sını geçemez.
60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının %25'idir. Ancak, ödenecek tutar 7.500 TL'sını geçemez.

Ayrıca Çeyiz hesabına yıllık faiz işler.

Bireysel emeklilik uzun vadeli birikim aracı. Yatırdığınız tutarın %25 kadar devlet katkısına hak kazanmak bir takım şartlar var.

3’üncü yılın sonunda %15'ini,
6’ncı yılın sonunda %35'ini,
10’uncu yılın sonunda %60'ını,
Emekliliğe hak kazandığınızda ise devlet katkısının tamamını alabiliyorsunuz.

Ayrıca giriş aidatı,yönetim gider kesintisi ve fon işletim gider kesintiler bulunmaktadır. Bireysel emeklilik şirketi ile görüşerek ayrıntılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Elimde bir miktar çeyrek yarım tam altın bulunmakta. Bunları direk bir bankaya altın olarak yatırabiliyor muyum. Para olarak değil altın olarak altın hesabı açtırabiliyor ve altınlarımı orada işleme koydurabiliyor muyum?

Cevap :

Merhaba Serdar Bey,

Altın hesabı ile ilgili https://www.paradurumu.com/altin-dolar-euro/altin-hesabi-nasil-acilir-haberi-3865 yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 1 yıl süreli vadeli hesap açıp her ay o hesaba para yatırmak mı daha avantajlıdır? yoksa kredi çekip o krediyi vadeli hesaba yatırıp aylık krediyi ödemek mi?

Cevap :

Merhaba Cansu Hanım

Bankadan aldığınız kredi için sabit bir maliyetiniz var,senelik masraflar dahil faiz
oranı %30 civarında. Kredi ile yatırım yapmak istediğinizde Yatırım aracının %30 'un üzerinde bir getirisi olmalı. Bu nedenle birikimi her ay bütçenize uygun olan bir tutar belirleyerek yapmanız daha avantajlı. Son karar sizin tabi.

Sağlık sevgi ve para ile kalın.

Soru : Maaşım 5300 tl Fakat devamlı yaptığım bir hata var ki krediyi kredi çekerek kapatmaya çalışmak. ilk kredimi araba almak için kullandım. Sonra satmama rağmen hem elimdeki parayı bitirdim hem de arabanın kredisini ödemeye devam ettim. 9 yıl içinde 21 kredi çektim. (korkunç bir rakam ve bankaların bu kadar kredi vermesi de inanılmaz) hepsinin de sonunu göremeden yeni bir kredi çekerek kapattım. şuan 3800 tl aylık kredi ödüyorum (3 kredi var toplam 3800), kredi kartı, ek hesapta var. Kredilerim Aralık 2020 de bitecek, ben ne yapıp daha öncesinde bitirebilirim? bana bu konuda yardımcı olursanız inanın çok mutlu olurum. Maaşımı aldığım gibi elime mümkün değil para kalmıyor. Kredilerimi asla geciktirmiyorum fakat faiz oranları o kadar yüksek ki 1 yılda 93 binlik krediyi sadece 74 bine düşürebildim yani henüz anaparaya gelebildim. kredi kartı borcu ise 3500 tl, ek hesabımda 2000 tl. üstelik ev ile ilgili bişey ödemiyorum yani sadece en hızlı şekilde kredilerimi kapatmak istiyorum.

Cevap :

Merhaba,

Artık borçlarınızı borçla kapatmayı bırakabilirsiniz. 

- Aylık bütçe yapın. Nereye ne kadar harcıyorsunuz bilin. Giderlerinize limit koyun.

-Bütçe de tasarruf edebileceğiniz harcamaları belirleyin. Arttırdığınız her kuruşu borç ödemek için kullanın.

- Kredi kartı ekstrenizi alın. Olmasa da olurdu dediğiniz harcamaları renkli kalemle işaretleyin. Bu tür harcamaları tekrarlamamak için alışverişleriniz de istek- ihtiyaç analizi yapın.

-Evde kullanmadığınız ihtiyacınız olmayan eşyaları satarak kazandığınız parayı borç ödemek için kullanabilirsiniz.

- Ek gelir elde etme yollarını araştırın.

- Borçlar bitene kadar yeni bir borç veya taksit yapmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın. 

Soru : Merhabalar öncelikle. Bizim eşimle birlikte toplam maaşımız aylık 13000 tl. Kendimize uygun bir ev bulduk pesinatimiz var 100 bin. Birde arabamiz var 140 bin değerinde.sizce evi satip borcsuz ev mi alınmalı yoksa arabayı satmadan geri kalan miktar kredi mi çekilmeli Arabanın sıfır fiyatı 180 bin olmuş bir daha alamayabilirim bu kadar yüksek modeli bi araba?sizce arabayı satalim mi?

Cevap :

Merhabalar,

Almak istediğiniz evin değeri 240 bin lira olduğunu varsayarsak 140 bin lirayı konut kredisi olarak kullandığınızda aylık ödemesi 2500 lira civarına geliyor. 140 bin liranın geri ödemesi toplam 301 bin lira civarında oluyor.

 Araba hayatınızın içinde ne kadar var, sizin için arabasız hayat mı daha zor geliyor yoksa borç ödemek mi ? Herşey matematik değil. Artıları eksileri yazın ve arabayı satıp satmama kararını eşinizle birlikte verin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın. 

Soru : İyi çalışmalar, 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanmak istiyorum fakat şunu merak ediyorum. Diyelim ki kredimin 19-20 taksidini sorunsuz ödedim, kalan taksitleri kapatmak suretiyle yeniden ihtiyaç kredisi çekerek arabam üzerindeki ipoteği kaldırtabilir miyim ?

Cevap :

Merhaba Seçkin Bey,

Taşıt kredisini kapattığınız zaman araç üstündeki ipotek kaldırılır. İhtiyaç kredisi çekerek bunu yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi kullanırken; onaylanmama ihtimalini, yıllık masraf dahil faiz oranını ve yeni kredi kullanmanın getireceği faiz maliyetini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 2016 kasım ayında öğrenim borcumu yapılandırdım 3 veya 4 taksit ödedikten sonra ödemeyi bıraktım.ödenmesi gereken aslı borcum 3830 tl iken 1 yıl içerisinde 2526 tl gecikme zammı uygulanmış.birinci sorum bu borca bu süre içerisinde uygulanan faiz miktarı normal midir? ikinci sorum 2018 vergi borcu yapılandırmasından yararlanabilir miyim?

Cevap :

Merhaba Vedat Bey,

Öğrenim kredi borcu yapılandırma yapıp ödemediğiniz takdirde yapılandırmanız iptal oluyor. Borç zamanında ödenmediği için günlük gecikme zammı işlemeye başlıyor.

2018 yapılandırmasının önemli tarafı, geçmiş prim borçlarının yeniden yapılandırılacak olması. Tasarı, belki de bugüne kadar sosyal güvenlik alanında en kapsamlı yeniden yapılandırmaya imkân tanıyor. Bu nedenle siz de yararlanabilirsiniz.

sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Yaklaşık 2 yıldan beri TL biriktiriyorum bayağı biriktirdim, sizce hangi para birimine dönüştürmeliyiz?

Cevap :

Merhaba Gamze Hanım,

Prensip gereği yatırım konusunda al-sat tavsiyesinde bulunmuyoruz.Kendi risk anlayışınıza, ekonomik beklentilerinize ve hedefinize uygun yatırım araçlarından bir sepet oluşturabilirsiniz. Böylece riski de dağıtmış olursunuz. Bankacınıza danışmayı unutmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Otomatik katilim sisteminde 1 yılı doldurdum fakat iptal etmek istiyorum.. toplam birikim 804 lira olmus. İptali durumunda ne kadar para alabilirim ve nasıl iptal edebiliyoruz

Cevap :

Merhaba Vedat Bey,

ilk 3 yıl içinde ayrılırsanız, kendi birikiminizi ve getirisini alabiliyorsunuz ama devlet katkısını alamıyorsunuz.

İptal etmek ile  ilgili https://www.paradurumu.com/bes/otomatik-bes-iptali-nasil-yapilir-haberi-2874 yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Aileden birinin borcu olunca ben kredi cekebilir miyim veya verirler mi

Cevap :

Merhaba Fatih Bey,

Çekeceğiniz kredi türüne, miktarına, başvuru yapılan bankaya ve kredi notunuza göre değişir. Ancak, her durumda eşin veya aileden birinin düşük olan kredi notu az ya da çok kredi talebini etkiler.Bundan dolayı kredi notunuz ve geliriniz yeterli ise aileden birini kefil veya kredi kullanırken gelirini beyan etmemeniz sağlıklı olabilir.  Konuyla ilgili https://www.paradurumu.com/kredi-haberleri/kimler-krediye-basvurabilir-haberi-3586 yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar Değerli para durumu yönetim birimi. Benim bakmakla yükümlü olduğum iki tane %80 Ağır zihinsel Engelli kardeşlerim var.kardeşlerim malülen Emeklidir bense onlara bakmakla yükümlü yasal vasi belgesine sahibim Araba almak istiyorum Nasıl Alıcam

Cevap :

Merhaba Özcan Bey,

Engelli özürlü raporuyla araç alımında % 90 ve üzeri raporu olanlar ÖTV indiriminin tamamından yararlanırlar. Durumu araç kullanmaya uygun ise kendisi değil ise en fazla üçüncü dereceye kadar akrabası veya özel şoförü kullanabilir. Ayrıntılı bilgi için ALO 144 Sosyal yardım hattından bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Kredi kartı limitim 10.000 TL vakıfbank'a yükseltmek için başvurduğumda başka bankada 3700₺ limitiniz olduğu gözüküyor. 31.8.2001tarihinde açılmış dediler o tarihte iş bankasından maaş hesabı ve kredi kartım vardı İş bankasına sorduğumda kendilerinde gözükmediğini söylediler. Bunu nasıl öğrenebilirim teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Nizamettin Bey,

Kredi raporu , bankalarla tüketici finansman şirketlerinden, kullanılmış ve halen kullanılmakta olan kredi-kredi kartı ile kredili mevduat hesaplarına ilişkin bilgiler yer alır. Findeks raporunda; açılış tarihine bakılmadan tüm aktif  olan krediler ve son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerinizi görebilirsiniz.  Findeks.com veya bankanızın internet sitesinden ufak bir ücret karşılığında  kredi raporunuzu alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : İyi günler... 30.000 tl kadar birikmiş param var.Bu parayı sizce döviz,altın olarak mı değerlendirmeliyim yoksa vadeli bir hesap açıp faize mi yatırmalıyım? Yada sizin farklı bir düşünceniz var mı?

Cevap :

Merhaba,

Prensip gereği yatırım konusunda al-sat tavsiyesinde bulunmuyoruz.Kendi risk anlayışınıza, ekonomik beklentilerinize ve hedefinize uygun yatırım araçlarından bir sepet oluşturabilirsiniz. Böylece riski de dağıtmış olursunuz. Bankacınıza danışmayı unutmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 2016 yılında iki farklı bankaya henüz idari takip aşamasındayken borçlarımı kapattım şu anda tek kredi kartı ve 1 yıldırda düzenli olarak ödediğim son iki taksidi kalmış kredim var yine aynı şekilde kredi kartımıda muntazaman dönem borçlarımı ödüyorum hiç bir şekilde kredi kartı olsun kredi olsun ödemelerimde 2016 yılından beri sektirme yapmıyorum şu anda kredi skorum 1600 lakin 2016 yılındaki idari takibe alınmamdan ötürü şu anda bankaların kredi ve kredi kartına dair hiçbir ürününü kullanamıyorum banka çalışanları gerek kart için gerek kredi için puanımın yeterli fakat sicilimin kötü olduğunu söylüyorlar bu scilimde bulunan idari takibi nasıl silebilirim

Cevap :

Merhaba Mustafa Bey,

Kredi sicilinizde şimdiye kadar bankalarla olan tüm geçmişiniz yer alıyor. Bu geçmişinize bakılarak bir not veriliyor. Bu not, nakit ihtiyacı duyduğunuzda, bankaların size gereken desteği verip vermemek konusunda karar almasında rol oynuyor.

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Takibe düşen krediniz olduğunda, kredi notunuz takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Sizin sildirme imkanınız yok. Bankanızla düzenli olarak çalışmaya devam edin. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba kolay gelsin benim 20.000 tl borcum var bu borcu kapatmak istiyorum iş bankasindan k.karti almistim 5 ay önce duzenli odemesini yapıyordum.Fakat çalıştığım şirket banka değişikliği yapınca ödemeler alt üst oldu ve yapilandirmak zorunda kaldım şu an hiç bir banka kredi veya k.karti vermiyo sicil bozuldu sanırım ne yapmam gerekiyor.Sicili bozuk olanlara kredi veren banka yok mu acaba odemesini düzen li bisekilde yaparım her ayin 15 inde maaş alırım ayda 400 500 arasi ödeyip borcumu kapatabilirim ne yapmam gerekiyor

Cevap :

Merhaba Faruk Bey,

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak kredi notunuzu olumsuz etkiler. www.findeks.com veya bankanızın web sitesinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise kredi başvurularınızın onaylanması zor olabilir. Borcu borçla kapatmak yerine ek gelir kazanma yollarını araştırarak veya tasarruf kurallarını uygulamayı deneyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Sicilim bozuk ama avukatlık olduğum an borcumu yatırdım ve 2013 senesinde oldu bu olay şu an 2018 senesindeyiz ve 5 sene doldu halen kredi çekemiyorum, neden ?

Cevap :

Merhaba Yasin Bey,

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var, kredi notunuz, takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Ancak 5 sene sonunda, Findeks notunuzu da etkilemez hale gelecektir. Kredi siciliniz sıfırlandığında, kredi notunuzu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay yöntem, düşük limitli bir kredi kartı edinip düzenli olarak ödemek.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

listelemeye devam et
Üye Ol