Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : Merhaba benim sorum şu: kendi paramla ev aldım ve başkada param kalmadı şimdilik ve yakında askere gideceğim bankadan kredi çekip 1 yıl sonra ödemeye başlama gibi bi durumum var mı.? Evliyim 2 çocuğum var

Cevap :

Merhaba Fetih Bey,

Banka kampanyalarına göre değişen en fazla 3 ay erteleme ödemeli ihtiyaç kredileri mevcut. Eşiniz çalışabileceği, evden yapabileceği işleri araştırın. Siz askerdeyken, eşiniz ve çocuklarınız ailelerden birinin yanına taşınabilir. Böylece aldığınız evi kiraya verme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

Soru : Merhaba İsmim Ahmet 25 yaşındayım Mühendisiyim Mühendisim dediğime bakmayın aylık gelirim 2000 tl ek gelir ile birlikte 2400 tl Nasıl olduysa bundan 1 yıl önce kumar illetine bulaştım ve şuan 16000 tl kredi ve kredi kartı ödemelerim var. Aylık 650 tl ev kirası ve yaklaşık olarakta 150 tl fatura ödemelerim var. Toplam 800 tl ödemem var. Yemek şirketinde çalıştığım için yol ve yemek masrafım yok. Geriye 1600 tl param kalıyor. Aylık 350 tl kredi ödemem var. Gelecek ay ise 1 ay bankaya 4100 tl 1 bankaya 2900 tl 1 bankaya ise 400 tl kredi kartı borcu ödemem var. Ben bu borçlardan nasıl kurtulurum lütfen bana bir yol gösterin. Bunlar bitince 20000tl de öğrenim kredim var ona başlamak istiyorum.

Cevap :

Merhaba Ahmet Bey,

En yüksek borcunuz olan bankayla görüşüp tüm kredileri burada toplayarak uzun vadeye yayabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz husus borçlar bitene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmamak. Gelirinizi artırmanın yollarını araştırın. mevcutta satabileceğiniz mal varlığınız varsa borç kapatmak için kullanabilirsiniz. 

Soru : Türkiye Halk Bankası'na 04/05/2018'de 1,12'den 1500.000 TL konut kredisi kullandım. 11.05.2018 Tarihinde Kredi faizlerinin düşmesi üzerine çalıştığımız şubeye kredi yapılandırması için gittim. Bana kredi indiriminin yeni çekilecek krediler için olduğunu söylediler. Krediyi çekerken olası kredi indiriminde yapılandırma yapılabileceği söylenmişti. Her şeyi bilen" müşteri hizmetleri şubenin duruma hakim olduğunu kendilerinin yapacak bir şeylerinin olmadığını söylediler. Bu durum bende şüphe oluşturdu. Olmuyorsa neden olmayacağı belirtildi. 652 sayılı Tüketici Kanunun mevzuatına göre tüketiciler borçlarını yeniden oranları belirleme hakkı bulunuyor. Ne yapmalıyım ?

Cevap :

Merhaba Okan Bey,

Bankalar yasal olarak refinansman yapmak zorunda değil. Eğer krediyi kullandığınız banka yapmazsa başka bankaları araştırabilirsiniz. Ama yeni bir kredi kullanacağınız için  tekrar dosya, ekspertiz masrafı, başvuru ücreti vs. masraflar çıkacaktır. Ev krediniz, yeniden yapılandırmaya
değiyorsa (masraf/kazanç) refinansman yaptırın.

Soru : Eşim asgari ücretle bu ay çalışmaya başladı maaşını halk bankasından alacak ne zaman kredi çekebilir ve maksimum ne kadar çekebilir ihtiyacım biraz acil yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevap :

Merhaba Alper Bey,

Eşinizin işi hayırlı uğurlu olsun. Kredi alması için SGK'lı olarak 2-3 ay çalışma, maaş bordrosu vb. belgeler isteyebiliyor. Ayrıca kredi notunu da önemli. Bankacınızla görüşüp konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Soru : merhaba 9 ay önce krediyle ev aldık eşim ve benim toplam kazancımız aylık 5000 tl kredi borcumuzun taksidi 2600 tl bunun yanı sıra 2tane ihtiyaç kredi si ve kredi kartları borcumuz var toplamda 50 bine yakın bi borç maalesef bu borçtan kurtulursak ev kredisini rahatlıkla ödeyebiliriz ama nasıl kapatıcaz. ikiz bebeklerimiz var mamayla besleniyolar onları masrafları kartlara yüklenmemizi sağlıyo maalesef nasıl bi yol izlemeliyiz rahata kavuşmak için

Cevap :

Merhaba Alper Bey,

Yeni eviniz hayırlı uğurlu olsun. Gelirinizin çok üstünde borç yapmışsınız. Eğer satacak araba vb bir varlığınız varsa borçlarınızın bir kısmını kapatabilirsiniz. Gelirinizi arttırma yollarını araştırın. 

Soru : Merhaba, Babamın uzun yıllardır kredileri mevcut sürekli yapılandırma yaparak ya da bir başka kredi çekerek diğerini kapatma gibi işlemleri var. Bu nedenle bir türlü kurtulamadığımız borçlar var. 1 yıldan beri işsiz, bu nedenle ödeme yapılmadı. Bu durumda yapılabilecek bir durum var mıdır? Ya da borçların bi zamandan sonra silinmesi gibi? Ya da durdurma gibi? Konu ile alakalı destek olursanız cok memnun olurum. İlginiz için teşekkür ederim. Sevgiler

Cevap :

Merhaba Melisa Hanım, 

Borçlar genelde 10 yılda zaman aşımına girer. Kredi ödemelerini durdurma vs. gibi bir uygulama yok. Bu konuda avukata danışmanızı öneririz. 

Soru : Bugüne kadar hiç birikim yapamadım.Hep hesaplarımı kartlarımı eksilerden toplamaya çalışıyorum.41 yaşındayım.Memurum.Nasıl bir başlangıç yapmalıyım.Teşekkürler

Cevap :

Merhaba Selma Hanım,

Hemen bugün bütçe yapmaya başlayın. Bütçe kalemlerinize limit koyun. Limitlere uymaya çalışın.

Borçlarınızı bitirene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmayın. 

Tasarruf kurallarını uygulayın.

Alışverişleriniz de istek- ihtiyaç analizi yapın.

Soru : Ipotekli evi kredi kullanarak alabilirmiyim kredi çikarmi evi ipotek olarak kullandigim zaman, çalismiyorum kredi cikma ihtimali varmi acaba yardimci olursaniz sevinirim.

Cevap :

Merhaba Özge Hanım,

Kredi kullanmak istediğinizde; kredi notunuz, SGK'lı olmak ve banka ile ilişkiniz (bankacılık ürünlerini düzenli kullanmak, ödemelerinizi hesabınızdan yapmak vs.) önem kazanıyor. Çalışmıyorsanız, gelirinizi belgeleyebiliyor musunuz? Bütün bu konular hakkında bilgi almak için bankacınızla görüşmeniz sağlıklı olacaktır.

Soru : merhaba ben 5 yıl önce evliyken bankadan kredi kullanarak ev almıştım 2 yıl önce eşimden boşandım tapuda eski evliliğimden olan soy ismim var eski eşim boşanırken hiçbişey talep etmediğini söylemişti.şimdi kredi borcumu bitirip bankadan ipotek kaldıracağımda tapuda herhangi bir sorun yaşarmıyım?

Cevap :

Merhaba Nihal Hanım,

Konuyla ilgili bir avukattan yardım alabilirsiniz. 

Soru : Merhaba, Kafama takılan soru şu. Yeni borçlarımdan kurtulmaya başladım ve borçları ödedikten sonra artık maaşımdan 3000 tl kadar artıyor. Tasarruf etmek istiyorum. Bunun sonra kredi kartıyla mı alışveriş yapayım yoksa nakit para ile mi karar veremedim. Nakit alışveriş yaptığımda ne kadar harcadığımı bilemiyorum. Kart ile alışveriş yaptığımda bankadan izleyebiliyorum. Limitimi artık kontrol ediyorum. Amacımız artık ev almak için tasarruf etmek. Nasıl tasarruf edeceğim ve kredi kartı ile harcama konusunda önerilerinizi istirham ediyorum.

Cevap :

Merhaba Recep Bey,

Borçları hafifletmeniz harika!  'Aylık ödeyebileceğinizden fazlasını harcamayın' prensibiniz olsun. Kendinize kredi kartı için limit belirleyin, o limite geldiğinde harcama yapmayın. Alışverişlerinizde istek- ihtiyaç analizi yapmak birikim yapmanızı kolaylaştıracaktır. İsterseniz https://www.paradurumu.com/kart-fitness-programi katılabilirsiniz.

Soru : Merhaba,kamu çalışanıyım,uygulama başladığında iptal etmemiştim ancak daha sonra maaş aldığımız banka değişti ve ben iptal ettim yeniden yapılan sözleşmeyi. Son kesilen katkı geri ödendi ama geçen yıl için bir ödeme almadım. E- devletten baktığımdaysa hala yürürlükte olduğunu gördüm ,nasıl bir yol izlemem lazım?

Cevap :

Merhaba Hande Hanım,

Emeklilik şirketinin müşteri temsilcisi ile görüşürseniz size yardımcı olacaklardır.

Soru : Merhaba, Borçlarımla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum, borcu borçla kapatmaktan daha da çok borçlandım. Bankalar kapama kredisi vermiyor. Aylık ödemelerim maaşımın üstüne çıktı. Kredi ve kredi kartı olması işi daha da zorlaştırıyor nasıl bir planlama yapmam gerekir ki düze çıkabileyim?

Cevap :

Merhaba Eda Hanım,

Artık borcu borçla kapatmaktan vazgeçip kaynaklarınızda bir değişiklik yapabilir misiniz ona bakın. 

Eğer borçlarınızdan tamamen kurtulmaya ciddi bir şekilde karar verdi iseniz bir süre için ‘’Kaktüs Modu’ na geçmek çok işinize yarayabilir.

Bu dönem kolay olmayabilir. Ama yaşayabileceğiniz en az para ile, yaşayabileceğiniz en uzun dönemi deneyimleyerek sadece temel ihtiyaçlarınıza odaklanıp, kablolu tv yi kapattırmak, ulaşım için kullanılan para yerine uzun yürüyüşler yapmak gibi, aklınıza gelebilecek her harcamanızı bir süre için borcunuza yöneltmek, borçtan kurtulma sürenizi kısaltabilir.

Unutmayın bu geçici bir süre içindir. Borç bittiğinde, harcama limitinizde, eski yaşamınıza yavaş yavaş dönmeniz ve ‘’Kaktüs modu’’ndan çıkmanız gerekir.

Evde kullanmadığınız, satabileceğiniz araba vs gibi şeyleriniz var mı?

Gelirinizi arttırmanın yollarını araştırın.

Soru : Alışagelmişin dışına çıkmak istiyorum. Yapılmayan bir iş ama minimum tutarla işe başlamak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Cevap :

Merhaba Gülşah Hanım,

Kendi işinizi kurmak istemeniz çok güzel.Ne iş yapacağınıza net karar vermeniz gerek. Girişim yolu çakıl taşları dolu, düşmemek için istek/heyecan şart.

 Etrafınıza bir bakın incele, araştır. İnsanlar neye ihtiyaç duyuyor?

 Rakibinizin fazla olmadığı ya da olsa bile onlardan fark yaratabileceğiniz bir iş olsun.

 Hedef müşteriniz kim? Yıllık yaklaşık gelir/gider ne olacak ?Rakipleriniz olacak mı? Kimler/kaç tane olacak? Bunları en ince ayrıntısına kadar düşünüp güzel bir iş planı hazırlayın. İş planınızı hazırladıktan sonra finansmana gelince, yapacağınız işi bilmediğim için eğer küçük bütçeli bir iş yapmayı düşünüyorsanız ve güvenebileceğin 4 kadın girişimci daha bulursanız mikro krediden faydalanabilirsiniz. Bunun yanında Devlet, kadınların çalışmasını destekliyor. Bunun için KOSGEB aracılığı ile verilen destekleri inceleyin.

Soru : Adıma iki adet borç gözükmekte haberim yok bu yüzden kredi çekemiyorum

Cevap :

Merhaba Hakan Bey,

Findeks.com veya bankanızın internet sitesinden kredi raporunuzu küçük bir ücret karşılığında alarak nereye ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz.

Soru : İki bankaya borcum var, şu an ödeme yapamıyorum. Kredi çekip borcu kapatmayı düşündüm fakat kredi çekemiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap :

Merhaba Ece Hanım,

Bankalarla görüşerek kredi kartlarınızı 48 aya kadar yapılandırabilirsiniz fakat faizi oldukça yüksek ve kredi kartlarınız banka tarafından  kullanıma kapatılabilir. Bankacınızla görüşerek alternatif seçeneklerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız ek gelir yollarını araştırın neler yapabilirsiniz? Evde kullanmadığınız eşyalarınız varsa satarak borçlarınızın bir kısmını ödeyebilirsiniz. Tasarruf kurallarını uygulayarak arttırdığınız her kuruşu borç kapatmak için kullanabilirsiniz.

Soru : Merhabalar. Çok kısa bir zaman önce kendi imkanlarımla 1+1 daire satın aldım.Evi almadan önce birikimim altındı. Şimdiki piyasaya baktığımda evi almasaydım 1 ay içinde altından 8000 kârım olacaktı. Durum böyle olunca evi satıp yeniden altına mı yönelsem? Çünkü çevremdeki herkes o evi almamla büyük hata yaptığımı söylüyor.Bende ev ile ilgili bir adım atmadan önce sizlerin bilgisinden ve tecrübesinden faydalanmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap :

Merhaba Senem Hanım,

Yeni eviniz hayırlı olsun. Bugünkü durumu öngörmek küçük yatırımcılar için maalesef mümkün değil. Bu nedenle pişmanlık yaşamayın. Panik yapmayın , sakin olun. Her birimizin risk anlayışı farklı, sizin bu evi alma gerekçeleriniz ne idi onu irdeleyin, ev yatırımı uzun vadeli bir yatırım. Bunun için;

1. Evin değeri artacak mı? Çevre evlerdeki gelişmeleri, m2 fiyatları gibi faktörleri incele ve not al.
2. Kira değeri artacak mı? Neden? Ne kadar?
3. Kullanışlı ve güvenli bir yerde mi? İş yerine, okula, merkeze uzaklığı, ulaşımı nasıl? Bütün bunları iyice araştırmak gerek.
4. Tabi yeni ev olması, depreme dayanıklı olması en önemli şey!

Son kararı kendiniz verin. Acele etmeyin. 

Soru : 21.05.2018 tarihinde 30.000 tl kredi çekerek bir araç almak istiyorum amacım bir mal sahibi olmak bu zaman da bu piyasada kredi ile arac almak doğrumudur aylık ödeme miktarım 950 tl artıyor bunun haricinde 1360 tl ödediğim kredim var toplam maaş gelirim 4650 tl almalıyım ? almamalımıyım ?

Cevap :

Merhaba Cemil Bey,

Aylık gelirinizin yarısını borç ödemek için kullanacaksınız, ayrıca alacağınız aracın bütçenize getireceği ek giderler olacak. Yakıt, MTV, trafik sigortası, kasko, bakım, otopark vs. Tüm bunlara göre son karar sizin.

Soru : Benim Akbank ile yapıkrediye kredi borcum vardı adliyelik oldum sonra Akbank borcunu maaş kesintisi ile ödedim 3-4 ayda fazla kesinti oldu o parayı Nasıl alabilirim para hazinende demişlerdi

Cevap :

Merhaba Erdal Bey,

Konuyla ilgili avukatınıza danışmanızı öneririm.

Soru : Merhaba 27 yaşındayım askerliğimi yaptım, 1 senelik evliyim. İstanbulda oturuyor ve kira vermiyorum. Memleketim Denizliden 130.000 TL ye ev aldım. 60.000 TL kredi çektim. 1 senedir sorunsuz bir şekilde ayda 1050 TL ödüyorum. Ocak ayında, bir yatırım yapmam gerekiyordu 60.000 TL yatırım yapmam gerekiyordu, 30.000 Nakit vardı, 30.000 daha kredi çektim, aylık ödemesi 1550 TL Bizim rahatımızı bozmuyacak şekilde planladım ama sıkıldık nefes alamıyoruz artık, parayı batırdım 30.000 TL kaldı. Ama içeride tutmaya devam ediyorum tekrar yükseltebilirim. Pek soru gibi olmadı sanırım içimi dökmek istedim sadece.

Cevap :

Merhaba Murat Bey,

Mevcut borçlarınız bitene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmayın. Prensip gereği yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Bankacınızla görüşüp mevcut 30 bin liranızı kredi borcunuza kısmi ödeme yapma durumunda kar- zararınızı hesaplatın. Son karar sizin tabi.

Soru : Merhaba hamile olduğum için çalıştığım özel okuldan Doğum yapacağım sebebi ile ayrılıyorum işsizlik maaşına kendi isteğimle işten ayrıldığımda başvurabilir miyim yoksa hamilelik gerekçesi ile işten mi çıkarılmam gerekiyor

Cevap :

Merhaba Feyza Hanım,

İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için işverenin sizi işten çıkarmış olması gerekiyor. Yalnız hamilelik işten çıkarılmak için bir gerekçe değil. İnsan kaynakları uzmanı ile görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Soru : Merhabalar 6 ay önce KKB puanım 1460 civarindayken Denizbank'dan 10.000 lira kredi kullandım düzenli ödüyorum KKB puanım şuan 1245 yeniden kredi alabilir miyim ? Ayrıca da ev hanimiyim çalışmıyorum kredi alamazsam eşim bana kefil veya ek gelir gösterebilir mi

Cevap :

Merhaba,

Bankaların dönem dönem kredi verme politikaları esnek olabiliyor. Konu ile ilgili bankacınızla görüşerek bilgi alabilirsiniz. 

Soru : Özel sektörde çalışıyorum yaklaşık 3 bin ek mesai ile 3.500 TL gelirim var. Ayda 1100 tl araç kredisi taksiti olacak. 500 TL mutfak alışverişi. 500 TL sigorta. En az 500 TL diş taksiti. Benzin filan ayda hesaplayamadım da geriye bana kalan paradan nasıl birikim yapabilirim özel harcamalar da dahil

Cevap :

Merhaba,

Aylık bütçenizi yazılı yapın. Giderlerinize limit koyun.

Mevcut borçlarınız bitene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmamaya çalışın.

Maaşınızı aldığınızda ilk önce birikim tutarını ayırın kalan para ile ayı geçirmeye çalışın. Bunun için bankanıza otomatik talimat verebilirsiniz. Borçlar bitene kadar aylık maaşınızın %5 ini birikime ayırabilirsiniz.

Soru : Merhabalar ben bir bayilik açmak istiyorum ancak kredi puanım yoktur bir yerde de çalışmamaktayım 21 yaşımdayım kredi garanti fonu kefalet destegi alabilir miyim. Veya Franchising Kredisi alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap :

Merhaba Yakup Bey,

KOBİ tanımını haiz olan işletmeler, esnaf ve sanatkârlar, serbest meslek mensupları, tarımsal işletmeler ile çiftçiler KGF kefaletinden yararlanabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için kgf.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

listelemeye devam et
Üye Ol