Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : 120.000 tl kredi 60 ay 23.000 kredi kartı 26.000 eksi hesap Borçlarım var maaşım yaklaşık 10.000 tl ben ekşi hesap ve kredi kartını kapatmak için kredi çekmek istiyorum nasıl bi yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

Cevap :

Merhaba Samet Bey,

Borçlarınızı tek bir kredi altında toplamak için bankacınızla gidip görüşün, herhangi bir başvuru yapmadan durumunuzu samimiyetle anlatın. Size en uygun çözümü önereceklerdir.

sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba vadeli hesap açtırmak istiyorum. Yaklaşık 350.000 tl yatiricam en fazla 360 gün yazıyor ınternette. 1 sene sonrasında paramin aldigi faizle birlikte üzerine ekleyerek tekrar Vadeli ye yatırabiliyormuyum? Yoksa vadeli de 1 hakkımız mi bulunuyor yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap :

Merhaba,

Paranızı istediğiniz gibi vadeli mevduata yatırabilirsiniz. Yalnız size tavsiyem, bankaya gidip görüşün, sizin risk anlayışınıza ve ekonomik beklentilerinize uygun yatırım araçları önereceklerdir. Biz prensip gereği yatırım önerisinde bulunmuyoruz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, 300.000TL 120 ay vadeli konut kredisi kullandım. 41 ay ödedikten sonra, 100.000TL ara ödeme yaparak, taksit tutarı aynı olması ancak kredi vadesini düşürmek istedim. Fakat banka, kalan 79 ay vadeyi 55 aya düşürüp, taksit tutarını düşürüyor ve vadeyi %30dan aşağı düşüremediklerini söylüyor. Bu yasalmıdır? Teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

İmzaladığınız sözleşme ile birlikte avukata danışmanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bes iptalini istiyorum

Cevap :

Merhaba,

Emeklilik şirketinin çağrı merkezini arayarak iptal edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Asgari ödeme 302 tl ydi. Ben 300 lira yatırdım. Sonradan 10 tl daha yatırdım 2 saat içinde . Kartımin asgari ücretini yatırmış oluyo muyum yoksa hala gecikmede olur mu

Cevap :

Merhaba,

Kredi kartınızın asgari borcunu son ödeme gününde yapmanız önemli. Eğer gününde belirtilen tutarı yaptıysanız gecikme olmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar, üniversitede iken aldığım KYK'ni belli bir miktar ödemiştim daha sonra arkadaşlarımın "enayi misin sen neden ödüyorsun kimse ödemiyor" gibi malca telkinlerini dinleyip 10 yıl filan ödemedim, lakin geçen yıl çıkan vergi borcu yapılandırması ile tüm borcumu kapattım. Bununla birlikte öğrenci iken sürekli ödemelerini aksattığım bir kartım vardı, ve onu da yıllar önce kapatmıştım. Bu yıl kk almak için her bankaya başvurdum ve kredi puanımın 0 olmasından dolayı veremeyeceklerini söylediler. İş artık gurur işi oldu ve sürekli telefonda müşteri danışmanları ile kavga ediyorum. Özellikle TİŞ bankası ile çünkü 12 yıldır aynı firmada çalışıyorum hamdolsun iyi maaş alıyorum fakat bu banka bile bana kk vermiyor. Bunun bir çözümü var mı? Saygılarımla

Cevap :

Merhaba,

Kredi notunuzu yükseltmek ile ilgili https://www.paradurumu.com/kredi-notu/kredi-notunu-yukseltmek-icin-yapmaniz-gerekenler-haberi-3468 yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Üniversite öğrencisiyim ve parasal yönden çok zor durumdayım. Ailem fakir ve 4 kardeşiz diğer kardeşlerim de lise son bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorlar. Bu yüzden ailem bana pek harcama yapamıyor devletten yurt ve burs da çıkmadı. Sadece bir ay için yardım istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı? Her şeyi kanıtlayabilirim...

Cevap :

Merhaba Cabir,

Hafta sonları 7-8 saat yarı zamanlı çalışabileceğin olanakları araştır, böylece hem gelirin olur hem de tecrübe kazanmış olursun. İşkurun üniversite gençlerini destekleyen programları var.

Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Soru : mrhb. saygılarımı sunuyorum. Yaklaşık 10 yıldır devlet memuru olarak görev yapıyorum. bilirsiniz ki ihtiyaçlara binaen günümüz fiyatları ile yaşam bir memur için oldukça yorucu ve stres yapıcı. üniversite mezunuyum. özel sektör için vasfım bulunmamakla birlikte çitfçi bir ailenin çocuğuyum. tarım alanında ekonomik düzeyimi yükseltecek ne gibi yatırımlar yapabilirim.teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba,

Bulunduğunuz yerde bu konudaki bilgi ve deneyiminizi kullanarak neler yapabileceğinizi araştırın. İhtiyaçlar neler, siz ne yapabilirsiniz? Kendinize bir iş planı hazırlayın. Benzer işi yapanlarla görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın. 

Soru : Merhaba peki 2 kişilik bir aile için haftalık bütçe limiti ne olmalı?

Cevap :

Merhaba Tuba hanım,

Siz 1 ay boyunca harcamalarınızı yazın neye ne kadar harcıyorsunuz, 1 ay sonunda bu harcamalarınızı kategorileştirin; gıda, faturalar, ulaşım, eğitim vs. Yazdığınız harcama tutarlarını baz alarak kendi giderlerinize limit koyabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para  ile kalın.

Soru : Mrh. 3.4 bankaya borcum var toplamda 60.000 bin lira kredim limitim dolu sadece 11 000 binl ira gozukuyor kredi sadece 30.000 bin lira cekebilirsem cok rahatliyacagim lakin 1 ay once basvurum reddedildi eski maasim 2400 lia idi simdi 2800 lira tekrar basvurabilirmiyim krediye ne yapmam lazim

Cevap :

Merhaba,

Kamu bankalarının 60 aya varan düşük faizli kredi kampanyaları var. İhmal etmeyin. Gidin bankayla görüşün. Kredinizi uzun vadeye yayın. Gelirinizi arttırmanın yollarını araştırın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 7 sene önce kredi kartından icralık oldum evimde hala haciz var kaldırmalı istedim benden avukatınız yok diye para istediler

Cevap :

Merhaba,

Bu konuda avukata danışmanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba bütçeyi günlük limit koyarak mı yapmak mantıklı yoksa haftalık mı? Ya da ay başında toplu bir alışveriş yapıp daha sonra eksik çıktıkça mı alınmalı?

Cevap :

Merhaba,

Bütçeyi haftalık yaparsanız harcamalarınızın takibini ve kontrolü sizin için daha rahat olur.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba 2014 beri bankada birikimim vadeli mevduat faiz oranı normalde gidiyordu.fakat Son 3 ay faiz oranı 22.5 den 19.25 düştü böyle olması mümkün mü ? Kendiliğinden düşebilir mi?

Cevap :

Merhaba,

Bu konuda bankanızla görüşmenizi tavsiye ederim.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Okul için 9 ay taksitle aldığım 22450 tl krediyi iptal etmek istiyorum. Ne kadar faiz ve ceza öderim

Cevap :

Merhaba,

Krediyi ne zaman aldınız vs önemli . Bu nedenle konuyu bankanızla görüşmenizi öneririm. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Mrb 70 bin tl param var mevduata yatirdim 6 aylik uzerinden bana 6 ayin sonunda 6 bin alicaksin dedi bu sure zarfinda para iner yada dusermi faizin inip cikmasi alicagim parayi etkilermi

Cevap :

Merhaba,

Vadeli mevduata yatırdığınız paranın vadesi 6 aylık olduğu için faiz oranındaki değişikler getirinizi etkilemez.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 4000 tl parayı altın mı yapsam cok değer kazanır yoksa ne yapmak gerek yardımcı olun

Cevap :

Merhaba,

Prensip gereği yatırım konusunda tavsiye vermiyoruz. Kendi risk anlayışınıza, ekonomik beklentilerinize uygun gelen yatırım araçlarından oluşan bir sepet yapabilirsiniz. Bankacınıza danışmayı unutmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, Bursada yaşayan bir akademisyenim. Birkaç farklı bankadan almış olduğum neredeyse 7 adet ihtiyaç kredisi borcum var. Odemekte zorlanmıyorum ancak maaşımdan kalan para ile geçinemiyorum çünkü elime çok az para kalıyor ve bununla hem ev giderlerini hem de çanakkale de devam ettiğim doktora giderlerimi karşılamaya çalışıyorum. Fikirlerinizle bana yardımcı olur ve bir çıkış yolu gösterirseniz çok sevinirim. Saygılar.

Cevap :

Merhaba,

Kamu bankalarının 60 aya varan düşük faizli kredi kampanyaları var. Tüm borçlarınızı tek bir kredide toplayıp uzun vadeye yayabilirsiniz. İhmal etmeyin. Gidin bankayla görüşün. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 15 bin tl borcum var banka borcu ailemi haberi yok asgari ücretle çalışıyorum bu borcumu kapatmak istiyorum veya azaltmak istiyorum

Cevap :

Merhaba,

Kamu bankalarının 60 aya varan düşük faizli kredi kampanyaları var. İhmal etmeden gidip bankalarla görüşün. Borcunuzu uzun vadeye yayın. Bu borç bitene kadar yeni bir borç yapmayın. Ek gelir yollarını araştırın. Ailenizle konuşmanızda fayda var, bu konuda son karar sizin tabi.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Mrb internetten yapı kredi bankaya 2022 maaşıma konut kredisi için baş vuru yapmıştım 150 bin tl 60 ay vade kredi onay mesajı son kullanım 25 mart diyor nedir ki kabul edilmiş mi

Cevap :

Merhaba,

Bu konuda bankayla görüşmenizde fayda var.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : doğum borçlanmasından anladığım kadarıya anlatayım eğer çalışan ve sigortalı kadın doğumdan sonra doğum borçlanması için başvuru yapabiliyor. sorularımda aşşğıdadır. her çocuk için 2 yıl mıdır? doğumdan sonra işten çıkması durumunda doğum borçlanması yapabilir mi ? doğum borçlanması gerçekleştiği zaman doğum borçlanmasının zamanı bittiği zaman devlet ödediği parayı geri alıyor mu ?

Cevap :

Merhaba,

Konuyla ilgili  Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar.. Acil 15.000 TL nakite ihtiyacım var ve 3.5 ay süre içerisin de nasıl toplarım o parayı? Açıkcası kumarım vardı onuda bıraktım en azından kendime yemin ettim o parayı toparlayana kadar oynamayacağım diye.. Aylık gelirim aşşağı yukarı 2.800 bunu biriktirmem imkansız biliyorum.. Bir çözümü olmalııı

Cevap :

Merhaba,

Borçtan kurtulmak için borca değil, kurtulma planına odaklanın. Borç kapatmak için yapılacak en iyi şey ekstra gelir yaratmaktır. Geçici olarak yapabileceğiniz işleri araştırın.

Sağlık, sevgi ve para kalın.

Soru : Merhaba, aylık ortalama gelirim minimum 2.500₺ Max. 3.000₺ civarında Kredi kartına 2.500₺ Avans hesap -3.000 1. kredi : 3.400₺ erken kapama 2.700₺ 2. Kredi : 1.800 erken kapama 1.500₺ Borçlarım bu şekilde aylık kredi taksitlerim 400₺ aslında pek zorlamıyor beni ancak eksi olan avans hesabımı kapatmak için nasıl bir yol izlemeliyim ?

Cevap :

Merhaba,

Kredi kartı ve avans hesap borcunu kapatmaya odaklanabilirsiniz. Bunun için haftalık bütçe yapın. Giderlerinize limit koyun.

Eğer borçlarınızdan tamamen kurtulmaya ciddi bir şekilde karar verdi iseniz bir süre için ‘’Kaktüs Modu’ na geçmek çok işinize yarayabilir.

Bu dönem yaşayabileceğiniz en az para ile, yaşayabileceğiniz en uzun dönemi deneyimleyeceksiniz. Sadece temel ihtiyaçlarınıza odaklanıp, kablolu tv yi kapattırmak, ulaşım için kullanılan para yerine uzun yürüyüşler yapmak gibi, aklınıza gelebilecek her harcamanızı bir süre için borcunuza yöneltmek, borçtan kurtulma sürenizi kısaltabilir.

Unutmayın bu geçici bir süre içindir. Borç bittiğinde, harcama limitinizde, eski yaşamınıza yavaş yavaş dönmeniz ve ‘’Kaktüs modu’’ndan çıkmanız gerekir.
 
 
 

Soru : Ben bir işletme sahibi olmak istiyorum fakat bununla ilgili bira korkularım var, yer, mekan, kazanç ya gelir olmazsa gibi.

Cevap :

Merhaba,

Aslında karşınızda bir çok bilinmez olduğu için bu tür endişelerinizin olması doğal. Girişimcilik eğitimi alarak karşılaşabileceğiniz risklere hazırlıklı olmak sizi daha iyi hissetirecektir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba, eşimle ikimiz memuruz. 2 buçuk senelik evliyiz ve ev konusunda huzursuzuz. Alacagimiz evin fiyat aralığının yüzde 25 i kadar nakitimiz var üstünü kredi çekeceğiz. Bir maaş belki de bir maaştan bir tık daha yüksek kredi odeyecegiz kredi cekersek. Maalesef kredi faizleri çok yüksek . Ya bu şekilde borca gireceğiz ya da eşim 20 yıl üstü evler daha uygun oluyor o şekilde alıp kiraya verelim en azından kiramizi karşılasin diyor. Böyle uygun ev alsak da yine kredi cekecegiz çünkü ciddi bir pesinatimiz yok. Birikim yapalin desek bir senede en fazla yine birimizin memur maaşının en iyi ihtimalle kenara atacağız senede 12 bin TL de kiraya verdiğimizi düşünürsek az miktarda yapacağımız birikimin 12 bin TL si lira ile eriyecek. Sizce ne yapalım bir süre daha birikim mi yapalım, yada kredi çekip yüklü bir borca mi girelim yoksa oturmayacsgimiz evi alıp kiraya verip bir müddet bu şekilde idare mi edelim??

Cevap :

Merhaba, 

Bankaların konut kredi faizlerini araştırın. Evlere bakarken kendi bütçenize uygun olandan başlayın. Ev dahil ödeyeceğiniz aylık borç miktarı aylık gelirinizin %40 nı geçmemesine dikkat edin. Fazla olunca maalesef finansal huzurunuzda bozuluyor. Buna göre araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

listelemeye devam et
Üye Ol