Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : Bir kereliğine kredi kartımın asgari ödemesini geciktirip sonra ödedim. Kredi kartımın asgarisini düzenli öderdim bu ay ancak ödeyemedim. Kredi notum ne durumuna gelir? Kredi başvuru yapsam ilerleyen zamanlarda çıkma ihtimali az mı olur? Kredi limit artışı yaptırsam onaylanır mı? Sırf bir kereliğine kredi kartımın asgari ödemesini geciktirip sonra ödedim diye

Cevap :

Merhaba Betül Hanım,

Kredi kartının asgarisini gününde ödememek kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bunu yapmamaya çalışın. Bankacınızla görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın..

Soru : Yaklaşık 10 bin tl param var bir köşede (bankada değil). Harcamıyorum saklıyorum ama sizinde bildiğiniz gibi Türk Lirasının alım gücü günden güne düşüyor (belki bir kaç sene sonra bu parayla şuan alabilceğimim şeylerin 3/1'i kadar azını alıcam). Paramı alım gücü düşmeden bundan 2 veya 5yıl sonra için ne şekilde saklamalıyım. Paramı başka bir ülkenin parasına veya altınına vb. şeylere mi dönüştürmeliyim? Ve kar edebilir miyim?

Cevap :

Merhaba Muhammed Bey,

Biz prensip olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Yatırım yaparak paranızın enflasyona karşı değer kaybetmesini önleyebilirsiniz. Yatırım araçlarını inceleyin. Risk anlayışınıza uygun olanları tercih edin. Bankacınıza danışmayı unutmayın.

Sevgi, Sağlık ve Para ile kalın

Soru : Merhabalar, eşim ve ben ikimizde çalışıyoruz toplam gelirimiz 5 bin lira civarında fakat birikim yapamıyoruz hiç borcumuz yok kredi kartımız yok kiramız 700 tl faturalar 150 tutuyor genelde ama bua rağmen para yok ortada bize yardımcı olur musunuz?

Cevap :

Merhaba Zekiye Hanım,
Eşinizle birlikte istek ve hedeflerinizi yazın, önceliklendirin. Ne için birikim yapacağınıza birlikte karar verin. Ayrıca her birinizin kişisel istekleri için de bir bütçe ayırın. Denge çok önemli. Bütçenizde yeri olan istek harcamaları yapmanızda bir problem yok.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : otomatis bireysel emekliliğe katıldım 6 ay oldu iptal edebiliyormuyum ?

Cevap :

Merhaba Ömer Bey,
Cayma Hakkını kullanmak için bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğinizi iletiyorsunuz. (Telefon, faks, e-mail, posta vs yoluyla). Otomatik BES hesabınızda biriken para 20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılıyor. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Borçlarını kapatmada nasıl bir yol izlemeliyim

Cevap :

Merhaba Hamza Bey,

0. Derin bir nefes alın, her borç ödenir.
1. Borcunuzun neden oluştuğunu anlayın.
2. Kime, ne kadar borcunuz varsa listeleyin. Faizi en yüksek olandan başlayarak geri ödeyin.
3. Bankanızla konuşup durumunuzu anlatın ve borçlarınızı yapılandırın.
4. Önceliğiniz bütçedeki açığı kapatmak, harcamalarınızı azaltın. Bir süre için hayatınızı küçültün.
5. Satılabilecek bir şey varsa (ev, araba vb.) bunları satmaktan çekinmeyin. Zor kararı verin.
6. Borçlardan kurtulmanın en iyi yolu, ek gelir yaratmak.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Bes i iptal etmek istiyorum

Cevap :

Merhaba Sarper Bey,

Cayma hakkınızı kullanmak için bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini arayarak ayrılmak istediğinizi iletin. BES hesabınızdaki biriken para ve devlet katkısı hesabınızda hak ettiğiniz tutar varsa 20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılıyor. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : merhabalar eşim ev hanımı, isteğe bağlı sigorta ile onun sigortalı ve inşallah günü geldiğinde emekli olmasını istiyorum. eşim 27.08.2981 doğumlu 2006 yili aralık ayından 11 günlük sigortası var. isteğe bağlı emeklilik için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar tugrul

Cevap :

Merhaba Tuğrul Bey,

Bu konuyla ilgili Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Selam, 50.000 euro mu Türk parasına faize yatırmak dogru mu

Cevap :

Merhaba,

Yatırım konusunda prensip olarak öneride bulunmuyoruz. Kendi risk anlayışınıza ve ekonomik beklentilerinize uygun gelen yatırım araçlarından sepet oluşturabilirsiniz. Bankacınıza danışın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : X bankasından bir kaç ay düzenli ödeme yapamadığım için kredi notum biraz düştü.4 aydır'da sigortalı olarak asgari ücret ile çalışıyorum.Şuan 5.000TL civarı bir krediye ihtiyacım var.Acaba kredi başvurum olumlu yanıt alır mı ?

Cevap :

Merhaba, 

Bu konuda krediye başvurmadan bankacınıza danışmanızı öneririz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar. Benim 20000 tl nakitim var. Bunun üzerine 30000 tl kredi çekmek istiyorum. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekersem 1250-1300 gibi bir aylık taksit çıkacak. Ben elime geçen 50000 tl yi aylık olarak vadeli mevduat hesabı açıp faize koysam 800-850 tl aylık faizi olacak sanırım. Her ay ben bu faizin üstünü 450 - 500 tamamlayarak 36 ay taksit ödeyerek paramı yükseltmeyi düşünüyorum. daha önce vadeli hesap kullanmadım günü gelince faiz ödemesi nasıl oluyor vade dolunca gün atıyor mu falan bilmiyorum. sizce olur mu? kredi borcum varken herhangi bir bankayla vadeli hesapla işlem yapabilirmiyim yasal bir engeli varmı. Cevabınız için teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Selçuk Bey,

Bankadan kredi kullanarak finansal yatırım yapmayı önermiyoruz. Yıllık enflasyon oranı %20 civarında. Anaparanız yıllık olarak %20 civarında değer kaybediyor. Ayrıca bankadan aldığınız kredi içinde yıllık %24 civarında faiz ödeyeceksiniz. Vadeli mevduat oranları ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişebilir. Yine de son karar sizin.

Vadeli mevduatta günü gelince getiriyi alabilirsiniz ya da hiç dokunmadan otomatik devam edebilirsiniz. Kredi borcunuz varken vadeli hesap açtırabilirsiniz. Bu konuda yasal bir engel yok.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın. 

Soru : kendime deniz banktan maş kart çıkardım ama dedilerki 500TL var kartın içinde o 500TL yi çektiğimiz zaman her gün kaç para üstüne faiz ekleniyor

Cevap :

Merhaba Öner Bey,

Eğer bankanız ile özel bir anlaşmanız yoksa Yıllık olarak %27 oranında faizi bulunuyor. Acil ihtiyacınız olmadığı sürece kullanmamanızı öneririz.

Saygılarımızla...

Soru : Ben garanti emeklilikte 6 yıldır bes e devam ediyorum benim otomatik bes e katılmam mecburiyetim var mı ben kurumsal bir şirkete çalışıyorum yaş 44 ne yapmalıyım

Cevap :

Merhaba Savaş bey,

Otomatik bes sistemine katılmanız gerekse bile iptal ettirme hakkınız bulunuyor. Ancak ödeme durumunuza bağlı her iki bes sistemine de ödeme yapabilirsiniz.

Saygılarımızla

Soru : Annem hiçbir yerde çalışmadı ev hanımı hiç bir sekilde sigorta girişi yok annem i sigortalı düşük primle nasıl emekli olma yoluna sokabilirim. Prim ne kadar ve kaç yıl odenecek

Cevap :

Merhaba Nursel Hanım,
Bu konuyla ilgili Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Yasal takibe düşmüş ve sicilimiz bozulmuşsa ve borç kapandiktan "5 yıl sonra bu sicil kaydı siliniyor" deniliyor, gerçekten 5 yıl sonra siliniyor mu yoksa bu bir hurafemi tşkler.

Cevap :

Merhaba Ceren Hanım,
Kredi siciliniz 5 senede sıfırlanıyor. Kredi notunuz, bu durumun üzerinden ne kadar zaman geçtiğine ve bu zaman içindeki ödeme performansınıza göre  yeniden oluşuyor. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba ben 2018 in 11 inci ayindan itibaren issizlik maasi aliyorum.. 2019 da issizlik maasina yapilan zam bana ve benim durumumda olanlara yansiyacakmi ? Tesekkur ederim

Cevap :

Merhaba 

Bu konuyla ilgili Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Şu an zorunlu bireysel emeklilik durumundan çıkmak istiyorum nasıl ayrılabilirim param ne zaman iade yapılır

Cevap :

Merhaba Mehmet Bey,
Cayma hakkınızı kullanmak için bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini arayarak ayrılmak istediğinizi iletin. Otomatik BES hesabınızdaki biriken para ve devlet katkısı hesabınızda varsa hak ettiğiniz tutar 20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılıyor. Yoğunluktan dolayı gecikme olabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Garanti emeklilik olarak mevcutta bir hesabım var BES ile ikisini birleştirebilirmiyim ?

Cevap :

Merhaba Bilal Bey,
Mevcut BES ile otomatik BES birleştirilemiyor. Geliriniz uygunsa ikisine de devam edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhabalar, benimde size bi sorum var cevaplarsanız sevinirim. Birikim yapmak istiyorum ve bunu da döviz hesabı açarak gerçekleştirmek istiyorum. Vadeli döviz hesabı mı açmalıyım yoksa vadesiz döviz hesabı mı karar veremedim. Amacım paramın değerinin artması ve para biriktirmek :) şimdiden teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

Eğer paranızın getirisi olmasını istiyorsanız ve 1 ay boyunca bu paraya ihtiyacınız olmayacaksa vadeli hesaba yatırabilirsiniz. Ama her an paraya ihtiyacım olabilir diyorsanız vadesiz hesaba yatırabilirsiniz. Bankacınıza danışabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi borcumu bir hafta geciktirdim bisey olurmu

Cevap :

Merhaba Nebil Bey,

Kredi ödemelerinizi iki taksit üst üste geciktirmemeye dikkat etmenizde fayda var. Birbirini izleyen iki kredi taksiti ödemesini yapmadığınız durumda, yasal olarak bankanın kredinin tamamını sizden talep etme hakkı bulunuyor.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 1000 lirayı 1 yillik bankaya yatirdim diyelim. Yüzde 25 de net faiz var. ben yaklaşik aylik 21 lira kazanicam. simdi para 2. aya ulastiginda 1021 olacak bunun uzerinden mi faiz alinacak yoksa 1000 liranin mı

Cevap :

Merhaba Yavuz bey,

Eğer hesabınızdan getiriyi 25 lirayı çekmezseniz hem getiri üzerinden hem ana para üzerinden faiz alırsınız. 

Saygılarımızla...

Soru : Merhaba, 64 yasindayim, emeklilik icin 720 gunum var. Su anda calismiyorum. Bagkurlu degil sigortali emekli olmak istiyorum. Yaştan dolayi iş imkani yok. Nasil emekli olabilirim. Cok tesekkurler.

Cevap :

Merhaba Dicle Hanım,

Bu konuyla ilgili Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Her ay nasıl birikim yapmalıyım ne kadar harcamalıyım

Cevap :

Merhaba İbrahim Bey,

1. Birikiminizin amacı olmalı. Örnek: Araba almak.
2. Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar zamanda biriktireceğinizi hesaplayıp yazın. Plan yapın.
3. Para en güzel harcarken birikir. Siz yeter ki elinize para geçer geçmez İLK olarak hedef için bir kenara ayırın.
4. Geliriniz elinize geçtiği gibi, otomatik olarak başka bir hesaba aktarılsın ve oradaki paraya dokunmayın. 
5. Aylık gelirinin %10'nu ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Annem 1989.1992 yılında 3 yılık prim yatırdı istege bağlı sigorta emekli lik durdu 30 yıla yakındır yaptırmıyor şimdi yaşı 61 emek iade almak istiyor yatırdığı parayı birde eşinden ölüm maaşı alıyor Sgk babasından ölüm maaşı alıyor bağkur yani iki maaşı var iadesini almak için engel deil deilmi

Cevap :

Merhaba Ahmet Bey,

Bu konuyla ilgili Alo 170 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : Merhaba Kolay Gelsin Efendimm... Ben Şu Andaki Asgari Ücretten Düşük Bir Maaş İle Özel Bir Sektörde Çalışıyorum.. Bu İşin Tek Güzel Tarafı Rahat Ve Paramı Günlük Alabilmem... Yaşam şartlarına göre zor kaanaat kenara attıgım 4000-5000 TL bir birikimim var..askere gitmeden bir sermayem olsun istiyorum ve bir taşıt(araba) almak istiyorum fakat şu devire göre bu birikimim ile dogru düzgün bir taşıt alamıyorum biraz daha birikim gerekiyor...Bu birikime devam ederken bi tarafdan da kenarda duran paramı nasıl üstüne katlayabilirim acaba ? bir cok kişi iddaa bahis şans oyunları önerdi ama bu parayı dedigim gibi zor kanaat biriktirdigim için risk alamadım bir öneriniz bana sunabileceginiz bir ışıklı yol var mı acaba ? çok teşekkür ederim :) cevabınızı bekliyorum

Cevap :

Merhaba Alihan Bey,

Paranızı kendi risk anlayışınıza ve ekonomik beklentilerinize göre yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Bankacınıza danışın mutlaka. Kısa zamanda yüksek getiri vaatlerine kanmayın.

Arabanın kontağını çevirdiğiniz anda %10-15 değer kaybediyor. Yüksek vergiler ve bütçenize getirdiği ek masraflar nedeniyle araba bir yatırım aracı değil. Yatırım olması için belirlenen bir vade süresinde harcamayı yapan kişiye ekstra bir getiri sağlaması gerektirir. Tanıdık, eş dost tavsiyesi ile yatırım yapmayın. Arkadaşınızın risk anlayışı ile sizin ki aynı olmayabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.


listelemeye devam et
Üye Ol