Para Durumu info@paradurmu.com

Soru : Benim suan için 70 bin lira borcum ve icralık oldu maaşımdan kesiliyor fakat maaşım çocuklarımın okula başlamasıyla yetmeyecek başladı kredi çekme imkanım da bitti şimdi ne yapacağımı bilemiyorum eşimin çalışma imkanı da kalmadı bu stres sıkıntıdidan dolayı sağlığım bozuldu epilepsi hastalığım tekrar nüks etti

Cevap :

Merhaba Mustafa Bey,

Herşeyden önce sağlık, insanız başımıza herşey gelebilir. Zorlu bir süreçten geçiyor olabilirsiniz, bunun geçici olduğunu bilin. Çocuklarınız için eşinizin ve sizin ayaklarınızın üzerinde sağlam durun. Borca değil çözüme odaklanın. Ek gelir yaratacak işleri araştırın, çevrenizde ihtiyaç duyulan sizin yapabileceğiniz neler var?

Soru : Merhaba, Gayrimenkul sertifikasına yatırım yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Bunlar eve nasıl dönüştürülür?

Cevap :

Merhaba Resul Bey,

Borçlanmadan ev sahibi olmak istiyorsunuz veya paranızı konut sektöründe değerlendirmek istediğinizde gayrimenkul sertifikalarına yatırım yapabilirsiniz. Bir şirketin hisse senedine yatırım yapar gibi getirisi olacağına inandığınız projeye yatırım yapmış oluyorsunuz.

Proje süresi boyunca sertifikanızı Borsa’da satabiliyorsunuz ya da Borsa’dan yeni sertifika satın alabilirsiniz. Proje bitiminde konut almak istemiyorsanız konutun satışından elde edilen nakdi talep edebileceksiniz. Proje sahibi tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alınacak.

Her yatırım da olduğu gibi gayrimenkul sertifikasında da zarar etme ihtimali vardır. Arsa fiyatları ve inşaat maliyetleri düşer, konut talebinde gerileme olursa ve piyasada gayrimenkul fiyatları kayda değer ölçüde geri gelirse gayrimenkul sertifikasının zarar etme ihtimali de ortaya çıkabilir.

Soru : Merhaba. 2011 yılında eşimden ayrıldım. Ev kurmak dükkanımı kapatmak yeni eşyalar derken borçlandım. Banka kredi borcu ,kredi kartı, mobilya mağazaları va gibi. Bankaya olanları kapattım.kira gibi tüm giderlerimi çok normal ödüyorum aslında şu an iyide kazanıyorum ama icralık olan borçlarım 2012 dönemine ait oldukları İçin faizleri ile beraber çok fazla artmış durumda. Ödemede kolaylık taksit gibi seçeneklere hiçbiri yanaşmıyor. O dönemden sonra bir daha hiç borç yapmadım ama hepsini birike seferde ödemek gibi bir durumum söz konusu değil. Bankadan kredi almak istesemde borçlar yüzünden alamıyorum. Bunun bir mümkünü yokmu? Çok işe yaramayan üzerine haciz konmuş iki arsam var ama ederlerinin %75 i kadar ipotekliyormuş banka. Zaten ederleri çok az. Annemin adına olan eve anneme ipotek koydurup çeksem sizce ipoteklemek sakıncalımı

Cevap :

Merhaba,

Herkes parasını tahsil etmek ister. Size neden  kolaylık sunulmuyor,  icralık borçlarla ilgili konusunda uzman bir avukata danışın mutlaka. 

Soru : 48.000tl konut kredisi borcum var aylık ödeme miktarı 1075 tl %0.88 faiz oranı ile çekildi 96 ay 70.000 tl 38.taksit ödendi kalan fazi miktarı 14.000 tl .elimde nakit 44.000 tl var.konut kredisini kapatsam mı yoksa 30.000tl peşinatlı 1 yıl sonra teslimatllı 130.000 toplam ödemeli 1+1 yatırım amaçlı daire mi alsam.aylık gelirim 6000 tl.yada tavsiye edeceğiniz farklı bir düşünce var mı?

Cevap :

Merhaba Serkan Bey,

 Mevcut kredinizin bitmesine yaklaşık 4,5 yıl var. Şimdi yeni bir ev için borçlandığınızda hem ödeyeceğiniz borç miktarı hem de borçlu olarak geçireceğiniz zaman artmış olacak.

Yatırım yapacağınız ev prim yapması bekleniyor mu, kolay kiracı bulabileceğiniz bir lokasyonda mı? Ev yatırımı uzun vadeli bir yatırım. Önünüzdeki 5 yıl içinde sizi bekleyen büyük harcamalarınız olacak mı; düğün, çocuk, iş kurmak vs… Yeni bir ev alıp almamayı bu soruların cevabına göre karar verebilirsiniz. Yazdığınız verilere göre borçlarınızın gelirinize oranı yüzde 40 oranında olacağı için finansal olarak sizi zorlamaz. Fakat beklenmedik bir durum karşısında borçlanırsanız sizin finansal huzurunuzu kaçırabilir.

 

Yatırım amaçlı olan ev alırken iyi bir araştırma yapın;

1. Evin değeri artacak mı? Çevre evlerdeki gelişmeleri, m2 fiyatlari gibi faktörleri incele ve not al.
2. Kira değeri artacak mı? Neden? Ne kadar?
3. Kullanışlı ve güvenli bir yerde mi? İşyerine, okula, merkeze uzaklığı, ulaşımı nasıl? Bütün bunları iyice araştırmak gerek.
4. Tabi yeni ev olması, depreme dayanıklı olması en önemli şey!

Soru : Piliç satışı yaptığım küçük bir işletmem var. Kardeşimle birlikte çalışıyoruz. Aslında kazancım fena değil ama 5 yıl olmasına rağmen ne bir kuruş birikim yapabildim ne de borçlarımı azaltabildim. Kredi ödemelerimi düzenli yaptığım halde (sanırım fazla kredi kullandığım için) kredi puanımı yükseltemiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap :

Tolga Bey merhaba, 

İşletmelerin para ve nakit akışlarını doğru yönetebilmeleri, piyasalardaki dalgalanmalara karşı dayanıklı olmaları açısından çok önemli.
İşletmenin temeli kar etmek değil, parasını doğru yönetmek üzerine kurulu olmalı. Kar eden işletmeler de hızla düşüşe geçebilir. İşletmenin nakit akışında veya ödemelerinde oluşan bir aksama veya hata, dönüşü zor olan sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kar etmek kadar nakit akışını ve parayı doğru yönetmek de önemli.

Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de işletme giderleri ile ailevi/özel harcamaları birbirinden ayırmak. Kabaca, kasaya giren paradan özel ihtiyaçlar için istendiği miktarda alınmamalı. Bunun yapılması, işletme gelir/giderlerinin takibini oldukça zorlaştıracaktır.

Bunları yaşamamak için eğer çevrenizde kobiler için finansal okuryazarlık eğitimleri varsa  katılabilirsiniz.

Soru : Merhaba benim 3700 lira maaşım var. Ev aldığımdan dolayı 2 bankaya ve yeni ev aldığımız için 2 mağazaya borcum var. 29 ay sonra 2 bankaya borcum bitiyor. 2 bankaya toplam aylık borcum 1900 lira mağazalara da aylık 450 lira, 10 ay içinde mağazaya olan borcum bitiyor. Yani her ay maaşımdan 2350 lira kesiliyor. Elektirik -su -telefon doğalgaz; aylık 500 lira. 1 tane kızım var, evliyim, eşim çalışmıyor. Ev ihtiyaçlarını saymadım. Böyle bi durumda nasıl bir yol çizmeliyim?

Cevap :

Merhaba Emrah Bey,

Birlikten kuvvet doğar demiş atalarımız. Eşinizle birlikte bir bütçe yapın. Hangi gider ve harcamalarınızdan kısabileceğinize karar verin. Tasarruf kurallarını uygulayarak arttırdığınız her kuruşu borç ödemek için kullanın. Borçlar bitene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmayın. Eşinizin evden çalışarak para kazanabilir. Neler yapabileceğini birlikte araştırın.

Soru : Merhaba 3000 tl gelirim. 1500 tl kira fatura aidat ödemem var . Elden bir yakınıma 5000 usd borcum var var ve yarısını haziran ayına kadar ödemem gerek 2 ayrı bankaya aylık 300 tl borç ödemem var 2 yıl taksit ödemesi devam edecek. 20.11.2016 da bir bankada yasal takibe girdim ama borcu ödedim . Şuanda gecikmede olan borcum yok puanım 1057 ama kredi çekemiyorum .ek iş bakıyorum bulamıyorum satabileceğim birşey yok zaten elden borçluyum borç alamıyorum kimseden ne yapmam gerek kredi çekmeden tek yerde toplamadan işin içinden çıkamam nasıl bir yol izlemeliyim ev temizlik işi dahil hiç bir şekilde ek iş bulamıyorum ne yapmalıyım?

Cevap :

Merhaba Zeynep Hanım,

Borç kapatmak için yapılacak en iyi şeylerden biri ekstra gelir yaratmak. “Bana bu iş yakışır mı?”, “Bu yaştan sonra çalışılır mı?”, “Nereden bulacağım? Çok zor, imkânsız” demeyin. Azimle, yaratıcı, yarı zamanlı işler yapabilirsiniz. Çocuk bakmak, yemek yapmak, ders vermek, danışmanlık vermek gibi... Gerçekten isteyin ve çabalayın. Çevrenizi araştırın, onlara duyurun kendi yetenek ve uzmanlık alanınızla ilgili neler yapabilirsiniz?

Soru : Merhaba. cukurova universitesi 4.sinif ogrencisiyim. aylik 900 tl gelirim var, ev kirasi, faturalarla birlikte ortalama 400 tl tutuyor, otobus 100-150 tl. ama kendimi zorlamama ragmen aylik giderimi 1100-1200 tlnin altina dusuremiyorum. artik kredi kartima 1200 tl borcum var. hayat kalitem zaten en dipte, biraz daha dusurmeden bu durumdan nasil kurtulabilirim?

Cevap :

Merhaba,

“Hayatımızın yönünü, gençliğimizde edindiğimiz alışkanlıklar belirler.” demiş Aristoteles. Bu şartlarda hayat kalitesini düşürmek yerine artırmak için hafta sonları 7-8 saat yarı zamanlı çalışabileceğiniz olanakları araştırın. İş hayatına girerek kariyeriniz ve geleceğiniz için gerekli ilişkileri genç yaşta kurmaya başlayın. Yeni arkadaşlar edinin. Kendinizi geliştirin. Bu geleceğiniz için çok önemli!

Soru : Merhaba,aylık gelirim 1800, 900 tl taksitli 16 ay kalan bir kredim var, ek hesabım 1600 tl limitli ve dolu, findeks puanım 1500 idi , banka aradı kredi kartı yollucaz dediler tmm dedim baktım onaylanmamış, 1 ay sonra aradılar bi yanlışlık oldu kartı adrese gönderiyoz dediler baktım yine onaylanmamış, findeks puanım 1350 ye düşmüş, ek hesabın limit arttırmak istesem 2500 tl ye onay alırmıyım? Ayrıca bu güne kadar ek hesabımı her zaman son ödeme gününden 6 gün sonra ödüyorum, kredimi her zaman 2 gün önce puanıma etki etmiş olabilirmiş?

Cevap :

Merhaba Mehmet Bey,

Kredi puanınızın yüksek ya da düşük olmasında bir numaralı kıstas; bu zamana kadar yapmış olduğunuz kredi ödemeleri. Yani kredilerinizi ve kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden düzenli olarak ödüyorsanız genelde kredi notunuz yüksek oluyor. Kredi puanında kredi ödeme alışkanlığının payı %35. Yeni kredili ürün açılışı da bu puanın %11’ini oluşturuyor. Bir diğer önemli kıstas ise şu an olan borçlarınız. Borçlar da kredi puanının %35’ini oluşturuyor. Yani borçluluk azaldıkça kredi puanı yükseliyor. Kredi kullanım yoğunluğu ise %10’luk kısmı oluşturuyor. Bunlar dışında kredi notunu etkileyen kavramlar da var. Diğer kavramlar ise %9’luk kısmı oluşturuyor.

Kredili mevduat hesabınızın limit arttırma başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı konusunda biz bir şey söyleyemeyiz. Bankanızın kredi politikasına göre değişir. Bu konuda bankacınıza danışmanızda fayda var.

Soru : Önce küçük ve daha sonra gittikçe büyüyen borçlarımdan kurtulmak istiyorum. Daha önce kapatabileceğimi düşündüğüm borçlarım şimdi içinden çıkılmaz bir hale geldi. Borcumu kapatmak için bankadan kredi çekiyorum, işe yaramadığı gibi daha da zor bir hal alıyor. Şimdi ben sizden bi fikir, yardım , yol göstermenizi istiyorum.

Cevap :

Merhaba Ali Bey,

Borç, temelde iki çeşittir: İyi borç ve kötü borç. Bir amaç uğruna edinilen ve planlıca alınmış borç, iyi borçtur. Örneğin, ev satın almak için bankadan alınan ev kredisi. Ne için olduğu tam belli olmayan, kontrolsüzce biriken plansız borç ise kötü borçtur. Örneğin, kredi kartımızla dizginleyemediğimiz harcamalarımızdan faiz üstüne faiz bindiren borç. Sizde borçlarınızı listeleyin, faizi, kalan vadeleri yazın, iyi - kötü borç olarak gruplandırın. Çünkü nedenini anlamadığınız, kanal tedavisi yapmadığınız borçlar diş ağrısı gibi tekrar tekrar geri gelecektir.

Bütçe yaparak hangi giderlerinizden tasarruf edebileceğinize karar verin, gelecek aylar için limit koyun. 

Evde kullanmadığınız satabileceğiniz eşyalar varsa satıp borçlarınızın bir kısmını kapatabilirsiniz. Araba vs gibi satacak birşeyiniz var mı? 

 Gelirinizi artırmanın yollarını araştırın. Neler yapabilirsiniz?

Soru : İyi günler.. Öncelikle başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.. İnsanların ekonomik bakış açısını değiştiriyorsunuz.. Benim çeşitli dönemlerde ve yakın zamanda çektiğim toplamda 30 bin kadar kalan bir kredi borcum var. Artık ödemekte tıkandım. Eşim ve ben çalışıyoruz. Yaklaşık 30 bin tl kadarda bireysel emekliliğimiz var. Şuan caresizlikten bozdurmayı düşünüyoruz kredileri kapatıp daha iyi bir para yönetimi planlıyoruz yedi yıldır emeklilik ödüyoruz. Aslında hiç mantıklı gelmiyor ama çaresiziz. Yoksa bozdurmayıp kredi ilemi kapatsak mantıklı.. Şimdiden teşekkürler

Cevap :

Merhaba Cesarettin Bey,

Eşinizle birlikte finansal plan yapın. Bu borç neden oluştu, bir daha olmaması için hayatınızda neleri değiştireceksiniz? Bunları uygulamak için düzenli bütçe yapın. Hangi harcamalarınızdan kısabileceğinize birlikte karar verin. Giderlerinize limit koyun. Bu adımlar finansal hayatınızın kontrolünü elinizde tutmanızda yardımcı olacaktır.

Eğer birlikte ortak kararınızsa emekliliğinizi bozdurup borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Borçlarınızı kapattıktan sonra emekliliğiniz için tekrar birikim yapmayı ihmal etmeyin.

Bireysel emekliliğinizi 

Soru : Merhaba ben dini hassasiyetlerden dolayi faize bulamasmak istemeyen biriyim ve ev alma gibi bi dusuncem var birikmisim yok eminevim sisteminde once para biriktirip sonra da ev hesabina girmeyi planliyorum aslinda sisteme yeni kayit oldum sizce guvenmelimiyim tesekkur ederim

Cevap :


Faize karşı duyarlı iseniz Katılım bankalarının ürünlerini incelemeyi unutmayın. Prensip gereği kurum ve kuruluşlar hakkında bir yorumda bulunmuyoruz. Buna siz yapacağınız araştırmalarla karar vermelisiniz. 

Soru : 3317 lira maaşım var. Çeşitli nedenlerle borçlandım. Farklı bankalara kredi borcum var. Bunun yanında kirada ödüyorum 950. Tl ne yapmalıyım aylık kredi 1444+266+570 tl dir.

Cevap :

Merhaba Meliha Hanım,

Borcunuzun oluşma nedenleri ve tekrar aynı duruma düşmemek için hayatınızda neleri değiştireceğinize karar verin ve bütçe yaparak uygulamaya başlayın. Kredilerinizin bitmesine ne kadar kaldı? Maaş aldığınız bankaya gidip durumunuzu anlatın size, borçları tek bir kredi altında toplamanız halinde maliyetini hesaplatın. Tüm borçları tek bir kredide uzun vadeye yaymanız size rahat bir nefes aldıracaktır ama harcamalarınızı kontrol altına almaya önem verin.

Soru : Merhabalar, Amacım yakın zamanda kendime bir araba almak, lakin ya birikim yapacak durumda değilim yada nasıl yapılacağını bilmiyorum. Yeni mezunum 2000 TL ile özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum.725 lira ev kiram artı masraflarım mevcut. Ne olduğunu anlayamadan ay sonunda elimde birikime ayıracak bir para kalmıyor. Lakin bu duruma bir çeki düzen vermek istiyorum. Önerileriniz neler olur. Teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Büşra Hanım,

Hedefiniz var çok iyi!  Hedefinizin resmini cep telefonunuz da olsun. Birikim yapmak için;

- Düzenli bütçe yapın. Giderlerinize limit koyun.

- Alışverişte istek- ihtiyaç analizi yapın.

-Harcamalarınızı yazın. Bilmediğiniz şeyleri kontrol edemezsiniz. 

- Kredi kartı kullanıyorsanız ekstrenizi inceleyin. Birkaç ay bunu yaparsanız nereye ne harcadığınızı göreceksiniz. Böylece iler ki aylar için kendinize limit koyabilirsiniz. Örneğin kıyafete bu ay 100 TL harcayacağım. gibi. Limitlerinize uyarsanız, hedefinize uyarsınız demek.

-Bankada otomatik birikim hesabı açtırabilirsiniz. Maaşınız hesabınıza yatar yatmaz her ay belirlediğiniz miktarın kesilip birikim hesabınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Soru : BİREYSEL EMEKLİLİKTEN CAYMAK İSTİYORUM.

Cevap :

Merhaba Oğuz bey,

Otomatik BES avantajlarını yazalım ilk önce;

 İlk girişte 1000 TL devlet katkısı,

Her ay % 25 devlet katkısı,

Emeklilikte de biriken tutarın % 5’i kadar ek devlet katkısı avantajları bulunmaktadır.

Otomatik bireysel emeklilik sistemine girişte, faizli veya faiz içermeyen fonlardan birini tercih ederek ilk aşamada başlangıç fonlarına yatırım yapma seçeneğiniz mevcut.  Daha sonra ise tercihinize göre riskli fonlara yatırım yapabiliyorsunuz. Fon dağılımını BES’te olduğu gibi yılda altı kez değiştirebiliyorsunuz.

Otomatik BES için kesilecek tutarın cüzi bir miktar olması, kendiniz için şimdiden birikim yaparak  ileri de rahat emeklilik açısından  faydalı olacaktır. Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsanız bu durumda Otomatik BES ‘inizi iptal ettirirken süreç;

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.

Soru : Merhaba. aylık 750 tl kira getirisi olan evimi 185.000 tl ye sattım. Bu tutarın yaklaşık 30.000 tl si ile evin borcunu kapattım ve geri kalan paranın yaklaşık 130.000 tl si ile 1+1 ev alarak yaklaşık 900-1.000 tl kira getirisi olan bir ev almak istiyorum.Bu şekilde yapacağım bir yatırım mantıklı mı? Teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Mustafa Bey,

Yatırım amaçlı ev alacaksanız, evin değeri artacak mı, binanın yaşı kaç, içine harcama gerektiriyor mu, kentsel dönüşüme girme ihtimali var mı, kira geliri ne eder, kiracı bulmak kolay mı gibi soruların cevaplarına göre kararınızı verin.

Soru : 30.000 birikmiş param var ve öğrenci apartı almak istiyorum, krediye girmeli miyim yoksa daha da birikim yapmalı mıyım? Bu arada (öğretmenim, bekarım, giderim az) teşekkürler.

Cevap :

Merhaba Burcu hanım,

Almak istediğiniz evin değerinin %20 sini biriktirmiş olmanız gerekiyor. Ev peşinatı arkadaştan, bankadan borç olmamalı. Hem peşinat için aldığınız borcu ödemek hem de ev için aldığınız konut kredisinin aylık ödemeleri para durumunuzu zorlar.

Gelirinizin %40′ını ev kredisi ödediğinizi farz ederek her ay ev için bir kenarda biriktirmeye devam edebilirsiniz.

Soru : Merhaba Para Durumu, 20 yaşında bir gencim tamamı ile tek başıma yaşıyorum bir kaç senedir. Hiç birikimim yok ve gelirim giderim karşılıyor. Ev için kredi faiz oranlarına baktım hepsi uçuk faizler. Nasıl bir yol izleyebilirim? Şimdiden teşekkürler :)

Cevap :

Merhaba Fatih Bey,

Bu zamanda ev almak kolay değil maalesef. Ev fiyatları yüksek faiz oranları yüksek.( Gerçi eskiden ev kredisi de yoktu, herkes ev almak için emekliliği bekliyordu) Eğer ev almak sizin öncelikli hedefiniz ise ilk olarak ev peşinatı için birikim yapmaya başlamanız gerekiyor. Giderlerinizi inceleyin tasarruf edebileceğiniz harcamalarınız var mı kontrol edin. Gelirinizi arttırma yollarını araştırın, etrafınızda neye ihtiyaç var, siz uzman olduğunuz alana göre neler yapabilirsiniz. Ev alırken tek odalı ev ile başlayın. 

Soru : Merhaba 3 gün önce 18 yaşına girdim düzenli bir işim var aylık 1700 tl alıyorum fakat çalıştığım yer sigorta yapmıyor sigortam olmadan kredi kartı alabilir miyim ? X bankasından 16 yaşımda x hesabı çıkarttım onuda 2 senedir aktif olarak kullanıyorum bu durumun bana bir artısı olur mu şimdiden teşekkür ediyorum :)

Cevap :

Merhaba Yiğithan,

Sigortan olmadan kredi kartı alman çok zor. Ancak ebeveynlerin sana ek kredi kartı çıkartabilir. Mutlu yaşlar...

Soru : Hiçbir bankadan kredi çekemiyorum nedenini öğrenmek istiyorum gelirim şu anda 3000 lira ve bir ev almak istiyorum ne kredi nede kredi kartı alamıyorum yardımcı olabilir misiniz neden

Cevap :

Merhaba Kamil Bey,

Bankalar kredi, kredi kartı verirken kredi notumuza dikkat ederler. Kredi notunuzu biliyor musunuz? Bankanızdan veya findeks.com adresinden ücret karşılığı kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu ile ilgili ayrıntıları https://www.paradurumu.com/kredi-notu/kredi-notu-nedir-haberi-3582 yazımızdan okuyabilirsiniz.

Soru : Banka borcum var 2 senedir işsizlikten dolayı da ödeyemiyoruz. Şu an sadece eşim çalışıyor gelirimiz giderimizi karşılamıyor; kira fatura vs 25.000 tl borcumuz vardı. Şimdi faiziyle bayağ olmuştur çözümü var mı? 2 tane de oğlumuz var büyüğü okula gidiyor diğeri küçük nasıl yaparız bilmiyorum bu durumun önerisi olabilir mi açıkçası ümitsizim.

Cevap :

Merhaba Seval Hanım,

Borç kapatmak için bazen yapılacak en iyi şey ekstra gelir yaratmak. “Bana bu iş yakışır mı?”, “Bu yaştan sonra çalışılır mı?”, “Nereden bulacağım? Çok zor, imkânsız diye düşünmeyin. Azimle, yaratıcı, yarı zamanlı işler yapabilirsiniz. Çocuk bakmak, yemek yapmak, ders vermek, danışmanlık vermek gibi... En çok neye ihtiyaç duyuluyor etrafınızı araştırın.

Soru : Merhaba, 35 yaşında bekar bir kadınım,40.000 tl banka borcum var 2100 tl maaş alıyorum. Bu maaşın zaten 1400 tl si borçlarıma gidiyor. Yol parası, yemek derken elde kalan pek bir şey olmuyor. Şimdi ne yapacağım konusunda tıkanmış durumdayım, ufak da olsa küçük küçük para biriktireyim diyorum. Ama elime ancak ayda 300 tl kalıyor. Bu parayı nasıl artırabilirim ek iş yapayım diyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. İzmir'de oturuyorum hayattan çok istediğim bir şey yok. Borçlarımı rahat rahat ödeyip birde küçük bir araba almak,lütfen beni yönlendirin saygılarımla.

Cevap :

Merhaba Nihal Hanım,

İlk önce siz hangi işleri yapabilirsiniz, hangi konularda uzmanlığınız,yeteneğiniz var, sizi ne yapmak heyecanlandırıyor, yazın.

Etrafınızı araştırın, en çok neye ihtiyaç duyuluyor, sizin yapmak istediklerinizle örtüşen bir şeyler var mı? 

Yapabileceğiniz işleri belirledikten sonra bunu etrafınıza duyurun, arkadaşlar, komşular, tanıdıklar...

Soru : 12 bin Kredi borcum var . iki kredi kartım var.kredimin taksit tutarı 600 tl . 1600 maaşım var. Kart borçlarımı kapatmak istiyorum. Hiç harcamıyorum ama bazen birini yatıramadığım oluyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Cevap :

Merhaba Canan Hanım,

Borç kapatmak için bazen yapılacak en iyi şey ekstra gelir yaratmak. “Bana bu iş yakışır mı?”, “Bu yaştan sonra çalışılır mı?”, “Nereden bulacağım? Çok zor, imkânsız” demeyin. Azimle, yaratıcı, yarı zamanlı işler yapabilirsiniz. Çocuk bakmak, yemek yapmak, ders vermek, danışmanlık vermek gibi...

listelemeye devam et
Üye Ol