Özge Özsoy Tasarruf Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : Ekhesap borcum 10000 tl oldu. Bunu kapatmak için ihtiyaç kredisi çekmek mantıklımı.

Cevap :

Caner Bey merhaba,

İki seçeneğiniz var, biri kredi çekmek diğeri yavaş yavaş ek hesap borcunuzu kapatmak.
10 bin lira krediyi 12 ay vadeli olarak yüzde 1.25 faiz oranıyla çekseniz aylık ödemeniz 920 lira civarında olacaktır. 

10 bin lira krediyi 24 ay vadeli olarak yüzde 1.25 faiz oranıyla çekseniz aylık ödemeniz 500 lira civarında olacaktır.

Kredi almak yerine, şu anki ödeme gücünüze göre, her ay kredi öder gibi ek hesabınıza ödeme yaparak da bu borcunuzu kapatabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 3.240 tl aylik gelirim var ve suan 35.000 tl ile borclarimi kapatarak tek bir yere borclanmak istiyorum. Kredi vs cekemiyorum. Lutfen yardimci olursaniz sevinirim.

Cevap :

Özge Hanım merhaba,

Para Durumu olarak bireysel finans konularında bilgi veriyoruz, kredi vermek gibi bir işkolumuz yok. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Ailemden gizli borc yaptım 2500 TL nasıl ödicemi bilemiyorum kredi kartım flende yok birisinden borc parada bulamadım asgari ücrete calışmaktayım bu parayı ailemden gizli odemem lazım babama mahçup olmak istemiyorum

Cevap :

Erhan Bey merhaba,

Ek gelir yollarını araştırabilirsiniz. Borcunuzu kapatana kadar elde edeceğiniz ekstra gelir borcunuzu kapatmanıza yardımcı olacaktır.
Ancak ailenizden gizli borç yapmak hem sizi huzursuz eder, hem de öğrenilmesi durumunda aile içerisindeki güveni zedeler. Bu nedenle durumunuzu samimiyetle ailenize anlatmayı da düşünmelisiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi karti borc transferi kredisi cekmek istiyorum 12 bin tl 60 ay vadeli

Cevap :

Ahmet Bey merhaba,

Bankaların borç transfer kredisi kampanyaları oluyor. Çalıştığınız banka varsa ilk olarak ona giderek yoksa faiz oranları size uygun olan bir bankaya giderek borç transfer kredisi talebinizi iletebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : bes iptal edikten sonra alabileceyim para miktarı

Cevap :

Serdar Bey merhaba,

Bes hesabınızın bulunduğu kurumu arayarak sizin için varsa kesintiler sonrası elinize geçecek para miktarı için hesaplama yapmalarını isteyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : bana acil para lazım oldugu için bes iptal edip birikmiş paramı çekmek istiyorum.sizin bana kredi verme durumunuz varsa olur

Cevap :

Serdar Bey merhaba,

Para Durumu olarak kredi vermek gibi bir iş kolumuz yok.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 5500 aylık gelirim var .kredi kullanamıyorum.Çok bunaldım.yardım

Cevap :

Abdurrahman Bey merhaba,

Gider tablonuz, medeni durumunuz, çocuk sayınız ve borç bilgileriniz gibi konularla ilgili detaylı bilgi verebilirseniz sizin için bir borç kapama planı yapabiliriz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Franchising yatırım ortaklıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bayim olur musun sitesinde uygun bayilikler var kazançlı mıdır? Güvenilir midir?

Cevap :

Merhaba,

Franchising güvenilir bir sistemdir ancak site hakkında bilgimiz yok. Bir işe para yatırmadan önce tüm detayları araştırmanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Asgari ücretle kirada geçiniyoruz ama ev almak İstiyoruz nasıl birikim yapabilirim

Cevap :

Nuray Hanım merhaba,

Gider detaylarınızı yazmadığınız için bütçe yapıp yapmadığınızı bilmiyorum. O nedenle size ilk tavsiyem bütçe yapın, bakın bakalım nereye ne gidiyor. Her gün 1 lira bile olsa her harcamanızı yazın. Gelirinizle birikim yapmakta zorlanıyorsanız ilk hedefiniz ek gelir kazanmak olmalı. Siz evde el işi yapıp bunları satabilirsiniz, son dönemlerde çok popüler olan, bir iş, evde yemek yapıp satmak, bunu yapabilirsiniz ya da siz veya eşiniz bilgi ve becerileriniz dahilinde ek gelir alternatiflerini araştırabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar 250 bin tl peşinatım var. Aslında hem 250 300 bin civar bi ev almak istiyorum Hem de 50 TL civarı bi araç istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap :

Nazlı Hanım merhaba,

Birikiminizin 50 bin lirasıyla ev almanız durumunda size, 200 bin lira kalıyor.
200 bin lira peşinat vererek 250 bin liralık bir ev almak için 50 bin lira kredi kullanmanız durumunda, 120 ay vadeli yüzde 0.99 faiz oranlı bir kredi için aylık ödemeniz 715 tl civarında olacaktır.
300 bin liralık bir ev almak için 100 bin lira kredi kullanmanız durumunda, 120 ay vadeli yüzde 0.99 faiz oranlı bir kredi için aylık ödemeniz 1.430 tl civarında olacaktır. 
Gelirinizi bilmiyorum ancak aylık ev kredisi dahil tüm borç ödemelerinizin aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneririm. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : daha önce sormuş olduğum soruyu cevaplamanızı bekliyorum teşekkür ederim

Cevap :

Funda Hanım merhaba,

Sanırım sitemizdeki sadelik testini yanıtlamışsınız. Sorunuzu bu olarak anlıyorum. Cevabı ise; 
Sadeleşmek her şeyden elini eteğini çekmek değildir. İstek/ ihtiyaç, fazla/eksik, işe yarar/işe yaramaz bunu ayırt edip harekete geçmektir. Hayatı sadeleştirmeye hemen evinizden başlayın. Alın elinize ‘şeyleri’ “Bu kıyafet/ aksesuar hayatıma bir değer katıyor mu?” diye sorun. Daha fazla gülün, hareket edin, dik durun (ki stres hormonu azalsın), planlı olun, en verimli olduğunuz saati bulun. Evinizin, sizin içinizdeki bereket deresindeki tıkanıklığı giderin. Gerçek zenginliği keşfedin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba 20 bin tl kadar bi birikim var ve paramın değer kaybetmesini istemiyorum malum tl her gün değer kaybediyor nerdeyse!Bu parayı vadeliye mi koysam karlı olurum yoksa altın mı alsam?En az 2-3 sene dokunmayacağım spontane bi durum olmazsa.Sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap :

Esin Hanım merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 
Paranızı, bahsettiğiniz yatırım araçlarından hangisinde değerlendireceğiniz konusunda kararsızsanız, kendinize, bunlardan oluşan bir yatırım sepeti yapabilirsiniz. Bu yatırım sepetinin içinde, bildiğiniz, inandığınız yatırım araçlarından oluşan bir portföy hazırlayabilirsiniz. Paranızın yatırım sepeti içindeki dağılım oranı konusunda da bankacınızdan destek alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba aylik gelirim 4 ila 7arası degismekte olup bankada 60.000 param mevcut bi birikim yapamiyorum ticarettir anlik ataklar ve aldigim riske gore belli paralar toplama sansim oluyo bankadaki parami nasil değerlendirmeliyim yada bu parayi vadeye yatırıp gelen aylik faize gore bi ortalama cikarip o paraya guvenip ufak capli krediler cekip ordan da biseyler beklemek mantiklimi yada target hesabindan kendimmi biseylere çabalamaliyim. Tesekkurler

Cevap :

Eyüp Bey merhaba,

Ev ve iş bütçenizi ayırın. Birikiminizin bir kısmını işiniz için güvence olarak bir hesaba yatırın. Bunu serbest vadeli hesapta tutabilir ya da bankacınızdan size öneride bulunmasını isteyebilirsiniz.
Birikiminizin diğer kısmını da bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. 
İster kredi almak için ister birikiminizi değerlendirmek olsun mutlaka bankacınıza danışın. Kobi olmanız nedeniyle size özel ürünler sunabilirler.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Norveç'de yaşıyorum. 19 yaşındayım ve her zaman bir business icinde olmak istemişimdir. Şu an araba almak icin para biriktiriyorum ama paramın köşede öylesine durmasını hiç sevmiyorum, çalıştırmak istiyorum, ne yapabilirim? Ne yaptığımı bildiğim birşey olarak bende onlarla beraber çabalamak istiyorum. Borsa gibi işler yapamıyorum, viop, forex, ACN gibi şeyleri defalarca okudum ama benlik şey değiller, ne yapabilirim? Uzun sürebilir yada kısa sürebilir fark etmez sadece 20 verip 30 almak istiyorum paramı kendim çalıştırmak istiyorum yani biryere verip beklemek degil

Cevap :

Enes Bey merhaba,

Genç yaşta yatırıma olan ilgin şahane. 
Bir bankanın internet şubesine gir. Oradan yatırım karakteri analizini yap. Yatırım karakterinden ortaya çıkan risk iştahına uygun yatırım araçlarını öğren. Bunları oku, araştır, öğren. Daha sonra kendine bu yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti yaparak paranı değerlendirebilirsin. 
Borsa, hissesini alarak bir şirkete ortak olmak demek. Borsa konusunda da biraz daha araştırma yapabilirsin. İlgini çeken, büyüyeceğine inandığın sektörleri ve bu sektördeki şirketleri inceleyebilirsin. Hisse senedi uzun dönemde cazip bir yatırım. Ama dikkat etmelisin. Sana önerim; Bilgi ve deneyimin yoksa başlangıçta, borsaya endeksli (yani borsadaki en büyük 30 ya da en büyük 100 şirketle aynı yönde hareket eden) borsa yatırım fonları ya da temettü getirisi (karını dağıtan) 2-3 şirket hisselerini araştırabilirsin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar . Düğün yaptım ve elimde nakit olarak 200.000 liraya yakın bir meblağ var. İlerde ev almak istiyorum ama henüz değil. Bu süre zarfında nasıl değerlendirebilirim ne tür yatırımlarda bulunabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim . Teşekkür ediyorum .

Cevap :

Kemal Bey merhaba,

Tebrik ederim, sizlere bir ömür boyu mutluluklar dilerim.
Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Paranızı, risk iştahınıza uygun yatırım araçlarından bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Risk iştahınızı bilmiyorsanız, bir bankanın internet sitesi aracılığı ile yatırım karakteri analizinizi yaparak öğrenebilirsiniz. 
Birden fazla yatırım aracı arasında kararsız kalırsanız paranızı bunlara bölüştürerek kendinize bir yatırım sepeti de yapabilirsiniz. Böylece paranızın yatırım riskini de dağıtmış olursunuz.
Size önerim, bilmediğiniz yatırım araçlarına tüyo duyumu ya da e ş-dost tavsiyesi ile yatırım yaparak paranızı riske atmamanızdır.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba benim 8.000 tl birikimim var nasıl değrlendirebilirim?

Cevap :

Mehmet Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 
Paranızı, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarından, risk iştahınıza uygun olanlardan yapacağınız bir yatırım sepetinde değerlendirebilirsiniz. Böylece paranızın yatırım riskini de dağıtmış olursunuz. 
Paranızı, bilmediğiniz yatırım araçlarına eş, dost tavsiyesi ya da tüyo uyumu ile yatırarak riske atmamanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : bireysel emeklilikte birikimimi ögrenmmek istiyorum

Cevap :

Salih Bey merhaba,

Bireysel emeklilik hesabınızın bulunduğu kurumu arayarak ya da internet şubesi aracılığı ile birikiminiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 250.000 tl nakitim var bunu yatırım olarak altına cevirmek istiyorum. Farklı nasıl kullanabilirim

Cevap :

Nazım Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Paranızı, risk iştahınıza uygun yatırım araçlarından bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Altın dışında tanıdığınız yatırım araçlarına da bakabilirsiniz.
Yatırımınızın riskini dağıtmak için, kendinize, bildiğiniz yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti de yapabilirsiniz. 
Size önerim, bilmediğiniz yatırım araçlarına tüyo duyumu ya da eş, dost tavsiyesi ile yatırım yaparak paranızı riske atmamanızdır.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 2750 maşım var 3 çocuğum var 1350 ödemem var konut kredisi 540 kredi kartı var ihtiyaç kredisi çektim onun borcu 540 TL 11500 TL bankadan çektim 30 ay borçlarımı hepsini kapattım Allaha şükür 540 ödüyorum şimdilik elimde kalan para 2000 TL bu parayı nasıl değerlendirme şansım var lütfen yardım edin bana son param bir yol bir fikir istiyorum teşekkürler şimdiden

Cevap :

Erdoğan Bey merhaba,

Bu parayı risk almayacağınız bir yatırım aracına koyun, getirisine dokunmayın, her ay üzerine ekleyin. Bunun dışında da elinize para geçtikçe, az çok demeden bu birikiminize eklemeye devam edin. Bu parayı acil durum fonunuz olarak gün ve acil bir durum olmadıkça kullanmamayı prensip edinin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba ortalama 2 yıldır aynı işyerinde özel sektörde calışıyorum aylık gelirim 3000 tl ancak maaş bankam kredi vermiyor farklı bankadan kredi kartım var 7000 tl limitli düzenli ödedigim halde oda vermiyor herhangibi icralık yada gecikmede olan borcumda yok tek sıkıntı fazla kredi başvurum olması sistem otomatik red veriyor dedi bankacı ancak şu an tam 3 aydır bir başvurum yok nekadar daha beklemem lazim kredi notum 1200/1300 arası birde kredi başvurusu online olarakmı yapılması daha olumlu olur yoksa şubedenmi cvp icin tesekkürler

Cevap :

Burhan Bey merhaba,

Bankaların kredi verme politikaları kendi aralarında da farklılık gösterebiliyor. Her bankanın dönemsel olarak değişebilen bir kredi politikası oluyor. Baktıkları tek kriter de kredi notunuz değil. İnternet üzerinden kredi başvurusu yapmak yerine ihtiyacınız ile ilgili maaş aldığınız bankaya giderek müşteri temsilcinizle görüşebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Gelirim 2200 TL borcum yok ancak düzenli olarak ödediğim 400 TL kiram 80 TL elektrik su faturam 60 TL telefon faturam mevcut harici olarak kendi sosyal harcamalarım mevcut . Peşinatım 3000 kadar mevcut kredi ile araç almak istiyorum ne kadar kredi çekmeliyim sizce ?

Cevap :

Yavuz Bey merhaba,

Ev kredisi ödemiyorsanız, aylık borç ödeme tutarınızın gelirinizin yüzde 25'ini geçmemesini öneriyoruz. 
Sizin durumunuzda bu rakam 550 lira. Bu da, 48 ay vade ile maksimum 20 bin lira civarı bir kredi alabiliriniz demek oluyor. 
Biraz daha birikim yaparak peşinatınızı büyütüp o şekilde araba almayı düşünebilirsiniz. Bunun için her ay, geliriniz hesabınıza yatınca, 550 lirasını kredi öder gibi otomatik talimatla başka bir hesabınıza yatırın ve o paraya dokunmayın. Böylece her ay 550 lira ödemenin hayatınıza nasıl bir etkisi olacağını, finansal huzurunuzu etkileyip etkilemeyeceğini de görebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : kredi kartinda kismi erken odeme yaptiginiz zaman yaptiginiz odeme kredi karti hesap ozetinde gorunur mu

Cevap :

İbrahim Bey merhaba,

Hesap ekstre kesim tarihinden önce yaptığınız bir ödemeyse görünür.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar ben taşıt almak istiyorum ve her ay aldığım parayı da maksat TL olarak kalmasın diye bir seye çevirmek istiyorum degerlenebilecek bişey aylık kazancım suanlik 2500 ve bütün giderlerim çalıştığım şirkete ait yani 2300 hesabımda kalıyor hep sizce her ay bu kazandığım parayı ne yapmalıyım

Cevap :

Merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Bir bankanın internet sitesi aracılığı ile yatırım karakteri analizinizi yapabilirsiniz. Buradan çıkan sonuçta, risk iştahınızı göreceksiniz. Risk iştahınıza uygun, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz. Örneğin bu ay paranızı, yatırım karakterinize uygun, risk iştahınız çerçevesinde olan x yatırım aracında değerlendirebilirsiniz, bir sonraki ay y aracını eklersiniz... bir ay birini bir ay diğerini alabilir ya da her ay paranızı 2'ye 3'e bölüştürerek bu araçlara yatırım yapabilirsiniz.
Eş-dost tavsiyesi ya da tüyo duyumu ile yatırım yaparak paranızı riske atmamanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Aylık gelirim 5500 ₺ Aylık 550 ₺ olan akbank kredim var 24 ay (2 ay ödendi ) Aylık 1060 ₺ olan garanti kredim var 30 ay (hiç ödenmedi daha ) Aylık şahısa olan net ödemem gereken 2000₺ var ( 2 yıl boyunca ) 4000 ₺ avans hesaptan kullanmışım 5000₺ kredi kartı borcum var 8000₺ de ekxtra borcum var Tam anlamıyla çıkmaza girdim lütfen yardımcı olun bütçe programı yapamıyorum nasıl çıkacağım bu işin içinden ne yapacağım bilmiyorum . Ev kiram aylık 400₺ Elektrık su dogalgaz 200₺ geliyor Mutfak alışverisi ayda 150₺ gidiyor Sigara içmiyorum

Cevap :

Mustafa Bey merhaba,

Satabileceğiniz bir arabanız veya benzeri bir aracınız varsa satarak ekstra borcunuzu, şahıs borcunuzu, kredi kartı ve nakit avans borcunuzu kapatabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa ek gelir yollarını araştırmanızı öneririm. Kazanacağınız ek gelirle şahıs ve ekstra borcunuzu kapatabilirsiniz. Diğer borçlarınızı da aydan aya ödemeye devam edin.
Kredi kartı ve avans hesabınızı kapatmak için kartopu modelini uygulayın. Her ay kredi kartınıza asgariden fazla, elinizden gelen maksimum ödemeyi yapın. Bu arada avans hesabınızın asgari ödemesini yapın. Kredi kartı borcunuzu bu şekilde bitirdikten sonra elinizdeki parayı avans hesabınızın borcunu kapatmak için kullanın. Bu arada her ikisini de kullanmamanız gerek. 
Ek gelir elde edene kadar şahıs borcunuzu, borcunuz olan kişiyle görüşerek ertelemeyi deneyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

listelemeye devam et
Üye Ol