Özge Özsoy info@paradurumu.com

Soru : 50 Bin nakitim var Onu bankaya faizli versem olur mu ve ayda bana ne kadar kar bırakır

Cevap :

Bekir Bey merhaba,

Her bankanın faiz oranları farklı olduğu için paranızın mevduat getirisi bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. 
50 bin liranızı 32 günlük vadeye koymanız durumunda aylık getirisi 400 ile 550 lirası arası değişebilir.  
Paranızı faize yatırmadan önce bankaların faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar öncelikle vermiş olduğum bilgilerle insanlara yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim sıkıntım ise şu bende çoğu insan gibi daha önceden bankalarla aram bozuldu ama bütün borclarimi kapattım şuan findexden baktigim zaman 2 adet kapanmış takip görünüyor yani şubat ayı itibari ile 5 yıl olucak tamamen silinmesi için ve bu arada boşda durmadım tabi bir bankadan nakit para bloke ettirerek kredi kartı aldım yaklaşık 1 yıldır düzenli kullanmaktayım ve kredi notum 1 yıl içersinde 352 seviyesinden 1.552 puana geldi çok şükür özel bir şirkette çalışıyorum allaha şükür olduk ca iyi bir maaş alıyorum buda belgelenebilir şekilde sizce mayıs ayında 50 bin tl kredi başvurusu yapsam onaylanirmi iyi gunler

Cevap :

Erhan Bey merhaba,

Sizin de dediğiniz gibi, herkesin hayatında böyle bir dönem olabilir ancak ben sizi tebrik ederim. Herkesin çok zor, yapamam dediği bir şeyi şahane bir şekilde başarmışsınız, bu süreci çok iyi değerlendirmişsiniz.
Bahsettiğiniz tabloda mayıs ayında krediyi alamamanız için herhangi bir sebep yok. Ancak o dönemde piyasalar ne olacak, bankaların kredi verme politikaları kendi içlerinde nasıl şekillencek onu öngörmek biraz zor. 
Size tavsiyem, kredi çekeceğiniz zaman, maaş müşterisi olduğunuz bankaya giderek, müşteri temsilcinizden sizin adınıza kredi uygunluğunuzu kontrol etmesini isteyip sonrasında başvuranız.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 4 aylık memurum ve altın, dolar, arsa biryerden başlayıp yatırım yapmak istiyorum 3400 alıyorum şimdilik ne yapmam gerekiyor ?

Cevap :

Fırat Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 
Paranızı, risk iştahınıza uygun, bildiğiniz yatırım araçlarından oluşturacağınız bir yatırım sepetinde, yatırım riskinizi de dağıtarak değerlendirebilirsiniz.
Öncelikle kendiniz bir birikim hesabı açın. Maaş hesabınızdan bu hesaba otomatik talimat verin. Her ay gelirinizin en az yüzde 10'unu, bir ev geçindirmek gibi herhangi bir sorumluluğunuz yoksa bu oran daha da artabilir, bu hesaba otomatik olarak yönlendirin. Buradaki paranızı da yatırım sepetinizdeki ürünleri alarak değerlendirebilirsiniz. Yatırım sepetinize 3 ürün koyduğunuzu varsayalım, her ay birikiminizi bu 3'üne bölüştürebilir ya da her ay birini alarak sepetinizi büyütebilirsiniz. Karar sizin.
Paranızla, bilmediğiniz yatırım araçlarına eş-dost tavsiyesi ya da tüyo duyumu ile yatırım yaparak riske atmamanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Ben borcum var nasıl para ala bilirim

Cevap :

Eren Bey merhaba,

Borcunuz nereye ve ne kadar? Banka ise bankanızla görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Borç kapama kredisi ile tüm borçlarınızı bir çatı altına toplayabilirsiniz. 
Eş-dost borcu ise, kendileri ile görüşüp ödeyebileceğiniz bir ödeme planı yapabilirsiniz. 
Borcu borçla kapatmak, geliriniz yeterli değilse sizi zora sokacaktır. Bunun için gelirinizi arttırmak için ek gelir yöntemlerini araştırabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : Selam, sorular incelerken, bir kaç bankaya borcu olan birinin, bunu '' tek banka'' adı altında toplayıp, taksitli borç transferi yapabileceğini okudum... Asıl sorum ve merak ettiğim şu; henüz bir kaç ay önce emekli olmuş biri bunu elden yatırmayıp, emeklilik maaşında kesilmesini talep edebilir mi? Bir nevi maaşa haciz konması gibi.. Zaten problem kendi iradesiyle düzgün yatıramamak olduğu için bu sorunun cevabı çok önemli.. Teşekkürler..

Cevap :

Naciye Hanım merhaba,

Kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vererek maaş hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilmelerini sağlayabilirsiniz. Ödeme tarihini gelirinizin yattığı güne göre düzenlerseniz, maaş yatınca borcunuz olan tutar otomatik olarak hesaptan alınır.
Bu noktada dikkat etmeniz gereken, hesabınızda yeterli para yoksa, bu para, varsa kredili mevduat hesabınızdan da tahsil edilebilir. Bu hesabınız eksiye düşebilir ve günlük faiz işler.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Bandan 80 bin tl çektim işten çıkardılar ödeyemedim üzerime ev araç dair hiç birşey yok eve haciz gelir mi ödemez isem ne olur hapis falan yatar mıyım bi detaylı bilgi verirseniz sevinirim

Cevap :

Göksel Bey merhaba,

Borcunuz nedeniyle ikamet adresinize haciz gelebilir. Bu borcunuz nedeniyle hapis cezası almazsınız ancak mal beyanında bulunmama, taahhüt edilen ödeme şartlarını yerine getirmeme, ihlal etme gibi nedenlerden hapis cezası söz konusu olabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : merhabalar... babam 2 yıldır emekli maaş aldıgı bankadan cekmiş olduğu bir kredisi var düzenli bi şekilde her ay ödemesini yapıyoruz fakat başka bir bankadan kullanmış oldugu kredi kartı yasal takipte avukatlık oldu 2.500 tl ödemesi var bu ödemeyi tamamen kapattıktan sonra tekrar ne zaman kredi cekme şansı doğar ablamız evlenicek yaklaşık 10 ay sonra tekrar kredi cekmemiz gerek.

Cevap :

Gamze Hanım merhaba,

Yasal takip sonrası 5 sene boyunca yeni finansal ürün almak güçleşiyor. Bazı bankalar bu konuda düşük limitli işlemler için esneklik gösterebiliyor.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi kullanımını gerçekleştirdikten bir müddet sonra elinize toplu para geçti ve bir miktar ödeme yapabilecek durumdasınız 33.000 tl ihtiyac kredisi cektim 24 ay genel toplam 39.000 tl elime gececek olan para 12.000 tl civarinda bu parayi ben cektigim krediye yatirsam ana para 33.000 tl den mi yoksa genel toplam 39.000 tlden mi dusuyor nasil olur bu konuda pek bir bilgim yok yardimci olursaniz cok sevinirim . Taksit odemelerim 1.644 tl taksit odemeninde tutari degisir mi geriye kalan toplam borcum ne olur lutfen yardimci olur musunuz ?

Cevap :

Fatmanur Hanım merhaba,

Kalan tutar ne kadarsa, borcunuz onun üzerinden düşecek. Kaç ay ödeme yaptınız? Kredilerde ilk başta ağırlıklı olarak faiz ödemeleri yapılıyor.  Siz faizin ne kadarını ödediniz? Ara ödemeyi yaparken taksit ya da vade konusunda değişiklik isteyebilirsiniz. Geriye kalan toplam borcunuz bugünkü rakam üzerinde hesaplanabilir, onu da şu an bankanız yapabilir. Ara ödeme yapacağınız zaman bankanıza giderek bugüne kadar ödediğiniz faizi, bundan sonra ödeyeceğiniz faiz tutarını sorabilirsiniz. Buna göre karar verebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Cok acil naite ihtiyacim var amaarvermiyor norcumdan dolayi

Cevap :

Seda Hanım merhaba,

Tek çareyi kredi olarak görmeyin, ek gelir yöntemleri ya da yarı zamanlı işler ile gelir arttırmayı deneyebilirsiniz. Veya satacak bir şeyiniz varsa satıp nakit paraya çevirebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 1 ay içerisinde 2 farklı bankaya kredi başvurusu yaptım, onaylanmadı ve son olarak maaş müşterisi olduğum bankaya başvuru yaptım. Kredim ön onaylandı ancak banka şubesine gittikten sonra müşteri temsilcisi bana kredi başvurunuz ayda 3 defa başvuru yaptığım için onaylanmadığını söyledi. Müşteri temsilcisi bana haftaya tekrar gelip kontrol edeceğini söyledi. Farklı bankalara yaptığım kredi başvurusunun ardından ne kadar süre geçerse kredim onaylanır.

Cevap :

Ömer Bey merhaba,

Bu durum bankaların kredi verme politikasına göre değişkenlik gösterebiliyor. Kredinizin ön onay aldığı banka kendi kredi politikasına göre kontrol edecektir. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 3ay evvel 115000TLye ev aldım. 84000TL kredi çıktı. aylık ödemem 1477TL. kalan borç için de 18000TL lik kredi çektim. 450tl ödemesi var. maaşım ise 2800. ev kiraya hemen verilir demişlerdi 3aydır boş nasıl başa çıkacağım budurmla bilmiyorum..

Cevap :

Ayşe Nur Hanım merhaba,

Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına aylık borç ödemenizin, ev kredisi dahil, aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin borcunuz bu oranın çok üzerinde. Satabileceğiniz bir şey varsa satıp borcunuzu kapatabilir ya da azaltabilirsiniz. 
Bunu yapamıyorsanız ek gelir yöntemlerini araştırarak gelirinizi arttırmaya çalışabilirsiniz. Veya aldığınız evin kira bedelini biraz azaltarak daha hızlı kiraya vermeye çalışabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : . Çalışıyorum fakat çalıştığımızdaki kazanç borç batağından çıkmamıza yardımcı olmuyor. Aksine borcumuz daha çok büyüdü. Onu ötekine kapatmaktan dğzensizlşkten çok yorulduk ve bu sarmaö hayatımızı her türlü etkiledi ne saygı kaldı ne sevgi. Nasıl çıkabiliriz bu durumdan nasıl ilerleyebiliriz? Teşekkür ederiz şimdiden.

Cevap :

Nagihan Hanım merhaba,

Aylık düzenli bütçe yapın. Harcamalarınızı bütçenize göre planlayın. 
Yanınızda küçük bir defter taşıyın ya da cep telefonunuzda bir bölüm açın, her harcamanızı, 1 lira bile olsa buraya yazın. Düzenli olarak bu defteri kontrol edin. Bakın bakalım harcamalarınızın arasında olmasaydı da olurdu dediğiniz, borç kapama hedefinizin önünde engel olan harcamalarınız neler. İleriki zamanlarda bu harcamaları yapmamaya özen gösterin. Bir harcama yaparken kendinize istek mi ihtiyaç mı diye sorma alışkanlığı edinin. 
Borçlarınız için ise bir borç kapama planı yapın. Öncelikle tüm borçlarınızı alt alta yazın. Sonra ödeme planı hazırlayın. Borç bitene kadar kaktüs moduna geçin yani temel harcamalarınız dışında bir harcama yapmayın. Satabileceğiniz bir şey varsa satıp borç kapamak için kullanın. Geliriniz aylık ödemelerinize yetmiyorsa ek gelir yöntemlerini araştırın, az çok diye düşünmeden bütçenize ek gelir de ekleyin. Borçlarınızın detaylı listesini gönderebilirseniz sizin için borç kapama planı da hazırlayabiliriz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Uzun süredir ödeme yapamadığım turkcell financel borçlarımı kapattım. Sonrasın da kredi kartı almak istedim ancak başvurularım anında reddediliyor. Kara listeye girdiğimi düşünüyorum fakat şuan kullanmış olduğum bir kredi kartım var. Eğer kara listede isem bu kartın da iptal olması gerekmiyor mu? Findeks puanım financel borçlarım varken hesaplanamıyordu şuan 980 civarında gösteriyor. Borçlarımı ödedikten sonra günden güne yükseliyor. Bunlarla birlikte üniversitesi iken almış olduğum öğrenim kredimi de düzenli olarak ödüyorum. Mevcut kredi kartımın limiti çok düşük. Kullanılır işe yarar bir kredi kartı almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap :

Aziz Bey merhaba,

Bu da bir kredi türü olduğu için yasal takibe girdiyse 5 sene boyunca yeni finanasal ürün almanız güçleşiyor. Tüm ödemelerinizi düzenli yapmaya devam edin. Kredi kartınızın olduğu bankanızla görüşerek onun limitini arttırmak istediğinizi iletin, konuyla ilgili size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 46.000,00 TL borcum var kurumlara bankalara toplamda nasıl ödeme yapmalıyım bilmiyorum. Aylık 3.500,00 TL gelirim var ödemeleri nasıl yapabilirim. Borçlarım kalem kalem yazılı alt şekilde yardım rica ediyorum. Kafayı yemek üzereyim. Ailemin haberi yok bu borçlarımdan yardım alacağım kimse yok sadece siz varsınız şu anda. ALTIN HESABI (SULTAN TEKİN ÖDEME) 7.000,00 EKSİ HESAP ZİRAAT BANKASI KMH HESAP 890,00 AKBANK EKSİ HESAP 3.000,00 VAKIFBANK KMH HESAP 2.000,00 5.890,00 KREDİLER VAKIFBANK KREDİ 9.800,00 GARANTİ BANKASI KREDİ 7.280,00 17.080,00 KREDİ KARTLARI VAKIFBANK KREDİ KARTI 3.109,00 HALBANK KREDİ KARTI 1.000,00 AKBANK KREDİ KARTI 261,00 4.370,00 KURUM ÖDEMELERİ DİŞÇİ 150,00 KARACA 1.400,00 ARÇELİK 2.020,00 TOPPER 1.300,00 TTNET 530,00 ANNEM 40,00 FATMA 65,00 BEYZA 50,00 RANZA 3.200,00 TASARI DERSHANE 2.000,00 MURAT DERSHANE 800,00 11.555,00 TOPLAM BORÇ 45.895,00

Cevap :

Fatma Hanım merhaba,

Her borç ödenir, moralinizi yüksek tutun. Ailenizin borçtan haberi olmadığını söylemişsiniz, aile içi sırlar size ekstra bir yük getirir. Ailenizle bu durumu paylaşmanız ve maddi olmasa da manevi desteklerini almanız sizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır. 
Borçlarınıza gelecek olursak, gelirinizin ne kadarı temel harcamalarınıza gidiyor, ne kadarı size kalıyorsa planlamanızı ona göre yapmalısınız. Bilgi ve becerileriniz dahilinde bir ek gelir elde etmeniz de borç kapama konusunda size yardımcı olacaktır. 
Satabileceğiniz bir şey var mı? Borçlar bittikten sonra her şeyin yenisi alınır ne de olsa... Satabileceğiniz bir şey varsa satın, bunu da borç kapama için kullanın. 
Borç kapama konusunda, bir taraftan kredilerinizi düzenli ödeyin,  kredi kartlarınızın en azından asgari tutarlarını ödeyin, eksi hesaplarınızın faizlerini geciktirmeyin ve ufak tefek kurum borçlarınızı eritmeye başlayın. Bunlar azaldıkça bu durum size moral verecektir. Daha sonra kartopu modeli ile banka borçlarını eriteye başlayın. 
İlk olarak en düşük kredi kartı ya da ek hesap borcunuza odaklanın. Her kart ve ek hesap borcunuzun asgarisini öderken, en düşük borcunuza maksimum ödemeyi yapın. Bu borcunuz bitene kadar bu şekilde devam edin. Bu bitince diğer en düşük limitli borcunuz için aynı şeyi yapın... Bu şekilde borçlarınızı eritebilirsiniz. 
Örnek verecek olursak, 261 liralık kredi kartı borcunuzu ödeyin, o kartı kaldırın. Sonra sırasıyla 890 liralık kmh borcunuza ve sonra 1000 liralık kredi kartı borcunuza odalanın...
Bunu yaparken bir taraftan da kendinizi sorgulayın. Bu borçlar neden oldu, tekrar olmaması için ne yapmalısınız? Mutlaka bütçe yapın. Harcama yaparken istek mi ihtiyaç mı diye düşünmeden harcama yapmamayı alışkanlık haline getirin. İstek harcamanız için bütçenizde yer var mı düşünüp ona göre karar verin. 
Borç kapama sürecinde en önemlisi yeni borç yapmamanız ve gelirinizi arttırmanız olacaktır.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 3000 tl masş aliyorum nasil ev alirim yatirim ićin

Cevap :

Yunus Bey merhaba,

Aylık temel giderleriniz ne kadar, evli misiniz, çocuk var mı, kira ödüyor musunuz... Bu kriterleri göz önüne alarak net bir plan yapılabilir. Ancak genel olarak söylemek gerekirse, bir birikim hesabı açın. Maaş hesabınızdan birikim hesabınıza otomatik ödeme talimatı verip, gelirinizin en az yüzde 10'unu bu hesaba yönlendirin. Ev geçindirmek ya da farklı bir sorumluluğunuz yoksa birikim oranınızı arttırabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, kredim dağınık bankalardaydı, ödemede sıkıntı oluyordu. tek bankaya toplayıp 60 ay vade yaptım. gelirim 5700/ gider ise 3000 kredi/ 1300 okul/ 700 kredi karti/ fatura ve hariç ne yapmam gerekli gecinebilmem icin lütfen yardım 🙏

Cevap :

Murat Bey merhaba,

Geliriniz ve gideriniz ucu ucuna dayanmış, hatta geliriniz eksik kalıyor. Borç oranınız gelirinize oranla oldukça yüksek. Bu yeni borçlar edinmenize yol açar.
Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına aylık borç ödemenizin ev kredisi yoksa yüzde 25'i geçmemesini öneriyoruz. Sizin gelirinize göre borç ödemeniz 1450 lira civarında olmalı. 
3000 lira borç ödemesi için ise gelirinizin 7500 lira civarında olması gerekiyor. Dolayısıyla ek gelir yöntemlerini araştırarak gelirinizi arttırmanız şart. Ya da satabileceğiniz bir şeyiniz varsa satarak borcunuzu kapatıp, yeni bir sayfa açabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : İşten çıkmak zorunda kaldım ve ailemin yanına köye yerleştim burda iş imkanın yok ve kredi kartım arti ihtiyaç kredisi ve ek hesapba borçlu kaldım bunları nasıl kapatma bilirim

Cevap :

Leyla Hanım merhaba,

İnternet üzerinden yapabileceğiniz işleri araştırıp bu şekilde gelir elde etmenin yollarını araştırarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi ve kredi kartlarımıza eşim ve ben, çok fazla borcumuz var. çok dağıldık, ayrı bankalarda bölük pörçük krediler, kredi kartı limitleri, kredi kartından nakit çekimler. toparlanmak istiyoruz nasıl yapabiliriz.

Cevap :

Çiğdem Hanım merhaba,

Maaş aldığınız bankaya ya da borç transferi yapan farklı bir bankaya giderek borçlarınızı bir araya toplamak istediğinizi söyleyin. Bu konuda size seçeneklerinizi ve ödeme planı alternatiflerini sunmaları sonrası gelirinize uygun şekilde bir planlamayla tüm borçlarınızı tek çatı altında toplayabilirsiniz. Finansal huzurunuzun kaçmaması adına borç ödemenizin aylık gelirinizin yüzde 25'ini geçmemesine özen gösterin.
Bundan sonrası daha da önemli. Aylık düzenli bütçe yapın. Gerekiyorsa kategorilere bakın, hangisinden ne kadar tasarruf edebilirsiniz belirleyin. Bunu borç ödeme planınızın bir parçası olarak görün. Eşiniz de siz de yanınızda küçük bir defter taşıyın ya da cep telefonlarınızda bir bölüm açın. Buraya 1 lira bile harcasanız yazın. Düzenli olarak bunları kontrol edin. Olmasaydı da olurdu dediğiniz harcamalarınızı görün. Kredi kartı ekstrelerinizi de inceleyin. Borç kapama hedefiniz mi harcama yaptığınız bu "şeyler" mi daha önemli karar verin. Harcama yaparken istek mi ihtiyaç mı diye düşünmeyi alışkanlık haline getirin. 
İmkanınız varsa ek gelir kazanın. Az çok demeden ek bir gelir elde ederek borç kapama sürenizi kısaltabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 4 aylık Memurum, kirada oturacagıma 1500 daha koyar ev alırım zıhnıyetındeyım 3400 maas alıyorum her 6 ayda bır maasa ek 100 tl zam gelıyor ev kıraları da malum her yıl 100-200 zam gelıyor. kredı ıle gayrımenkulden ev almak ıcın gıttık konut kredısı evın tamamını karsılamıyormus baska bır kredıye daha ıhtıyac varmıs 2 kredı ıle aylık 3500 odermısım 3400 alsam evı kıraya versem 2500 eve versem aylık 900 kalır 750 ev arkadasıma versem ortak oldugumuz ıcın, 300 kalsa ornegın, böyle düşünüyorum ama tavsıye veren ınsanlar 30000 bırıktır oyle eve cık dıyor sorun su kı bırıkım yapacak bır ortamım yok cunku kendı evım degıl fıkrınız nedır Hocam

Cevap :

Fırat Bey merhaba,

Ev alırken yüzde 20 peşinatınızın hazır olması gerekiyor. Bu parayı ihtiyaç kredisi olarak kullanabilirsiniz ancak bu borçlanma oranınızı yükseltir ve ödeme güçlüğü çekmenize neden olabilir.
Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına, ev kredisi dahil aylık borç ödemenizin gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin bahsettiğiniz rakamlarla borçlanma oranınız yüzde 40'ın çok çok üzerine çıkıyor. Bu oldukça uzun vadeli bir borçlanma, yarı yolda tıkanmamak için peşinat birikimi yapmanız şart.
Aylık ödeyebileceğiniz borç miktarı, ev kredisi ödemesi dahil1350 lira civarında. 
95 bin lira krediyi 0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile kullanmanız durumunda aylık ödemeniz 1350 lira civarında oluyor. Bu şekilde 120 bin lira civarında bir ev alabilirsiniz. Bunun için de en az 25 bin lira peşinat biriktirmeniz gerekli.
Kendinize aylık bir bütçe yapın, hangi kategoriye ne harcıyorsunuz bakın, nelerden tasarruf edebilirsiniz planlayın. Yanınızda küçük bir defter taşıyın. 1 lira bile harcasanız buraya yazın. Düzenli olarak defterininize bakın, hangi harcamalarınız olmasaydı da olurdu kontrol edin ve sonraki zamanlarda bu harcamalarınızı birikim olarak saklayın. 
Bankada kendinize bir birikim hesabı açın, maaşınızdan otomatik ödeme talimatı verin. Maaşınızın yüzde 10'u doğrudan bu hesaba aktarılsın, bu sizin hedef birikim hesabınız olsun. Harcamalarınızdan arttırabildiğiniz her parayı da buraya yatırın. Birikim için ek gelir yöntemlerini de araştırın. Bilginiz, uzmanlığınız çerçevesinde yapabileceğiniz işlere bakın, az çok demeden bir ek gelir kazanıp bu parayla da hedefiniz için birikim yapın. 
Evler hep var, önemli olan finansal huzurunuz kaçmadan, bu uzun yolda yorulmadan evinize sahip olmanız.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : mustakıl ev ınsaatım var %70.80 cıvarı tamamlandı ınsaatımın ama tapuda arsa yazıyo halen bu sekıl ınsaat tamamlama kredısı varmı

Cevap :

Hayrullah Bey merhaba,

Genellikle arsa tapusuna inşaat tamamlama kredisi vermek için bir teminat isteniyor. Bu şekilde teminat olarak gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz var mı acaba?

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Farklı bankalara borcumu kapatmak istiyorum

Cevap :

Akın Bey merhaba,

Borç transfer kredisi ile tüm borçlarınızı tek bir banka çatısı altında toplayarak uzun vadeye yayabilirsiniz. Bunun için bankanızla görüşebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, daha önce vakıf banktan kredi kullandım ödeyemediğim için takibe alındı. Borcu kapattım. Sonra e devletten baktığımda icra dosyası duruyordu iki farklı dosya gördüm avukatlık ofislerini aradığımda adliyeye borç harcı mıydı tam hatırlamıyorum bir para yatırmam gerektiğini söylediler. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap :

Yeşim Hanım merhaba,

Yasal işlemler başlatılırken, daha sonra borçlu tarafından ödenmek üzere, bir kısım harçlar tahsil edilir. Adliyeye giderek dosyanıza ait harçlara dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba bir bankaya 29 bin kredi borcum var ödeyemiyor um 90 gunu geçti baba evinde yaşıyorum baba evime icra gelir mi efendim ailemin haberi yok geçici işkur dan işe girdim maaşıma 4/1 kesseler eve gelmemeleri için ne yapmalıyım? İcraya

Cevap :

Hayrettin Bey merhaba,

İkamet adresiniz evinizse gelme ihtimalleri var tabi. Kurumların amacı parayı tahsil etmek, sizi zora sokmak değil. Borcunuz olan kurumla iletişime geçip, bir ödeme planı belirleyerek haciz işlemi başlamadan yapılandırma yapmayı deneyebilirsiniz. 
Bu arada uygun bir zamanda ailenizle durumu paylaşın. Başka şekilde öğrenmelerindense sizden duymaları aranızdaki güven ilişkisini de korumanızı sağlar. Hem bu borcu onlardan saklamaya çalışmak sizin gerginliğinizi de arttıracaktır. Her borç ödenir bir şekilde, ne şekilde ödeyeceğinizi anlatın. Gerekiyorsa geri ödeme teklifiyle desteklerini isteyin. Siz ailesiniz, zor günleri de birlikte atlatabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Borcumu ödemek istiyorum

Cevap :

Kadir Bey merhaba,

Gelir belgeniz ve diğer istenen evraklarınızla birlikte çalıştığınız bankaya giderek borç transferi ile tüm borçlarınızı bir araya toplamak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

listelemeye devam et
Üye Ol