Özge Özsoy Tasarruf Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : Merhaba konut kredisi oderken kredi kartindan taksitli para çekebilir miyim

Cevap :

Seda Hanım merhaba,

Konut krediniz devam ederken kredi kartı limitleriniz dahilinde taksitli para kullanabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba babamin emeklisi var 1800 tl , 3500 maaşı var ,aylik 480 12 taksitle taksitli nakit avans çekmişti yakın zamanda ama geri yatırdı hemem online bankaciliktan faiziyle beraber.Acaba o borç kapanmış midir kredi çekmesine engel olur mu 120.000 tl ev kredisi çekmek istiyor bize kredi verirler mi

Cevap :

Seda Hanım merhaba,

Borcun kapanmamış olması için bir neden olduğunu düşünmüyorum ancak bankanızın internet sitesinden borcun durumunu kontrol edebilirsiniz. 
120 bin liralık ev kredisini %0.99 faiz oranıyla 120 ay vade ile alırsanız, aylık yaklaşık 1750 tl ödemeniz olacak. Evinizdeki finansal huzurun kaçmaması adına aylık tüm borç ödemelerinizin aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin durumunuz bu kriterlere uyuyor. 
Ancak düşünmeniz gereken bir iki husus daha var... Bu uzun vadeli bir kredi, bu süre boyunca bu geliri koruyabilecek misiniz? Önünüzde sizleri bekleyen başka büyük harcamalar var mı? Son karar sizin. Kararınızı ev almak olarak verirseniz, banka şubesine giderek bir müşteri temsilcisine talebinizi iletebilirsiniz. Gelirinizi belgeleyebiliyorsanız ve geçmişten kalan yasal takip gibi bir sorunuz yoksa kredi almanıza engel bir durum olmaması gerekiyor.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba özlem hanım kredi kartı hesap kartı toplam 8 bin borcum aylık gelirim 3.500 TL bu hesaplardan bu kartlardan kurtlulmak istiyorum

Cevap :

Aziz Bey merhaba,

Borcunuz tek bir karta ise her ay asgari tutardan mümkün olduğunca daha fazla tutarı yatırın ve bu arada kredi kartınızı kullanmayın. Kartınızı kapatana kadar ek gelir yollarını da deneyerek kazancınızı arttırabilirsiniz.
Birden fazla karta borcunuz varsa kartopu metodunu kullanabilirsiniz. Tüm kartlarınıza asgari tutarı yatırırken, en düşük borcu olan karta en yüksek tutarı yatırın ve en kısa zamanda bu borcu temizleyin. Sonrasında aynısını diğer en az borcu olan karta yapın... Bu şekilde tüm kartlarınızı ödeyebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Harcama yapmaktansa birikim yapıp kendi işimi kurmak istiyorum

Cevap :

Muhammed Bey merhaba,

Bir hedefinizin olması şahane. Kendinize hemen hedefiniz için para biriktireceğiniz bir birikim hesabı açın ve her ay elinize geçen gelirinizin yüzde 10'unu bu hesaba yatırın. Bunun dışında elinize geçen, tasarruf yaparak arttırdığınız her kuruşu da bu hesaba koyun. Bu şekilde hedeflediğiniz rakama ulaştığınızda iş kurma hedefinize de ulaşmış olursunuz. 
Hedefinizle ilgili planlar yapıp, bunu hayatınızda canlı tutmak, sizi hedefinize ulaşmak konusunda motive edecektir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi puanım az olduğu için kredi çekemiyorum bana acil 25 bintl para lazım hem kredi borcumu kapatmama yetiyor hemde sivil hayattaki ufak işimi hallederim ayda iki kez kredi borcu odicegime tek borcum olsun daha iyi

Cevap :

Fatih Bey merhaba,

Krediyi kullanmış olduğunuz banka ile görüşerek yapılandırma talebinizi ve ek ihtiyacınızı iletebilirsiniz.
Her bankanın kredi verme politikası farklıdır, farklı bir bankaya giderek de durumunuzu görüşebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba ben bir öğretmenim. Su anda krediler düştüğü için bir ev alma düşüncemiz var. Yaklaşık 50 bin liralık bir arabamız var onu satıp üzerini kredi çekerek 200000 liralık ev almak sizce ne kadar mantıklı? Eşim ev hanımı.

Cevap :

Seyfettin bey merhaba,

200 bin liralık bir evin 50 binini peşin verdikten sonra 150 bin lira kredi çekeceksiniz.
Bu krediyi %0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile aldığınızı varsayarsak aylık 2.140 lira civarı bir kredi ödemeniz olacak. 
Evdeki finansal huzurunuzun bozulmaması için aylık tüm borç ödemelerinizin toplamı hanenize giren aylık gelirin yüzde 40'ını geçmemeli. Bu demek oluyor ki ortalama aylık gelirinizin  5.500 tl civarı olması gerek. 
Bu hesaplamalar dahilinde ve bunun uzun vadeli bir borçlanma olduğunu unutmadan son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 200000 liralik ev alicam 100000 tl birikmişim var. 100000 lira da kredi çekmeyi düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim

Cevap :

Şerife Hanım merhaba,

Ev kredisi kullanırken, hane içi aylık borç tutarınızın gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesine özen göstererek ödeyebileceğiniz tutarı hesaplayabilirsiniz. 
Örneğin, aylık geliriniz 100 ise ev kredisi dahil tüm borç ödemeleriniz aylık 40'ı geçmesin. 
100.000 tl krediyi %0.99 faiz oranıyla 120 ay olarak kullanırsanız aylık ödemeleriniz 1.430 tl olacaktır. Evinizde finansal huzurunuzun kaçmaması için başka bir borç ödemeniz yoksa, yalnızca ev kredisi ödeyecekseniz aylık gelirinizin 4 bin lira civarında olması gerekiyor.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar, Ben yurtdışında yaşıyorum yaşım 44 burdan bes emekliliğine nasıl baş vurabilirim ,bana bur banka tavsiye edebilirmisiniz okuduğuma göre direk devlet değil banka aracılığı ile oluyor, yıl da bir iki izine geliyorum o vakit ödemeleri yapabiliyormuyum kaç yaşında emekli olabilirim ve ssk nın verdiği miktarda mı oluyor biraz açıklık getirirseniz sevinirim,ayrıca whatsapp hattı ile bilgi almak mümkün mü internette çok aradım bulamadım. Teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap :

Alper Bey merhaba,

Herhangi bir bankadan BES hesabı açtırabilirsiniz. Her ay buraya düzenli olarak para yatırmanız yeterli olacaktır. Tercihinize göre katkı payı tutarınız banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan her ay düzenli olarak tahsil edilir.
Bireysel Emeklilik Sisteminde emekliliğe hak kazanabilmeniz için, sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını tamamlamanız gerekmektedir. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Ben konut kredisi cekıp 50 bin t lik onu bankaya geri yatırıp faıze koymak istiyroum kendı kendını ödesin ve biriksin mümkün mü acaba

Cevap :

Gözde Hanım merhaba,

Konut almadan konut kredisi kullanamamaktasınız.
Birikim için de kredi çekmek yerine hedefinizi belirleyip, yavaş yavaş biriktirmenizi öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Eşim ve ben kamu personeliyiz eşimin aylık geliri 5500 benımki 4000 Tl. Eşimin kredi notu 1700 lerde benımki 1200 eşim adına aylık ödemesi 3000-3500 arası olan konut kredisi çekebilir miyiz kredi basvurusu olumsuz sonuclanır mı

Cevap :

Ayla Hanım merhaba,

Bankaların kredi verirken baktıkları farklı kriterler var. Kredi notu bunlardan biri. 
Limitleri yeterliyse krediyi alamaması için bir sebep yok. 
Öncelikle maaşınızın yattığı bankadaki müşteri temsilcinize giderek görüşün. Gelirinize uyumlu kredi tutarına göre kaç ay kullanmak istediğinizi belirleyin. 
Finansal huzurunuzun kaçmaması için ev krediniz dahil aylık tüm borç ödemeleriniz aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmesin. Başka ödemeleriniz yoksa aylık 3.000-3.500 TL ödemeli konut kredisi kullanmanızda sakınca olmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 20 yaşındayım babamın yanında market işleri ile uğraşıyorum normalde para almıyorum ama bugünden sonra yatırım yaparak para biriktirmeye karar verdim ve bu arada üniversite okuyorum kendi şehrimde parayı nasıl karlı bir şekilde biriktiririm? banka hesabı açarak mı? döviz alarak mı? bana banka daha cazip geliyor ama uzmanına sormam gerektiğini düşünüyorum hangi banka biriktirdiğin uzun vadeli paradan kesmez ne yapar bilgim yok aydınlatırsanız sevinirim iyi günler şimdiden teşekkür ediyorum

Cevap :

Serkan merhaba,

Para Durumu ailesi olarak yatırım konusunda tavsiye vermiyoruz.
Bankaların internet sitelerinde risk karakteri analizi var. Bunu yaparak kendi risk iştahını öğrenebilirsin. Daha sonra kendine uygun, tanıdığın, bildiğin yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti yapabilirsin. Böylece riskini dağıtarak yatırım yapabilirsin. 
Yatırım yaparken eş, dost, arkadaş tavsiyesi ile yapmaman gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : Merhaba 25 bin lira borcum var geçen yıl çalışıyodum ve kredi çekmek zorunda kaldım okula başladığım için ödemekte zorlanıyorum yardım edin lütfen

Cevap :

Filiz merhaba,

Hem okuluna devam edip hem yarı zamanlı bir işe girerek gelir elde edebilirsin. Yarı zamanlı iş için okul saatlerin uygun değilse ,bilgin, becerin ve uzmanlığın dahilinde evden çalışarak para kazanma olanaklarını araştır. 

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : Diyelim ki 300.000TL Var ve tek bankada 3.kişi üzerine ortak hesap açtırılsa kişi başı 100.000TL olan devlet güvencesi ile 300.000TL güvence altına alınmış olabilir mi ?

Cevap :

Cemil Bey merhaba,

Ortak hesap sahiplerinin sigorta kapsamı hesaba ortak olanların her biri için ayrı ayrı hesaplanır. Ortak hesapta hesap sahiplerinin payları belirtilmemiş ise her hesap sahibinin eşit oranda paya sahip olduğu kabul edilir.
Sizin örneğinizde kişi payları belirlenmemişse, herkes adına 100 bin lira olarak bölüştürülür ve bu para devlet güvencesine girer. Ancak kişilerin aynı bankaya ait o ve/veya başka şubede farklı bir hesabı varsa toplam limitinin 100 bin lira olduğunu göz önüne almalısınız. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Sayın Yetkili E-Ticaret faaliyeti yürütmekteyim. Ürünlerim yurtdışında canlı bir pazarı olan el dokuma halı ve kilimdir. Yurtdışı pazaryerlerinde (Özel ürünler ETSY) bir kısmı paypal hesabı olmadan mağaza açmamıza izin vermiyor. Bu sebepten dolayı yurtdışında işyeri açma zorunluluğu doğmuştur. Özellikle işyeri açma konusunda İngiltere isabet olur düşüncesindeyim. İngiltere'ye gitmeden şirket kuruluşu ve tescili yapılabilir mi? Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Cevap :

Orhan Bey merhaba,

Şirket kuruluşu ve tescili konularında ilgili bir avukata danışarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 40 bin tl nakitim var. 2+1 bahçe katı ev almayı düşünüyorum. evin fiyatı 200 bin tl. 0.99 oranla 160 bin tl kredi çekmek istiyorum. aylık gelirim 3 bin tl nasıl bir yol izlemeliyim?? teşekkürler

Cevap :

Eyüp Bey merhaba,

160 bin liralık kredinin 120 ay vade ile aylık taksidi 2.300 TL, 180 ay vade ile 1.950 TL civarında oluyor. Bu tutarlar aylık gelirinizin yüzde 50'sinden fazlaya denk geliyor. Finansal huzurunuzun kaçmaması için ev kredisi dahil tüm borçlarınızın aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini tavsiye ediyoruz. 
Biraz daha para biriktirerek, aylık tüm borç ödemelerinizi 1.200 TL ile sınırlayacak şekilde bir planlama yapabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba ben İbrahim, ev almak istiyorum. Sizce kredi mi mantıklı yoksa Emin Evim sistemi mi? Bunu neden sordum. Emin Evim Güvenilir Mi? Bir bilginiz var mı diye?

Cevap :

İbrahim Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırımlar ve marka konusunda tavsiye veremiyoruz. 
Hangi seçeneğe karar verirseniz verin, dikkat etmeniz gereken tüm borç ödemelerinizin aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesi olsun. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Iyi günler ben kredi karti yapılandırması yaptim 2 taksit ödedim 3 cü taksitte borcunun tamamını kapattım kredi çekmek istiyorum ama istihbaratımın kapalı olduğu söyleniyor kredilerim var ama şu zamana kadar hiç odememezlik yapmadım takibe düşmedim bu olumsuzluğu nasıl giderebilirim şimdiden tesekkurler

Cevap :

Ufuk bey merhaba,

Yapılandırma yapmış olmanız nedeniyle bu durumla karşılaşmış olabileceğiniz gibi kredileriniz ve kartlarınız da dahil olduğu kredi limitinizi de doldurmuş olabilirsiniz.Her bankanın kredi verme politikası farklıdır. Farklı bir bankaya giderek durumunuzu anlatıp, nasıl yardımcı olabileceklerini sorabilirsiniz.
Kredi notunuzu arttırmak için kredi, kredi kartı ve faturalarınızı düzenli ödemeye devam edin. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : BAŞKA BANKADAN VADELİ HESAP AÇTIRSAM.BORCUM OLURSA VADELİ HESAPTAN PARAMI ALIR MI DEVLET.

Cevap :

Bahar Hanım merhaba,

Borcunuzdan dolayı yasal işlemeler başlayarak haciz kararı çıkarsa malvarlığınız üzerine de haciz uygulanabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba,Bazı Bankalara yüksek miktarda kredi borcum vardı çoğunu kapattım ancak 2 Bankaya kredi+kredi kart borcum devam ediyordu.Bu borçları yapılandırdım.Ancak bunları da kısa sürede (en fazla 3 ay içerisinde) kapatacağım. Ancak bu süre de yapılandırmış olduğum bu borçların aylık ödemelerini yapmasam bankalar tarafında tarafıma ne zaman sıkıntıya girerim.süreç nasıl ilerler.Teşekkür ederim.

Cevap :

Salih Bey merhaba,

Yapılandırmış olduğunuz borcunuzu ödememeniz durumunda bankanın borcunuzu yapılandırmadan önceki haline geri döndürme hakkı vardır. Aynı şekilde 90 gün ödememeniz durumunda ise yasal süreci başlatabilirler. Bu kredi notunuzu da olumsuz etkileyecektir. 
Ödeyemeyeceğinizi ön görüyorsanız öncesinde bankanızla konuşarak çözüm yollarını sorabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Annem vefaat etti hesabindaki parayi cekmek icin vareselerin hepsi gerekliymis kardesim vekalet istiyor islemler icin benim sorum islemler tamamlaninca sadece kendi hissesinimi alabilir yoksa banka hepsini verir?

Cevap :

Leyla Hanım merhaba,

Başınız sağolsun.
Veraset konuları ile ilgili bir avukata danışarak size yol göstermelerini isteyebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Bu platformdan nasıl para kazana bilirim

Cevap :

Muhammet Bey merhaba,

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz ek gelir kategorisinden kendi bilgi, beceri ve uzmanlık alanınız çerçevesinde neler yapabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz. https://www.paradurumu.com/ek-gelir 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Sosyoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Kendi işimi yapmak istiyorum kendi alanımı yapmak biraz zor olduğu için başka bir alanda yeni bir iş kurmak istiyorum fikrinize ihtiyacım var 🙏

Cevap :

Yasemin merhaba,

Girişimci olma hayalin şahane. Öncelikle uzmanlığın, bilgi ve becerilerin dahilinde yapabileceğin işleri sırala. Daha sonra çevrende hangi alanda açık ve ihtiyaç gördüğünü gözlemle. Bilgin, becerin ve uzmanlığınıla bu alanlarda neler yapabileceğine odaklan. 
Kararını verdikten sonra iyi planlanmış, net bir iş planı ile ihtiyaçların da ortaya çıkacaktır.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : iş aramaktan bıkıp iş kurup bir yerden başlamaya karar verdim. ilk olarak kendi şahıs firmamı kurarak bir şekilde iş hayatına başlarım dedim yaklaşık 3-5 bin tl kurulum masrafı gidecek , sgk-muhasebe-kira derken min=1000 tl aylık bir gider olacak. konut kredisi ile kaynak sorununu çözerim dedim en az 6 ay sgk lı çalışıyor olmamız gerekiyor. Çalışmadığım dan sgk dökümü düzenli değil tabi 2 aydır da yatmıyor. kendim yatırmaya kalksam 7*750= 5,250 tl gibi bir fatura daha çıktı bunun yanında 6 ay beklemekte cabası (he tabi çalışmadan bir firmada sgk yatırıyor olmakta illegal bir yolmuş). Bir yerde çalışarak bu zamanı geçireyim diyorum da ee ben zaten iş bulamadığımdan bu yola girdim ki !!! anlayacağınız tekrar aynı yere çıkan bir labirentin içinde buldum kendimi her geçen gün ömrümüzden giderken hiç bir şey yapmadan bekleyerek geçiyor zaman. Siz olsanız böyle bir durumda nasıl bir çıkış yolu bulabilirdiniz kendinize okuduğunuz için teşekkür ederim cevabınızı merakla bekliyor olacagım...

Cevap :

Kemal Bey merhaba,

Konut kredisi, konut almanız karşılığında alınabilecek bir kredi türüdür. Bu nedenle iş sermayesi için konut kredisi alamazsınız. 
İşinizi belli bir süredeki temel harcamalarınızı karşılayacak bir birikimle kurmanız sizin açınızdan en sağlıklı yol olacaktır.
Belli bir hedef için birikim yapmak amacıyla çalışacağınızı düşünerek iş arama konusundaki seçeneklerinizi biraz genişletebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : merhaba kolay gelsin yakın zaman bir daire baktım krediye uygun degil yazıyordu aradım konuştum krediye uygun değilmiş yazıyor dedim onu krediye uygun yaparız dedi gayrimenkul boyle birşey yapabilirim ileride herhangi bir sorun yaşarmıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Cevap :

Mustafa Bey merhaba,

Daire krediye uygun değilse ve farklı bir yolla krediye uygun yaparız diyorlarsa bu konuyla ilgili öncelikle bir avukata danışmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

listelemeye devam et
Üye Ol