Özge Özsoy Tasarruf Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : Çok fazla borcum var. Düzenli bir gelirim olmasına rağmen yetiremiyorum. Hiçbir ay geçmiyor ki yeni bir borç eklenmesin. Çok fazla şans oyunu oynuyorum. Parasız kaldıkça saldırıyorum ve artık önümü göremeyecek kadar battım. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum

Cevap :

Ümmü Hanım, para konuları şansa bırakılmayacak kadar önemli... sizce de öyle değil mi?
Türkiye'de milyonlarca kişi şans oyunu oynuyor, kazanan kaç tane? Var olan paranızı yettirmekte zorlanıyorsunuz ama yine de olanı şansa deyip havaya bırakıyorsunuz?
Siz siz olun, işinizi şansa bırakmak yerine kendi şansınızı kendiniz yaratın. İşe kendinizle yüzleşmekle başlayın.
Hemen oturun ve borçlarınızın bir listesini yapın. Sonra kendinize sorun bu borçlar neden oldu?
Borç konusu da kanal tedavisi gibidir. kökten çözüm üretmezseniz tekrar eder. kökenine inin, nedenini bulun ki bir daha olmasın.
Borçlarınızı faiz oranına göre sıralayın, en yüksek faizi olandan ödemeye başlayın. Mümkünse küçük bir iki borcunuzu hemen kapatın ki size moral olsun.
Düzenli geliriniz dışında kendinize yetenekleriniz, ilgi alanınız ve becerileriniz dahilinde bir ek iş bakın.
Harcamalarınızı yazarak bir düzene koyun. Bir süreliğine istek harcamalarınızı ve zaaflarınızı durdurun.
Unutmayın, her insanın bir harcama zaafı vardır, önemli olan bunu kontrol altına almak. Görünüşe göre sizin harcama zaafınız şans oyunları.

Soru : Merhaba, yazı ailemin yanında çalışarak geçiren bir üniversite öğrencisiyim aylık ortalama 1500 lira gelirim var ve günlük 2 liradan ayda 40 liralık yol masrafım dışında hiçbir giderim yok. Benim sorunum şu, eğer okulum açılana kadar parama hiç dokunmazsam yaklaşık 4- 5 milyar birikimim olacak bu rakam beni çok mutlu ettiği için 5 liralık bir harcama bile yapamıyorum. Ufacık bir çikolata bile alsam kendimi suçlu hissediyorum. Paramı hem harcayıp hem de gönül rahatlığıyla biriktirmek için ne yapabilirim

Cevap :

Merhaba Gizem, Birikim yapmak, tutumlu olmak tavsiye ettiğim şeyler. Ama gel gör ki harcamadan sadece biriktirmek kesinlikle değil.

Gerek sosyal çevre, gerek hayattan keyif alacağın hobilerin olması önemli. Burada dikkat etmen gereken nokta, karakterinle uyumlu harcamalar yapıyor olman. Yani seni mutlu eden harcamalarının olması.
Örneğin, yeni yerler keşfetmek seni mutlu ediyorsa bunun için harcama yapman çok güzel, bu seni mutlu eder. Ya da çok istediğin ayakkabıyı alman. Ama sadece arkadaşında olduğu için xx marka telefonu alman ise tam aksine...
Öncelikle nelerin seni mutlu ettiğini keşfet.

Birikim kısmına gelecek olursak, yine planlı bir şekilde birikime devam et. Hatta birikimini para karakterine uyumlu bir yatırım aracıyla da değerlendir ki senin kazanmak, biriktirmek için çalıştığın para değerini kaybetmesin.

listelemeye devam et
Üye Ol