Nursen Sipahi Finansal Ürünler ve Borsa Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : Arsa satışından gelen 500.000 TL'lik bir param mevcut. Yaklaşık 1 sene parayı değerlendirmek istiyorum. Bankaların verdiği faizler yaklaşık %14-15 dolaylarında. Fakat ülkemizde reel enflasyon en az bu kadar olduğu için aslında para gerçek değerinde olmuş oluyor, değerlenmiyor. Son günlerde kurda inanılmaz artık var, Merkez Bankası faiz artırımına da gitti. Bu saatten sonra doğru yatırım olarak gelmiyor. Nasıl bir yol almamı önerirsiniz? Düşük riskli kazanç olarak.

Cevap :

“Merhaba, seçenekleri siz kendiniz de gayet başarıyla değerlendirmişsiniz zaten. Portföy çeşitlendirmesi yaparak belirli miktarları farklı yatırım seçeneklerine yatırmak suretiyle riskinizi dağıtabilirsiniz. Böyle bir seçeneği tercih etmiyorsanız, beklentinize uyan seçenek banka bonosu almak olabilir. Farklı bankaların 1 yıl vadeli bono satışları mevcut ve bunların mevduata göre stopaj oranı da düşük olduğu için daha avantajlı oluyorlar.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : Iyi günler ben aylık 1000 tl biriktirebiliyorum şuan 8000 tl var paramı nasıl ve nerde değerlendirebilirim neye yatırım yapabilirim

Cevap :

Merhaba, sürekli ve düzenli birikim yapabiliyorsanız, devlet katkısından dolayı avantajlı olan bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz. Uzun vadeli ihtiyacınızın olmayacağını düşünüyorsanız, altın döviz hisse senedi gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. Kısa vadeli ve risksiz yatırım düşünüyorsanız, vadeli mevduat, bono ve repo olabilir.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhabalar benim 16bin lira civarı param var yatırım yapmak istiyorum kısa süreli bile olsa paramı nasıl arttırabilirim bana herkes dolar yap diyor ama ben riske girmek istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce ?

Cevap :

“Merhaba, dolar kuru hiç birimizin alın diyebileceğimiz seviyede değil, riskli. Bu kararınızı seçim sonrasına bırakabilirsiniz. Bu sürede risksiz yatırımolarak, fon, repo, bono, tahvili tercih edebilirsiniz. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : Birikimimi neye yatırabilirim.Bu konuda kararsız kaldım.İstediğim nitelikteki araçlar50-60 bin arasında ve yaklaşık 20 bine ihtiyacım var.Zaman geçtikçe param değer kaybediyor.Ne yapabilirim.Çok teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba, öncelikle paranızın durduğu yerde değer kaybetmemesi için mutlaka günlük olarak da değer kazanabileceği, bono repo vadeli mevduat gibi bir seçeneğe yönlendirilmiş olmalı. Farklı bankaların günlük faiz veren hesap seçenekleri mevcut, bunları araştırıp karar verebilir ya da kendi bankanızdan bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : Ufak bir parayla Borsayı öğrenmek istiyorum Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap :

“Merhaba, öncelikle ilgi duymanız zaten uzun vadede öğreneceğinizi gösteriyor. İlk yapmanız gereken seçeceğiniz yetkili bir aracı kuruma giderek hesap açtırmak. Seçeceğiniz kurum mutlaka Borsa İstanbul üyesi yetkili bir kurum olmalıdır. Bu kurumlar Borsa İstanbul internet sitesinde ilan edilmektedir.
http://www.borsaistanbul.com/borsa_uyeleri/uyeler
Küçük yatırımlarla başlayabilirsiniz ve KAP dediğimiz Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (https://www.kap.org.tr/tr/ ) şirketlere ait duyuruları takip etmeyi de unutmayın. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : Dolar almak için uygun zaman mıdır?

Cevap :

Kur seviyesi nedeniyle riskli bir dönem.

Soru : 20.000 ₺ param var ,nasıl degerlendirebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba, kısa vadede ihtiyacınız olacaksa banka likit fonlarından alabilirsiniz.

Uzun vadeli ihtiyacınız olmayacaksa ve risk almak istemiyorsanız, devlet tahvili hazine bonosu alabilirsiniz.

Sağlıklı ve kazançlı günler dilerim.

Soru : Merhaba, Elimde biriktirmiş olduğum 70.000 tl param var. Birikimim vadeli hesapta durmaktadır. Fakat bu birikimimi altın, dolar ya da euro'ya mı çevirmeliyim? Yoksa vadeli hesapta mı durmalı? Hangi yatırım türü benim için daha kazançlı olur uzun vadede? Buna ek olarak bundan sonraki birikimlerimi vadeli/dolar/altın şeklinde düşünüldüğünde hangisini tercih ederek değerlendirmeliyim? Yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap :

Merhaba,

Yatırım kararları öncelikle kişisel koşullara ve risk/kazanç tercihlerine göre değişmekle birlikte, ülke ve dünyadaki ekonomik ve siyasal koşullara göre de hızla hatta anlık değişebilmektedir. Bu nedenle, sadece bir seçeneğe yatırım yaparak risk almak yerine, portföy çeşitlendirmesi yaparak riskinizi ve getirinizi dağıtabilirsiniz. Yatırım araçlarının birinin düşmesi durumunda diğerinden kazanç sağlama şansınız doğacaktır. Paranızı her birine bölerek yatırmak en basit çözüm olabilir. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum."

Soru : Aylık olarak vadeli hesabında birikim yapabilen bir kişinin bireysel emeklilik yaptırması, biriktirebildiği parasını bu yöntemde değerlendirmesi mantıklı mıdır?

Cevap :

Merhaba

Bu sorunun cevabı yaşınıza bağlı olarak değişir. Bireysel emeklilik devlet katkısı nedeniyle
uzun vadede iyi bir seçenek ama yaş ve süre gibi koşullarını iyi biliyor olmanız gerek. Erken çıkmak
istemeniz durumunda yaşayacağınız kayıp ve diğer kısıtlarını araştırmanız gerek. Önünüzde düzenli prim ödeyebileceğinizi düşündüğünüz en az bir 10 yılınız daha varsa tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : aylık 5 bin lira kadar gelirim var ama 6 aylık kontratlar halinde calısıyorum denizciyim bekarım harcamam standart sevgilisi olan bir bekarın hayatı kadar ailemin yanında ikamet ediyorum yaşım 22. suanda 5 bin dolar birikmiş param var. Sizce ne yapmalıyım altınmı almalıyım Vadeli mevduatmı açmalıyım yoksa dolar olarak kenardamı tutmalıyım ?

Cevap :

Merhaba,

Birikiminizi zaten dolar olarak tutuyor olmanız doğru bir karar uzun vadede kayıp yaşamamak açısından. Denizci olmanızdan ve sürekli her an banka hesaplarınıza ulaşamayacağınız varsayımından yola çıkarak, vadeli mevduat gibi operasyonel takip gerektiren seçenekler yerine döviz gibi daha zahmetsiz ve uzun vadede kayıp yaşama ihtimalinizin düşük olduğu seçenekler daha tercih edilebilir olarak görünüyor sizin için :)

İyi seyirler, bol şanslar diliyorum :) 

Soru : MERHABA , Yeni evlendik bir miktar altınlarımız var bu aralar altın yükselmişken onları bozdurup bankaya dövize mi yatıralım yoksa altın olarak mı yatıralım karar veremiyoruz. Bankaya kasa ücreti karşılığında yatırmak çok mantıklı gelmiyor. İlerde ev almak istiyoruz yeterli peşinat sağlandığı durumda bunun için de düzenli az miktarda aylık birikim yapmaya çalışıyoruz. Sizin öneriniz nedir. Teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

Özellikle altın için şu sıralar Hazine’nin çıkarmış olduğu Altın Tahvilleri var. Bunlar hakkında yetkili bankalardan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yine özellikle takı olarak saklananlarda işçilik anlamında satışta kayıp oluşuyor bildiğiniz gibi, dolayısıyla bu kaybı önlemek anlamında da gram altına geçmek ya da altın hesabına geçmek bir seçenek olabilir. Bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Mutluluklar, güzel yıllar ve bol kazançlar diliyorum.

Soru : Iyi gunler, Yurtdisinda endustriyel projelerinde 10.000 tl civarinda gelirim var.Ortalama 7500 tl gibi para artirabiliyorum ve hisse senetlerinde suanki tutari 110000 tl hisse senedim var.Fiyatlari guzel artiyor diye Aselsan hisse senedi aldim ortalama fiyatim 41 tl ama hissenin suanki fiyati 31tl -30.000 tl civari zarardayim. Kararsiz kaldigim konu ise nasil bir yatirimlik yol izlemeliyim ? Hangi yatirim araclarina yatirmayalim nasil guzel para kazanabilirim ? Elimde suan nakit param yok.Zarar ederek hisse senedini bozdurup zararimi baska turlu mu ortadan kaldirmayalim yoksa beklemeli miyim ? Bundan sonraki surecte Arsa mi dukkan mi ?yoksa altin mi hisse senedi mi vs.alarak mi yatirim yapmaliyim luten yardimci olun .

Cevap :

“Merhaba,

Portföy büyüklüğünüz pek çok kurumdan profesyonel yatırım danışmanlığı alabilecek boyutta. Bu yüzden elinizdeki hisse senetlerini hangi noktada satıp/satmama kararınını süreç olarak takip ederek vermelisiniz. Düşüş trendinde zararla satarsanız zararınızı seçeceğiniz alternatif yatırım aracında da kapatamayabilirsiniz aynı sürede. Arsa dükkan gibi gayrı menkul almak da sadece yatırım amaçlıysa seçeceğiniz bölgeye ve döneme göre değişecektir. Bunları iyi değerlendirerek karar vermelisiniz.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : Türkiyede petrol fiyatları yükselirse borsa düşer mi? Tl dolar karşısında değer kaybeder mi?

Cevap :

Merhaba, bu tür soruların genel beklenen cevapları olmakla birlikte ekonomide hiç birini kesin kural olarak
söyleyebilmek maalesef mümkün değildir. Dünya ve ülke konjonktürüne gündemine bağlı olarak
gelişebilecek her türlü olayda sonuçları değişebilir. Sağlıklı günler diliyorum.

Soru : Merhaba 30 bin lira birikimim var pek borsa işlerinin içine girmediğimden bilgim yok repo olarak mı vade olarak mı değerlendirmek mantıklı ?

Cevap :

Merhaba,

Vadeli mevduat ve repo faizleri aynı süre için birbirine yakın seyreder. Ancak vadeli mevduatta vadesinden önce bozdurma durumunda gelir kaybı yaşarsınız. Daha kısa vadede ya da ara dönemde nakde dönme ihtiyacınızın olma ihtimali varsa daha kısa süreli repoyu tercih edebilirsiniz. Bu durumda gelir kaybı yaşamamış olursunuz. Yani aylık mevduat yerine haftalık repolarla ilerlemek ara dönem nakit çıkış ihtiyaçlarınız için daha elverişli olur. Bono seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhabalar, Eşim ve ben emekliyiz.Bankada yüzde 11 faizle 73000₺ lira paramız,5000 dolar ve150 gram da altinimiz var.Oturdugumuz evde kendimizin . Paramızı doğru mu değerlendiriyoruz bunu sormak istiyorum teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba,

Paranızı bir yatırıma yöneltmiş olmanız her durumda güzel fakat faiz oranınız
konusunda farklı bankalardan da oran isteyin ya da kendi bankanızla oran pazarlığı yapın
derim çünkü oranınız biraz düşük. Yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz doğru bir karar çünkü
yatırım araçlarının hepsi her zaman aynı yönde artış ya da azalış göstermez. Genellikle bir
grup düşerken başka bir grup yükselir. Bu yüzden kendinizi koruyup riskinizi azaltmak için
tüm birikiminizi tek bir yatırım aracında değerlendirmek yerine farklı enstrümanlara yatırım
yapmak riski azaltmak anlamında her zaman doğrudur ve siz de doğru olanı yapmışsınız.


Sağlıklı günler ve iyi kazançlar diliyorum.

Soru : 20 yaşındayım hem okuyorum hem calisiyorum. Askeri ücretle calisiyorum ve birikim yapmak istiyorum. Nasil daha iyi ve guvenilir yatırım yapabilirim.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle 20 yaşında hem okuyup hem çalışıp hem de birikim yapma
kararlılığınızdan dolayı büyük bir takdiri ve alkışı hak ediyorsunuz! Uzun vadeli yatırım
yapacağınızı düşünerek, her ay elinizde tasarruf için ayırabileceğiniz birikiminizle bireysel
emekliliğe girebileceğinizi düşünüyorum ya da küçük miktarlarda döviz alıp biriktirmek de
bir seçenek olabilir.

Başarılar ve iyi kazançlar diliyorum

Soru : merhabalar, elimde 10000 TL nakit para bulunmakta kısa vadeli yatırım düşündüğümüzde ne önerirsiniz ?

Cevap :

Merhaba,

Kısa vadeli ve risksiz yatırım istiyorsanız, repo yapabilir ya da sabit getirili menkul
kıymetlerden oluşan (pay senedi içermeyen) fon alabilirsiniz. Her zaman nakte dönüştürebileceğiniz banka bonoları da seçenek olabilir.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : 73000₺ lira yüzde 11 faizle turuncu hesapta birikim yapıyorum sanıyorum enflasyon daha fazla para eriyor.Ne yaparsam param erimez.Tesekkurler.

Cevap :

Merhaba,

Faiz oranınız evet düşük. Öncelikle kendi bankanızla pazarlık yapıp sonrasında
diğer bankalardan oran almayı deneyebilirsiniz. Repo oranlarını da bir inceleyip karşılaştırın.
Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhaba, 40.000 tl nakitim var. Kızım bu yıl üniversite sınavına girecek nereyi kazanacağını bilmiyorum, bu parayla 4 yıl okutabilirim diye düşünüyorum ama bundan başka hiç bir birikim yok SSK dahil olmak üzere güvencem yok. Bu parayı nasıl katlayabilirim bu 4 yıllık süreçte. Teşekkürler

Cevap :

Merhaba

Katlamaktan ziyade kayıp yaşamamayı ve belirli bir düzeyde kazanç sağlamayı
düşünmelisiniz öncelikle. Çünkü özellikle son dönemlerde basından da takip edebileceğiniz
gibi, çok yüksek getiri vaat ederek para toplayıp kaçan ortalıktan kaybolan kişilerin acı
örneklerini yaşıyoruz. Bu yüzden aman sakın paranızı yüksek getiri vaadiyle almak isteyen
tanımadığınız kişilere emanet etmeyin. Durumunuza özel, kaybetme lüksünüzün
olmayacağını düşünerek, paranızı aylık vadeli mevduata yatırabilir ya da döviz alabilirsiniz
diye düşünüyorum uzun vadeli olarak.

Kızınıza başarılar ve sağlıklı ve kazançlı günler
diliyorum.

Soru : Merhaba Özlem Hanım, Yaklaşık 3 yıldır -gelirimin artıp düzenli hale gelebilmesi sayesinde-birikim yapıyorum.Artık birikim için ayrıdğım tutarın bir kısmını da yatırım araçlarında değerlendirmek istiyoru.Biraz araştırma yaptım,hisse senetleri ve yatırım fonları ilgimi çekti. *Bununla alakalı olarak nelere dikkat etmeliyim? *Bunlar için ne kadar para ayırmam gerekli,hangi kanallar üzerinden satın alabilirim? *Düzenli olarak satın alınarak sayıları artırılmalı mı? Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. İyi çalışmalar,kolaylıklar.

Cevap :

“Merhaba,

Öncelikle araştırma yapıp yatırım araçlarının ne olduklarını anlamaya çalışmak önemli ve güzel bir karar ve siz bunu yapmışsınız. Muhakkak yatırım yapacağınız menkul kıymetin ne olduğuna dair bilgi toplayıp özelliklerini öğrenmeli, aldığınız riskler ya da avantajları konusunda
bilgilenmelisiniz.


Bankaların internet üzerinden de alınıp satılabilen fonlarını almak isterseniz içeriğine yani fon
yapısında mutlaka bakın. Bunların da daha fazla riskli olup yüksek getiri sağlayanları vardır ya da
devlet tahvili gibi kamu borçlanma aracı ağırlıklı olup daha düşük risk ile daha düşük getiri
sağlayanları vardır. Hisse senedi alım satımı için mutlaka yetkili bir yatırım kuruluşu kanalıyla işlem
yapmalısınız. Bu kuruluşların listesine Borsa istanbul’un internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında hiç kimseye ya da alım satım vaadine inanarak paranızı teslim etmeyin ve yatırım
kuruluşundaki yatırım danışmanından bilgi alın. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.”

Soru : en sağlam , en fazlada 5 yıllık yatırım yapmak istiyorum , düşünceniz nelerdir ?

Cevap :

Merhaba

Sağlam dediğiniz zaman risksiz yatırımları tercih ettiğinizi anlıyorum ve bu doğrultuda en güvenli tercih olarak da kamu menkul kıymetleri dediğimiz devlet tahvilleri ve hazine bonoları gibi sabit getirili menkul kıymetleri düşünebilirsiniz. Bunlar vade sonuna kadar elde tutulması durumunda belirli bir getiriyi garanti ederler.

Sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

Soru : iyi günler dilerim.benim aylık 1500 civarı bir gelirim var.Ailemle yaşıyorum ve ihtiyaçlarım konusunda fazlaca yardımcılar.o yüzden yaklaşık olarak ayda 1000 liram boşa çıkıyor.Altın hesabım var ama aylık bin lira düzenli ödeme yapacağım daha iyi bir yatırım olabilir diye düşünüyorum.yol gösterirseniz sevinirim

Cevap :

Merhaba

Bu şekilde düzenli ödeme ile devlet katkısından dolayı bireysel emekliliği düşünebilirsiniz.

Sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhabalar, Yeni işe başladım, maaşımın bir kısmını biriktirmek istiyorum ancak bu birikimi doğru yatırım aracı ile yapmak istiyorum. Bu doğrultuda mevcutta 3000 TL birikimim var. Neye yatırım yapmalıyım? Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Teşekkürler.

Cevap :

Merhaba,

Yatırım kararlarında öncelikle önemli olan, yatırıma yönelttiğiniz paraya kısa ya da uzun vadede ne zaman ihtiyacınız olabileceği ve ayrıca risk alıp almak istemediğiniz hususu önemli kriterlerdir. Bu doğrultuda yatırım araçlarını tanımanız ve bilmeniz yatırım kararlarınızda etkili olacaktır. Bu tür maaş gibi düzenli gelirlerde ve uzun vadede tercih edilebilecek yatırım olarak devlet katkısından dolayı bireysel emeklilik olabilir, ama özelliklerini iyice öğrenmenizi tavsiye ederim( çıkış zamanı, erken çıkma durumunda oluşacak kaybınız vs gibi) Bunun dışında fonlar da seçenek olabilir.

Sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhaba üniversite son sınıf öğrencisiyim, 5.000 TL birikmiş param var. Benim sorum bu parayı nasıl katlayabilirim hangi yolları izleye bilirim kısa vadede kazanç sağlamak istiyorum. ileriki zamanlarda da kendi işimi kurmak istiyorum , borsaya mı girsem banka ya vadye mi bıraksam, altın hesabı mı açtırsam kafam karışık. Yönlendirme konusunda yardıma ihtiyacım var..

Cevap :

Merhaba

Kısa vadede yüksek kazanç sağlamak demek risk almak demektir ve bu da aynı oranda kaybetme ihtimali anlamına gelir. Dönemsel risk taşıyan yatırım araçları, döviz, altın, pay senedi gibi fiyatı konjonktürüne bağlı olarak fiyatı düşebilecek seçeneklerdir. Diğer yandan belirli bir getiriyi garanti etmesi açısından tahvil bono gibi borçlanma araçları, fonlar, repo, mevduat daha düşük riskli seçeneklerdir.

Sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

listelemeye devam et
Üye Ol