Nursen Sipahi Finansal Ürünler ve Borsa Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : 50.000 tl en az risk ile nasıl değerlendiririz. Şuan aylık faizde.

Cevap :

Merhaba

Öncelikle aylık faiz için farklı bankalardan oran almayı ve karşılaştırmayı ve hatta pazarlığı
mutlaka öneriyorum :)

Az riskli yatırım aracı dediğinizde de, devlet tahvilleri, hazine bonosu ya da banka fonlarını tercih edebilirsiniz. Risk istemediğiniz için, fonlarda pay senedi ağırlıklı olmamasına dikkat edin.
Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : Var olan işletmenin büyümesi için birikimlerimi hangi yatırım araçlarında değerlendirmemin tavsiye edersiniz?

Cevap :

Merhaba,

“Var olan işletme”den kastınız ticari faaliyet gösteren bir iş yeri ise ve para bu iş yerine aitse, her an ihtiyaç duyulması ihtimaline istinaden, gecelik ya da haftalık aylık gibi sürelerle repo yapabilir ya da yine bankaların gecelik faiz veren hesaplarını tercih edebilirsiniz. Uzun vadeli fiyat değişim risklerini göze alabilecekseniz döviz de seçenek olabilir.

Hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum.

Soru : Nursen Hanim,50000 tl nin altindaki mevduatlar için en uygun kısa vadeli(,3 aydan az olmamak kaydıyla) yapılabilecek kar getirici işlem ne olabilir?Altın, Döviz, vadeli,borsa.... Simdiden tesekkurler.

Cevap :

Merhaba Nakiye Hanım,

Banka bonosu bir seçenek olabilir ama banka tercihi tamamen sizin kararınız olacaktır. Vadeli işlemlerde risk daha yüksektir, mutlaka işlem yapacağınız aracı kuruluştaki yatırım danışmanından yardım almalısınız. Altın ve döviz için 3 aylık dönem getirileri düşüş trendine yakalanırsanız yeterli olmayabilir.


Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : Merhaba 10 bine yakın para biriktirdim nasıl değerlendirmeliyim .şuan faizde ve bana getirisi hiç olmadı

Cevap :

Merhaba Özlem Hanım,

Eğer kısa vadede ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız ve risk alırsanız pay senedi almak
seçenek olabilir ama mutlaka aracı kurumunuzdan yardım almalısınız. Düşük riskli diğer yatırım seçenekleri de (bono, repo, tahvil…) vadeli mevduat faizi gibi daha düşük getirili olacaktır. Pay senedi içeren fon almak riskinizi dağıtacağı gibi getirinizi de arttırabilir. Bankanızdaki yatırım danışmanından yardım almalısınız.


Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Soru : 30 yaşındayım Devlet memuruyum nisan 2017 den itibaren otomatik katılımla BES'e giriş yaptık. 09.02.2018 tarihinde iş yerime BES'ciler geldi onlarla da konuştuk bana altın,dolar,euro gibi karma fonları tavsiye ettiler ben ayda 300 tl yatırarak % 100 altın fonu olsun dedim. sizce tek bir fondan mı devam etmeliyim yoksa onların söylediği gibi altın dolar euro fonlarını tercih etmeliyim. piyasan anlamadığım için size danışmak istedim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Cevap :

“Merhaba, çeşitlendirme yapma şansınızın olduğu durumlarda tek bir yatırım aracını seçmek daima risktir. Siz de tek altını seçerek risk almışsınız.

Çeşitlendirme yaparak riski dağıtmak, bir yatırım aracında kaybettiğinizde diğeri ile kazanma şansı yaratır. Karma fonlar daha risksizdir, çünkü biri düşerse diğerleri ile kazanma ihtimali ile riskiniz azalır.

Sağlıklı günler, bol kazançlar diliyorum.

Soru : Merhaba; 35 yaşındayım.2007 yılında başlattığım BES hesabım için 10 yıl ödeme sartını geçen yıl tamamladım fakat hala ödemeye devam ediyorum. Acaba BES hesabımın ödemesine devam edip 56 yaşını mı bekliyim yoksa BES için ödediğim heray 180 TL yi vadeli mevduat yada borsa gibi işlemlerde değerlendirip ,su ana kadar BES hesabımda birikmiş paramı 56 yaşındamı sistemden çekeyim.Hangisi daha karlı olur karar veremedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler

Cevap :

“Merhaba Serkan Bey,

BES günümüz trendinde halen risk almadan en garantili ve yüksek getiri sağlanacak seçeneklerden biri durumunda. Devlet katkısı devam ettiği sürece sistemde kalmak daha avantajlı olduğu gibi diğer seçeneklerle uğraşmak daha zor ve riskli.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum

Soru : merhaba masrafları düştükten sonra aylık elimde kalan 3.000.00tl var...ayrıca yaklaşık 10 senedir BES'teyim...yaşım 50...BES'ten 2024 yılında emekli olacağım kısmetse. sormak istediğim kenarda tuttuğum 15.000tl birikimim ve her ay elimde kalan 3.000tl tutarındaki gelirimi nasıl değerlendirmeliyim? şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim:)

Cevap :

Merhaba,

BES miktarınızı devlet katkısını maksimumdan alacak şekilde artırabilir ve her ay elinizde kalan birikim tutarınızı BES miktarınızı devlet katkısı limitine kadar artırmak şeklinde kullanabilirsiniz. Kenarda tuttuğunuz 15 bin TL'nizi de risk almak istemiyorsanız vadeli mevduat, repo ya da bonoda değerlendirebilirsiniz. Uzun vadeli kenara koyup dursun diyorsanız, pay senedi ya da döviz alarak değerlendirebilirsiniz. Ancak bu seçeneklerde (pay ve döviz) kısa vadede nakde dönmek isterseniz düşüş yönündeki değişimlere yakalanmanız durumunda olumsuz etkileneceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. sağlıklı günler, bol kazançlar dilerim.

Soru : Ben ögrenciyim aylık 500tl gelirim var gider tablomu yaptım 100tl kalan param oluyor ve bu parayı boşyere harcayıp bitirmek yerine bir şekilde değerlendirmek istiyorum ama nasıl ve ne şekilde elimdeki parayı değerlendiririm kendime kazanç sağlarım bilmiyorum sizden ricam yaşça büyüklüğünüz ve yaşadıklarınızdan bana tavsiyeler, faydalanabilecegim bilgiler vermenizi rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim

Cevap :

Merhaba Mert,

Bu yaşlarda bu seçenekleri düşünüp hareket ederek öncelikle büyük bir takdir ve övgüyü hak
ediyorsun zaten. Bu parayı uzun vadede geleceğin için biriktireceğin düşüncesiyle, bireysel emeklilik (BES) için görüşebilirsin farklı kurumlarla. Aynı şekilde yine uzun vadede biriktireceğin düşüncesiyle, döviz alarak biriktirebilir ve belirli bir miktara ulaşınca vadeli döviz hesabı da açtırabilirsin. Bankadan fon almak da diğer bir seçenek ama her durumda takdiri ve alkışı hak ediyorsun...

:) Başarılar diliyorum

Soru : Hisse senedi hediye etmek için hangi prosedürü takip etmemiz gerekiyor. Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla,

Cevap :

Merhaba,

Ne kadar güzel bir niyet ve düşünce.!

Ama üzülerek belirtmeliyim ki, uygulamacılarımız sizin kadar ince düşünememişler :( Bu konuda getirilmiş açık bir düzenleme maalesef yok. Pay senetlerinde fiziki basım olmadığı için, alıp elden teslim etmeniz mümkün değil. Pay senetleri kaydi sistem esasına göre çıkarılır ve işlem görürler yani sadece hesaben aktarılmaları mümkündür. Bu durumda ancak, hediye etmek istediğiniz kişinin MKK nezdinde bir hesabının bulunması durumunda mümkün olabilecektir ki bu durumda da bir sürpriz olmaktan çıkıp, hediye edeceğiniz kişinin bilgisi dahilinde hesaba aktarma şeklinde olabilecektir.

Bu yöntemle kişinin bilgisi dahilinde hesabına virman şeklinde bir hediye etme şeklini düşünürseniz çalıştığınız aracı kurumunuzla görüşmeniz gerekecektir. Bir gün bu inceliklerin de düşünülmesi ve uygulamaya konması dileğiyle sağlıklı günler diliyorum.

Soru : Merhaba öğrenciyim ve ailemin maddi durumu iyi deil kendi imkanlarimla bi mimtar para biriktirdim bunu nasil katlayabilirim nasil daha fazla para kazanabilirim yardimci olurmusunuz? Simdiden tesekkurler.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle her ne olursa olsun sakın paranı evde ya da bankada vadesiz hesapta boşta bekletme :) Öğrenci olarak belki her an ihtiyacın olabilme ihtimali ve tüm seçenekleri takip edememe riskinden dolayı, banka yatırım fonlarından alarak hem ihtiyacın olduğunda nakde geçebilmeyi hem de paranın profesyoneller tarafından yönetilmesini sağlamış olursun ve kaybetme riskin olmaz.

Bir öğrenci olarak böyle bir birikim yapabildiğin için de ayrıca takdir ve tebrik ediyorum :)

Başarılar diliyorum.

Soru : Biz para biriktiremediğimiz için kredi çekip zorunlu ödeme yaparak birşeyler elde etmek istedik. Bu şekilde birikim yapabiliriz dedik. Bir kredi ödememiz var şu an. Eşim de bu parayı borsada değerlendiriyor. Riskli bi yatırım ancak nasıl daha az riskli yapılabilir?

Cevap :

“Merhaba Sezin Hanım,

Kredi çekip aldığınız krediyi de pay senedi alarak değerlendiriyorsunuz olarak anlıyorum eğer
doğruysa? Oldukça riskli bir karar çünkü bu operasyondan kar edebilmeniz için, aldığınız pay senedinin fiyatının ve getirisinin, krediye ödediğiniz tutarın üzerine çıkması gerekiyor. Her koşulda yapacağınız yatırımın getirisinin, krediye ödediğiniz tutar ya da maliyetinin üzerinde olması gerekecek. Bu koşulları değerlendirerek karar vermeniz gerek.

Kolaylıklar diliyorum.”

Soru : Merhaba 8 bin lira biriktirdim faize yatırdım beni tatmin etmeyen bir getirisi var nasıl değerlendirmeliyim

Cevap :

Bankalar bu konuda farklı oranlar uygulayabiliyor. Güvendiğiniz farklı bankalardan oran alabilir ve pazarlık da yapabilirsiniz.

Bankanıza farklı yatırım fonlarının getirisini de sorabilir ve alabilirsiniz. Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum. 

Diğer yatırım araçları için bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru : elimde 5000 tl para var bu parayı katlayark arttırmak istiyorum ne yapmam gerekli yön gösterir misinz?

Cevap :

Katlayarak artırmanın tek yolu risk almaktır! Yani aynı derecede kaybetmeyi de göze alabilmek!  Daha yüksek risk taşıyan pay senedi, vadeli işlem gibi yatırımları da profesyonel yatırım danışmanları aracılığıyla yürütmek en doğrusudur.

Bir yatırım kuruluşu ile çalışıp oradaki yatırım danışmanlarından profesyonel yardım almak. Ya da bunu yapmanın en güvenli yolu yine banka yatırım fonlarıdır.

Sağlıklı ve kazançlı günler..

Soru : Merhaba, iyi çalışmalar. Kendimden bahsetmek istiyorum öncelik olarak, 23 yaşindayim, 2 yıllık Ünv Mezunuyum, şuan askere gitmek için hazırlık içerisindeyim. Askerden geldiğimde 3.000 tl ile yatırım yapmak istiyorum, az biraz para ile başlangıç olarak kazanç sağlayabileceğim hangi yatırıma tavsiye edebilirsiniz. Genç yaşta bir şeyleri başarmak istiyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum, iyi çalışmalar.

Cevap :

Merhaba, askerden döndükten sonra bunu yapacaksanız biraz risk alarak ama mutlaka bir yatırım kuruluşu ile çalışıp profesyonel yardım alarak pay senedi alabilirsiniz. Eğer askere gitmeden önce bu parayı değerlendirecekseniz, en risksiz ve garantili şekilde dönüşünüze kadar vadeli mevduata ya da banka fonuna koyabilirsiniz.

Mevduat için pazarlık yapmayı unutmayın, mutlaka ek puan vereceklerdir çünkü vatan size emanet! :)

Hayırlı teskereler:)

Soru : iyi günler ,iyi çalışmalar... iki yıl içerisinde 2016-2017 yılları arasında borsanın iyi gittiği dönemde 5.000 tl olan paramı borsada alım satım yaparak 300.000 tl gibi bir rakama çıkarmayı başardım.Riski çok seviyorum.Ama artık biraz yoruldum gibi.Tek anladığım şey borsa ve mevduat...Bunun dışında ne gibi bir yatırım aracına yönelebilirim? Tabi ki herkes kazanmak ister ama piyasa ve riskler çok çetin.Risk olmayınca da olmuyor.risk varsa getiri yüksek oluyor risk düştükçe getiri azalıyor. 300.000 tl parayı nasıl iki katına çıkartabirim.veya nasıl korurum,diye düşünürken sitenize rastladım.Benim sizden ricam bu konuda ki görüş yada önerileriniz nedir? Saygılarımla...

Cevap :

Merhaba, sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz aslında:) Risk aldığınız zaman kazancınızı arttırma şansınız da artar ama aynı şekilde kaybetme riskiniz de olur. Tahvil ve bono türü sabit getirili menkul kıymetler ve bunları içeren fonlara yatırım yapmak daha risksiz ama beklentinize göre daha düşük getirilidir. Riskinizi nispeten azaltarak ya da yayarak ama getirisi daha yüksek olabilecek bankaların hisse senedi içeren yatırım fonlarını alabilirsiniz, vadeli işlem piyasasında işlem yapmak da seçeneğiniz olabilir. Ama mutlaka iyi değerlendirip bu konuda çalıştığınız yatırım kuruluşundan da görüş ve yardım almalısınız. Sağlıklı günler, bol kazançlar.

Soru : Faizssiz para biriktirmek istiyorum hazırda 2000 tlm var ama istedigimde çekmek istiyorum hangi yatırımı tavsiye edersiniz gram altın ve dolar arasinda kaldım

Cevap :

"Merhaba, faizsiz getiri için sukuk olarak adlandırdığımız kira sertifikalarından alabilirsiniz. Bunlar hem devletin hem de özel sektör firmalarının ihraç ettiği dini açıdan da uygun borçlanma araçlarıdır ve yatırımcısına kira geliri sağlarlar. Ayrıca kalkınma bankalarında hesap açtırmak ve orada değerlendirmek de seçenek olabilir. Altın ve dolar aldığınızda, istediğimde çekmek istiyorum dediğiniz için, bozdurma zorunluluğunuz doğduğunda düşüş trendine yakalanmışsanız zarar etme riskiniz vardır, bunu göze almalısınız. Sağlıklı günler, bol kazançlar diliyorum.

Soru : Üniversitede kurumunda iki memur olarak ben ve eşim çalışmaktayım, beş yıldır hiç aksatmadan kredi ödeyip ev sorunu hallettim, şuan beni idare edecek kadar bir arabam var, aylık altı bin TL para geçiyor elime, ayda rahat rahat 3 bin lira biriktirecek param var, sizce bu koşularda ev araba arsa vs ne alsam, yada paramı dolar yada altınamı yatirsam, çok teşekkür ederim

Cevap :

Merhaba, ev ve araba zaten almışsınız ve tasarruf konusunda zaten çok başarılısınız. Belki bu arada biraz dinlenip yaşama zaman ayırmak istersiniz kendiniz için :) Tasarruf edeceğiniz paranızın bir kısmı ile uzun vadeli yatırım için BES dediğimiz bireysel emeklilik sistemine giriş yapabilirsiniz çünkü devlet katkısı ile iyi getiri sağlayan seçeneklerden biridir. Ancak BES sisteminden istediğiniz anda kolayca çıkış yapamayacağınız için (süresinden önce çıkışta kesinti olur), paranızın bir kısmı ile de acil nakit ihtiyaçlarınız için daha kolay nakde ve TL'ye dönebileceğiniz seçenekleri tercih edebilirsiniz.
Keyifli ve kazançlı günler dilerim:)

Soru : Bir süre önce 30 metreden düştüm ve bir gözümü kaybetiğim için aracımı sattım. Sağlık giderlerinden sonra 50.000 tl kaldı bankaya faize yatırdım aylık 250 tl getirisi var. Az riskli yatırım aracı olarak ne önerirsiniz amacım kızım lise de o üniversiteye gidene kadar para biriktirebilmek. Şimdisen teşekkürler...

Cevap :

Merhaba Onur Bey,

Öncelikle aldığınız getiri bulunduğumuz dönem için çok düşük. Yıllık yüzde 6 gibi bir orana denk geliyor ki faiz oranları şu dönem için bunun üzerinde. Bu nedenle öncelikle paranızın bulunduğu banka şubeniz ile pazarlık yapıp daha iyi bir oran vermelerini isteyebilirsiniz. Aynı şekilde yakınınızda bulunan diğer bankalardan da para miktarınızı belirterek oran ya da faiz miktarınızı hesaplamalarını isteyebilir ve daha iyi oran verecek ve güvendiğiniz başka bir bankayı da tercih edebilirsiniz. Bunun dışında, vade sonuna kadar elinizde tutmak koşuluyla, risksiz yatırım araçları diyebileceğimiz devlet tahvili ya da hazine bonosu alabilirsiniz. Bunların vadesini kızınızın üniversiteye başlayacağı yıla kadar olacak şekilde seçer ve satmadan beklerseniz zarar etmez ve vade sonunda ne kadar kazanacağınızı da bugünden biliyor olursunuz. Bunlara ilişkin şubenizden bilgi alabilirsiniz. Önümüzdeki haftalarda bu yatırım araçlarına ilişkin olarak ben de buradan daha detaylı bilgi veriyor olacağım.
Sağlıklı kazançlı günler diliyorum.

Soru : Henüz lise öğrencisiyim ilerde uzak yol kaptanlığı düşünüyorum. Okulum bitmeden ufak yatırımlara baslamak istiyorum bi tane hisse senedim var kendi adıma fakat bunun ilerleyen zamanlarda yeterli olacağını düşünmediğimden yardımınızı almak istedim. Neler önerebilirsiniz? Meslek hayatımda yüksek maaşım olacağından ve giderim olmayacağından o zaman da yatırım yapmak istiyorum mümkün olursa. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Cevap :

Merhaba Furkan Bey,

Her şeyden önce bu kadar genç yaşınızda bunları düşünüyor olmanız çok güzel ve zaten ileride bu konuda başarılı olacağınızın da göstergesi! :) Bu kadar uzun vadeli düşündüğünüze ve erken başladığınıza göre hisse senedi (yeni adıyla pay) zaten doğru bir tercih olmuş çünkü paylar belirli bir geçerlilik süresi olmayan ve şirket yaşadığı sürece geçerli olan yatırım araçlarıdır. Dolayısıyla alıp bir kenara koyduğunuz paylar şirketle birlikte yıllar içerisinde değerlenmeye devam edecektir. Yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmaya özen gösterin.

Uzun vadede bireysel emeklilik ve diğer yatırım araçlarını da düşünebilirsiniz. Selamlar sevgiler ve başarılar.

listelemeye devam et
Üye Ol