Dilek Ete Sosyal Güvenlik Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : 6 yıl gibi bir sürelik ödenmiş sigorta prim geçmişim var.Bu ödemeleri herhangi bir resmi kurumda çalışmadan ,bireysel ödeyerek emekli olmak istiyorum.Çevremden " Tarım Sigortası - Evde El işleri (dikiş-nakış-örgü vb.) Yapma Sigortası" şeklinde ödemeler yapabileceğim tavsiyeleri aldım. Bu sigortalardan hangilerine dahil olarak pirim yatırabilirim? Tarım sigortası için 24 günlük pirim ödendiğinde 30 gün üzerinden görünüyor olma avantajı varmış. Bu avantaj "Evde El İşleri" yapılarak olunan sigortada var mıdır? Kısacası ev hanımı olan biri için en az pirim ödemesiyle en avantajlı sigorta hangisidir bilgilendirirseniz minnettar olurum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Cevap :

Ek 5 tarım sigortası tarlada bahçede ırgat olarak çalışan tarım işçilerinin emekliliğinde prim ödemeleri için Sgk tarafından oluşturulan ssk(4a) kapsamında prim ödem e imkanı veren bir sistemdir.Her yıl bir gün ödenen prim artırılır.2018 için 25 gün karşılığı en az 585 TL ödeyerek 30 gün emEkliliginiz için prim günü kazanırsınız.

Fakat Ek5 tarım gerçekten fiilen Yarın Da çalışmayacaksanız önermeyiz.Onun yerine çocuk bakımı ev temizliği gibi fiili çalışma ile SGK da 30 gün üzerinden prim odemenizi öneririz.Hem emekli aylığınız daha yüksek olur hem de Ek5 tarımın sebep olacağı sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. 
 

Soru : Gelinim daha önce sigortalı olarak çalıştı şimdi ise çocuğu olduğundan 4 yıldır çalışmıyor fakat evde çanta yaparak satıyor ev hanımlarına tanınan isteğe bağlı sigortalılıktan eski sigortası üzerine faydalanabilir mi faydalanırsa ne kadar pirim öder eşi çalıştığı için genel sağlık sigortası yatırması gerekir mi sağlık sigortasında eşinden yararlanamaz mı sağlık sigortası olmazsa ne kadar pirim öder.

Cevap :

Gelininiz için bulunduğunuz yerde vergi dairesine başvurup esnaf muafiyet belgesi alın.Bu belge ile SGK ya başvurun ve isteğe bağlı sigorta giriş belgesini doldurup aldığınız muafiyet belgesini ekleyin.Böylece vergi ödememiş olacaksınız.2018 için ödeyeceğiniz aylık prim tutarı 541 TL dir.Sağlık primi dahildir.Ayrıştıramazsınız.

Soru : Merhaba, Eşim, Türkiye vatandaşlığına geçmiş, 01.12.1970 doğumlu, Portekiz uyrukludur. İspanya'da 20 yıl ödenmiş primi var, ama o yıllar Türkiye vatandaşı değildi. Türkiye vatandaşı olduktan sonra sadece 1 haftalık odenmis Türkiye primi var. Eşime emeklilik sağlamak için tavsiyeniz nedir? BES'i tercih etmiyorum. Ev kadını olarak emekli olabilir mi? Ne yapılması gerekiyor? Ne kadar zamanda ve maliyette ve şartlarda olabilir? Teşekkür ederim. Necati Tekin

Cevap :

Türkiye’de ilk sigortalı çalışması 8.09.1999 sonrası ise en kolay BAĞKUR ‘dan 5400 gün prim ödeyerek 58 yaşında emekli olur.Bunun için SGK'na isteğe bağlı prim ödemek için başvuru da bulunması gerekiyor.Bu başvuru sonrası her ay bankaya primini yatırması yeterlidir.Primi tamamladığında Türkiye'den emekli olur.Portekiz'de bulunan primleri ile oradan da emekli olması veya primlerini iade alması mümkündür.

Soru : Mrb. Eşim için bu başvuruyu geçen sene yapmıştık. Prim ödemelerinide belirli bir döneme kadar yaptık. Fakat son zamanlarda prim ödemelerini yapamıyoruz. Eşimin borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamaz oldu. Ödeyemediğimiz dönemden kalan borçlar var. Bu borcu kapatamıyoruz. Öncelik olarak eşimin tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanması için daha sonrasında ise tekrar aylık prim ödemesi ile emekli olmasını istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler.

Cevap :

Sağlık hizmetinden Bağ- Kur borcunuz olduğu için faydalanamazsınız .Borç dururken sağlıktan faydalanabilmek için GSS primi yatırmanız gerekir. GSS primi 61 TL ödediğinizde sağlık güvenceniz başlamış olur.
 

Soru : Ben 44 yaşındayım apartman temizliği yapiyorum1999 da sigorta açılışın var bu şekilde çalışarak dışardan sigortalı odeyebilir sonunu getiren diye cesaret edemiyorum bu saatten sonrada bir işe girmek istemiyorum çünkü ihtiyacım var

Cevap :

Ne yazık ki emekli olmak için en az 3600 gün prim şartını ve 58 yaşı birlikte tamamlamanız gerekiyor. Temizliğe gittiğiniz yerler ayda on günden fazla aynı eve veya işyerine gittiğinizde sizi sigortalı göstermek zorundadır.

Soru : Merhaba, annem 6 yıl kadar sigortalı olarak çalıştı. Şu an ev hanımı ve ben onun emekli olmasını istiyorum. Bunun için ne yapabiliriz, toplu para yatırarak annemi emekli edebilir miyiz ve ne kadar yatırmamız gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Cevap :

Kişi kaç yaşında sigortaya başlarsa başlasın 5400 gün 15 yıl sigorta primini emekli olmak için ödemesi gerekiyor.Toplu ödeme imkanı yok.Her ay düzenli olarak isteğe bağlı prim ödemesi yapmanız gerekiyor.

Ev Kadını Emekliliği Hakkında Detaylı Bilgiye Bu Yazıdan Ulaşabilirsiniz.

Soru : 1999 yılı haziran ayında sigorta başlangıcım oldu 25 günlük ödenmiş sonrasında çalışmadım zaten 1961 doğumluyum ev kadınıyım emekli olmak istiyorum 3 doğum yaptım 2 sağ biri vefat etti sigorta başlangıcımdan evvel oldu doğumlarım. Sene itibarıyla aradaki sigorta bedeli olan parayı toptan yatırsam emekli olabilir miyim?

Cevap :

Hiç sigortanız çalışmanız yoksa bile Türkiye ‘de 15 yıl 5400 gün prim ödeyerek kadınlar emekli olabiliyor. Kişi kaç yaşında sigortaya başlarsa başlasın 5400 gün 15 yıl sigorta primini emekli olmak için ödemesi gerekiyor.Toplu ödeme imkanı yok.Her ay düzenli olarak isteğe bağlı prim ödemesi yapmanız gerekiyor. Sadece doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet ettiği süreler varsa bunları borçlanabilir.Doğum borçlanması yapabilmek için ilk sigortaya girdiği tarihten sonra doğum yapması gerekir.

Ev Kadını Emekliliği Hakkında Detaylı Bilgiye Bu Yazıdan Ulaşabilirsiniz.

Soru : ANNEM 5 ÇOCUK SAHİBİ 48 YAŞINDA 2006 YILINDA İLK SİGORTA GİRİŞİ OLAN VE YAKLAŞIK 30 YILDIR EVLİ EV HANIMI VE ŞUANDA AKTİF OLARAK ÇALIŞMAKTA (4A).... 1)58 YAŞINI BEKLEMESİ ŞART MI? 2)ÇOCUKLARDAN DOLAYI BORÇLANMA YAPABİLİYORMU YAPABİLİYORSA KAÇ ÇOCUĞA KADAR BORÇLANABİLİYOR 3) TOPLAM KAÇ GÜN SİGORTALI OLMASI GEREKİYOR EMEKLİ OLABİLMESİ İÇİN...

Cevap :

İlk defa 2006 da sigorta girişi yapıldığı için en kolay 5400 gün ile 58 yaşında Bağkur dan emekli olur. SSK emekliliği için en az 4500 gün ,25 yıl sigortalılık ve 58 yaş şartının üçünün bir arada olması gerekir. Emeklilik primlerinin son 1261 günü Bağkur olursa ve 5400 prim gününü de tamamlarsa  58 yaşında emeklilik dilekçesini verebilir.Doğum borçlanması hakkı 2006 dan sonra doğum yaptıysa var. Şu anki yasalarımızla ilk sigortalı olduğu tarihten sonra yaptığı doğumları borçlanabilir. Üç doğuma kadar borçlanma hakkı var.

Soru : annem 53 yaşında 1965 doğumlu 1985 yılında 1 yıl kadar sigortalı olarak çalışmış sonra hiç çalışmamış 86 da çalışırken bir çocuk doğurmuş.annemi emekli yapabilir miyim_ Yapmam için ne gerekli ve primleri için aşağı yukarı ne kadar ödemem gerekiyor?

Cevap :

Anneniz ,1985 de olan  sigorta başlangıcı ile 3600 gün ve 58 yaş şartının ikisini birden tamamladığında SSK'dan emekli olabilir. Bunun için  sigorta sonrası yaptığı bir doğum için 21.65 TL *720 GÜN=15.588 TL bu yıl sonuna kadar ödeme yaparak  720 gün prim günü kazanmış olursunuz. Ardından annenizin SSK (4a) kapsamında 3600 günü tamamlamak için çalışması gerekir.Bu çalışma evde çocuk bakımı,hasta bakımı veya temizlik işleri olabilir.Bu çalışmalarda SSK (4a) kapsamında değerlendirilir. İsteğe bağlı ödeme yaparak prim öderseniz 3600 gün ile emekli olamazsınız.

Soru : Merhaba, ben 57 yaşındayım emekli olmak için 9000 gün prim ödemesi mi yapmalıyım, evde örgü örüyorum fakat vergi levham yok.

Cevap :

8.09.1999 sonrası ilk defa prim ödemeye başlayacaksanız 5400 gün isteğe bağlı Bağkur primi ödedikten sonra emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Vergi Levhasına ihtiyaç yok sosyal güvenlik kurumuna başvurup ev hanımı olarak isteğe bağlı bağkur açtırmanız yeterlidir.

Soru : 1976 Doğumluyum. 1992 yılında meslek lisesinde staj gördüğüm için sigorta girişim var ancak ödenmiş bir günüm bile Yok. 42 yaşında bir bayan olarak size sorum şu; nasıl bir yol izlersem en kısa zamanda yaş haddinden dahi olsa emekli olabilirim isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyim 2 çocuğum var geçmişe dönük Doğum borçlanması yapabilirmiyim en pratik yol benim için ne olabilir yol gösterirseniz memnun olurum .Teşekkür ederim

Cevap :

Meslek staj dönemleriniz sigorta başlangıcı olarak Sosyal Güvenlik Kurumunda kabul edilmiyor. Fakat meslek lisesi stajı sonrasında yaptığınız doğumları borçlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle  sigortalı (4a)SSK'lı bir işe girmenizi öneririz.SSK (4a) kapsamında çalışmaya başladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum borçlanması için başvurmanız gerekir.İki çocuk için dört yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz.Toplam 1440 gün *21.65TL=31.176 TL ödeme yapmanız halinde 1440 gün SSK hanenize yazılır.Emeklilik için 1992 yılında meslek lisesi stajı dışında gününüz olmadığı için 1440 gün doğum borçlanması sonrası 3960 gün isteğe bağlı Bağ-Kur ödemeniz halinde 58 yaşında Bağ-Kur dan emekli olursunuz.

 

Soru : Annemin normal emekliliği 3300 günü geçti yaşı 62 bağ kurdan emekli nasıl olunur, olursa ne kadar maaş alır?

Cevap :

Annenizin sigortaya ilk girişi 8.09.1999 sonrası ise en kolay Bağkur ‘dan emekli olur.Bunun için prim gününü dışarıdan isteğe bağlı ödeyerek 5400 günü tamamladığında emeklilik dilekçesi vermesi yeterli olacaktır.Alacağı emekli aylığı 700-800 TL aralığında olur.

Soru : 1963 doğumlu annem ev kadını. Nasıl emekli olabilir? Ödemesini çocukları olarak biz yapacağız.

Cevap :

Anneniz toplam 5400 gün isteğe bağlı Bağkur ödeyerek emekli olur.Sosyal Güvenlik Kurumuna isteğe bağlı Bağkur açtırmak için başvurmanız yeterlidir.Ev hanımı olarak başvurursa 541 TL öder.

listelemeye devam et
Üye Ol