Ceylan Çelik Finans Uzmanı ceylan.celik@paradurumu.com.tr

Soru : İki adet toplam limitleri 30.000 olan kredi kartım var ve ikisinide kullanmıyorum. Bankaya gittiğimde bu 30.000 liranın risk olduğunu ve kredi notumu 1745 den bir anda 1465 e düşürdüğünü söylediler. Kartlarım açıldıktan sonra bu puan düşmüş. Kartlarımı iptal ettirirsem puanım yükselirmi ?

Cevap :

Merhaba Serkan Bey,

Kredi kartınızı yeni aldıysanız kredi notunuz düşebilir. Önemli olan tüm ödemelerinizi düzenli yapmanız, fatura ödemeleriniz için bankaya otomatik ödeme verebilirsiniz veya kredi kartı kullanabilirsiniz.
Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : İyi günler.Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen bir memurum.Bedelli ücretini tamamlamak için banka kredisi mi çekmeliyim yoksa elimde bulunan altınları mı bozdurayım kararsız kaldım.Banka faizleri çok yüksek.Ekonomik göstergelerde ortadayken borçlanmayı mantıklı bulmuyorum.Altınları bozdursam ileride aldığım fiyattan daha yüksek bir fiyata yerine koyacağım.Bana fikir verebilirseniz sevinirim.Eşimde bende memuruz.Hali hazırda düğünden kalan borçlarımızda var(yılbaşına bitiyor)

Cevap :

Merhaba Adem Bey,

Borçlandığınızda kim ve ne zaman ödeyecek? Faizler aldı başını gitti, borçlanma maliyeti çok yüksek.

Elinizdeki altınlar ise güvenceniz ama gençsiniz tekrar alırsınız. Yarı yarıya yapabilirsiniz. Böylece aklınız kalmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Soru : 4000 tl maaşım var, düzenli çalışıyorum. 2000 lira bireysel kredi ödemem var. Kredi kartı ile bilinçsiz harcama yaptım ve artık ödemekte güçlük çekiyorum. Kredi kartı borcumu veya tüm kredilerim dahil hepsini tek kredi ile birleştirip ödeme yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? Kredi borcumu farklı bankaya taşımak istiyorum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum şimdiden teşekkürler

Cevap :

Merhaba Ali Bey,

Sizin ödeme değil ama harcama ile ilgili sorununuz olduğunu anlıyorum bu verilerden. Sürekli kredi kullanıyorsunuz. Bu durumda tabii ki düzlüğe çıkmanız kolay değil. Yapmanız gereken ilk şey bu kadar parayı nereye harcıyorsanız acilen durdurmanız. Bu kadar parayı nereye harcadınız? Tüm giderlerinizin kaynağını tespit ettikten sonra bu harcamalarınızı durdurun yoksa bu döngüden çıkmanız mümkün değil. Bunu sağladıktan sonra tüm kredilerini en yüksek borcunuz olan bankayla görüşerek orada toplayın ve makul düzeyde ödeyebileceğiniz bir taksit tutarına gelecek şekilde taksitlendirin. Böylece elinize harcayabileceğiniz daha yüksek bir tutar kalır. Ancak mutlak surette harcamalarınıza dikkat edin yoksa yine ilave krediye ihtiyacınız olacaktır.

Soru : Merhaba Ev almak istiyoruz . Sizin bilgilendirmeniz ve yonlendirmeniz bizim için çok önemli 9 aylık bir oğlumuz var ve onun geleceği için genç anne baba olarak yardım ve tavsiyelerinize çok ihtiyacımiz var. Eğer destek olabilirseniz bu konuda çok sevinir ve memnun kalırız . Simdiden teşekkürler. Saygılarımızla.

Cevap :

Merhaba Barış Bey,

Ev almak hepimizin hayali. Biliyorsunuz ev Kredisi ile alacaksanız, %20 civarında bir peşinatı hazır bulundurmalısınız.  Bu peşinat hazır değilse, biriktirin. Ev peşinatı arkadaştan, bankadan borç olmamalı. Hem peşinat için aldığınız borcu ödemek hem de ev için aldığınız konut kredisinin aylık ödemeleri para durumunuzu zorlayabilir.

Peşinat hazır değilse; Gelirinizin %40′ını sanki ev kredisi ödediğinizi farz ederek her ay ev için bir kenarda biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için konut kredisi kullanmadan önce bir deneyim olur. Çünkü konut kredisinde iki ay üst üste ödeme yapamadığınızda banka hukuki süreci başlatıp evinize el koyabilir.

 Peşinatı biriktirdikten sonra aylık borç ( ev kredisi dahil) ödemelerinizin aylık gelirinizin %40' nı geçmeyecek şekilde ayarlarsanız finansal huzurunuz bozulmaz.

 

Soru : Merhaba Ben Hakkari' de 3 yıldır öğretmenim. Gayet güzel gelirim var fakat 3 yıldır hiç bir birikim sağlayamadım. Elimdeki para nereye harcanıyor farketmiyorum bile. Haziran ayında düğünüm var ve birikim yapmalıyım. Bir karar aldım maaş yatar yatmaz 1.5 bin gibi bir miktar kenara ayırıp değerlendirmek istiyorum. Fakat bu miktar ve şartlarda yapabileceğim en doğru yatırım nedir bilmiyorum. Biraz risk alıp paramı arttırmak da istiyorum. Bu konuda ne kadar araştırma yapsam da pek güvenemedim kendime. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim :)

Cevap :

Merhaba Burcu Hanım,

Bankacınızla konuşup yatırım ürünleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Önerdikleri yatırım araçlarından kendi risk anlayışınıza uygun olanları seçerek paranızı ikiye veya üçe bölerek (riskli, riski az olan, orta risk olan ) yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz.

Soru : Merhabalar ben geçen ay içerisinde bankadan döviz ve altın aldım ama şuan da 1000 tl nin üzerinde kaybım oldu ne yapmalıyım birde ben serbest çalışanım piyasalar çok kötü durumda para dönmüyor alacaklar gelmiyor birikimde yapamıyorum acaba bitcoin alsam nasıl olur lütfen yardımcı olun..

Cevap :

Merhaba,

Prensip olarak al-sat tavsiyesinde bulunmuyoruz. Yatırım yaparken  uzun vade de ihtiyacınız olmayacak parayı kullanmaya çalışın. Bilgi sahibi olmadığınız yatırım aracına para yatırmak büyük bir risk son karar sizin. 

Soru : 2500tl maaşla çalışıyorum, kredi kartı kullanıyorum ama kredi alamıyorum. Başvurum cok oldugu için ne yapmam lazım

Cevap :

Merhaba Gökhan Bey,

Kredi notunuzu 'findeks.com' web sitesinden öğrenebilirsiniz, yükseltmek için danışmanlık alabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için basit bir kaç ipucu;

Bir süre kredi başvurusunda bulunmayın.

Kredi kartı borcunuzu zamanında ve asgarisinden fazla ödemeye dikkat edin.

Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek hesabınızdan çıkmasını sağlayın. Harcamalarınızı nakit yerine banka kartınızı kullanın.

Soru : OtomatikBes te düzenlemeler yapılacağı söylenmişti. Acaba bu düzenlenmeler hakkında bir gelişme va rmı? Yakın bir zamanda yapılacak mı veya şimdilik aynı düzende gidecek mi? Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap :

Merhaba Özlem Hanım,

Henüz açıklanan bir düzenleme yok olunca Para Durumu platformundan paylaşacağız.

Soru : El işi ile sigortamı ödemek istiyorum bana yol gösterirmisiniz.

Cevap :

Merhaba Asuman Hanım,

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca bir işyerinde çalışmamak şartı var. Düzenli olarak 2017 yılı için 455 lira prim yatırmanız gerekiyor. SGK'ya ayrıntılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru : İyi günler. Annem 1963 dogumlu. 1980 tarihli 1 yıl sigortası var. 4 cocuk sahıbi. Annemın emekli olması için isteğe baglı kaç yıl ödeme yapması gerekir ve kaç yaşında emekli olur? Prim ne kadardır?

Cevap :

Merhaba,

Annenizin e- devletten çalıştığı günlerin dökümünü alarak SGK' ya danışabilirsiniz. Çağrı merkezi; Alo 170' i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Soru : Merhaba benim 12 bin tl vardı bir bankadan 8 bin çekip 20 bin yaptım. Aylık 420 tl ödücem 24 ayda ama ben 6 veya 7 ayda bitirmeyi planlıyorum sonrada 70 bin tl kredi çekip işyeri açmak istiyorum sizce doğru mu yaptım acaba?

Cevap :

Merhaba Efe Bey,

Kendi işinizi kurmak istemeniz çok güzel. Girişim yolu çakıl taşları ile dolu, düşmemek için istek ve heyecanlı olmanız iyi. Girişimcilik konusunda tecrübeniz yoksa eğitim alarak iş planınızı hazırlayabilirsiniz. Böylece zayıf ve kuvvetli yönlerinizin farkına vararak yol alabilirsiniz. 70 bin lira kredi kullanmadan önce  KOSGEB eğitim ve desteklerini araştırın bilgi sahibi olun. Nereye gittiğini bilen adama bütün dünya yol verir.

Soru : Merhabalar bir süredir sizden aldığım tavsiyeler doğrultusunda birikim yapıyorum.Ev almak istiyorum.Bunun için ayda 1500-2000 lira kenara koyuyorum.Su an 25000 lira biriktirdim.Kirada oturuyoruz.Acaba 200-250 bin liralık evlere bakıp 50000 lira biriktirince hemen ev almalı mıyım yoksa hayalimdeki bir ev olsun diyerek 400-500 bin liralık bir ev için daha fazla bekleyip daha çok mu biriktirmeliyim? Hangisi daha mantıklı olur.Bu arada yaşım 50. En kısa zamanda ev sahibi olmak istiyorum aslında. Birikim yapmadan geçirdiğim yıllara acıyorum ve biraz da açıkçası utanıyorum. Şimdiden Teşekkürler. İnanın sayenizde bilinçlendim.

Cevap :

Merhaba Şermin Hanım,

Birikiminizi 50 bin liraya tamamlayıp 250 bin civarındaki evlere bakabilirsiniz. Tabi gelir, borç ve kredi notunuz da önemli. Aylık (ev dahil) borç ödemelerinizin aylık gelirinize oranı %40'ını geçmesin. Böylece finansal huzurunuz da yerinde olur. Son karar eşinizle sizin tabi.

Soru : ADIM KADRİYE EV HANIMIYIM İLK OKUL MEZUNUYUM , 51 YAŞINDAYIM İSTEĞE BAĞLI EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

Cevap :

Merhaba Kadriye Hanım,

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca bir işyerinde çalışmamak şartı var. Düzenli olarak 2017 yılı için 455 lira prim yatırmanız gerekiyor. SGK'ya ayrıntılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru : Merhaba. 23 yaşındayım istanbul universitesi hukuk fakuktesinden mezun oldum, stajyer avukat olarak çalışıyorum aylık gelirim asgari ücret bazında. Haftaicileri 18:00 a kadar çalışıyorum okul dönemindeki yogun tempo iş hayatımda yok o yüzden kendime ayirabileceğim çok vaktim var. Bu vakti değerlendirken para kazanmak da istiyorum ancak uzun süre düşünmeme rağmen kazanca dönüştüreceğim birsey bulamadım. Tavsiyeleriniz ve fikirleriniz benim için kıymetli şimdiden teşekkürler.

Cevap :

Merhaba,

Yapmayı sevdiğiniz, yeteneğiniz olan alanlar da çevrenizin de ihtiyacını araştırarak neler yapabileceğinize karar verebilirsiniz.

Soru : Merhabalar. Sitenin icerigiyle alakasiz olacak bilmiyorum ama sorabilecek baska bir yerim yok. Geçenlerde karttan 1300 lira cekim 5 taksit cekim yaptim. Kart fisinde taksit yazmasina ragmen internet bankacılığında tek cekim gozukuyor. Boyle bir durum soz konusu olabilir mi? Kart ekstresi gelmeden tek cekim ya da taksit olduğunu nasil anlayabiliriim? Teşekkürler

Cevap :

Merhaba Ahmet Bey,

Konuyla ilgili bankanızın çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Gerekirse elinizdeki fişin fotoğrafını onlara gönderebilirsiniz.

Soru : Borçlarımız azaldığı halde sürekli eksi hesaptayız. Eşimin ve benim toplam kredi kartı borcumuz ortalama 4000 geliyor, bazı aylarda daha da fazla; bunun nedeni de ay sonu nakit kalmadığından kredi kartından alışveriş yapmaz zorunda kalıyoruz. Gelirimiz 6500 tl buluyor ama ne eksiyi kapatabiliyoruz ne kenara üç beş kuruş koyabiliyoruz.cebinde mucizeler yarat kitabınızda dediğiniz gibi ne harcamamız varsa yazıyoruz. düzlüğe çıkamıyoruz. şimdiye kadar eksi hesapları hep kredi çekerek kapattık ama artık kredi çekmeden bu işi halletmek istiyorum. ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

Cevap :

Merhaba Mukadder Hanım,

Harcamalarınızı yazmanız çok iyi. Yazdığınız harcamaları eşinizle beraber inceleyip hangisi olmasa da olurdu diyebileceklerinizi belirleyin. Borçlarınızı kapatana kadar istek harcamalarını yapmamaya çalışın. 

Aylık bütçe yapın. Harcama kalemlerinize limit koyun. Limitlere uymaya çalışın.

Önünüzdeki zamanda sizi bekleyen harcamaları planlayın.

Aylık maaşınızı alır almaz ilk olarak %10 nu birikime ayırın. 

Soru : Merhaba, 23 yaşındayım ehliyetimi yeni aldım bana yetebilecek çok lüks olmayan 2. el araba almak istiyorum 1 yıldır düzenli olarak asgari ücret maaşla çalışmaktayım hiçbir giderim yok ailemle yaşamaktayım ama maalesef paramı biriktiremiyorum. Birikim yapsam bile para elimin altında olduğu için sürekli harcamalarda bulunuyorum herhangi bir tavsiyeniz var mı ? şimdiden teşekkürler.

Cevap :

Merhaba,

 Ailenizle yaşamanız büyük bir avantaj. Hedefiniz de var;araba almak. Araba almayı planlayarak hedefinizi netleştirin. Hangi model, ne kadarlık bir araba almak istiyorsunuz, size masrafları ne olacak hepsini araştırın. 

Bankada otomatik birikim hesabı açtırabilirsiniz. Hesabınızdan her ay belirli bir miktarın kesilip birikim hesabına gitmesini isteyebilirsiniz. Ailenizle beraber yaşadığınız ve sorumlulukların az olduğu bir dönemde olduğunuzu düşünürsek %20-25 sizin için ideal bir oran olabilir.

Soru : Merhabalar benim 25.000 civarında bir param var elimde şuan bu parayı kısa sürece nasıl değerlendirebilirim .

Cevap :

Merhaba Emrah Bey,

Yatırım uzun vadeli bir süreç bu nedenle yakın zamanda ihtiyacınız olmayacak para ile yatırım yapmaya dikkat edin. Yatırım konusunda deneyiminiz yoksa araçlarını araştırın, bilgi edinin. Risk anlayışınıza uygun yatırım araçlarından kendinize sepet oluşturarak paranızı değişik yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Prensip olarak al-sat önerilerinde bulunmuyoruz. Bilmediğiniz yatırım araçlarına tanıdık tavsiyesiyle paranızı koymayın. Bankacınıza mutlaka danışın.

Soru : Özlem hanım merhaba; Emeklilikten dolayı 200.000 üzerinde param birkaç gün içinde yatacak . Bunu nasıl değerlendirmeliyim.

Cevap :

Merhaba Yalçın Bey,

Bu para ile ne yapmak istiyorsunuz, nasıl değerlendireceğiniz hedeflerinize ve yaşam koşullarınıza göre değişir. Bu para sizin güvenceniz mi olacak, ev mi alacaksınız vs. Yatırım yaparken;

Miktar Belirleyin,örneğin bin lira birikiminiz varsa, 500 lirası ile risk al. Birikiminizin hepsini tek bir yatırım aracına yatırmayın.

Sepet Yapabilirsiniz, paranızı üçe ayırın; riskli, orta riskli ve risksiz yatırım araçlarından, kendi yatırım karakterinize uygun miktarları belirleyerek bir yatırım sepeti yapın.

Yatırım araçları hakkında bilginiz olsun. Size uygun mu bak, arkadaş tüyosuyla anlamadığınız, bilmediğiniz yatırımı yapmayın.

Alırken Kazanın. Tüm paranızı bir kerede yatırmayın, zamana yayarak, yavaş yavaş alın (bir kerede 500 TL yatırım yapmak yerine 5 ay süresince 100’er TL’lik yatırımlar yapmak gibi.) 

Mutlaka bankacınıza danışın.

Soru : 46 yasinda ev hanimiyim nasil emekli olabilirim

Cevap :

Merhaba Gül Hanım,

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca bir işyerinde çalışmamak şartı var. Düzenli olarak 2017 yılı için 455 lira prim yatırmanız gerekiyor. SGK'ya ayrıntılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru : 11.000 tl parayi nasil değerlendirme sansim var

Cevap :

Merhaba,

Yatırım uzun vadeli bir süreç bu nedenle yakın zamanda ihtiyacınız olmayacak para ile yatırım yapmaya dikkat edin. Yatırım konusunda deneyiminiz yoksa araçlarını araştırın, bilgi edinin. Risk anlayışınıza uygun yatırım araçlarından kendinize sepet oluşturarak paranızı değişik yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Prensip olarak al-sat önerilerinde bulunmuyoruz. Bilmediğiniz yatırım araçlarına tanıdık tavsiyesiyle paranızı koymayın. Bankacınıza mutlaka danışın.

Soru : Merhabalar Bankada vadesiz hesabım var ve imkanım olduğu sürece para yatırıyorum ancak paramın değerlenmesini istiyorum değer katmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap :

Merhaba Seda Hanım,

Bankanızın birikim hesaplarını inceleyerek başlayabilirsiniz. Yatırım araçları hakkında bilgi edinin.  Vadeli mevduat, yatırım fonları, döviz risk anlayışınıza uygun olanı belirleyin. Bankacınıza danışın mutlaka. Bilmediğiniz yatırım aracına, tanıdık tavsiyesi ile paranızı koymayın.

Soru : Merhaba Özlem Hanım. Uluslararası Ticaret ve Finansman öğrencisiyim. Ailemden aylık 1300 TL kadar para alıyorum. 550 TL kiraya gidiyor. 100 TL mutfak masrafı, 60 TL aylık kitap masrafım. 200 TL spora ayırıyorum. 425 TL KYK’dan kredim yatıyor. Yani elimde 815 TL kadar para kalıyor. Kitabınızı okumadan önce bu parayı kıyafete harcıyordum ve kıyafete harcadığım paranın ucu yok. Kitabınızı okuduktan sonra bütçe hazırlayıp borçlarımın yarısından fazlasını kapattım. Kalanını da kapatıyorum. Yatırım yapmak istiyorum bir banka hesabından olabilir bilmiyorum ve bu noktada size danışmak istedim. Mezuniyetime iki yıl kaldı ve mezun olunca elimde peşin bir param olsun istiyorum. Paramı ne şekilde değerlendirebilirim?

Cevap :

Merhaba Meryem Hanım,

Harikasınız, bunu nasıl başardığınızı kısa bir yazı ile lütfen bizimle paylaşın. Yatırım araçları hakkında bilginiz olsun. Bankanızın birikim hesaplarını araştırarak inceleyin. Altın, döviz, yatırım fonu…Sizin risk anlayışınıza uygun olanı belirleyerek birikimlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bankacınıza da danışmayı unutmayın.

Soru : Merhabalar, 6000 tl kredi kartı ve banka kartı borcum var. Aylık gelirim 2000 tl. 8000 tl kredi çeksem 36 ya da 48 ay vadeli,1.29 faiz oranlı aylık 237 ya da 291 tl gibi olacak ödemem. Yanlış bir karar mı olur kredi çekmek? Başka çarem yok gibi bir döngünün içindeyim ve borçlardan kurtulamıyorum sürekli artıyor artık psikolojim bozulacak diye korkuyorum sürekli aklımda işte de verimli değilim artık nasıl öderim borcu onun yollarını arıyorum. Kredi kartımın şu an 3800 tl borcu var ve ben 1 yıldan fazla süredir her ay yaklaşık 1200 tl asgarisini ödüyorum ve borcum katlanarak artıyor sürekli. Ve kredi çekersem ve borcumu kapatırsam kredi kartımı kapatmayı düşünüyorum ve harcamalarımı daha dikkatli yapacağım. Sizce doğru bir karar mı? Nasıl bir yol önerirsiniz? Kredi çekerek daha büyük bir riske mi girmiş olurum, Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkür ederim şimdiden. İyi günler, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla,

Cevap :

Merhaba Nazmiye Hanım,

Burada önemli olan kredi çekerek kredi kartı borcunuzu kapattıktan sonra harcamalarınızı kontrol altına alabilecek misiniz? Birçok insan yine borçlu duruma düşebiliyor. Kredi çekerek kart borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler;

Banka kredi borcunuz bitene kadar yeni bir borç ya da taksit yapmamaya çalışın. 

Aylık bütçe yaparak gider kalemlerinize limit koyun. Limitlere uymaya çalışın.

Alışveriş yaparken istek ihtiyaç analizi yapın.

Mümkün olduğunca alışveriş merkezlerinden, harcamayı seven arkadaşlarınızdan uzak durmaya çalışın.

listelemeye devam et
Üye Ol