Soru : Sermayem yok ama yaşlı ve çocuk bakım merkezi kurmak istiyorum.

Cevap :

Rabia Hanım merhaba

Öncelikli olarak sermayesiz iş kurmanın belli zorlukları olduğundan bahsetmek istiyorum. İş yerinin kurulduğu gün para kazanmaya başladığı durumlar da oluyor fakat genelde bir süre tanıtım ve işin yapılandırılmasıyla geçmektedir. Bu süreçteki nakit ihtiyaçlarınız için bugünden biriktirmeye başlayarak bir girişim sermayesi hazırlayın.

Buna ek olarak da KOSGEB  ve belediyelerin girişimci desteklerini takip edin. KOSGEB hem kurulum desteği hem de faizsiz kredi veriyor, iyi bir araştırma yaptıktan sonra bunları değerlendirebilirsiniz.

Soru : Turizm mezunuyum ve iş yeri açma belgem var bununla iş yeri açmak istiyorum ama bu konuda az bi fikrim var yardımcı olur musunuz

Cevap :

Faruk Bey merhaba

Turizm acentası açmak için TURSAB'a kayıtlı olmanız gerekiyor. TURSAB'dan firmanızın yapmak istediği turizm türüne göre  bir belge alıyorsunuz. Detaylı bilgi için bu linki kontrol edebilirsiniz. https://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari

Maddi destek için de KOSGEB'i değerlendirebilirsiniz. Kosgeb'in kuruluş ve ilk aşamalar için 50.000 TL geri ödemesiz, 100 bin TL de geri ödemeli desteği var.

İşinizde şimdiden başarılar

Soru : ben kendime ait bir oto tamir dükkanı açmak istiyorum istanbul da ben şuan erzurum da ikamet ediyorum sizin istanbu lda bildiğiniz sanayi var mı kosgeb desteği hakkında bilginiz varmı

Cevap :

Merhaba

İstanbul'da Atatürk Oto Sanayi Sitesi, Ümraniye Oto Sanayi Sitesi, Kadosan Oto Sanayi Sitesi gibi çok sayıda sanayi sitesi var. KOSGEB ekonomik kalkınması ve istihdam sorunlarının çözümü amacıyla girişimcileri destekliyor. Detaylı bilgi için kosgeb.gov.tr adresine bakabilirsiniz, buna ek olarak 0312 368 07 15 numaradan KOSGEB'i arayabilirsiniz.

İşinizde kolaylıklar diliyoruz...

Soru : Bizim eskiden dükkan imiz vardı. Kapattık 2 yıl oldu iflas dan dolayı kapalan bir dükkan değil sadece anlaşmazlık lardan kaynaklı.dükkan bize ait.mobil ya boya cila lake atölye si.marangoz lar getirir biz boyariz.şimdi tekrar açmayı düşü nuyoruz.ama sadece boya değil.direk işi ali caz bizim istediği mız marangoz lara yonlendircez işi biz takip etcez anlaşılan.imalat tan al caz işi . Nasıl başla nilabilir.ne gibi girişim ler yapabilir iz.

Cevap :

Enes Bey merhaba

İş hakkında yeterince bilgiye ve tecrübeye sahipsiniz gibi gözüküyor. Yalnız işi yapmak ile satmak arasında bir fark vardır. Bu nedenle büyük firmaların pazarlama departmanları ile üretim departmanları farklıdır. Bu iki departman birlikte ve iletişim halinde ilerlediği zaman başarıya ulaşılır. İşi alma ve yönlendirme kısmında kendinizi eğitmeniz, ufak işlerle başlayıp tecrübelenmenizi tavsiye edebiliriz.

İşinizde başarılar diliyoruz

Soru : Merhabalar yine sorum olacak istanbul büyükada da ençok dondurma isi gidiyor ama kiralar pahalı elimde nakit param cok az kredi çekmek istemiyorum ödiyemem korkusu var bir yandanda evde özel günler için organizasyon işi yapmak istiyorum sizce tanınırmiyim hangi iş daha iyi olur evde bu işi yaparak kazanç elde edebilirmiyim.

Cevap :

Merhabalar, 
Hedefleriniz ve bu hedeflere gidiş için seçtiğiniz yöntemler olması oldukça güzel. Her iki işin de belli potansiyelleri var. Fakat sizin anlattığınız koşullar sizin mevcut ekonomik durumunuzla Büyükada'da dondurmacı açamayacağınız yönünde. Bu durumu değiştirmek için KOSGEB'in girişimcilere özel hazırladığı hibe ve kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. İkinci iş olan organizasyon fikriniz de iyi bir iş planıyla başarıya ulaşabilecek potansiyele sahip. Bu sorunun tam cevabı için sizin geçmiş tecrübeleriniz, gelecekte ne iş yapmak istediğiniz ve o işin potansiyel geliriyle nasıl geçinebileceğinizi iyi planlamanız gerekiyor. Eğer birikmişiniz yoksa kendinize sermaye oluşturmak için kendinize bir hedef koyun ve biriktirmeye bugünden başlayın.

İş kuracaklara destek veren kurumları görmek için bu yazıya bir göz atmanızda fayda var.

Soru : Merhaba, Kadın girişimcilere verdiğiniz desteği elimden geldiğince takip ediyorum. Ben de 3 sene önce 15 senelik kurumsal hayattan sonra işinden ayrılıp homeofis olarak çalışmaya başlayıp "Küçük İzler" firmasını kurdum. Bebek , çocuk ve yetişkinlerin 3 boyutlu el izi heykellerinin yapımına başladım bu benim yurt dışında gördüğüm bir uygulamaydı fakat ben başlayana kadar Türkiye de hiç bulunmuyordu, ardından pek çok kişi ne yazık ki aynı kelimelerle beni taklit ederek bu işin içerisine girdi ve şu anda Türkiye de birçok taklitçi firma oluştu.Kendimi ve firmamı nasıl tanıtabilirim ya da ilerlemek için nasıl yatırım alabilirim diye düşünüyorum. Sizin fikirleriniz benim için çok önemli. Bir atölye kurmak oldukça maliyetli ve ben hali hazırdaki kazancımı tamamen oranın masraflarına harcamış olacağım, bu durumda ne kadar mantıklı olur bilemiyorum? Firmanın linki aşağıdadır. http://www.kucukizler.com/

Cevap :

Ebru Hanım merhaba

Öncelikle işiniz hayırlı olsun, dileriz emeklerinizin karşılığını alacağınız güzel bir girişim olur. Elinizdeki parayı harcamak yerine ilk olarak destek almayı deneyebilirsiniz. Kagider, Endeavor Derneği, KOSGEB gibi kurumların kadın girişimcilere özel kredi ve hibe destekleri oluyor. Buna ek olarak üniversitelerin ve özel kuruluşların kuluçka merkezleri de var. Görüşmeler ve araştırmalar sonucu seçip başvuru yapabilirsiniz.

Melek yatırımcılara ulaşmak için bu haberimize tıklayın.

Kuluçka merkezlerini öğrenmek için bu haberimize bakabilirsiniz.

Soru : Merhabalar, ben 27 yaşındayım hacettepe üniversitesi iktisat mezunuyum. Kariyerime bir bağımsız denetim şirketinde çalışarak başladım ve orada 2 yıl çalıştıktan sonra aşırı yoğun iş temposu ve iş yerindeki düzensizlik, plansızlık nedeniyle ayrıldım. Hemen sonrasında bir mali müşavirlik şirketinde çalışmaya başladım ve şu an 3 ay olmak üzere. Burada da mutlu değilim, iyi bir gelecek görmüyorum. Küçük bir yer ve neredeyse hiçbir şey yapmıyorum zamanım boşa gidiyor gibi hissediyorum. Nasıl bir yol çizmeliyim kariyerimle ilgili olarak bilemiyorum. Tamamen başka bir sektöre mi geçmeliyim. İşi bırakırsam uzun süre işsiz de kalmak istemiyorum. Saygılar, sevgiler.

Cevap :

Merhabalar

Kariyer planınızı iki farklı açıdan değerlendirebiliriz. Birincisi sizin uzun süre işsiz kalmak istememeniz. Bu konuda haklısınız, işsiz kalmak maddi hesaplarınızı etkileyebilir. Bu nedenle iş bulana kadar çalışmaya devam etmek iyi bir çözüm gibi gözüküyor. İkinci açı ise biraz daha gelecekle ilgili, eğer mutlu değilseniz uzun süre orada devam edemezsiniz. İnsan mutlu olduğu işi yapmalı.

Her iki durumu birleştirince öncelikle gelecek planınıza karar vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Sonrasında iş başvurularına başlayıp size uygun bir iş bulduktan sonra kariyerinizi bu yeni işinize göre çizebilirsiniz.

Başarılar diliyoruz

listelemeye devam et
Üye Ol