Yatırım Yapmanıza Engel 3 Önyargıdan Kurtulun!

Önyargılarınız, yatırım kararlarınızın önündeki en büyük engel. 
Yatırım Yapmanıza Engel 3 Önyargıdan Kurtulun!

Araştırmalar, psikolojik eğilimlerin, kişilerin parasal kararlarında önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Risk toleransınıza göre 10 yıl içerisinde hayal ettiğiniz eve de sahip olabilirsiniz, 30 yıl boyunca kirada da oturabilirsiniz.

Araştırmalara göre yatırımcıların yüzde 49'u yatırım konusunda negatif düşünüyor.Kişisel eğilimlerinizi bilmeniz kendinize koyduğunuz blokları daha net görmenizi ve yatırım kararlarında duygusal davranmak yerine daha rasyonel kararlar almanızı sağlayacak.

İşte kişileri yatırım yapmaktan alıkoyan 3 önyargı:

Olumsuzluk Önyargısı

Gün boyunca sadece duyduğu kötü haberleri hatırlayıp iyileri göz ardı edenlerden misiniz? O zaman beyniniz pozitif bilgiden daha çok negatif bilgiye güçlü tepki vermeye alışmış demektir.

İş paraya geldiğinde, olumsuzluk önyargısı kendisini kayıptan kaçınma olarak gösterir. Yani kişinin kaybettiğinde duyduğu acı, kazandığında duyduğu mutluluktan daha fazladır.

Sonralık Etkisi

Hayatınızda son dönemde yaşadığınız tecrübelerin gelecekte de yaşanacağına mı inanıyorsunuz?
Yatırım alanında sonralık etkisine tutulan kişiler, son dönemde en iyi performans yatırım araçlarını tercih ederler. Fakat geçmiş sonuçlar, gelecekteki performansın belirleyicisi değildir.

Örneğin bir hisse senedi seçerken o senedin son bir haftadaki performansı yerine uzun dönemli performansını inceleyebilirsiniz.

Statüko Önyargısı

Bireyler alternatifler arasında seçim yaparken statükoyu koruma önyargısı içinde. Çünkü değişime direnç gösteriyorlar.

Güvenli alanından çıkmaktan korkanlardansanız yatırımlarınızı çeşitlendirmeyi deneyin. Portföyünüzde hisse senedi, altın, tahvil gibi birden fazla yatırım aracına yer verirseniz riski dağıtmış olursunuz.

'Yatırım yapmak istiyorum' diyenlerin cevabını vermesi gereken 5 soruYatırım mı yapmak istiyorsunuz? Yatırım nedir araştırdınız mı? Risk kelimesinin ne anlama geldiğine baktınız mı? Yoksa sadece elinizdeki parayı mı artırmak istiyorsunuz?

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol