Yatırım İçin Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tasarruf ettiniz, birikime dönüştürdünüz ve sıra geldi bu birikimleri yatırıma dönüştürmeye. Bankada yatırımınızı değerlendirmek istiyorsunuz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?
Yatırım İçin Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle yatırım kararı almış olmanızın sizin adınıza ne kadar değerli bir karar olduğunu söyleyelim. İnsanın maddi bir hedefi olmalı, bu hedefe ulaşabileceği bir de tahmini zamanlama olmalı örneğin 1 yılda 100 bin lira biriktireceğim demeli, sonra bu hedefi için hızlı bir şekilde birikime başlamalı. Bu birikimlerini de bir yatırıma dönüştürürse parası da bir anlamda kendi adına çalışıp bu hedefe varmasını kolaylaştırır. Yatırım yapmadan önce sağlam bir araştırma yapmanız gerektiğini de unutmayın. Birikiminiz sizin uzun uğraşlar sonucunda oluşturduğunuz bir hazine gibi. Bu nedenle yatırım öncesi ince eleyip, sık dokuyun.

Yatırımlarınızı bankada değerlendirmeye karar verdiniz ve bir banka seçeceksiniz. Bu aşamada ilk olarak sizin adınıza bu yatırımın hesaplı olması lazım yani bankaya bir de bu hesap için hesap işletim ücreti ödememeniz sizin adınıza bir tasarruf hamlesi olur. İkinci önemli olan nokta ise yatırım yapacağınız Dolar ve Euro gibi dövizlerde alış satış fiyatı arasındaki makas açıklığının az olması. Yani örneğin 10 Doları 53 liraya aldınız diyelim, aynı anda 10 doların satış fiyatı eğer 50 liraysa bunun adı makas açıklığı oluyor. Alım ve satım arasındaki fark ne kadar az olursa o kadar iyi.  

Kıymetli madenlere yatırım yapıyorsanız, örneğin altın alıyorsanız da yine makas açıklığına dikkat etmeniz gerekiyor. Altın almanız gerektiğinde size yüksek bir fiyattan satan, altını satacağınız zaman da sizi düşük fiyattan bozdurma mecburiyetinde bırakan bir banka yatırımınızın değerlenmesi konusunda size yardımcı olamaz. Bu nedenle makas açığının düşük olduğu bir banka tercih edin.

Bankanın merkezi bölgelerde şubesi olması, sorunsuz çalışan bir internet sitesi hatta uygulaması olması da oldukça önemli, özellikle dijital bankacılığın zirve yaptığı bu dönemlerde yatırımlarda dijitalde gerçekleşiyor. Siz de dijitali öncelik haline getirmiş bir banka ile çalışın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol