Türk girişimciler 1,4 milyar dolar topladı

Yılın ilk 6 ayında Türk gençlerin hayata geçirdiği 157 girişim, 1,4 milyar dolar yatırım alırken, en çok yatırımı; finans, sağlık, oyun ve yapay zeka & makine öğrenmesi alanlarında ortaya konulan çözümler aldı.

Startup Centrum’un yayınladığı rapora göre 2022 yılının ilk yarısında Türkiye Startup Ekosisteminde, 157 girişim, 561 yatırımcıdan 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Türk girişimleri, geçen yılın toplamında 1,56 milyar dolar yatırım almıştı.

TÜRKİYE’NİN UNICORNLARI

2022'de yatırım alan 157 girişimin içinde ise 3 Unicorn var. Bunlar Getir, Dream Games ve Insider. Bu şirketlerden Insider, geçtiğimiz çeyrekte 1,1 milyar dolar değerleme ile 121 milyon dolar yatırım alarak Unicorn olmuştu.

En çok yatırım alan dikeyler arasında ise Finans, sağlık, oyun ve yapay zeka & makine öğrenmesi yer alıyor. Finans dikeyinde çalışan 20 girişim 27 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılının tamamında ise 27 finans girişimi yatırım almıştı. Yapay Zeka & Makine Öğrenmesi dikeyindeki 12 girişime 127 Milyon dolar yatırım yapıldı.

MARKET VE TESLİMAT

Diğer taraftan, pandemi ve diğer sağlık alanındaki ihtiyaçlara cevap veren sağlık girişimleri bu yıl toplam 15,9 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım miktarlarına bakıldığında yiyecek&market teslimatı sektörü 3 yatırım turunda 771,1 milyon dolara erişti. Oyun sektörü de 336 milyon dolar yatırım aldı.

GİRİŞİM BAŞKENTİ İSTANBUL

Raporda İstanbul’un Türkiye girişimcilik ekosistemindeki önemli payı oluşturuyor. 2022’nin ilk 6 ayında 6 şehirde yatırım yapılmış ancak yatırım alan 157 girişimin 130’unun merkezi İstanbul’da. Şehirlere göre yatırım alan girişim sayısında İstanbul’un hemen ardından 17 girişim ile Ankara ve 3 girişim ile Kocaeli geliyor.

Renkler hayatımızı nasıl etkiler?Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, etrafımızdaki renklerin yaşamımız üzerinde etkiye sahip olduğunu söylüyor. Peki hangi renk, neyi harekete geçiriyor?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store