Startup şehri İstanbul! Pastadan en büyük payı aldı

Türkiye startup ekosisteminde yatırım alan her 10 girişimden 8’inin merkezi İstanbul’da yer alıyor. Sadece son çeyrekte 97 milyon dolarlık startup yatırmının 81.2 milyon dolarını İstanbul’daki girişimler aldı.

STARTUP NEDİR?

Pazar ihtiyacını giderme amacıyla kurulan yenilikçi bir ürün ya da fikre dayanan girişimler, startup olarak adlandırılıyor. Startup olarak yatırım turuna çıkan girişimciler, melek yatırımcılardan maddi destek alabiliyor. StartupCentrum’un yayınladığı rapora göre bu yıl 232 yerli startup 1.49 milyar dolar yatırım topladı.

2022 yılının 3. Çeyreğinde Türkiye Startup Ekosisteminde, 74 girişim, 202 yatırımcıdan 97 milyon dolar yatırım aldı. 2022 yılının 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yatırım sayısı 91’den 74’e düşerken, yatırım miktarı ise 114 milyon dolardan 97 milyon dolara geriledi. 

2022 yılı dünya genelinde daralan ekonomilerin ve faiz politikalarının sonucunda startup yatırımlarının azaldığı bir yıl oldu. Yılın ilk yarısında Türkiye bu düşüş eğiliminden pek etkilenmese de son çeyrekteki gerileme bunun gerçekleşmeye başladığını gösterdi.

YATIRIM AŞAMASI VE YATIRIM TURU

Rapora göre, Geçtiğimiz 3 ayda yapılan 74 yatırımın 63’ü yani %85’i tohum aşamasında gerçekleşti. Bu 63 yatırım turunda 29,3 milyon dolar yatırım yapılırken yatırımların medyanı 339 bin dolar oldu.

Geçtiğimiz çeyrekte ileri aşamada 4 girişim yatırım aldı. Bu girişimlerden ikisi ilk kez yatırım aldılar. Bu girişimler Uçtan uca ful fillment hizmeti sağlayan Oplog ve Şifreleme teknolojileri ve dijital güvenlik alanında yüksek teknoloji ürünleri geliştiren Procenne oldu.

Geçtiğimiz çeyrekte yatırım alan girişimlerin %65’i (48 girişim) ilk kez yatırım aldı. İlk yatırımını alan girişimlere yapılan yatırım miktarları 4 bin dolardan 11 milyon dolara değişen geniş bir aralıkta seyrediyor. Ayrıca geçtiğimiz çeyrekte ilk yatırımını alan girişimlerin medyan yatırım miktarı 230 bin dolar olarak karşımıza çıkıyor. Yılın ilk yarısında ise ilk yatırımını alan girişimlerin medyan yatırım miktarını 251 bin dolar seviyelerinde görmüştük.

Diğer tarafta ekosistemde kadın kurucu ortakları incelediğimizde 2022’nin üçüncü çeyreğinde yatırım alan 74 girişimin %28’inde en az 1 kadın kurucu ortağı olduğunu görüyoruz. Bu girişimler geçtiğimiz çeyrekte toplam 25.2 milyon dolar yatırım aldı.

2022 yılının üçüncü çeyreğinde yatırım adetinin sektör dağılımında Yapay zeka & Makine Öğrenmesi sektörü liderliğe geçti. Yapay zeka & Makine Öğrenmesi sektörünü E-ticaret, Eğitim, Oyun ve Lojistik sektörü izledi. 2022’nin üçüncü çeyreğinde en yüksek fonlama miktarına ulaşan lojistik ve tedarik zinciri dikeyinde çalışan 5 girişim 29,2 milyon dolar yatırım aldı.

Öne çıkan girişimler ise Logiwa, Oplog ve Tırport oldu. Geçtiğimiz çeyrekte en yüksek ikinci fonlama miktarına ulaşan e-ticaret dikeyinde çalışan 6 girişim 17,6 milyon dolar yatırım aldı. Son olarak İleri malzeme teknolojileri dikeyinde çalışan 1 girişim 12,8 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım ise Laboratuvar ortamında kimyasal, kristalografik ve ontolojik olarak elmas üretimi gerçekleştiren Appsilon’a ait.

GİRİŞİMLERİN MERKEZLERİ

2022’nin 3. çeyreğinde yatırım alan girişimlerin merkezlerine bakıldığında yatırım alan 74 girişimin 53’nün merkezi İstanbul’da yer alıyor. İstanbul’da yer alan girişimlerin yatırım miktarına bakıldığında ise 81,23 milyon dolar yatırım aldıkları gözüküyor. Şehirlere göre yatırım alan girişim sayısında İstanbul’un hemen ardından 9 girişim ile Ankara ve 5 girişim ile İzmir geliyor.

Bütçenizde mucize yaratmak ister misiniz? Bütçenizde nasıl mucize yaratacağınızı merak mı ediyorsanız! Bütçenizi belirlemeden önce yapmanız gereken 5 ipucu...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store