Sizden Gelen Sorular: Paramı Nasıl Yönetebilirim?

Merhabalar, 25 yaşındayım, satış danışmanlığı yapıyorum, tasarrufa dayalı finans sektöründe maaş+primle çalışıyorum. Temmuz ayında 10.000 TL toplu para alacağım, bu parayı nasıl değerlendirebilirim?

Merhabalar,

25 yaşındayım, satış danışmanlığı yapıyorum, tasarrufa dayalı finans sektöründe maaş+primle çalışıyorum. Temmuz ayında 10.000 TL toplu para alacağım, bu parayı nasıl değerlendirebilirim? Aynı zamanda temmuz ayında üniversite kredimin ödemesi başlıyor, yabancı dil kursu ödemem ve diğer ödemelerimiz var. Elimdeki parayı çarçur etmek istemiyorum. Altın, vadeli mevduat,devlet tahvili , borsa birçok yatırım kanalları var. Sizlerin önerileriini merak ediyorum. Tavsiye ve önerileriniz neler olur? Yatırım olarak paramızı değerlendirip KÂR elde etme noktasında sizlerden tavsiye bekliyorum.

Teşekkür ederim
İyi çalışmalar
Sedat

Sedat Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Ancak yatırım yaparken karar aşamasında her daim kendinize sormanız gereken bazı sorular şu şekilde;
-Amacınız ne? Kısa dönemdeki hedefinizi gerçekleştirmek için mi? Yoksa uzun dönemde biriktirip kendinize güvence olması için mi yatırım yapacaksınız?
-Vadesi ne kadar olacak? Yatırım yapacağınız sürenin uzunluğu, sizin ne zaman paraya ihtiyacınız olacağına bağlı. Uzun vadeli yatırımlarınızı erken paraya çevirmek isterseniz kayba uğrayabilirsiniz. Eğer acele paraya ihtiyacınız olacaksa kısa vadeli yatırımları tercih etmeniz gerekir. 
-Risk profili: Risk ve getiri doğru orantılıdır genelde. Getiri arttıkça almanız gereken risk artar. Eğer işler iyi giderse riskli yatırım yüksek gelir getirir, ama ya işler beklendiği gibi gitmezse? Getiri yok, hatta yatırılan para bile kaybolabilir. Yatırım yaparken sizin o paranızla ne kadar riske katlanabileceğinizi çok iyi tartmanız, risk iştahınızı bilmeniz gerekir. Risk iştahınızı öğrenmek için bankaların internet sitelerindeki SPK onaylı risk analizi testlerini yapabilirsiniz. 
-Dağılım: Almak istediğiniz riske göre paranızı nasıl dağıtacaksınız? Paranızın hepsini aynı yere koymamakta, yatırımınızı birden çok yatırım aracına dağıtmakta fayda var biliyorsunuz. Paranızın kaçta kaçını nereye koyacaksınız? 
-Zaman Ayırmak: Bu yatırım yaptığınız parayı takip etmek için ne kadar zaman ayıracaksınız? 
Ve en önemlisi bilmediğiniz, tanımadığınız yatırım araçlarına eş dost tavsiyesi ya da tüyo duyumu ile yatırım yaparak paranızı riske atmayın. 
Yatırım sepeti yapmaya karar verirseniz koyacağınız ürünlerin dağılımı hakkında bankadaki müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Yorumlar
Kalan Karakter 800