Paranız nasıl artar? İşte yapmanız gerekenler

Paranızın artmasının en iyi yolu, birikiminizi yatırım araçlarıyla değerlendirmektir. Bilinçli ve kontrollü bir şekilde yatırım yaptığınızda kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktadaki en önemli soru; ‘yatırım nasıl yapılır? En doğru yatırım aracı hangisidir? İşte atılması gereken adımlar.

1 10 FİNANSAL GÜVENLİK

Yatırımın size sağlayacağı en önemli fayda; faizden yararlanmanıza olanak tanıması ve geleceğe dair bir güvence sunmasıdır. Yatırımla bir ev satın alma, acil durum fonu oluşturma gibi finansal hedeflerinizi karşılayabilirsiniz. Yatırım için düzenli olarak belirli bir miktar ayırma alışkanlığınız geliştikçe, finansal disiplin duygunuz da oluşur. Finansal güvenliğiniz artar ve finansal sağlığınız gelişir.

2 10 DOĞRU ZAMANLAMA

Yatırım yapmaya başlamak için en iyi zaman ise hemen harekete geçmektir. Belki daha fazla para kazanmayı ya da daha çok bilgi sahibi olmayı bekliyor olabilirsiniz ancak  yatırım yapmaya başlamak için en iyi zaman ‘şu an’dır. Bunun için öncelikle yapmanız gereken finansal enstrümanları tanımaktır. “Yatırım araçları nelerdir”, “Hangi yatırım araçlarıyla para kazanabilirim” sorusunun yanıtları ise şöyledir:

3 10 FİNANSAL GÜVENLİK

Vadeli mevduat: En risksiz yatırımlardan biri vadeli mevduat. Birikiminiz üzerinden, sizin belirlediğiniz süre için (1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl) sabit bir faiz oranı sunar. Yani getirisi önceden bellidir ve vade sonuna kadar bu getiri faiz oranı değişikliklerinden etkilenmez. Elde edeceğiniz getiri vergiye (stopaj) tabidir. Genelde vade uzadıkça faiz oranı artar, alınan stopaj da düşer. Bu enstrüman, önceden belirlenmiş bir zaman çerçevesi içinde belirli bir amaç uğruna (ev-araba almak, evlenmek vb.) paranızı istikrarlı bir şekilde büyütmek için idealdir. Dijitalleşme sayesinde artık mobil bankacılık uygulamaları ya da internet üzerinden e-vadeli hesap da açılabiliyor. Bu hesaplar genelde daha yüksek faiz oranı ve istediğiniz zaman vadeyi bozmadan para çekmek gibi avantajlar sağlıyor.

4 10 HİSSE SENEDİ

Hisse senedi, ortaklarına sermaye paylarını belgelendirmek için verilen değerli evraklardır ve sahibine şirketin yıllık kârından pay alma (temettü) hakkı tanır. Yani bir şirketin hissesini alarak aslında şirkete ortak olursunuz. Bu nedenle pay senedi olarak da bilinir. Kendini kanıtlamış, köklü ve istikrarlı bir şirkete ortak olabileceğiniz gibi büyüme belirtileri gösteren, gelecek vadeden yeni girişimleri de seçebilirsiniz. Paranızı belli düzeyde oynaklığa maruz bırakırken, yatırımınızdan en büyük potansiyel getiriyi sunar.

5 10 YATIRIM FONLARI

“Ne yatırım yapmak için yeterli bilgim var ne de konuyu araştıracak kadar vaktim” diyenler için finans uzmanları tarafından hazırlanan yatırım fonları daha idealdir. Bu fonlar repo, tahvil ve hisse senedi gibi çeşitli sermaye piyasası araçlarından oluşur. Portföyünüzü fon yöneticileri yönetir. Birikimi birden fazla enstrümana dağıtarak çeşitlendirdiği için riski azaltır, maksimum getiriyi amaçlar. İşlem maliyetini de azaltır.

6 10 HAZİNE BONOSU / DEVLET TAHVİLİ

Devletin dönemsel finansman ihtiyacını sağlamak için çıkardığı iç borçlanma senetleridir. Bir yıldan kısa vadeli ise hazine bonosu, bir yıl ve daha uzun vadeli ise devlet tahvili adını alır. TL veya döviz cinsinden olabilir. Günlük dilde açıklamak gerekirse; gelecekte belirli bir tarihte yani vadesi geldiğinde geri ödeneceği beklentisiyle verilen ödünç parayı temsil eder. Yatırımcılara belirli bir süre boyunca faiz ödeyen bir kredi gibi düşünebiliriz. Getirisi önceden bilinir, ödeme akışı istikrarlıdır, oynaklık azdır, sabit getirili bir araçtır. Devlet ve hazine denkleme dahil olduğu için risksiz bir yatırımdır.

7 10 DÖVİZ

Bir ülkenin para birimini satın alırken diğerinin para birimini satmayı içerir. Bu, döviz piyasası veya ‘Forex’ aracılığıyla yapılır. Döviz değerlerindeki dalgalanmalardan yararlanmaya çalışır. Kârınız, bir para biriminin değerinin diğerine oranına yani döviz kuruna bağlıdır. Getiriyi (veya aksi durumda kaybı) kurlar yönlendirir. Bir de çok duyduğumuz baz puan kavramını açalım: Her dövizin baz puanlarda hesaplanan kendine özgü bir faiz kuru vardır. Net getiri sattığınız döviz ve aldığınız döviz arasındaki baz puan farkıdır.

8 10 ALTIN

Tarih boyunca değerli bir emtia olarak görülen altının fiyatı kısa vadede dalgalı bir seyir izlese de uzun vadede değerini hep korur. Dolayısıyla yatırımcısını fiyat artışlarına karşı güvence altına alıp jeopolitik ve makroekonomik belirsizlikler sırasında finansal koruma da sağlar. Ayrıca hisse senedi ve tahvil gibi yatırımların değerinin düşmesine neden olan olaylara tepki olarak fiyatı arttığından, çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyünün önemli bir parçası olur.

9 10 GAYRİMENKUL

Yatırım araçları içinde en geleneksel olanı. Gayrimenkul yatırımını iki türlü düşünebiliriz: Bir mülk/arazi sahibi olup kira giderinden tasarruf etmek anlamına gelir. Ya da bir mülk satın alıp daha sonra kâr için satmayı veya sabit gelir biçimi olarak kira toplamayı da içerebilir. İkinci yolun tercih edilmesi halinde göz önünde bulundurulması gereken unsurlar var. Hisse senedi veya tahvil yatırımına kıyasla gayrimenkulü elden çıkarmak daha zordur. İkincisi borçlanma; eğer doğru miktarda borçlanmazsanız gayrimenkul değerleri de düşerse finansal bir yük getirebilir. Enflasyon, kapanış maliyetleri, satış değeri gibi kavramları da hesaba katmak gerekir. Bu yatırımda satın alacağınız mülkün/arazinin konumu ve özellikleri, yıllar içinde değerindeki değişimler, yakın gelecekte bölgede yapılacak projeler, kolay alıcı/kiracı bulunup bulunmayacağı gibi bazı etkenler iyi araştırılmalıdır.

10 10 KRİPTO PARA BİRİMLERİ

Son zamanların en çok konuşulan para birimleri kripto paralar. Bu tarz bir yatırımla ilgileniyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey kavramlar. Mesela dijital paraya mı yatırım yapacaksınız yoksa Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerine mi? Çünkü dijital para ile kripto paralar arasında ciddi farklar var: Kripto dahil elektronik paraların tümünü kapsayan dijital paralar merkezi bir yapıdadır, resmi otoriteler tarafından piyasaya sürülürler, oynaklık azdır. Farklı bankalar arasında işletilebilirler. Kripto paralar ise merkezsiz bir yapıdadır, tüm işlemler blockchain’de kaydedilir. Değeri çok daha değişkendir. Dolayısıyla iyi bir araştırma yapmalı ve piyasayı yakından izlemelisiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800