Merkez Bankasının Faiz Kararı Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı. TCMB, 1 haftalık repo faizini yüzde 24'ten yüzde 19.75'e indirdi.
Merkez Bankasının Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada "Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir." denildi.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesine karar verdi. 

Merkez Bankası son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini duyurdu. Küresel büyümedeki görünümde oluşan zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatında artış yaşandığına da Para Piyasası Kurulu dikkat çekti.

Cari işlemler dengesinde iyileşmenin sürmesini bekleyen Para Politikası Kurulu, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının genişleyici para politikası adımları atma olasılığının da arttığını belirtti.

Enflasyon görünümündeki iyileşmeye dikkat çeken Merkez Bankası yılın ikinci çeyreğinde işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergileneceğini duyurdu.

Merkez Bankası'nın son dakika açıklaması şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesine karar vermiştir.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol