İşte belirlemeniz gereken finansal hedefler listesi

Bu hedeflerin bazılarını belki de şimdiye kadar uyguladınız. Eğer öyleyse kendinizle gurur duyabilirsiniz. İşte kendiniz için belirlemeniz gereken finansal hedefler listesi:

1 6 Kendinizi borçlarınızdan kurtarın

Borçlarınızın bir listesini oluşturun ve bu borçları nasıl ödeyeceğinizin planını yapın. Bunlar kredi kartları ve araba kredileri gibi şeyleri içerebilir.

2 6 İyi bir acil durum fonuna sahip olun

Hayatın birçok virajları var ve acil durum fonu onlara hazır olmanıza yardımcı olur. Acil durum fonu için iyi bir hedef belirlemeniz ve birikim hesabınızda en az altı aylık harcamalar için bir miktar para bulunmalı. Acil durum fonunun temel amacı, işinizi kaybederseniz veya bir süre çalışamazsanız, düzenli faturalarınızı ödemenize yardımcı olmak. Acil durum fonları, ani araba onarımları, tıbbi faturalar vb. için de kullanılabilir.

3 6 Harika kredi puanı oluşturun

Kredi puanınız size harika fırsatlar yaratabilir. İşletme kredileri vb. için harika faiz oranları verebilir. Kredi puanınızın şu anda ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak, puanınızı artırmayı finansal hedeflerinizden biri haline getirebilirsiniz! Kendinizi "zayıf" veya "orta"dan "iyi" veya "mükemmel"e kadar bir veya iki kategoride yükseltmeye çalışın. Kredi puanı ile ilgili bir numaralı ipucu, kredilerinizi (araba ödemeleri ve kredi kartları gibi) zamanında ödemek. 

4 6 Kişisel hedeflerinizi yeniden değerlendirin

Bu hedef, sizin için neyin önemli olduğunu bulmak ve bu şeyler için planlar yapmakla ilgilidir. Bir ev satmak (veya yenilemek veya daha iyisine yükseltmek) mi istiyorsunuz? Erken emeklilik? Dünyayı gezmek? Çocuklarınız için sağlam bir üniversite birikimimi yapmak istiyorsunuz? Hedefleriniz ne olursa olsun, paranızı belirli bir hedefe adayarak zihinsel olarak kategorize edebilirsiniz.

 

Paraya ne kadar çabuk ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüze bağlı olarak, birikim hesabınızda para biriktirmeye devam edebilirsiniz. Tabii ki hedefiniz erken emekli olmak gibi bir şeyse, ayrı bir fon yerine normal emeklilik hesaplarınıza daha fazlasını koymalısınız. 

5 6 Sağlığınıza yatırım yapın

Kendinize ve sağlığınıza yatırım yapmayı finansal hedeflerinizden biri haline getirin! Bu, kişisel ve finansal hedefiniz için bir çeşit karışım. Sağlık, en değerli kaynaklarınızdan biri ve finansal durumunuzu iyi veya kötü yönde önemli ölçüde etkileyebilir. 

Sağlığınıza özen göstermek, şimdiki yaşamınızı ve emeklilikte sürdürebileceğiniz yaşam tarzını zenginleştirmenin yanı sıra sağlık sigortası primleri ve tıbbi faturalardan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

6 6 Kişisel finansı ve yatırımı anlayın

Bazen, bir eş ya da finansal danışman gibi, para durumumuzun dizginlerini başka birinin almasına izin vermek kolay gelebilir. Ancak, gelecekte kendinizi savunmasız bir durumda bulmamak için bunları kendiniz anlamanız da önemli.

Etiketler Hedef Listesi
Yorumlar
Kalan Karakter 800