Her evin bir yatırım hesabı olmalı!

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç, pandemi öncesi 1.2 milyon olan borsadaki yatırımcı sayısının 2.5 milyona ulaştığını söyledi. Bunun büyük bir artış olduğunu belirten Topaç, “Gidecek çok yol var. Finansal okur-yazarlığı artırıp her eve bir yatırım hesabı açılmalı” dedi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ’nin (MKK) 30 Haziran tarihli verilerine göre, Borsa İstanbul’da (BİST) 2 milyon 520 bin 732 bireysel yatırımcı var. Borsada işlem gören 475 şirketin toplam piyasa değeri ise 5 Temmuz 2022 itibariyle 1.4 trilyon TL.

‘BİREYSEL YATIRIMCI SAYISI AZ’

Türkiye’de pandemi öncesi 1.2 milyon bireysel yatırımcı olduğunu bu rakamın 2.7 milyona kadar çıktığını güncel rakamın ise 2.5 milyon olduğunu aktaran Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç, “Hâlâ çok düşük. Sermaye piyasalarını daha da ileri götürmek için herkesin bir yatırım hesabı olması için çalışmamız olacak” dedi.

GAYRİMENKUL, ARABA, DÖVİZ, ALTIN SARMALI

“80 milyonun üstünde nüfusu olan bir ülkede 470 küsur halka açık şirket, sayı yetersiz” diyen Topaç şöyle devam etti: “Bu sayının artmasını bekliyoruz. Hane halkının da daha fazla yatırım yapmayı öğrenmesi lazım. Biliyorsunuz biz; gayrimenkul, araba, döviz, altına yatırım yapan bir milletiz. Bu sarmaldan çıkmamız lazım. Bu saydığım ürünler dolara çok bağlı. Dolar stabil gitsin bu ürünlerin fiyatı artmaz. Yatırım hesabının artması önemli bir konu.”

Yakınları ziyarete 3 ayda 6 milyar lira harcandıYerli turistlerin yakınlarına yaptıkları ziyaretlerin sayısı yılın ilk 3 ayında 5 milyon 734 bin olarak kayıtlara geçerken, bu seyahatlerdeki harcama tutarı 6 milyar 53 milyon 975 bin lirayı buldu.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store