Fırsatı kaçırma korkusu yatırım hatasına yol açabilir

Türkçesi, fırsatı kaçırma kokusu olan “Fear Of Missing Out”(FOMO) eğilimi, yatırımlarda hatalara neden olabilen bir sürece yol açabiliyor.

YATIRIM SÜRECİNDE ÖNEMLİ ETKEN

Yatırımdan gelecek potansiyel kaybın potansiyel kazançtan çok daha yüksek olması da yatırımdan cayma sebebidir. Yatırım projesinin başında iştahlıyken proje günü yaklaştığında vazgeçme eğilimi şiddetli şekilde artmaktadır. Servetin muhafazası, kaybetmeye tepki ve zaman faktörlerinin rasyonel iktisatın öngörüsü olan getiri oranıyla ilgisi bulunmaktadır. Diğer yandan FOMO etkisi de yatırım sürecinde önemli bir etkendir.

AYNI ORANDA GETİRİ İMKANSIZ

Türkçe karşılığı “fırsatı kaçırma korkusu” olan FOMO kavramı günümüzde  sosyal medya kullanımı ve yatırım araçları ile yakından ilişkilidir.

Teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte artan iletişim hızı, FOMO kavramının  yatırımcılar üzerinde daha fazla etkili olmasına sebep olmaktadır. Günümüzde birçok yatırım  aracı bulunmakla birlikte bir yatırımcının bütün yatırım araçlarında aynı anda yatırım yapması  ve aynı oranda getiri elde etmesi imkansızdır.

PANİK HAVASIYLA GELEN HATA

Buna rağmen insanlar sosyal ağlarda onaylı  veya onaysız birçok yatırım tavsiyesi veren kişi veya sayfaları takip ederek buralardan gelen  haber akışları ile kendilerini geride kalmış hissetmeye başlar, daha kötüsü yatırım araçlarını  henüz başta koydukları hedeflere ulaşmadan değiştirirler. Başkalarının paylaştıkları yatırım  getirileri ile kendilerininkini kıyaslayarak bir panik havası yaşayıp hata yapmaya başlarlar.  Özellikle riski yüksek yatırım araçlarında fiyatların aşırı şiştiği bölgelerden oyuna dahil olan  yatırımcılar, fiyatların gerilemesi ile birlikte portföylerinde gördükleri zarar sonrasında  paniğin yanına, korku ve pişmanlık hissi eklenir.

FOMO İLE BAŞA ÇIKMAK 

FOMO ile başa çıkmak ve yatırımınızı korumak elbette mümkündür. Bunlar şu  şekilde sıralanabilir:

1.     Finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması,

2.     Kişinin kendi risk analizini yapması ve portföyünü buna göre şekillendirmesi,

3.     Yatırım yapmadan önce lisans sahibi uzman kişilerden yardım alınması,

4.     Riskli ve fiyat oynaklığı yüksek yatırım araçlarına yatırım yapmadan önce  stop ve hedef fiyatların belirlenmesi,

5.     Sosyal medyada lisanssız ve onaysız kişi veya kurumların paylaştıkları  yatırım araçlarına itibar gösterilmemesi,

6.     Alınan kararların gerçeğe uygun olması, imkansız olmaması,

7.     Yatırımcının eldeki yatırım aracını terk etmeden önce şuan ne seviyede olduğuna bakması, hedef fiyatına uzaklığını belirlemesi ve pozisyonunu  kapatıp yeni satın alacağı yatırım aracı ile kendi yatırım aracını karşılaştırması,

8.     Yatırım stratejinizi belirleyerek kısa, orta, uzun vadeli portföyler oluşturularak bunlara sadık kalınması (yatırım aracına bağlanmadan, objektif  kararlar vererek),

9.     Aşırı kazanma hırsından uzak durulması (kazanılan getiri ile mutlu  olunması),

10.  Alınan zengin olma tavsiyesine uymadan önce, “bu tavsiyeyi bana neden  veriyor, ben olsam verir miydim?” sorusunun cevabının düşünülmesi,

11.  Her ne olursa olsun alınan yatırım kararının kişinin özgür iradesi ile veriliyor  olması, hiçbir kişiye ve yatırım aracına saplantılı olacak şekilde bağlanılmamasıdır.

En iyi yatırım aracı hangisi? İşte cevabıPara kazanmanın gittikçe zorlaştığı bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle elimizdeki paranın da kıymetini bilip değerlendirmemiz gerekiyor. Paranızı değerlendirebileceğiniz en iyi 10 yatırım aracı ile ilgili kısa açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store