Fed’in faiz kararı piyasaları nasıl etkiledi?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı piyasalara nasıl yansıdı? Faiz kararından dolar nasıl etkilendi. Küresel piyasalarda, para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla pozitif bir seyir izleniyor.

PAY PİYASALARINDA YÜKSELİŞ  

Enflasyonu düşürmenin öncelikleri olduğunu ve bunu yapmak için hızla hareket ettiklerini kaydeden Powell'ın açıklamaları sonrası pay piyasaları geleceğe yönelik azalan belirsizliklerle yükseliş eğilimine girdi.

ABD'nin tahvil faizleri Fed'in faiz kararının ardından son 11 yılın zirvesinden sınırlı da olsa gerilerken, getiri eğrisindeki resesyon fiyatlaması azaldı.

Küresel bazda merkez bankaları enflasyonla mücadelede şahinleşmeye devam ederken, Brezilya Merkez Bankası da politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 13,25'e yükseltti.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,46, Nasdaq endeksi yüzde 2,50 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,00 değer kazandı. ABD'de endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Avrupa'da gözler İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) bugün açıklanacak faiz kararına çevrilirken, bankanın politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,25'e çıkaracağı tahmin ediliyor.

ECB TOPLANTISINDAN ÖNEMLİ KARARLAR 

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) dün acil toplantı yapacağını duyurması Fed'in faiz kararı öncesinde dikkatleri üzerine toplarken, toplantıdan para politikasına ilişkin önemli kararlar çıktı.

Buna göre, Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) çerçevesinde alınmış varlıkların vadesi gelen anapara ödemelerinin yeniden yatırıma yönlendirmesinde esneklik uygulanacağı belirtilirken, borç krizi endişelerine karşı ayrışmayı durdurmak için yeni bir araç geliştirileceği açıklandı.

Söz konusu kararların ardından bölge ülkelerinin tahvil faizleri son 8 yılın zirvesinden gerilerken, İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 40 baz puan düşerek yüzde 3,82'ye indi. İtalya'nın bölgenin en borçlu ülkelerinden olmasından dolayı tahvil faizlerindeki artış, bölgede risk priminin artmasına sebep oluyor.

Öte yandan, enflasyonun artmasının ana nedenlerinden olan enerjide, arz problemleri birbiri ardına ortaya çıkarak bölgeyi olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

DOLAR DA YATAY SEYİR

Doların diğer para birimleri karşısında gerilemesiyle dolar endeksi son 20 yılın zirvesinden dönerek 105'in hemen altında dengelenirken, altının ons fiyatında Fed kararları sonrası yatay bir seyir izlendi.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,1 artışla 17,2839'dan kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,2750 seviyesinde işlem görüyor.

ABD TAHVİL GETİRİSİ 3.43'E ULAŞTI

Yatırım kuruluşu GCM Menkul Kıymetler uzmanlarının piyasa analizi şöyle: Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında temmuzda da benzer bir artış ihtimaline ağırlık vermesi, enflasyonla mücadeleyi ön planda tutarak resesyon riski ve işsizlikteki artışı ikinci plana atabileceğini gösterdi. Bu da gün içinde endekslerden çıkışlara neden oldu. Buna karşın ABD 10 yıllık tahvil getirisi yükselerek yüzde 3,43 bölgesine ulaştı.

ABD VADELİLERDE SERT DÜŞÜŞ

Avrupa borsalarında oluşan etkili kayıplar BİST tarafında da görüldü. ABD endeks vadelileri de açılış öncesinde sert düşüş yaşıyor. Nasdas ve S&P500 tarafında kayıplar yüzde 2,3’ü aştı.

Powell her ne kadar bu kadar sert faiz artırımlarının normalleştirilmesini istemediklerini belirtse de önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu ve Temmuz ayında 50 ile 75 baz puan faiz ihtimallerinin olduğunu belirtmesi şahin bir görüş olarak yorumlandı.

İNGİLTERE 25 PUAN YÜKSELTTİ

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puan yükselterek yüzde 1,25’e getirdi. Kararın oy birliğiyle alınması beklenirken, 3 üye 50 baz puan artırım yönünde oy kullandı.

ENFLASYON TAHMİNİ 1 PUAN ARTTI

Banka 2. Çeyrek için yüzde 0,3 daralma tahmininde bulunsa da Fed’e benzer şekilde enflasyonu işaret ederek bu göstergenin kontrol edilmesi için güçlü şekilde hareket edebileceklerinin sinyalini verdi. Önceki tahminlerde yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 10 civarlarındayken, bu kez ekime kadar yüzde 11’in hafif üzerine çıkmasının beklendiği işaret edildi.

HAFTANIN SÜRPRİZİ İSVİÇRE

Son faiz artırımını 2007 yılında yapan İsviçre Merkez Bankası, piyasa beklentisinde değişiklik beklenmeyen bugünkü kararında politika faizini 50 baz puan artırdığını açıkladı. Faiz 2015’ten bu yana yüzde -0,75 düzeyinde bulunuyordu. Yüzde -0,25’e yükselen politika faizi sonrasında ülke para biriminde değer kazanımı görüldü. Enflasyonla mücadele için alınan karar sonrasında Banka’nın Frank’ın Euro karşısındaki değerini zayıflatmak için döviz müdahalelerine devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

JAPONYA YARIN AÇIKLAYACAK

Japonya Merkez Bankası yarın sabah para politikasını açıklayacak. Banka’nın faiz araçlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak beyanat öncesinde tahvil getirilerinde uygulanan hedeflerin üzerine çıkılması, Banka’nın bu tarafa yönelik yeni adımlar atabileceği beklentilerini ortaya çıkardı.

Banka’nın bu aşamada Yen ve tahvil piyasasında oluşan beklentiler arasında nasıl bir seçim yapacağı merak ediliyor. Tahvil piyasasında hedefin korunması için sağlanacak likiditenin Yen tarafını zayıflatması daha ılımlı seçenek gibi görünse de Yen’in aşırı değer kaybına karşı açıklamalar da son döneme damga vurmuştu. Dolayısıyla yarın gerçekleşecek açıklama son dönemdekilere kıyasla hareketliliği artırma potansiyeli taşıyor.

'Spor salonlarında yıllık üyelik tarihe karışıyor'Kullanıcıların üye olmadan herhangi bir spor salonunda istediği kadar spor yapmasını ve kullandığı süre kadar ödeme yapmasını sağlayan model yaygınlaşmaya başladı. Yeni model ile pandemi döneminde yaşanan ve ileride yaşanabilecek olan mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store