Bu yılın en verimli temettü hisseleri hangileri?

Son dönemde yüksek kazançla anılan Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin temettüleri de yatırımcılara kazanç sağlıyor. İşte bu yılın en verimli temettü veren hisseleri.

Temettü, şirketlerin faaliyet dönemi içinde elde ettikleri karın bir kısmını yatırımcılarına dağıtmasıdır. Temettü, “kar payı” olarak da nitelendirilebilir. Hissesini alarak belirli oranda ortağı olduğunuz şirktin kazancı, belirli dönemlerle temettü ödemeleriyle birlikte size de yansır.

 TEMETTÜ NASIL ALINIR? 

Temettü dağıtan bir şirket, verimli bir ağaca benzer. Seneler içerisinde bu ağaçın meyve verme dönemlerinde siz de payınıza düşen meyveyi temettü ödemeleri olarak alabilirsiniz. Elde ettiği karın bir kısmını temettü olarak dağıtmaya karar veren ve SPK onayını alan şirketlerin, borsada satışa sundukları hisselerden alarak, temettü ödemesi alabilirsiniz.

TEMETTÜ İÇİN NE ZAMAN HİSSE ALINMALI

Temettü alabilmek için bir şirketin genel kurulunca belirlemiş olduğu ve kamuoyuna sunduğu temettü dağıtım tarihinde şirketin hisse senedine sahip olmanız gerekir. Temettü dağıtım tarihinde hisse senedi sahibi sayılabilmek için temettü dağıtımının yapılacağı günün sabahına kadar borsadan hisse satın alma işlemi tamamlanmalıdır. Temettü dağıtım tarihleri önceden BIST üzerinde bildirilmektedir. Öncelikle ilgili tarihleri takip edip, temettü dağıtım günü gelmeden hisse alımını gerçekleştirmek en doğru yöntemdir.

HER YIL TEMETTÜ DAĞITAN HİSSELER NELER

Borsa İstanbul’daki birçok şirket her yıl düzenli olarak temettü dağıtmaktadır. Borsa verileri incelendiğinde; Aselsan(ASELS) hisse senedi 2010 senesinden bu yana düzenli olarak her sene temettü sunmuştur. Enka İnşaat(ENKAI) hisse senedi, 2002 senesinden beri her sene temettü dağıtımı gerçekleştirmiştir. İş Yatırım da (ISMEN) 2008’den, AKSA 1997den, AYGAZ 1997’den, BIMAS 2006’dan bu yana her sene düzenli temettü vermektedir. Coca Cola (CCOLA) hisse senedi üzerinden 2010, Ereğli Demir Çelik de (EREGL) hisse senedi üzerinden 2011’den beri her yıl düzenli temettü dağıtmaktadır.

KASIMDA HANGİ HİSSELER TEMETTÜ VERECEK

2022 yılında 180 hisse temettü dağıttı. Ortaklara aktarılan toplam temettü miktarı; 82,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Kasım ayında Aselsan, Kardemir Karabük Demir Çelik, Vakıf Menkul Kıymetler ve Ford Otosan’ın temettü dönemi.

En yüksek oranda temettü veren hisseler ise şöyle;

  • EREGL. %11.0.
  • TTKOM. %10.2.
  • ISDMR. %9.2.
  • BASGZ. %9.1.
  • TBORG. %8.8.
  • KRDMB. %7.9.
  • KRDMA. %7.9.
  • ANGEN. %7.8.
Para biriktirmenize yardımcı olacak 8 adım!Para biriktirmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ama kararlı adımlarla küçük birikimler elde etmek de zor değil. Para biriktirmek istiyor ama bir türlü başaramıyorsanız size bu konuda yardımcı olacak 8 adım.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store