Basit ve etkili 10 yatırımcı tavsiyesine hazır mısınız?

Yatırımcılar için bir çok tavsiye var… Genellikle kafa karıştırıcı tavsiyeler. İşte size hem basit hem çok etkili 10 yatırımcı tavsiyesi.

1 10 ERKEN GİR, GEÇ ÇIK
ERKEN GİR, GEÇ ÇIK

Yatırım yapmaya mümkün olduğunca erken yaşta başlayın, sabırlı olun ve keyifle zaman içerisinde yatırımlarınızın büyümesini izleyin.

2 10 SÜREKLİ YAP

Her ay elinden gelen maksimum miktarda tutarı yatırım hesabınıza aktarın.

3 10 SEPET HAZIRLA

Kısa vadede ihtiyacınız olabilecek kadar paranızı likit yatırımlarda değerlendirin ancak uzun vadeli yatırımlarınız için farklı yatırım araçlarını tercih edin.

4 10 DEVLET DESTEKLERİNİ AL

BES gibi devlet katkısı olan yatırımları değerlendirerek kazanç elde edin.

5 10 ALIM-SATIM ZAMANLARINI BELİRLE

Yatırımlarınızı hangi fiyattan alacağınızı ve satacağınızı planlayın. Bir yatırımınız zarar ediyorsa paniğe kapılmadan ve zararınız büyümeden satma planları yapın.

6 10 DENGEYİ SAĞLA

Yatırım sepetinizdeki araçların dağılım oranlarına karar verdikten sonra dönemsel olarak bu oranları kontrol edin, gerekiyorsa değişiklik yapın.

7 10 MUCİZE BEKLEME
MUCİZE BEKLEME

Kimi zaman yatırımlarınız beklentilerin altında kalabilir ya da her zaman doğru olanı yapmamış olabilirsiniz. Ancak önemli olan bunu fark etmek ve bir dengeye oturtmak.

8 10 UZUN TUT

Aldığınız uzun vadeli yatırım araçlarını, diğer yatırım araçlarının anlık yükselişlerden etkilenerek değiştirmeyin.

9 10 BİLMEDİĞİNİ ALMA

Bilmediğiniz, tanımadığınız yatırım araçlarına yatırım yapmayın. Önce okuyun, dikkatlice araştırın, bilgilenin sonra alın. Eş-dost tavsiyesi ve tüyo ile yatırım yaparak paranızı riske atmayın.

10 10 UZMANA DANIŞ
UZMANA DANIŞ

Anlamadığınız, bilmediğiniz konuları uzmanına danışın. Yatırımınızı kendiniz de yapıyor olsanız, dönemsel olarak uzmanlarla üzerinden geçin, kontrol edin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800