Yeni bir beceride ustalaşmanın püf noktaları

Hepimiz bir şeyde daha iyi olmak isteriz. İşte ilerlemek için kişisel gelişim gereklidir. Ancak, topluluk önünde konuşmak, sosyal medyayı kullanmak veya verileri analiz etmek gibi hangi konuda daha iyi olmak istediğinize karar verdikten sonra bunu nasıl başlarsınız?

1 10

Elbette öğrenme teknikleri beceriye ve kişiye göre değişiklik gösterecektir ancak uygulayabileceğiniz bazı genel kurallar vardır.

2 10 UZMANLAR NE DİYOR?

Yeni becerilerde ustalaşmak günümüzün iş ortamında isteğe bağlı değildir. “Hızlı hareket eden, rekabetçi bir dünyada, yeni beceriler öğrenebilmek başarının anahtarlarından biridir. Akıllı olmak yeterli değil, her zaman daha akıllı olmanız gerekiyor. ”diyor yazar Heidi Grant Halvorson. Babson College'da yönetim ve organizasyonel davranış profesörü ve yazar Joseph Weintraub da aynı fikirde. ‘’İlerlemek için sürekli iyileştirme gereklidir.” diyor. 


Kişisel gelişim arayışınızda izlemeniz gereken bazı ilkeler şunlardır:

3 10 HAZIR OLUP OLMADIĞINIZI KONTROL EDİN

Yeni bir beceri veya yetkinlik üzerinde çalışırken kendinize iki şey sormanız gerekir. İlk olarak, hedefinize ulaşılabilir mi? Weintraub, "Öğrenebileceklerinizin belirli sınırları vardır." diye açıklıyor. “Örneğin beyin cerrahı olmak isteyebilirsiniz, ancak gerekli el-göz koordinasyonuna sahip değilsiniz.” İkincisi, projeye ne kadar zaman ve enerji verebilirsiniz? Weintraub, "Eczaneye gidip reçete yazdırmak gibi değil." diyor. Kendini geliştirmek zor iştir. Yeni bir beceri öğrenmenin bağlılık gerektirdiğini kabul edin. Hedefinize ulaşılabilir olmadıkça ve çok çalışmaya hazır değilseniz, çok uzağa gidemezsiniz.

4 10 GEREKLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Weintraub, becerinin kariyerinizle, kuruluşunuzla veya her ikisiyle de alakalı olduğundan emin olmanızı önerir. Geniş kitlelerin önünde nasıl konuşulacağını öğrenmek sizi heyecanlandırabilir, ancak yöneticiniz buna değer veriyor mu? İşiniz veya gelecekteki bir pozisyon için kesinlikle gerekli becerilere ihtiyacınız olmadığı sürece, yöneticinizden eğitim veya destek için para almanız pek olası değildir. Yeni bir beceri kazanmak bir yatırımdır ve geri dönüşünün ne olacağını önceden bilmeniz gerekir.

5 10 ÖĞRENME YÖNTEMİNİZİ BİLİN

Bazıları en iyi grafiklere bakarak veya okuyarak öğrenir. Diğerleri ise gösterileri izlemeyi veya açıklanan şeyleri dinlemeyi tercih eder. Halvorson, ideal öğrenme stilinizi geriye bakarak anlayabileceğinizi söylüyor. “Geçmiş öğrenme deneyimlerinizden bazılarını düşünün ve iyi olanların ve kötü olanların bir listesini yapın.” diyor. “İyi, etkili deneyimlerin ortak noktası neydi? Peki ya kötüler? Ortak noktaları belirlemek, sizin için en uygun öğrenme ortamını belirlemenize yardımcı olabilir.” diye açıklıyor. 

6 10 DOĞRU YARDIMI ALIN

Başkalarından destek almak öğrenmeyi büyük ölçüde artırabilir. Ulaşmaya çalıştığınız beceride ustalaşmış güvendiğiniz birini bulun. Ve sizi değerlendirmek zorunda olan acil yöneticinizin ötesine bakın. Weintraub kendinize şu soruyu sormanızı öneriyor: "Patronum dışında şirketimde kim değişikliklerimi fark eder ve bana dürüst geri bildirimde bulunur?" Sonra o kişiye yaklaşın ve şöyle bir şey söyleyin: "Sen bu konuda çok iyisiniz. Ben de bunun üzerinde çalışıyorum ve sizinle biraz zaman geçirmeyi, sizden bir şeyler öğrenmeyi ve geri bildiriminizi almayı çok isterim.” Şirketinizde bir akıl hocası bulamıyorsanız, sektörünüzden veya ağınızdan insanları arayın. 

7 10 KÜÇÜK BAŞLAYIN

Kendini geliştirme zor gelebilir. Aynı anda odaklanmak için bir veya iki beceri seçin ve bu beceriyi yönetilebilir hedeflere bölün. Örneğin, daha iddialı olmaya çalışıyorsanız, ilk beş dakika içinde kendinizi konuşmaya zorlayarak toplantılarda daha sık konuşmaya odaklanabilirsiniz.

8 10 GERİ BİLDİRİM ALIN

Deneyden ustalığa geçmek için, öğrendiklerinizi yansıtmanız gerekir. Aksi takdirde, yeni beceriyi kazanmış olmazsınız. Halvorson ve Weintraub, başkalarıyla konuşmayı öneriyor. Halvorson, “Hedeflerinizi her zaman yol boyunca bilgi veya duygusal destek sağlayabilecek kişilerle paylaşın.” diyor. İlerlemeniz hakkında konuşmak, değerli geri bildirimler almanıza yardımcı olur ve değişimi güçlendirir.

9 10 BAŞKALARINA ÖĞRETMEK İÇİN KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN

Yeni bir şey öğrenmenin ve onu uygulamanın en hızlı yollarından biri, başkalarına nasıl yapılacağını öğretmektir. Bu yüzden öğrendiklerinizi ekibinizle, yöneticinizle veya iş arkadaşlarınızla paylaşın. Takviminize bir “öğretim” tarihi koyarak veya birkaç ay sonra bir eğitim oturumu yönetmeyi kabul ederek kendinizi bunu yapmaya zorlayabilirsiniz. Bunun gibi hedeflerle öğreniminiz çok daha odaklı ve pratik olacaktır.

10 10 SABIRLI OLUN

Halvorson, "Çoğu zaman, yeni bir yeteneğe, onu hemen çakmamız gerektiği tavrıyla yaklaşıyoruz" diyor. Gerçek şu ki, çok daha uzun sürüyor. Bir gecede olmaz, yeni bir beceri geliştirmek genellikle altı ay veya daha fazla sürer. Ve başkalarının bunu görmesi ve takdir etmesi daha uzun sürebilir. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800