İşe girememenizin şaşırtıcı nedenleri

Kaç kez bir iş görüşmesine gittiniz, başardığınızı düşündünüz ve bir daha haber alamadınız? İşte mülakat sürecinde ilerleyememenizin muhtemel sebepleri.

1 9

İşe alım sürecinizin tamamlanmamasının nedenlerinden biri şirketin gizli bir işe alım dondurma politikası olabilir. Bunu çevreye duyurmak istememeleri ve şirkette bir şeylerin yanlış olduğu varsayımı olmaması içi süreç tamamlanmıyor olabilir. 

2 9

İşe alımda bir duraklama yapıldığının duyurulması, kuruluşun iş modeli, gelir akışı ve kârları hakkında soruları gündeme getirir. Olumsuz baskılardan kaçınmak için şirket, insan kaynakları departmanına, şirket içi yetenek kazanım görevlilerine ve işe alım yöneticilerine iş arama, işe alma ve aday görüşmeleri yapmalarını söyleyecektir.


Harekete geçerler, ancak şu anda gerçekten birini işe almaya niyetleri olmaz. 

3 9

Yöneticilerin kendine güveni olmayabilir veya işinde gerçekten iyi olmayabilir, işe alınacak kişileri kendi işleri için varoluşsal bir tehdit olarak görüyor olabilirler. Ekibe yeni bir kişi alınırsa, kişinin patronu hızla gölgede bırakması sadece bir zaman meselesi olabilir. Bazı yöneticiler, mükemmel adayı seçerek şirketi geliştirmeye yardımcı olmaktan çok, gücü elinde tutmakla ilgileniyorlar.

4 9

İşe alım yöneticileri bilinçli ve bilinçsiz önyargılara sahiptir. Bunu yüksek sesle söylemezler, ancak görüşmeci belirli cinsiyet, adayın görünüşü veya giyimi gibi kişileri seçme eğiliminde olmayabilirler.


Adayların mezun olduğu üniversiteleri karşılaştırarak zekanızı yargılayabilirler. Nasıl konuştuğunuz ve hareket ettiğiniz, onların gözünden zeki veya sofistike olmayan biri olarak görülebilir.

5 9 GÖRÜŞMEYİ LEHİNİZE ÇEVİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Mülakatı yapanlara bu rolle ilgilendiğinizi bildirin. Hiçbir işe alım yöneticisi, adayın bir teklifi kabul etmekle ilgilenmediğini öğrenmek için uzun onay sürecinden geçerek siyasi sermayesini kaybetmek istemez.

6 9

Zamanı geldiğinde, “Herkesle tanışmaktan keyif aldım, insanları, kurum kültürünü, misyon beyanınızı seviyorum ve geçmişimin, deneyimimin ve becerilerimin bu pozisyon için mükemmel bir şekilde uyumlu olduğunu hissediyorum. Eğer teklif edilirse, işi seve seve kabul ederim!” deyin. 

7 9

Şirketinizdeki güvenilir kişileri arama modunda olduğunuz konusunda uyarın; resmi olmayan bir referans kontrolü için muhtemelen onlarla iletişime geçilecektir. Yalnızca olumlu ve parlak onaylar vermelerini istiyorsunuz. Asla "X'te iyi ama Y üzerinde çalışması gerekiyor" dememeliler. Bu teknik olarak doğru olsa da, oyunu insanların amacınızı savunmasını sağlayarak oynamanız gerekir.

8 9

İK ve işe alım sürecine dahil olan diğer kişiler, muhtemelen sosyal medya ayak izinizi kontrol edecektir. İtibarınıza zararlı olarak yorumlanabilecek her şeyi temizleyin. Aramanıza başladıktan sonra, başarılarınızı vurgulamak için çevrimiçi bir kampanya yürütün. Örneğin, LinkedIn, Facebook veya Twitter'da, alanınızdaki yüksek profilli hesaplardaki gönderilere akıllıca yanıt verin. Sizi alanınızda bir uzman ve lider olarak konumlandıran kendi içeriğinizi oluşturun. 

9 9

Nasıl ki görüşmeciler istihbarat toplamak için arkanızdan iş çevirirlerse, o oyunu siz de oynayabilirsiniz. Görüştüğünüz şirkette tanıdığınız kişileri arayın ve onlara orada bir iş başvurusunda bulunacağınızı bildirin. Kibarca onlardan sizin adınıza parlak önerilerde bulunmalarını isteyin. Bu tarz yönlendirmeler, görüşmecilerin bu adaya çok dikkat etmelerini sağlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800