Forbes’un başarılı 50 kadın listesinde 2 Türk kadını

Dünyaca ünlü ekonomi yayını Forbes, “50 Over 50” listesini yayınladı. İş dünyası ve siyasi liderler, bilim adamları ve öncülerin yer aldığı 50 kadın arasında 2 Türk kadını yer aldı.

1 5 FORBES, “50 OVER 50” LİSTESİNDE CİZRELİ VE TÜRKTAN
FORBES, “50 OVER 50” LİSTESİNDE CİZRELİ VE TÜRKTAN

Forbes, “50 Over 50” listesini yayınladı.   50 yaş üstünü kapsayan isimler arasında Türkiye’den yer alanlar ise Gamze Cizreli ve Gülden Türktan oldu.

2 5 FORBES LİSTESİNDEKİ BAŞARILI İSİM 3 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Forbes, Cizreli’den şöyle bahsetti: “Türkiye’nin önde gelen restoran girişimcilerinden biri olan Cizreli, Türkiye’nin 12 ilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 şehirde 69 restoran işleten ve Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuveyt’te de faaliyet gösteren BigChefs’i işletiyor.

Cizreli daha önce kahve dükkanı işletmesi Cafemiz, bir pastacılık ve fırıncılık girişimi olan Kuki House ve bir Uzak Doğu mutfağı işletmesi olan Quick China’yı yönetmiştir.

3 5 BANKA KREDİSİ ALARAK KURDU

Banka kredisi alarak 2007’de BigChefs Cafe & Brasserie’yi kurmuştur. Bugün, işletmede 3.500’den fazla işçi çalışıyor.

130 binin üzerinde Instagram takipçisi bulunan Cizreli, Kagider, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Türkiye Restoranlar ve Eğlence Derneği’nin yönetim kurullarında yer alıyor.”

CİZRELİ'NİN ÖDÜLLERİ

KAGİDER ve Garanti Bankası - Yılın Kadın Girişimcisi (2010)

Ekonomist dergisi - Yılın İş insanları Ödül Töreni - Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü (2011)

Ekonomist dergisi - Yılın İş insanları Ödül Töreni - Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü (2013)

Ekonomist dergisi - Yılın İş insanları Ödül Töreni - Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü (2014)

Türkiye Altın Marka Ödülleri - Yılın İş Kadını (2019)

4 5 TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI TİCARETE DESTEK VEREN İSİM

Listede yer alan Gülden Türktan ise G20 ülkeleri için ekonomik büyümeyi ve toplumsal cinsiyete dayalı ticareti desteklemeyi misyon edinen bir isim.

G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20-Women 20'nin kurucu başkanı olan Türktan, düzenli olarak kadınlarla ilgili kamu politikası konuları ve düzenlemeler hakkında konuşuyor.

İstanbul merkezli politika lideri, iş yerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan ZEE'nin oluşturulmasına da yardımcı oldu.

5 5 HER İKİ BAŞARILI İSMİN YOLU KAGİDER'DEN GEÇTİ

2002 yılında KAGİDER’in kurucuları arasında yer alan Türktan, 2009 – 2011 yılları arasında KAGİDER yönetim Kurulunda görev almış, 2011 – 2015 yılları arasında da KAGİDER’in yönetim kurulu başkanlığını üstlenerek KAGİDER’in büyümesine ve yurt içinde ve yurt dışında tanıtımına ciddi katkı sağlamıştır. Birleşmiş Milletlerde ve Birleşik Krallık’ta Westminster Parlamentosu’nda Lordlar Kamerasında ve Avrupa Birliği Parlamentosu’nda konuşmalar yapmış, görüş bildirmiş ve katkı vermiştir.

Şu anda KAGİDER’in Onur Kurulu üyesidir ve KAGİDER’in W20’deki temsilini ve çalışmalarını sorumluluğunu üstlenmiştir.

Dr. Türktan, Uluslararası Yatırım Derneği YASED’te yönetim kurulu üyesi ve Başkan yardımcısı olarak görev yaptı. TÜSİAD’ın İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanlığını 2003 – 2017 yılları arasında yürüttü. Halen TÜSİAD üyesidir. 2015 yılında TESEV’in Mütevelli Heyetine davet edilmiştir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800