Ev Kadını da Emekli Olabilir

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki, bize kim bakacak? İleride kaliteli bir hayat sürmek için parayı nereden bulacağız? Kimseye muhtaç olmamak için ne yapmalı? Çözüm: Bize sıkıntısız bir ikinci bahar yaşatacak, su akarken testiyi doldurtacak sistem Bireysel...

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki, bize kim bakacak? İleride kaliteli bir hayat sürmek için parayı nereden bulacağız? Kimseye muhtaç olmamak için ne yapmalı?

Çözüm: Bize sıkıntısız bir ikinci bahar yaşatacak, su akarken testiyi doldurtacak sistem Bireysel Emeklilik.


  • Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümünün yaptığı araştırmalara göre, ülkemizde 100 yaşını deviren 33 bin kişi yaşıyor.

  • Uzmanlar, insan ömrünün teknolojik gelişmelerle uzadığına işaret ediyor. Son 50 senede, ortalama ömür 21 sene uzamış. Kimseye muhtaç olmadan, finansal huzur ile kendi ayaklarımız üzerinde geçirilebilecek miyiz o seneleri?


BES’İ neden tercih edeyim?

Bizim için bir kenarda biriken aylık 100 liralık tasarrufumuza devlet 25 lira daha ekliyor. Neden bu fırsatı kaçıralım ki?

20 yaşımda emekliliği mi düşüneceğim?

Aslında tam da bu yaşlarda düşünülmelisiniz. Paranız erkenden birikmeye başladığı için kartopu misali katlanarak büyür. Bugün 20 yaşında BES’e 155 lira koymaya başlarsanız, 56 yaşına gelince bugünün şartlarıyla ortalama 232,000 liranız olacak. “Ne olacak canım, 30 yaşımda başlarım” derseniz, elinize 126,000 civarı geçecek.

Ev kadınları yaptırabiliyor mu?

Evet, tam size göre! Siz ayda 100 lira yatıracaksınız devlet de 25 lira katkı verecek. Bunun bir takım şartları var tabi. Örneğin; en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15’ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35’ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60’ına hak kazanacak. 56 yaşınıza geldiğinizde ise paranın hepsini alacaksınız.

Eşimle ayrı ayrı katkı payı alabilir miyiz?

Devlet, TC kimlik numarası kapsamında, katkı payı veriyor. Bu nedenle ayrı ayrı katkı payı alabiliyorsunuz. Yalnız devlet en fazla “aylık brüt asgari ücretin yüzde 25’i kadar” katkıda bulunuyor.

Riskli bir yatırım aracı mı?
Emeklilik fonları türlerine göre; hisse senedi, devlet tahvili, kıymetli madenler vb. içeriyor. Tercihinize göre birikimlerinizin getirileri değişiyor. Örneğin, repo, kısa vadeli bono gibi risksiz emeklilik fonlarını tercih ederseniz, uzun vadede getirisi düşük olur.

Para Durumu
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store