Neden 3D tercih etmeliyiz?

Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen üç boyutlu güvenlik sistemi 3D Secure, siber dolandırıcılığa karşı önemli bir güvence. 3D Secure uygulamasıyla dijital alışverişlerde kart sahibi, internet sitesi ve banka arasındaki bilgi akışı; özel şifreler ve anahtarlarla doğrulanarak korunuyor.

 3D şifresi kaç kez istenebilir?

 3D Secure açma işlemi için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. 3D Secure kayıt işlemi için cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekir. Cep telefonu numaranız değiştiğinde mutlaka banka kayıtlarındaki bilgilerinizi güncellemelisiniz.

3D Secure alışverişlerde şu şkilde kullanılır: “Online alışverişlerinizde ödeme aşamasında kart bilgilerinin girildiği bir ekran çıkar. Güvenli alışveriş sitelerinde kullanıcı, kart bilgileri doğrulandıktan sonra 3D Secure ekranına yönlendirilir. Kart sahibinin cep telefonuna banka tarafından tek kullanımlık bir şifre gönderilir.  Mesajdaki şifre, 3D Secure ekrandaki şifre kısmına yazılır ve banka tarafından onaylandıktan sonra alışveriş tamamlanabilir.

SMS ile cep telefonuna gelen şifre, belirtilen süre içerisinde girilmelidir, aksi halde geçerliliğini yitirir. Böyle bir durumda kullanıcı ikinci bir şifre isteyebilir. Online alışveriş sırasında kullanıcı en fazla 3 kez tek kullanımlık SMS isteme hakkına sahiptir. Şifrenin 3 kez üst üste hatalı girilmesi işlemin iptaline neden olur.

3D Secure’nin avantajları şunlar:

  •  Dijital ortamdan alışveriş yapan banka müşterileri, ödeme sırasında cep telefonlarına gelen tek kullanımlık şifre sayesinde habersiz işlem yapılmasının önüne geçebilir.
  • Banka kartı ya da kredi kartı üçüncü şahısların eline geçse bile kötü niyetli kişilerin internet üzerinden alışveriş yapması engellenir.
  • Kart hamilinin kişisel bilgileri ile kart bilgileri koruma altındadır.
  • Ödeme işlemleri 3 boyutlu güvenlik ile doğrulandığı için güvenlik riskleri en aza iner.

  

İşlemler pratik, kolay ve son derece hızlı

 3D Secure uygulaması şirketin itibarını, güvenilirliğini artırır ve önemli bir tercih edilme nedenidir.

 Olası bir sahte 3D Secure ile ödeme işlemi için tüketicinin iade talebi bankayı ilgilendirir, işletmenin herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.

Kredi notuyla ilgili sorularınızın cevabı burada!Kredi kartı kullanıyor musunuz? Hiç kredi kullandınız mı? Kredi kartı, kredi kullanmış herkesin bir kredi notu var. Siz kredi notunuzu biliyor musunuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store