Mark Zuckerberg’ten metaverse açıklamaları

Mark Zuckerberg, ister bir Peloton yolculuğuna çıkın, ister sanal gayrimenkul satın alın, metaverse'e katıldığınızı söylüyor.

Joe Rogan Experience podcast'inin bir bölümünde Meta CEO’su Mark Zuckerberg, sanal gerçekliğin evriminin bilgisayarlar ve cep telefonlarına benzer şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

Yeni teknolojiyi ilk keşfedenler oyuncular, onu da sosyalleşmek için kullanmak isteyen ana akım kullanıcılar izliyor.’

Ancak Zuckerberg, metaverse'in bu geleneksel yörüngenin ötesine geçtiğini söyledi. Peloton gibi fitness uygulamalarını sanal gerçekliğin evriminde üçüncü bir adım olarak görüyor çünkü teknolojileri fiziksel hareket yoluyla dünyanın dört bir yanındaki insanları birbirine bağlıyor.

Zuckerberg podcast'te, "Bu benim teorim gibiydi: Oyun, VR [sanal gerçeklik] için bir numaralı kullanım durumudur" dedi.

Meta yöneticileri, metaverse için vizyonlarını tam olarak gerçekleştirmenin 15 yıl kadar sürebileceğini kabul etse de, oyun, sosyal medya ve fitness platformları gibi unsurlar, kullanıcıları sanal dünyalara çekmeye başladı bile. Zuckerberg, egzersiz uygulamalarının bu deneyimleri daha sürükleyici, neredeyse fiziksel bir gerçeklik haline getirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Zuckerberg, amacı insanların online olarak bağlantı ve iletişim kurmasına yardımcı olmak olan Meta için bunun özellikle önemli olduğunu söyledi.

Bu, Zuckerberg'in sanal fitness platformlarından Meta'nın çalışmasına ilk kez bir bağlantı çizmesi değil. Geçen yıl bir Fransız teknoloji konferansı olan VivaTech'te Zuckerberg, VR ve artırılmış gerçeklik (AR) alıştırmasının ‘bir sonraki büyük bilgi işlem platformunun’ ön saflarında olabileceğini söyledi.

Bu evrim, Zuckerberg'in metaverse vizyonuyla da uyumlu. Meta'nın kurucu ortağı, medyanın daha sürükleyici olmasını ve fiziksel gerçeklikten daha az ayırt edilebilir olmasını istediğini söyledi.

Zuckerberg, Joe Rogan Experience'ta "Bunlar, bilgisayar başındayken hareket etmediğiniz ilk fiziksel bilgi işlem platformları gibi" dedi.

“VR ve nihayetinde AR, gerçekten dünya ile etkileşime girebilmek için tasarlandı” açıklamalarında bulundu. 

Metaverse ile ilgili 6 efsane filmBu yazıda, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zekâ ve metaverse'i şekillendiren diğer mega trendleri içeren filmleri ele alıyoruz.

 

Etiketler metaverse
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store