İnternet Harcamalarında Rekor Artış

Yapılan 'Evde Kal' çağrılarının toplumda karşılığını bulduğu internet üzerinden yapılan harcamaların artışıyla da gözler önüne serildi. Evinde kalan kitleler vakit geçirmek için dijital platformalar seçerken, internet üzerinden alışverişte de büyük artış gözlemlendi.

Özellikle hijyen malzemeleri olmak üzere, internet üzerinden yapılan harcamalarda yüzde 300 civarı bir artış gözlemlendi. 
Giyim, seyahat gibi e-ticaret şirketlerinin verilerinde ise ciddi bir gerileme yaşandı.

Dijital Oyun Harcamalarında Büyük Artış
Küresel salgın nedeniyle evde vakit geçiren kitleler, vakit geçirmenin bir yolunu da oyunda buldu. Bu dönemde dijital alanda yapılan oyun harcamalarında yüzde 200'e varan harcama artışı göze çarptı.
22 ülkede yatırımı olan teknoloji şirketi Medianova’nın analizine göre de Türkiye’de online oyun sitelerindeki trafik yüzde 200 arttı.
Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerinde dijital oyunlar trafiğindeki yüzde 100 seviyesinde gerçekleşirken Türkiye’deki artış yüzde 200’lere ulaştı.
Tüketiciler online oyunların yanı sıra e-spor gibi diğer eğlence servisleri tüketimine de ağırlık verdi. Karaoke gibi eğlence servislerindeki artış da yüzde 200’ü buldu. 

Dijital içerik platformalarına yoğun ilgi
Koronavirüs nedeniyle evinden çıkmayan kitlelerin sosyal medya üzerinden de dizi ve film paylaşımları ile dijital içerik platformlarının gerek üyelik gerekse izlenme oranlarında yoğun bir artış yaşandı. 

Telefon operatörleri de destek verdi
Telefon operatörleri de 'evde kal' çağrısına duyarlılıklarını gösterdi ve gerek çocuklar için gerek yetişkinler için içeriklerini erişime açtılar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800