Geçtiğimiz Hafta Neler Oldu? / 15-21 Ocak

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin önde gelen kurumlarından birinin adı değişti. Ulaşım, faizler ve teknoloji alanında hayatımızı etkileyecek gelişmeler oldu.
Geçtiğimiz Hafta Neler Oldu? / 15-21 Ocak

TÜSİAD’ın Adı Değişti

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin ismi kadının iş hayatına katılımın artması ve kadın-erkek eşitliğinin vurgulanması amacıyla değiştirildi. Yeni isim; Türkiye Sanayiciler ve İşinsanları Derneği oldu. Derneğin kısaltması ise TÜSİAD olarak korunacak. Değişikliğin duyurulduğu metin ise şöyle:

“Tüzüğümüzün 2. Maddesi’ndeki amaçlarımız arasında kadın-erkek eşitliğini gözetmek amacı bulunmakta ve derneğimiz bu amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Derneğimizin adında geçen 'işadamları' kelimesinin, tüm üyelerimizi kapsayacak, dernek amaç ve faaliyetleri ile eşgüdümlü olacak ve 21. yüzyılın gerek ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde 'iş insanları' olarak değiştirilmesi önerilmektedir. Bu isim değişikliği derneğimizin kısaltması olan TÜSİAD markasının kullanımında bir değişikliğe yol açmayacaktır.” 

Cep Telefonları Ulaşımda Daha Etkin Olacak

Bilet ve turnike sistemini sona erdirmeyi planlayan Türk mühendisler, Elektronik Biletleme Projesi ile cep telefonunu ulaşımda daha etkili hale getirmek için çalışmalara başladılar. Avrupa Birliği tarafından 4 milyon Euro AR-GE desteği alan proje akıllı cep telefonlarını ulaşımla entegre etmeyi planlıyor.

Plastik bir kart kullanılmayan sistemin özelliklerinden birisi sistemin cep telefonunu tanımadığı zaman kaçak geçiş olmaması için görevliler ile iletişime geçmesi.

Bu yıl sonunda Kadıköy, Ayrılık Çeşmesi durağında denemelere başlanacak. 2025 yılında da Paris’te uygulamaya geçecek.

 

Merkez Bankası'nın Faiz Kararı

Yılın ilk Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda Merkez Bankası faizleri artırmama kararını açıkladı. Buna göre faiz %8’de, faiz koridorunun alt bandı 7.25 üst bandı 0.25 olacak. GLP borç verme faiz oranı ise 12.75’te tutulacak.

Kuruldan yapılan açıklama;

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Whatsapp Business Yayında

En çok kullanılan cep telefonu uygulamalarından biri olan Whatsapp işletme sahipleri için Whatsapp Business adında bir alt uygulama çıkardı. Uygulama sayesinde müşterilerinizle olan etkileşiminiz artıyor.

Uygulama şu an için Endonezya, ABD, İngiltere, Meksika ve İtalya’da kullanıma sunuldu. Yakın zamanda Türkiye’nin de dahil olduğu diğer ülkelerde de yayınlanacak. 

Whatsapp Business için canlı müşteri hizmetleri benzetmesi yapanlar var. Whatsapp Business üzerinden bir profil oluşturuyorsunuz. Web sitenizden, iş adresinize kadar tüm detayları bu profile ekleyebiliyorsunuz. Sonrasında müşteriye sunduğunuz hizmetlere yönelik aksiyon mesajları hazırlıyorsunuz. Ve siz telefona bakamadığınız zaman gidecek otomatik mesajları kuruyorsunuz. İyi haber ise cep telefonunuza normal Whatsapp’i de bu iş versiyonunu da farklı telefon numaraları kullanarak kurabiliyorsunuz.

Park Yasağına Cezada Rekor

2017 yılında trafik ihlali yapan İstanbullu sürücülere, toplam 1 milyon 475 bin 308 cezai işlem uygulandı. Yani yaklaşık olarak günde 4 bin trafik cezası kesildi. En çok ceza kesilen konu ise park yasağı. 400 bin 166 sürücüye ‘park yasağı’ cezası kesildi. Onu takip eden ceza türü ise hız kuralları, bu kurala uyulmaması sebebiyle geçtiğimiz yıl 145 bin 770 ceza kesildi. Hem sevdiklerimiz hem de kendi sağlığımız için trafik kurallarına uymaya dikkat edelim. Ayrıca trafik cezaları yüzünden bütçemiz de sarsılabilir. Paranızı yönetmek istiyorsanız, beklenmedik ödemeler çıkmaması için trafik kurallarına uyduğunuza dikkat edin.

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol