Bunu yaparken dikkat! Bilgisayarı ele geçiriyorlar

Ücretsiz olduğuna kanıp bilgisayarlara yüklenen korsan oyunlardaki büyük tehlike! Bilgisayarınızın sizden habersiz kripto madenciliği için çalışıyor olabilir. Bu da size yüklü elektrik faturası olarak yansır.

200 milyar doları aşan dijital oyun pastası siber korsanların  da iştahını kabartıyor. Ücretsiz diye bilgisayarlara yüklenen korsan oyunlardaki en büyük tehlike ise, bilgisayarınızın sizden habersiz kripto madenciliği için kullanılması. Bu durumda yüksek elektrik faturasıyla karşı karşıya kalınabileceği uyarısı yapılıyor.

 ÜCRETSİZ OYUN BÜYÜK RİSK

Oyun sektöründe yaşanan büyüme korsan oyun kullanımına da yansıyor. Korsan oyunların bilgisayarları ele geçirmek için yem olarak kullanıldığına dikkat çeken siber güvenlik şirketi ESET, korsan oyun indirmenin bilgisayar güvenliği için ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çekiyor.

 TRUVA ATI YAZILIMI

Geçen yıl Haziran ayında; korsan oyun oynama nedeniyle milyonlarca bilgisayara iki yıllık bir süreyle kötü amaçlı truva atı yazılımları bulaştırıldı. Çoğunlukla korsan oyunlarla yayılan söz konusu kötü amaçlı yazılımlar, ele geçirilen diğer verilerin yanı sıra bir milyonun üzerinde benzersiz e-posta adresi ve 26 milyon oturum açma bilgisi çalındı.

 ZOMBİ BİLGİSAYAR NEDİR?

Korsan oyunlarla sıkça yayılan diğer kötü amaçlı yazılımlar ise şunlar:

Kurbanın cihazının enerjisini tüketip yüksek elektrik faturalarına yol açabilen kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımları

Finansal ve kişisel bilgileri çalmak için tasarlanan Bankacılık Truva Atları

Bilgisayarlardan/cihazlardan tüm kişisel bilgi türlerini kaldırmak için tasarlanan tuş kaydediciler ve bilgi çalan yazılımlar

Bilgisayarınızı kilitleyerek sizi devre dışı bırakıp sizden bir ücret talep edebilecek fidye yazılımları

Diğer saldırılarda kullanmak üzere bilgisayarınızı/cihazınızı bir zombi bilgisayara dönüştürecek botnet yazılımları.

Renkler hayatımızı nasıl etkiler?Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, etrafımızdaki renklerin yaşamımız üzerinde etkiye sahip olduğunu söylüyor. Peki hangi renk, neyi harekete geçiriyor?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store