Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 29 Yaşında

Türkiye'de kart kullanımın artmasında etkin rol oynayan Bankalararası Kart Merkezi; TROY, BKM Express gibi çok sayıda markayı da Türkiye'nin ve dünyanın kullanımına sundu. BKM Genel Müdürü Soner Canko, 29. yıla özel bir yazı kaleme aldı.

29 Yılın Adı Var!


Bugün Bankalararası Kart Merkezi’nin kuruluşunun 29. yıl dönümü. Doğum günlerinin ve yıl dönümlerinin, bize geriye dönüp ne yaptığımıza şöyle bir bakma fırsatı sunduğuna inanırım. Elbette, onca yılın bir nevi dökümünü yapmak kolay iş değil. Hele ki kuruluşundan bu yana ilklere imza atan ve bugün pek çok kurumu bir araya getiren bir şirket için bunu yapmak hiç kolay değil. Ama birlikte öğrenerek, emek vererek ve değer yaratarak geçen 29 yılın bu çabayı hak ettiğini düşünüyorum. Tabiri caizse, yazının başlığında da söylediğim gibi, tamı tamına 29 yılın adı, onca başarının, emeğin hatırı var! 

Ben Bankalararası Kart Merkezi’nin kuruluşundan bu yana geçirdiği 29 yıla baktığımda, her şeyden evvel, Türkiye’nin dijitalleşme sürecine öncülük eden bir inovasyon merkezi görüyorum. Bankalararası Kart Merkezi, 1991’de geliştirdiği ilk elektronik POS’tan, 2012 yılında Türkiye ekonomisine kazandırdığı Türkiye’nin Dijital Cüzdanı BKM Express’e ve 2016 yılında tasarladığı Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’a kadar altına imza attığı tüm çalışmalarla, Türkiye’de dijitalin gücünü geliştirmek ve ödemeler sektörüne yenilik getirmek için çalışmıştır.

Bankalararası Kart Merkezi’nin her daim dijitalin hızını yakalayacak şekilde gelişme ve öğrenmeyi rehber edinerek attığı bu adımlar sonucu Türkiye’de kart kullanım bilinci ve yenilikçi ödeme yöntemleri her geçen gün daha çok tercih edilir oldu. Öyle ki, geçen 29 yılda, kartlı ödemeler bugün Türkiye ekonomisinin can damarı haline geldi. Bugün Türkiye’nin gerek kart gerekse de kart kabul noktası anlamında dünyanın pek çok ülkesinin ilerisinde olmasında, Bankalararası Kart Merkezi’nin “nakitsiz toplum” hedefine yönelik çalışmalarının payı kuşkusuz çok büyük.

Bankalararası Kart Merkezi’nin tüm bu başarılarının arkasındaki güç ise kurduğu ekosistem. Ancak etrafında güçlü ekosistemler yaratabilen şirketler, günlük işlerin yoğunluğundan sıyrılıp gelecek için çalışabilmeyi sağlayacak vizyonu beraberce ortaya koyabilir ve geleceğin deneyimini bugünden sunmak için birlikte değer yaratma amacıyla hareket ederler. Finansal teknolojiler alanını birlikte keşfettiğimiz ve düzenlediğimiz eğitimlerle tartıştığımız Fintech İstanbul platformu, blokzincir teknolojisinin ülkemizde daha iyi anlaşılmasını yine hep birlikte sağladığımız Blockchain Türkiye platformu, sektör çalışanları ve tüm Türkiye ile öğrendiklerimizi paylaştığımız BKM Yayınları ve eğitim portalı BBN Akademi, ekosistem düşüncesini merkeze koyarak “birlikte yarattığımız” değerlerden yalnızca birkaçı.

Geride bıraktığımız 29 yılda BKM’nin bu anlamda mihenk taşı niteliğindeki başarılarından biri de BKM Express. Yeniliklere açık ve teknolojiye meraklı bir topluma sahip olan ülkemizde, ödemeler dünyasının dijital dönüşümünü hızlandıracak, bir yandan mevcut ekosistemdeki değişimde katalizör etkisi görürken bir yandan da yeni ekosistemler yaratarak ödemeler sektörünü geleceğe taşıyacak bir platforma yönelik ihtiyacı, BKM Express karşıladı.

Bugün BKM Express, 20 banka & e-para kuruluşu, 6 ödeme hizmeti kuruluşu, Türkiye’nin önde gelen pek çok markasının da içinde yer aldığı 40 bin iş yeri ve 1,8 milyon kullanıcısıyla uzun süren büyük emeklerin ve çabaların meyvelerini veriyor. BKM Express’in bizler için övünç kaynağı olmasının bir sebebi de bağış yapmayı son derece kolay bir hale getirmesi. BKM Express, bugüne kadar 340 bin bağış işlemiyle 8,6 milyon TL’nin sivil toplum kuruluşlarına kaynak olarak aktarılmasını mümkün kılmanın gururunu ve sevincini bize yaşattı.

BKM Express’le yaşadığımız övüncü 2016 yılında hizmete sunduğumuz Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’la ikiye katladık. TROY logolu kartlarla ülkemizin tarihinde ilk kez kendi ödeme şemasına kavuşmasını sağladık. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de 8,5 milyon kişiye ulaşan TROY, Türkiye’de henüz kartlı ödemeyle tanışmamış 20 milyonu aşkın Türk vatandaşını kayıt içi ekonomiye dahil etmeyi hedefleyen ve hızla büyüyen bir ödeme şeması.

Bu okuduğunuz başarılar Bankalararası Kart Merkezi olarak 29 yılda Türkiye ödemeler pazarında kat ettiğimiz kilometre taşları. Hepsiyle ayrı ayrı övündüğümüz bu başarıların arkasındaki asıl itici gücümüz ise bugüne dek denenmeyeni denemekten korkmamaya, hiçbir zaman yeniyi ve bildiğimizden fazlasını öğrenmekten vazgeçmemeye, öğrendiklerimizi paylaşmaya ve bu paylaşımlarla ortak değer yaratmaya yönelik 29 yıldır aynı kararlılık ve heyecanla sürdürdüğümüz inancımız. Bankalararası Kart Merkezi olarak 29 yıldır tutkuyla sahiplendiklerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak geleceği şekillendirmek için çalışıyoruz. Bugün hayal ettiklerimizin, yarın fark yaratacak yeniliklere dönüşeceğine inanarak, merak etmekten, denemekten, üreterek iz bırakmaktan asla vazgeçmiyoruz. Bu heyecan, merak ve motivasyonla deneyimlediklerimizi ise paylaşarak ortak değere dönüştürüyor, ülkemize değer katıyoruz. Bu başarının gururu ve mutluluğunu hissedeceğimiz daha nice yıllara!

Dr. Soner Canko

Genel Müdür

Yorumlar
Kalan Karakter 800