Karavan Tatiline İlgi Arttı mı?

Koronavirüs sebebiyle tatil anlayışı değişti. Peki, yeni tatil gözdeleri nereler oldu? Yeni tatil anlayışının adı karavan ve kamp mı oldu?

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Salgın süreciyle karavanlara ilgi gösteren çok sayıda kişi, satın alma ya da kiralama yoluyla bu tatil seçeneğini değerlendiriyor. Kiralama yoluna gitmeyi tercih eden tatilciler, son dönemde sayıları artan kiralama şirketleri aracılığıyla karavanlara donanımlarına göre günlük 400 ila 600 lira kira ödüyor. Karavan kiralama şirketleri daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Sakarya gibi kentlerde hizmet veriyor.

Türkiye'de tatilcilerin son yıllarda karavan turizmine ilgisinin artmasının ardından birçok firma yerli karavan yapmaya başladı. Güney Marmara, Ege ve Akdeniz'deki sahil bandında 100'e yakın karavan kampı bulunuyor. Kampların büyük çoğunluğu Muğla'nın Datça, Akyaka, Marmaris ve Akbük gibi önemli turizm merkezlerinde yer alıyor. İzmir'de Menderes ilçesi Özdere Mahallesi ve Bolu Yedigöller'deki karavan parkları da yoğun talep görüyor. Tatillerini karavanda geçirmek isteyenlerin tercih ettiği rotaların başında ise Ege ve Akdeniz kıyıları geliyor.

Karavanla tatilin en gözde rotası ise Bodrum'dan başlayarak Ören, Akyaya, Marmaris, Köyceğiz, Dalyan, Sarıgerme, Göcek, Fethiye, Kalkan, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Belek, Manavgat, Anamur, Silifke ve Mersin'deki karavan kamplarını kapsıyor.

Tatillerini karavanıyla Kuzey Ege kıyılarında geçirmek isteyen tatilciler ise Foça, Çandarlı, Altınova, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Ören, Altınoluk, Asos'taki kamplarda konaklamayı tercih ediyor.

Tatilini Karadeniz Bölgesi'nde geçirmek isteyenlerin tercihi ise Bartın'dan başlayan Gürcistan'da sona eren sahil bandındaki kentler ve yaylalar oluyor. Karavancıların son yıllarda ilgi gösterdiği kültür gezisi noktalarının başında ise Kapadokya ile Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Van, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır gibi kentler yer alıyor. Bu kentlerde sayıları son yıllarda artan karavan kampları tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Karavan kampları daha çok sahil kenarlarında bulunan ormanlık alanlarda kurulurken tatilciler, ya kişi başı ya da karavan başına ücret ödüyor. Kamplarda tatilciler, kafeteryadan, çamaşırhaneye, sahilden çocuk parklarına kadar birçok tesisten faydalanabiliyor.
Tatilciler, içinde elektrik ve su tesisatlarının bulunduğu, yatak odası, mutfak, tuvalet, duş gibi alanlardan oluşan karavanlarla yazın sahiller kışın ise yayla ve milli parklarda tatil yapmanın keyfini yaşıyor.

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Savaşçı, yaptığı açıklamada Türkiye'de karavan turizminin son 3 yılda hızla gelişmeye başladığını, kayıt altına alınmamasına rağmen ülke genelinde 5 bine yakın karavan sahibinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.
Otel tatiliyle karavan tatilinin çok farklı olduğunu belirten Savaşçı, "Karavanla tatil otellere göre daha uygun fiyata mal oluyor. Tatilciler doğayla buluşma imkanı buluyor. Yemeklerini, uyuma saatlerini, denize girme saatlerini kendileri belirliyor. Çocukları bu sayede doğayı tanıyor. Özellikle pandemiden sonra insanlar karavan turizmine daha çok ilgi gösteriyor. Karavan kampları ve otelleri 1 Temmuz'dan sonra hareketlenmeye başladı" ifadelerine yer verdi.

Savaşçı, karavan turizminin gelişmeye başlamasıyla çok sayıda karavan üreten firma ve kamp yerinin kurulduğunu, bunların mutlaka devlet tarafından denetlenmesi gerektiğini anlattı.
Karavan kamplarında insanların beraber daha çok vakit geçirdiğini dile getiren Savaşçı, "Son yıllarda karavan oteller Türkiye'de de kurulmaya başlandı. İnsanlar, tatil yörelerinde sabit bulunan çekme karavanlarda hafta sonu kalarak karavanla tatilin keyfine varıyorlar. Sonra karavan kiralamaya başlıyorlar. En sonunda ise kendi ihtiyaçlarına göre ya karavan yaptırıyorlar ya da hazır yapılan karavanları alıyorlar. Türkiye'nin karavan turizmi konusunda standartları belirlenen kamplara ihtiyacı var. Karavan turizmi denilince akıllara sadece yaz ayları gelmesin. Yazın karavanlarımızla sahil kenarlarına giderken, kışın ise yayla ve milli parklara gidiyoruz" dedi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store