Huzurlu bir tatilin 8 olmazsa olmazı!

Bütün yıl bu zamanı beklediniz ve neredeyse geldi! Senenin yorgunluğunu atacak, stresten uzaklaşarak ailenizle, sevdiklerinizle güzel bir tatil geçireceksiniz.

Tatile çıkacağınız günden bir süre öncesinde patronunuzu, çalışma arkadaşlarınızı, takviminizi ve en önemlisi kendinizi tatilinize hazırlamanız tatilinizin huzur içerisinde geçmesinin ilk şartı.

Peki, bu hazırlık sürecinde neler yapmanız gerekiyor?

Tatilinizi ayarlarken tarihleri iyi planlayın. Burada olmayacağınız tarihlere patronunuzla beraber karar verin. Tatilinizin herhangi bir projenin ortasına veya bir ürünün piyasa çıkışının öncesine denk düşmediğine emin olun.

Yoğun işleri ve birçok çalışanının arasında sizin tatile gideceğiniz tarihleri hatırlamak patronunuz için zor olabilir. Gerekli durumlarda tatile gideceğinizi patronunuza hatırlatın.

Tatilinizden iki hafta öncesinde, siz yokken yapılması gereken işlerinizin kapsamlı bir listesini hazırlayın. Her konudan kimin sorumlu olacağını planlayın. Sorumlu olacak kişilere ne yapmaları gerektiğini iyice anlatın. Böylece tatildeyken gözünüz arkada kalmaz.

Siz yokken yokluğunuzu en iyi şekilde idare edecek iş arkadaşınızdan yardım isteyin. Önemli toplantılarda sizin için de not alsın. Ulaşılamadığınızda acil e-posta ve telefonları sizin yerine cevaplasın, acil kararları verebilsin.

Bir takım ile beraber yürüttüğünüz bir çalışma var ise, teslim tarihlerinizi gözden geçirin. Eğer tatilinize rastlayan bir teslim tarihi var ise, tatile çıkmadan önce görevinizi mutlaka tamamlamış ve takım arkadaşlarınızla paylaşmış olun.

Şirket içi ve dışında birlikte çalıştığınız herkesi gideceğiniz tarihler hakkında bilgilendirin. Tüm bu kişilere yetkili olarak belirlediğiniz kişinin isim ve iletişim bilgilerini iletin. Ofis dışında olacağınıza dair otomatik e-posta yanıt ve yönlendirme sisteminizi kurun.

Özlem Denizmen 5 adımda ucuz tatilin sırrını açıklıyorÖzlem Denizmen'in Posta Gazetesi'ndeki 6 Nisan tarihli köşe yazısı...

 

Patronunuza ve iş arkadaşlarınıza acil durumlarda size nasıl ulaşabileceklerini söyleyin. E-postalarınızı ve telefonlarınızı sadece arada bir kontrol edebileceğinizi söyleyerek tatilde olduğunuz zamanlar için kibarca limitinizi belirleyin.

Son gün, ofisten çıkmadan önce bütün e-postalarınızın cevaplanmış olduğuna emin olun. Masanızı toplayın. İlgili kişilerle, siz yokken işlerin nasıl yürüyeceğinin üzerinden geçin. Patronunuza her şeyin kontrolünüzde olduğunu tekrar belirtin.

Etiketler tavsiyeler tatil
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store