Arabanız Uzun Yola Hazır mı?

Yaz mevsiminin gelmesi ve normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte insanlar özel araçları ve kiralık araçlarla tatile çıkmaya başladı. Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı ise önemli bir konu haline geldi. Siz de tatile aracınızla çıkmayı planlıyorsanız bunlara dikkat edin.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Hürriyet Gazetesi'nden Cem Özenen'in haberinde tatile çıkmadan önce araçlarda yapılması gerekenler sıralandı.

Aracınızın Bakımını Yaptırdınız mı?
Öncelikli olarak yapmanız gereken, kış lastiklerini değiştirerek sağlıklı kondisyonda olan yaz lastiklerini araca takmak olacaktır. Evde kalma döneminde değiştirme fırsatı bulamadıysanız kış lastikleriniz değiştirin. Yaz sıcağında kış lastiğiyle yolculuk hem yakıt tüketimini artırır, hem lastiğin ömrünü azaltır hem de fren güvenliğiyle ilgili sıkıntılar yaratır. Özellikle sıcak havalarda ABS ile frenlemede yapılan yaz ve kış lastikleri karşılaştırmasında, yaz lastikleri kış lastiklerine göre yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa mesafede duruyor. Araçların lastiklerinin ne durumda olduğuna dikkatlice bakılmalıdır. 5 yıldan eski lastikler az kullanılmış olsa dahi değişim isteyecektir. Yolculuk öncesinde diş derinliği ve lastik yanaklarında baloncuk olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmeli.

Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce otomobilimizi detaylı olarak gözden geçirmeniz hem onun sağlığı hem de yolculuğun kusursuzluğu açısından önemli. Yaz aylarına girerken aracın servis bakımlarını yaptırıp, yağ, su değişimini gerçekleştirmek önemli. Klima sistemleri, filtreleri mutlaka servislerde kontrol edilmeli.

Maske Bulundurun
Mutlaka yanınızda maske ve dezenfektan bulundurun. Yol üstünde mola verdiğimiz dinlenme tesisleri gibi alanlara girdikten sonra veya gittiğimiz tatil beldesinde aracınızı valelere teslim ettikten sonra; anahtar, direksiyon gibi noktaları ve ellerinizi mutlaka dezenfektanlarla temizleyin.

Aracımızda yalnızca servisin yapacağı bakımlarla yetinmemek, yolculuğa çıkmadan son bir kontrol etmek de önemli. İlk yardım çantası, yedek lastik, reflektörler, lastik hava basınçları, aracın yağ seviyesi, sileceklerin kondisyonu, farların durumu gibi önemli unsurları yolculuk öncesi son bir gözden geçirmekte fayda var.

Otoyol Geçişleri
Arabanızın teknik bakımının yanı sıra yolculuk sırasında ihtiyacınız olacak önemli bir unsur da HGS ve OGS’ler. Ücretli otoyollardan geçişlerde sorun yaşamamak için tatile çıkmadan önce bunların da hem limitlerinin hem de geçerlilik sürelerinin kontrol edilmesi yolda yaşayacağımız sıkıntıların önüne geçecektir. Otoyol ve köprülerden geçiş yaparken aracınızda bulunan HGS veya OGS cihazlarınızda yeterli bakiye mevcut değilse ve ücret ödemeden geçiş yaptıysanız aracınıza ait İhlalli Geçiş Bildirimi düzenlenir. Bu durumda geçiş ücretinin 4 katı para cezası ödememek için en kısa zamanda belirtilen bankalardan veya ödemenin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Araç Kiralama
Özel araçlara artan talebin yanı sıra araç kiralamada da pandemi etkisi ile duran sektör, tatil mevsiminin açılması ile birlikte yeniden hareketlendi. Özellikle şehir içlerinde saatlik kiralamalarda artış yaşanırken, uzun yola çıkmak için 1 aylık kiralamalarda da talebin ciddi şekilde arttığı belirtiliyor. Karavan, SUV, minibüs gibi geniş ailelerin rahatça tatil seyahatlerine çıkabileceği büyük araçlarda kiralama isteği yükselirken bir diğer önemli talep de aracın temizliği oluyor. Koronavirüs sonrası yeni normale geçiş döneminde kiralama şirketlerinin en çok karşılaştığı talep aracın hijyeni. Hemen her kiralama şirketi, araçların rutin bakımlarının yanı sıra özel dezenfektanlarla araçları temizlemeye ve yeni müşterilerine hazırlamaya başladı.

Tatile Çıkacaklara Öneriler

  • Arabanız kullanıma hazır olsa bile, yolda olası acil bir duruma hazırlıklı olmalısınız. Arabanızda el feneri, ilk yardım çantası, içme suyu, yiyecek, akü takviye kabloları, lastik değiştirme araçları, reflektörler gibi acil durum malzemeleri bulundurun.
  • Benzin istasyonunda yakıt ikmali herhangi bir yol gezisi bütçesinin büyük bir parçası olabilir, bu yüzden en ucuz benzin istasyonlarını bulmaya yardımcı olabilecek uygulamaları telefonunuza indirin. Daha kısa ve sakin yolları araştırın.
  • Çeşitli uygulamalar, restoranlardan dinlenme duraklarına kadar yakınlarda bulunan olanaklar hakkında bilgi de sağlar. Aksi takdirde, amaçsızca dolanarak gaz ve para israfına neden olabilir.
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store