Yumurta kabuklarını boşa harcamadan nasıl değerlendiririz?

Yumurta kabuklarını hiç düşünmeden çöpe atıyoruz. Oysa, onlardan faydalanıp, başka malzemeler almak yerine tasarruf edebiliriz.

1 7 LAVABO AÇICI
LAVABO AÇICI

Bir çok yiyecek lavabo borularında daralmaya veya tıkanmaya neden olur. Ancak küçük parçalar halinde yumurta kabuklarını lavaboya koyarsanız, büyük yiyecek parçalarını yakalar ve zamanla parçalar. Daha ufak parçalarsa, ufaldıkça borulardan aşağı inerek tıkanıklıkları giderir.

2 7 CİLT BAKIMI

Cildinizin yeniden tazeliğini sağlamak için temiz, kurumuş yumurta kabuklarını havanda ezip kullanabilirsiniz.  

1 tatlı kaşığı havada ezdiğiniz yumurta kabuğu, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı yumurta akı ve 3 damla limon suyunu karıştırın. Cildinize sürüp 10 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Cildi gerginleştirir, ciltteki lekeleri ve oluşmuş renk bozukluklarını ortadan kaldırmaya yardım eder.İçeriğindeki kalsiyum ile ciltte detoks etkisi yaratır.

3 7 TENCERE TEMİZLİĞİ

Yumurta kabukları çaydanlıkları, tencere, tavalarınızı ve termoslarınızı temizlemek için harika bir toksik olmayan bir temizleyicidir. Güçlü bir temizlik için yumurta kabuklarını biraz sabunlu suyla karıştırıp kullanın.

4 7 FİDE YETİŞTİRME
FİDE YETİŞTİRME

Yumurta kartonunu boş, temiz yumurta kabuğu yarımlarıyla doldurup drenaj için her birinin altına delik açın. Sonra her kabuğun içine biraz toprak doldurun ve birkaç tohum atın. Tohumlar dikilmek için yeteri kadar büyüdüğünde alttaki yumurta kartonunu kırın ve fidelerinizi kabuklarla birlikte toprağa dikin. Çünkü yumurta kabukları toprakta biyolojik olarak parçalanabiliyor.

5 7 BİTKİLERİNİZİ KORUYUN

Kemirici kurtları ve salyangozları tarım ilacı kullanmadan uzaklaştırmak için yumurta kabuklarını kırın ve sebzelerinizin, çiçeklerinizin etrafına serpin.

6 7 DOĞAL TEBEŞİR

Yumurta kabuklarıyla tebeşir kalemler elde edebilirsiniz. Kabukları toz haline getirin. Ardından birer çay kaşığı un ve sıcak suyla macun kıvamını alıncaya kadar ezin. Renkli tebeşirler elde etmek isterseniz, yemek boyası da ekleyebilirsiniz. Karışımı kalem biçimine sokun ve bir kâğıt havluya sarın. Üç gün kadar kurumaya bırakın. Yumurta kabuğundan zararsız tebeşir kalemleriniz hazır.

7 7 EL BAKIMI
EL BAKIMI

Tırnaklarınızın çevresindeki deri kuru ve soyulmuş mu? Çare: Bir kaç adet yumurta zarı ve kabuğunu kırarak karıştırın.Kabukların kurumaya başladığını hissetmeye başlayana kadar tırnaklarınıza sürün (zarlı kısmın sorunlu bölgeye geldiğinden emin olun) ve bantlayın. Yumurta zarı hiyaluronan gibi faydalı besinleri içerir, böylece kurumuş, soyulmuş tırnak etleri ertesi gün sağlıklı ve yumuşak olacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800