Yakıt Tasarrufu Sağlayan Tavsiyeler

Tasarruf yapmak isteyenlerin aklına ilk olarak araba geliyor. Araba gerçekten de para yiyen bir araç. Benziniydi, bakımıydı derken, arabaya epey para harcıyoruz. En azından yakıt tasarrufu yaparak bütçeyi korumaya gayret edebiliriz. Peki yakıt tasarrufu için neler yapmamız gerekiyor?
Yakıt Tasarrufu Sağlayan Tavsiyeler

Devir artık tasarruf devri. Nereden tasarruf yaparsak fayda sağlamış oluyoruz. En büyük tasarruf sağlayabileceğimiz alanlardan biri de yakıt.

Her Yere Arabayla Gitmeyin!

Kabul edelim her yere arabayla gidiyoruz. Annemizle oturduğumuz evin arası 500 metre bile olsa biz yürümek yerine arabayla gitmeyi tercih ediyoruz. Bu durumda hem sağlıktan hem de paradan oluyoruz. Araba bu, su yakmıyor. Kısa mesafelerde araba tercih etmemeye çalışın. Yürüyün, bisiklete binin, otobüse binin ama boşuna arabanızı çıkarmayın.

Ani Hareketler Yapmayın

Arabayı aniden durduğunuz zaman fazla yakıt harcamış olursunuz. Tabii acil durumlarda elden başka bir şey gelmiyor ama dikkatli ve yavaş sürmede fayda var. Ani hareketler motoru daha hızlı çalıştırdığı için daha fazla yaktı yakmanıza neden oluyor ve bu da tasarrufunuzu etkiliyor.

Arabanızı Her Zaman Kontrol Ettirin

Araba da sonuçta insan yapımı bir ürün. Onun da belli kontrollerden geçmesi gerekiyor. Arabanızda olan herhangi bir açık, daha fazla yakıt yakmanıza neden olabilir. Hem trafik kuralları açısından da arabanızı sürekli muayene ettirmeniz gerekiyor.

Duraklama Yaptığınız Zaman Arabayı Çalıştırmayın

Duraklama yaptığınız zaman arabayı çalıştırmamanız gerekiyor. Eğer arabayı çalıştırır halde bırakıp duruyorsanız, bu fazla yakıt yakmanız anlamına geliyor. Eğer 5 dakika duracaksınız motorunuzu muhakkak durdurun. Motorunuzu durdurup radyo dinleyip biraz dinlenebilirsiniz.

Fazla Yük Taşımayın

Her aracın belli yük taşıma kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi zorladığınız zaman araç fazla yakmaya başlayacak. Araçların kapasitesinin üzerinde eklenen her ağırlık yakıt tüketimini yüzde artırıyor. 

Yüksek Hızla Sürerken Camları Kapatın

Eğer aracınızı hızlı sürmeniz gerekiyorsa camları kapatın. Eğer camınız açıksa ve aracınızın hızı artıyorsa, bu durumda yakıt tüketimi de artacak. 100 kilometre hızla ilerlerken ortalama yüzde 4 daha fazla yakıt tüketmiş olursunuz. Öte yandan arabanızı ortalama bir hızda sürmenizde fayda var. Yavaş sürerseniz de yakıt tüketimini artırıyor. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol