Vaktinizi boşa mı harcıyorsunuz?

Vakit nakittir. Ne eksik ne fazla günde 24 saatimiz var. Zamanımız hem mecazi hem de kelimenin tam anlamıyla en değerli varlıklarımızdan. Peki, değerli vaktinizi boşa harcamamak için ne yapmalısınız?

1 7 TUTUMLU OLMAK

Boşa harcanan her dakika size pahalıya mal olabilir. Belki bu kaybı hemen değil ama sonunda hissedersiniz. Sahip olduğunuz dakikalar konusunda ne kadar tutumlu olursanız, zamanınızın iyi geçtiğini hissetme ihtimaliniz o kadar artar.

2 7 PLAN YAPIN

Nasıl paranızı yönetmek için bütçe yapıyorsanız zamanınızı verimli kullanmak için de plan yapın. Ulaşım, sağlık, alışveriş, yemek hazırlama, temizlik ve eğlence alanlarından ne kadar tasarruf edebilirsiniz bir düşünün. 

3 7 ULAŞIM

İşe araba kullanarak gidip geldiğinizi düşünelim. Hem artan benzin fiyatları hem de trafikte geçen zaman, cüzdanınıza da, vaktinize de maliyet demek. İşe gidip gelme maliyetinizi en aza indirecek yöntemler geliştirebilir misiniz? Örnek: Ofise daha az gitmek için hibrit çalışmayı önerme, toplu taşıma kullanma gibi. 

4 7 SAĞLIK

Ailece rutin kontrollerinizi planlayın. Farklı günlerde tek tek, farklı hastanelere gitmek yerine güzergahı önceden belirleyin. Bekleme odasında ve yolda zaman kaybetmeyin. Üşenme, unutma gibi sebeplerle sağlığınızı korumayı ihmal etmeyin. Aylık, senelik kontrollerinizi takviminize işleyin. 

5 7 ALIŞVERİŞ

İnternetten alışveriş yapmak en büyük alışkanlıklardan biri. Statista rakamları, internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçünün düzenli olarak dijital olarak alışveriş yaptığını gösteriyor. Rutin olarak satın aldığınız ürünleri düşünün, mutfaktaki ihtiyaçları belirleyin ve üyeliğiniz olduğu sitelerde alışveriş listesi oluşturun. Gerekli olduğunda indirim oranlarını da göz önüne alıp sipariş verin. 

6 7 YEMEK YAPMAK

Yemek yapmak keyifli ve rahatlatıcı bir süreç olabilir ama bazen de yoğun bir günün ardında hazırlamak zor gelebilir. Dolabınızdaki sebzeleri, meyveleri önceden dilimleyip saklayabilirsiniz. Böylece eve aç geldiğinizde dışarıdan yemek sipariş etmek yerine hazır ürünleri birleştirebilirsiniz. 

7 7 EĞLENCE

Instagram, Twitter, YouTube, TikTok… Sosyal medyada ne kadar zaman harcıyorsunuz? İşiniz sosyal medya pazarlamacılığı değilse, muhtemelen bu uygulamalarda gereğinden fazla zaman harcarsınız. Telefonunuzdan gün sonunda sosyal ağ kullanım istatistiklerinizi kontrol edin. Bugünden itibaren kullanımınızı azaltmayı hedefleyin. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800