Üretim Aşamasında Tasarruf Nedir?

Tasarruf hayatımızın bir parçası. Geleceğimizi güvence altına almak, daha rahat yaşamak için tasarruf yapmamız gerekiyor. Tasarruf çeşitlerinden birisi de üretim aşamasında tasarruf. Peki üretim aşamasında tasarruf nedir, nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bu soruyu detaylıca inceleyelim.
Üretim Aşamasında Tasarruf Nedir?

Tasarruf, yaşamın devam etmesine, kendi geleceğimizi güvence altına almamıza, dünyadaki kaynakları yeteri kadar kullanmamıza yardımcı olur. Bir gün her şeyin tüketileceğini düşünürsek tasarruf bizim aslında her zaman yapmamız gereken davranış biçimlerinden biridir. 

Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınmayla artık karşı karşıyayız. Mevsimlerin değiştiğine hepimiz şahit oluyoruz. Ve bunun önüne geçmek için bize sunulan kaynakları doğru, yani tasarruflu kullanmamız gerekiyor.  Tasarruf kendi içinde 4 ana maddeye ayrılıyor. Bu maddeler; enerjide tasarruf, tüketimde tasarruf, zamanda tasarruf ve üretim aşamasında tasarruf.  Peki nedir bu üretim aşamasında tasarruf?

Üretim Aşamasında Tasarruf Nedir?

Üretim aşamasında tasarrufu tanımlamak gerekirse, bir ürün üretirken o ürünün maliyetini en düşük seviyeye indirmek demektir. Bilindiği üzere büyük şirketler milyonlarca ürün üretiyor. Bu ürünleri üretirken de kar sağlamak için bazı yöntemler deniyorlar. O yöntemlere üretim aşamasında tasarruf deniyor. Kimi zaman o yöntemler teknoloji yoluyla yapılsa da, kimi zaman kullanıcılara sorarak da yapılabiliyor. 


Endüstri çağında yaşıyor ve bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Üretimlerde özellikle teknolojiden faydalanarak tasarruf yapmak mümkün. Örneğin ürünlerinizi bilgisayar ortamında karşılaştırıp üretime başlamadan önce hangi ürününün neye yarayıp yaramadığını keşfedebilirsiniz. İleri boyutlu teknoloji sayesinde ürününüzü 3 boyutlu görüp burada nasıl bir tasarruf yapacağınızı belirleyebilirsiniz. 


Üretimde aşamasında teknoloji yoluyla değil de müşteri isteklerine göre de tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin bir ürün tasarladınız ve ona müşterinin işine yaramayacak bir özellik eklediniz. Örnek bir ürün çıkarıp farklı yaşlarda ve farklı işlerde olan birçok kişiye bu ürününüzü denetebilirsiniz. Eğer gerçekten eklediğiniz özellik ürün için fazlaysa ve müşterinin işine yaramıyorsa, bunu üretim aşamasında değiştirmeniz mümkün. Tek bir özelliklik dediğiniz şey, özellikle teknolojik aletlerde epey masraf oluyor. Ve o kullanılmayacak özellik için siz para harcıyorsunuz. Bunun önüne geçebilmek için üretim aşamasında hem teknolojiden hem de kullanıcılardan faydalanarak tasarruf yapmanız mümkün.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol