Tasarruf İçin Debit Kart Mı, Kredi Kartı Mı?

Kartla alışverişin nakit paranın kaybolma ve çalınma riskinin önüne geçtiğini söylemiştik. Peki tasarruf için debit kart mı yoksa kredi kartı mı daha iyi?
Tasarruf İçin Debit Kart Mı, Kredi Kartı Mı?

Öncelikle debit kart ile kredi kartının arasındaki farktan bahsedelim. Debit kart sizin banka hesabınızdaki paraya ulaşmanızı sağlayan, banka kartı olarak da anılan bir banka ürünü. Debit kartla alışveriş yaparken bankadaki olan paranızdan direkt olarak harcama yaparsınız. Yani bankanızda 1000 lira paranız varsa debit kart ile harcama yaparken o bin lirayı harcarsınız. 100 lira alışveriş yaptıysanız, kartınızdan çekilir ve banka hesabınızda 900 lira kalır. Buna ek olarak banka kartlarının bazıları sizin ödül puanlar, liralar ya da altın puanlar biriktirmenizi de sağlayabilir. Debit kartın en büyük avantajı para taşımadan harcama yapabilmenizi ve dilediğiniz eşyaları, gıdaları almanızı sağlar.

Kredi kartı da bir bankacılık ürünüdür ve özellikle alışverişlerde kullanılır. Kredi kartının çok kullanılan bir ürün olmasının temel nedeni kredi kartı ile çoğu bankada ve çoğu alışveriş merkezinde taksit yaptırabilirsiniz. Az önce debit kartı anlatırken banka hesabınızdaki parayı harcamanızdan bahsetmiştik. Kredi kartında ise durum biraz farklı. Kredi kartında aslında bankanızda olmayan parayı harcarsınız. Bankanız tarafından size bir kredi kartı limiti belirlenir. Örneğin sizin bankanızda 500 bin lira da olsa, 5 lira da olsa siz kredi kartınızın limiti kadar harcama yapabilirsiniz. Ay sonunda da kredi kartı borcunuza ait bir ekstre çıkar. Bu ekstrenin belli bir rakamını belli bir süre içerisinde ödemeniz ya da borcun tamamını ödemeniz sizden beklenir. Evet doğru kelime borç. Siz kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda bankaya borçlanır sonra da o parayı geri ödersiniz.

Hangisi daha tasarruflu?

Tasarruf açısından bakacak olursak kartlardan çok sizin kredi kartını ya da debit kartı nasıl kullandığınız önemli. Kredi kartı ile ya da debit kartla har vurup harman savurur istek ihtiyaç gözetmeksizin alışveriş yaparsanız her ikisi de sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir.  Debit kartın bu noktada şöyle bir avantajı var: Debit kartta bankada para yoksa harcama yapamıyorsunuz. Zorunlu bir tasarruf yöntemi gibi görünse de kredi kartındaki gibi olmayan parayı harcamıyorsunuz. Ne kadar paranız olursa o kadar harcama yapabiliyorsunuz.

Yine de şunu bilmekte fayda var: Nakit de olsa, kredi kartı da olsa ya da debit kart da olsa onu harcayan eller sizin elleriniz. Bu nedenle istek ve ihtiyaçlarınıza odaklanın, alışveriş öncesi bir liste yapın ve mümkün oldukça listenin dışına çıkmayın.

Finansal huzur için de tasarrufu bir alışkanlık haline getirin ve ihtiyaçlarınızın dışına çıkmamaya özen gösterin ki  paranızın kontrolü sizde olsun.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol