Tasarruf Etmeye Nereden Başlamalı?

Önümüzdeki yılın en çok konuşulacak konularından birisi tasarruf olacak. Peki tasarruf etmeye nereden başlamalı ve nasıl tasarruf için hangi yöntemleri kullanmalı?
Tasarruf Etmeye Nereden Başlamalı?

Tasarrufla ilgili yapılan en büyük yanlış tasarruf edecek bir paranızın olmadığını düşünmek. Yani her giderin zorunlu olduğu ve zaten elinize geçen paranın az olduğun düşüncesi. Bu para ile ancak geçinebiliyorum, bu paradan nasıl tasarruf ediyorum diye düşünüyorsanız tasarruf gelirin geldiği ilk günden başlar.

Geliriniz elinize ulaştığı gün bir bütçe yapın, bir kağıt kalem alın ve sayfanın ortasından bir çizgi çekin. Bir tarafa gelirlerinizi yazın. Diğer tarafa da giderlerinizi yazın. Hepsini yazın. Faturaları tek tek açık açık, kredi kartlarına verilecek paraları, kira vb giderleri tüm kalemleri yazın. Sizin dışarıda yeme içme, kıyafet gibi harcamalara harcadığınız ya da harcayacağınız paraları da yazın.

Şu an bir şirket gibi gelir gider defteri tutmaya başladınız bile. Böylece nelere ne kadar para harcadığınızı görebileceksiniz ve harcamalarınızı kontrol edebileceksiniz.

Şimdi o deftere dönün ve harcamalarınızdan hangileri istek, hangileri ihtiyaç harcaması kontrol edin. Tasarruf etmeye istek harcamalarınızdan başlayabilirsiniz. Tüm harcama kalemlerinde acaba 100 lira yerine 90 lira harcarsam hayatımdan bir şey eksilir mi diye düşünün, ufak tasarruflar birikince büyük rakamlara ulaşacaksınız.

Gereksiz harcamalardan kurtulun; bankacılık işlemlerinde yaptığınız EFT, havale ücretleri, hesap işletim ücretlerinden tutun da fazladan aldığınız ayakkabıya kadar kendi harcamalarınızı gözden geçirmeye özen gösterin.

En önemlisi de araştırmadan, karşılaştırmadan satın almayın. Önemli olan sizin paranızı yönetebilmeniz, onu en iyi koruması gereken de sizsiniz. Her harcamanızda bunu aklınızda tutun.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol