Tasarruf edebileceğiniz giderler hangileri?

Ekonomik olarak refaha kavuşmak için ya gelirleriniz artmalı ya da giderleriniz azalmalı. Gelirlerinizin artması hızlı bir şekilde gerçekleşecek bir seçenek değilse geriye giderleri azaltmak kalıyor.

1 8 GELİR GİDER TABLOSU YAPIN
GELİR GİDER TABLOSU YAPIN

Evinizde ekonomik açıdan huzuru yakalamanız için öncelikli olarak cebinizdeki paradan haberdar olmanız gerekiyor. Yani sizin cebinize bir ayda ne kadar para geliyor, ne kadar harcama yapıyorsunuz? Bu gelir gider tablosunu hızlı bir şekilde yapmanızda fayda var.

Bilgisayar kullanabiliyorsanız bir Excel dosyasında eğer bilgisayar ile aranız iyi değilse de bir defterde gelir ve giderlerinizi yazın. Defterin bir tarafına maaş ve diğer gelirleri yazın. Diğer tarafına da kira, faturalar ve giderleri not edin.

Öncelikli olarak aylık geliriniz giderinizden fazla mı yoksa giderleriniz bütçenizi ciddi anlamda zorluyor mu onu keşfedelim.

2 8 TASARRUF EDEBİLECEĞİNİZ GİDERLERİNİZ HANGİLERİ?
TASARRUF EDEBİLECEĞİNİZ GİDERLERİNİZ HANGİLERİ?

Tasarrufun önemini ne yazık ki tam kavrayamadık. Tasarrufun sadece bir seferlik olduğu düşüncesinden kurtulmalı ve bunu tüm yıla yaymalıyız. Elektrik, doğalgaz ve su faturasından 40’ar lira tasarruf ettiğinizi düşünün. Sadece 3 faturadan 120 lira kâr ederseniz yıllık kârınız 1440 lirayı bulur. Burada sadece 3 faturadan bahsettik artık TV abonelikleri, internet ve cep telefonu faturaları gibi ek giderler de aile ekonomisini etkiliyor. Bunları da uygun paketlerle seçebilirsek aylık tasarrufumuz 200 liraya kadar çıkacaktır.

3 8 İHTİYAÇLARA ÖNCELİK VERİN
İHTİYAÇLARA ÖNCELİK VERİN

İstek ve ihtiyaç ayrımı yapmanız ekonomik olarak cebinizi kuvvetlendirecektir. İhtiyacınız olmayan ürünlere para vermemeye özen gösterin. Gerçekten istediğiniz şeyler içinse kampanyaları kollayın.

Toplu taşıma ile kolay gidebileceğiniz yerlere arabanızla ya da taksi ile gitmemeye özen gösterin. Eğer geç kalma korkunuz varsa erken çıkın. Sadece zorunluysanız böyle harcamalar yapın.

4 8 ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇİN
ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇİN

Sigara ve alkol harcamaları, arkadaşlarla gidilen mekanlarda ödenen yüksek hesaplar bütçenizi sarsmak için tetikte bekliyor.

Yaşamsal ihtiyaç olmayan harcamalardan kurtulmaya bakın. Bir sigara paketinin 25 lira civarında olduğunu düşünürsek günde bir paket sigara içen biri ayda 750 lirayı sırf bu alışkanlığına harcıyor demektir.

5 8 KULLANMADIKLARINIZI SATIN
KULLANMADIKLARINIZI SATIN

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanmadığınız eşyalarınızı ekonomik sisteme dahil etmeniz de mümkün hale geldi. Artık ikinci el ürünlerinizi satabileceğiniz çok sayıda uygulama ve internet sitesi var. Bunları satın alırken de kullanabilirsiniz. Hatta kiralık kullanabiliyorsanız bu seçeneği de göz ardı etmeyin.

6 8 YENİDEN KULLANABİLECEKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİN
YENİDEN KULLANABİLECEKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Boş zamanlarınızda kendin yap projelerini araştırın. Hem eğlenceli hem de tasarrufa katkısı olan bu videolar sayesinde evdeki eşyaları yeniden değerlendirerek masraflardan kaçınmanız mümkün. Örneğin evdeki kot kıyafetlerden çanta yapmak eski kıyafetleri değerlendirmek aile bütçesine önemli bir katkı olacaktır.

7 8 TASARRUF ETTİKLERİNİZİ BİRİKTİRİN
TASARRUF ETTİKLERİNİZİ BİRİKTİRİN

Sigara içmiyorum o zaman kenarda birikmiş param olmalı diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O parayı sizin biriktirmeniz gerekiyor. Gelir gider dengenizi oluşturur oluşturmaz bir biriktirme hedefi belirleyin. Her ay belli miktarda parayı biriktirebilecek konuma gelmeye çalışın.

8 8 SABIRLI OLUN
SABIRLI OLUN

En önemlisi de bu. Sabırlı olup tasarruf etmeye devam edin... 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ebru Bektaşoğlu
Tasarruf yapmanın bir yolu da; ikinci el kullanımını yaygınlaştırmaktır. Teknolojiden giyime pek çok kategoride ikinci el kullanımı arttırıldığında hem bütçe açısından hem de doğal kaynaklarımız açısından faydalı bir eylem olacağını düşünüyorum.