Tasarruf Ede Ede Göl Olur Mu?

Çok sevdiğimiz bir atasözü var: Damlaya damlaya göl olur. Ekonomik anlamda derin manalara sahip bu söze göre tasarruf edip parasını doğru harcayanlar birikim yapabilir ve ekonomik huzura ulaşabilir.
Tasarruf Ede Ede Göl Olur Mu?

Peki bu nasıl yapılır?

Damlaya damlaya göl olması için ilk olarak kendimize bir hedef belirlememiz gerekiyor. Mesela bu örnekte damlamanın amacı göl olmak. Siz de kendinize bir birikim hedefi koyun. Hedefi olmayan gemi herhangi bir limana sığınamayacağı gibi hiçbir rüzgar da o gemiye yardım etmez.

Sıradaki hamle ise gereksiz harcamalardan kaçınmak. Bunun için de istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Ayın ilk haftası sizin almanız  gerekenleri listeleyin. Bunlara öncelik verin ve fazla paranız kalmadığı sürece de istekleriniz için para harcamayın. 

Peki hiç mi para harcamayalım?

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki hiç para harcamamak tasarruf etmek demek değildir. İnsan beslenmesi için, ailesi ve diğer ihtiyaçları için para harcamaya devam edecektir. Tasarrufun sırrı harcamaları doğru noktalara yönlendirebilmekte gizli.

Harcarken tasarruf etmek için ise nakit yerine bankaların debit kartlarını kullanabilirsiniz. Debit kartların kredi kartlarına göre avantajı olan paranızı harcarsınız. Kredi kartında ise bankaya borçlanırsınız, sonraki dönemlerde ödersiniz. Biz ise sizden harcama yaparken banka kartı kullanarak puanlar toplamanızı ve bazı alışverişleri bu puanlarla yapmanızı ya da bu puanları altın puana çevirmenizi bekliyoruz. Böylece hem harcama yapmış hem de tasarruf etmiş olursunuz.

Göl olur mu?

 Hedef seçtiniz, harcamaları düzenlediniz ve sıra geldi bu tasarruf edilen paraları birikim olarak ayırmaya ve hedefimiz için para biriktirmeye. Bu noktada yastık altı gibi yöntemler yerine masrafsız bankacılığın ön plana çıktığı Senin Bankan gibi dijital bankacılığı tercih edebilirsiniz. Böylece hem tasarruf ettiğiniz rakamı kolayca görebilir ve dilediğiniz kadar para biriktirmeye devam edebilirsiniz.

 İlk 6 ay günde 5 lira kenara atsanız , sonraki 6 ay da günde 10 lira atsanız yılın sonunda 2700 lira gibi bir birikime ulaşmış olursunuz. Hedefe giden yol biraz uzun ve sizing hızınız ise yavaş olabilir, olsun siz yolu doğru bir şekilde bitirmeye ve hedefe ulaşmaya odaklanın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol